Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 24-12-08, 15:25
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αν είχε μαζί του κουλούρα μάτιση δεν έκανε.
Τα ρεύματα χαμηλής έντασης μην τα υποτιμάς. Αν έχουν κοινή διαδρομή με το καλώδιο π.χ. αν είναι πολλά μαζί κ.ο.κ. κι αυτό είναι ένα κοινό σφάλμα που κάνουν οι ηλεκτρολόγοι.
Δοκίμασε με μεγάλο δικό σου καλώδιο.
Επίσης αν δεν δοκίμασες cross καλώδιο δεν έχεις να χάσεις τίποτε. Αν δεν θέλεις να χαλάσεις τα φισάκια αγόρασε μια μούφα κι ένα μικρό cross καλώδιο (3 € το πολύ) και δοκίμασε.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην pero για αυτό το μήνυμα:
trooper (26-12-08)
  #17  
Παλιά 24-12-08, 20:09
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Πίστεψέ με ΝΑΙ.

Εγώ δε σε πιστεύω. Μπορείς να τεκμηριώσεις την άποψή σου, αν έχεις την καλοσύνη; Αντιτίθεται σε όλη την εμπειρία μου. Σίγουρα η δική σου είναι κατά πολύ ανώτερη, ή απλά εγώ έχω παρανοήσει κάτι βασικό. Να τι ξέρω, πες μου πού κάνω λάθος:

Πάρα πολλά PHY αυτή την εποχή έχουν Auto MDI-X, που σημαίνει ότι μπορούν να δουλέψουν και με 1-to-1 και με crossover καλώδια (το PHY δοκιμάζει και τους δύο συνδυασμούς μέχρι να βρει τάση). Αν η μία από τις δύο άκρες της σύνδεσης έχει αυτή τη δυνατότητα, ό,τι τύπου καλώδιο και να βάλεις θα δουλέψει. Η δυνατότητα δεν είναι σπάνια πλέον — αυτή τη στιγμή πάνω στο γραφείο μου έχω, για λόγους δουλειάς, χμ, 11 Ethernet PHY σε έξη συσκευές (PC, laptop, access point, development appliances, homeplug bridge). Κάτω από το γραφείο έχω ένα unmanaged switch με άλλα 24 PHY, και όλα αυτά υποστηρίζουν Auto MDI-X (μόλις δοκίμασα με δύο καλώδια).

Αυτό μπορεί να σε μπερδέψει, μια και η χρήση crossover είναι ικανή αλλά όχι αναγκαία συνθήκη για τη σύνδεση PC με router, switch, hub ή bridge, κι έτσι, έχοντας συνηθίσει ότι ή το ένα καλώδιο ή το άλλο δουλεύει (αλλά όχι και τα δύο), μπορεί να καταλήξεις σε λάθος συμπέρασμα.


Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλωστε λογικά και το καλωδιάκι που συνόδευε το router ήταν χρωματιστό, όπως είναι συνήθως τα cross καλώδια.
Αυτό ξέρω σίγουρα ότι είναι λάθος. Εδώ μέσα έχω ένα κιβώτιο έτοιμα patch cables σε μπόλικα χρωματάκια (από το κλασσικό γκρίζο μέχρι μαύρο, άσπρο, ακόμα και σομόν — το τελευταίο από ένα Google Search Appliance). Μόνο τρία είναι cross-over, και μάλιστα το ένα είναι μαύρο. Το χρώμα δεν έχει καμμία σχέση με τη συνδεσμολογία. Αγοράζω patch-cables με χρώματα για να είναι εμφανής η λειτουργία τους στο rack (πχ τα patches που πηγαίνουν από το NTU switch στα firewalls είναι τα μόνα κόκκινα [unfiltered traffic], για να φανεί άμεσα αν δεν είναι στη σωστή τους θέση).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
trooper (26-12-08)
  #18  
Παλιά 24-12-08, 20:21
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από trooper Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μπορει να φταιει και δεν μπορει το ιδιο λαπτοπ που συνδεεται στο ρουτερ με το ετοιμο καλωδιο να μην μπορει να συνδεθει με το εντοιχισμενο ενω ο δοκιμαστης επιβεβαιωνει την ορθοτητα της συνδεσμολογιας; Εχετε καμμια ιδεα να δοκιμασω, τωρα που εχω ακομα τον δοκιμαστη στα χερια μου, διοτι τη Δευτερα θα πρεπει να τον επιστρεψω....
Ο δοκιμαστής καλωδίων σου δίνει ένδειξη της ποιότητας της σύνδεσης, ή είσαι σαν το δικό μου και απλά σου δείχνει σύνδεση ή όχι; Μπορείς να έχεις (ηλεκτρικά) σύνδεση χωρίς να έχεις αρκετά καλό bandwidth για να περάσουν αρκετά bits χωρίς λάθη (οπότε έχεις physical layer link αλλά όχι στα παραπάνω OSI layers).

Ερώτηση: πώς έφτιαξες τα modules; Χρησιμοποίησες το κατάλληλο εργαλείο;

Δες εδώ για τη σωστή συνδεσμολογία (καλό είναι να συνδέσεις και τα τέσσερα ζεύγη, και όχι μόνο τα δύο, όπως έγραψαν κάποιοι άλλοι) και το σχετικό πενσάκι.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
trooper (25-12-08)
  #19  
Παλιά 25-12-08, 03:28
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σας και από μένα.

Εγώ πιστεύω ότι δεν έχουν κουμπώσει σωστά ένα ή περισσότερα καλώδια στο βύσμα RJ-45. Ενα από τα καλώδια που πρέπει να συνδέσεις σε οποιοδήποτε από τις δυο άκρες να μην έχει ακουμπήσει σωστά και έχεις αυτό το αποτέλεσμα, δηλαδή έχεις Transmit αλλά όχι receive,

Εχει συμβεί και σε μένα και αναγκαστηκα να ξαναφτιάξω το klipsάκι RJ-45 πολύ πιο προσεκτικά την δεύτερη φορά.

Είναι επισης συνιστώμενο να συνδέσεις όλα τα καλώδια (και τα 8), ειδικα όταν πρόκειται για απόσταση μεγαλύτερη των 3 μέτρων. Επίσης το καλώδιο να είναι τουλάχιστον Cat.5e.

Καλό κουράγιο.
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Einstein για αυτό το μήνυμα:
trooper (26-12-08)
  #20  
Παλιά 25-12-08, 04:35
Το avatar του χρήστη trooper
trooper Ο χρήστης trooper δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-21 23:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο δοκιμαστής καλωδίων σου δίνει ένδειξη της ποιότητας της σύνδεσης, ή είσαι σαν το δικό μου και απλά σου δείχνει σύνδεση ή όχι; Μπορείς να έχεις (ηλεκτρικά) σύνδεση χωρίς να έχεις αρκετά καλό bandwidth για να περάσουν αρκετά bits χωρίς λάθη (οπότε έχεις physical layer link αλλά όχι στα παραπάνω OSI layers).

Ερώτηση: πώς έφτιαξες τα modules; Χρησιμοποίησες το κατάλληλο εργαλείο;

Δες εδώ για τη σωστή συνδεσμολογία (καλό είναι να συνδέσεις και τα τέσσερα ζεύγη, και όχι μόνο τα δύο, όπως έγραψαν κάποιοι άλλοι) και το σχετικό πενσάκι.
Ο δοκιμαστης καλωδιων δειχνει μονο συνδεση η οχι, δεν δειχνει ποιοτητα... Πιστευα οτι αυτο ειναι αρκετο, αλλα απο οτι φαινεται δεν ειναι. Υπαρχει κανεις με εξελιγμενο δοκιμαστη καλωδιων που μπορει να με επισκεφτει καποια στιγμη να κανουμε εναν ελεγχο; Κερναω καφε, ποτο, φαι, οτι θελετε τελος παντων...

Χρησιμοποιησα το καταλληλο εργαλειο αλλα δυστυχως δεν ηξερα οτι η ποιοτητα του εργαλειου παιζει ρολο και πηρα ενα φθηνο το οποιο δεν μου γεμιζει το ματι τωρα που δανειστηκα ενα καλυτερο. Θα δοκιμασω ξανα με το καλο εργαλειο και θα σας γραψω νεα...

Εχω συνδεσει και τα 8 καλωδια στο κλιπ, στο μελλον μπορει να εχουμε παντου Γιγαμπιτ δικτυο...

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trooper : 25-12-08 στις 04:40
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-12-08, 04:37
Το avatar του χρήστη trooper
trooper Ο χρήστης trooper δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-21 23:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Einstein Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και από μένα.

Εγώ πιστεύω ότι δεν έχουν κουμπώσει σωστά ένα ή περισσότερα καλώδια στο βύσμα RJ-45. Ενα από τα καλώδια που πρέπει να συνδέσεις σε οποιοδήποτε από τις δυο άκρες να μην έχει ακουμπήσει σωστά και έχεις αυτό το αποτέλεσμα, δηλαδή έχεις Transmit αλλά όχι receive,

Εχει συμβεί και σε μένα και αναγκαστηκα να ξαναφτιάξω το klipsάκι RJ-45 πολύ πιο προσεκτικά την δεύτερη φορά.

Είναι επισης συνιστώμενο να συνδέσεις όλα τα καλώδια (και τα 8), ειδικα όταν πρόκειται για απόσταση μεγαλύτερη των 3 μέτρων. Επίσης το καλώδιο να είναι τουλάχιστον Cat.5e.

Καλό κουράγιο.

Το κακο ειναι πως το εχω ξαναφτιαξει 4-5 φορες με το ιδιο αποτελεσμα... Μαλλον φταιει το πενσακι. Θα δοκιμασω ξανα και θα σας πω...

Συνδεω παντα και τα 8 καλωδια και το καλωδιο ειναι Καηγοριας 5Ε.

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-12-08, 19:28
Το avatar του χρήστη trooper
trooper Ο χρήστης trooper δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-21 23:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τελος Καλο, ολα καλα!!

Απο οτι φαινεται το θαυμα της γεννησης του Χριστουλη συνοδευτηκε κι απο το θαυμα της λειτουργιας του καλωδιου...

Το εφτιαξα ξανα, με την καλη "πενσα-πρεσσα", εκανα το ιδιο και με την πριζα του τοιχου και τωρα δουλευουν σωστα ολα!!! Συγχρονιζω στα 22Μ κι αισθανομαι ιδιαιτερα τυχερος..

Ευχαριστω πολυ, οσους μπηκαν στο κοπο να ξοδεψουν λιγο απο το χρονο τους για να με βοηθησουν.

Χρονια πολλα και παλι!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.