Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-06, 13:55
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Πρόβλημα με image

Καλησπέρα,θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής πρόβλημα:Πριν από αρκετό καιρό έβαλα στο pc μου ένα σκληρό δίσκο WD 80GB και τον χώρισα με το Partition Magic που έχει το hiren's boot cd σε δύο partitions των 40GB.Στο ένα έβαλα τα Windows XP Pro SP2 GR και στο άλλο data.Στη συνέχεια,αφού εγκατέστησα και ό,τι πρόγραμμα ήθελα(Office 2003,Photoshop 9 κλπ),έφτιαξα ένα image χρησιμοποιώντας το Norton Ghost 8 πάλι από το Hiren's Boot CD.Φτιάχτηκε μια χαρά σε ένα DVD και όποτε μου χρειάστηκε να κάνω restore image όλα λειτουργούσαν μια χαρά.Όμως κάποια στιγμή έβαλα και έναν WD 200GB ως primary slave με primary master τον 80GB βέβαια.Όμως όταν χρειάστηκε να κάνω restore image και έβαλα να το κάνει μου έβγαλε μήνυμα λάθους.....Ξαναδοκίμασα,πάλι τα ίδια.Έκανα format στον 80αρη και πήγα να το περάσω αλλά τίποτα πάλι.Οπότε έβγαλα την τροφοδοσία του 200αρη και ξαναδοκίμασα και τότε το πέρασε κανονικά το image....Όμως όταν έβαλα πάλι τον 200άρη δεν τον έβλεπε πια μέσα από τα windows!Ευτυχώς με το volkov commander μπόρεσα να επαναφέρω τα δεδομένα,αλλά έχω πρόβλημα,γιατί κάθε φορά που θέλω να περάσω το image πρέπει να αποσυνδέω τον 200άρη και μετά παθαίνει και πρόβλημα κλπ.Επιπλέον με τον 200αρη πάνω δεν μπορώ να φτιάξω καινούργιο image....Τί μπορώ να κάνω;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-09-06, 14:14
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν έχω δουλέψει το partition magic για να κάνω fdisk στον δίσκο μου, οπότε μπορείς να εκλάβεις τις συμβουλές μου ως τυχαίες "μπαταριές"
1) Τον καινούργιο δίσκο τον έκανες εγκατάσταση στο PC σου χρησιμοποιώντας πάλι το partition magic?
2) Το Partition magic είναι disk manager ο οποίος καταλαμβάνει τον Boot sector του primary master δίσκου σου; Με λίγα λόγια βλέπεις κάποια πινακίδα του όταν ξεκινάει το PC σου;

Εγώ βλέπω δύο τρόπους αντιμετώπισης.
1) Κάνεις εγκατάσταση του νέου σκληρού σου δίσκου χρησιμοποιώντας το partition magic και φτιάχνεις ένα καινούργιο Image. Αν δεν δουλέψει έτσι...
2) Αφαιρείς το Partition Magic! Χρησιμοποιείς απλά ένα FDISK και δημιουργείς ότι partition θέλεις και στους δύο δίσκους! Κάνεις εγκατάσταση τα προγράμματά σου από την αρχή και ΤΟΤΕ φτιάχνεις ένα καινούργιο image.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-09-06, 14:29
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
Δέν παίρνει image και restore γιατί είναι συνδεμένος ο δίσκος 200gb αν τον βάλεις σε μια απο τις θέσεις για CD/DVD πιστέυω δέν θα έχεις πρόβλημα.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.