Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 06-04-09, 00:00
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Ανδρέα, μακρυά από κάρβουνα.... σβηστά μουντζουρώνουν και αναμμένα καίνε! αν έχεις προαποφασίσει ότι πετώ καρβουνιές... ΜΗΝ με πιάνεις :-) ΔΕΝ σε αναγκάζω να με διαβάζεις. switch off... απλά πράματα
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 06-04-09, 00:06
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αναφέρθηκα σε μία κατάσταση που τείνει να παγιωθεί στη άκρο και όχι σε εσένα προσωπικά ή μεμονωμένα. Και στο έγραψα να μην παρεξηγηθείς, να πεις οτι δεν το γραψα !


Παρακαλώ τον σύσοπα να δημιουργήσει ξεχωριστό Thread "σχόλια πάνω στο θέμα Πυραμίδα" για να μην χαθεί η συνέχεια αυτού του αριστουργήματος...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 06-04-09, 11:09
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι τις πυραμίδες της Αιγύπτου τις έχτισαν οι Φαραώ στα μέσα της 3ης χιλιετίας π.Χ εμένα μου ακούγεται σαν ένα όμορφο
παραμυθάκι που μας είπαν κάποια στιγμή στο σχολείο. (αν και ούτε αυτό μας είπαν...)

Ξαφνικά οι άνθρωποι βρίσκονται με τεράστια τεχνολογία στα χέρια τους, με γνώσεις μαθηματικών, γεωμετρίας, αρχιτεκτονικής που
ακόμα και σήμερα είναι αξεπέραστες, με παρατηρήσεις, μετρήσεις και υπολογισμούς που είναι ακριβείς και εφαρμόζονται από τότε, με
τεχνολογικές πρωτοπορίες αξεπέραστες,με αστρολάβους και με μετρήσεις στο διάστημα που δεν χάνουν ούτε μέτρο, με ιατρική
βιβλιογραφία και χειρουργικά εργαλεία της εποχής που διασώθηκαν και είναι σχεδόν όμοια με πολλά από αυτά που χρησιμοποιούνται
μέχρι σήμερα κτλ κτλ

Ξύπνησαν ένα ωραίο πρωί και δεν είχαν τι να κάνουν και έχτισαν τις πυραμίδες και τον παρθενώνα , ονόμασαν και όλους τους
αστερισμούς και τα χασίματα στο διάστημα και υπολόγισαν και τις αποστάσεις και έφτιαξαν και αστρικούς χάρτες και έκαναν και μια
εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς και μια ταρίχευση έτσι για έχουν εντυπωσιακό επίλογο και μια όμορφη νύχτα.

Τίποτα δεν έγινε ξαφνικά. Ίσα – ίσα αν το μελετήσει κανείς καλύτερα βλέπει ότι το όμορφο παραμυθάκι γίνεται πραγματική ιστορία με συνοχή και συνέπεια, αιτίες και αφορμές, ακόμα και με ονόματα. Και εφόσoν, Deltatango, εσύ τα έχεις μελετήσει τόσο καλά είμαι σίγουρη ότι τα γνωρίζεις και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δε μας τα λες.

Ξεκινώντας με το παρακάτω χρονοδιάγραμμα

Ι και ΙΙ δυναστεία 3188 – 2815 π.Χ.
ΙΙΙ – VI δυναστεία 2815 – 2294 π.Χ
VII – X δυναστεία 2294 – 2132
XI – XII δυναστεία 2132 – 1777
XIII – XVII δυναστεία 1777 – 1573

Θα λέγαμε ότι η εποχή των Πυραμίδων (pyramid age) καλύπτει τη δεύτερη περίοδο, που ξεκινά με την III δυναστεία. Πυραμίδες συνέχισαν να χτίζονται και από τις μεταγενέστερες δυναστείες αλλά τους έλειπε η αρχιτεκτονική τελειότητα και η θρησκευτική βαρύτητα.


Από την αρχή ακόμα της εποχής των δυναστειών, οι βασιλιάδες και οι ευγενείς θέλοντας να αποφύγουν τον κίνδυνο ο τάφος τους κάποτε να καταστραφεί από τα στοιχεία της φύσης άρχισαν να χτίζουν πάνω από το σημείο ταφής. Αυτό το πρώτο «κτίσμα» είναι γνωστό ως Mastaba – μία αραβική λέξη που σημαίνει «πεζούλι». Ονομάστηκε έτσι γιατί μοιάζει με το χαμηλό «πεζούλι» που έχουν οι Άραβες έξω από τα σπίτια τους. Τα mastaba φτιάχνονταν από πηλό (?) (sun-baked mud-brick).




Μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου οι βασιλιάδες θάβονταν σε mastaba. Από την III δυναστεία και μετά άρχισαν να χρησιμοποιούν πέτρα. Η κατασκευή του πρώτου πέτρινου τάφου (πρόδρομου της πυραμίδας) αποδίδεται στον Imhotep, τον αρχιτέκτονα του βασιλιά Zoser. Το όνομά του παρέμεινε θρυλικό για πολλές γενιές Αιγυπτίων οι οποίοι τον θεωρούσαν όχι μόνο αρχιτέκτονα αλλά και μάγο, αστρονόμο και γιατρό. Αυτές οι προδρομικές πυραμίδες ονομάζονται step pyramids και στην εικόνα φαίνεται ακριβώς γιατί.




Έτσι, από το mastaba, περνάμε στις step pyramids και αμέσως μετά στις bent pyramids. Η πιο γνωστή bent pyramid κατασκευάστηκε από τον Seneferu, τον πρώτο βασιλιά της IV δυναστείας.

Γιος και διάδοχος του Seneferu ήταν ο Khufu, γνωστότερος ως Χέοπας. Εμπνεόμενος κατά πάσα πιθανότητα από το μεγαλείο των κατασκευών του πατέρα του, επέλεξε ένα οροπέδιο στην άκρη της ερήμου, γύρω στα 5χλμ. Δυτικά της Γκίζας και έχτισε μία πυραμίδα ακόμα μεγαλύτερων διαστάσεων. Δύο μεταγενέστεροι βασιλιάδες της IV δυναστείας ακολούθησαν το παράδειγμά του χτίζοντας τις δικές τους πυραμίδες στο ίδιο οροπέδιο, λίγο νοτιότερα. Οι τρεις πυραμίδες μαζί αποτελούν ίσως το πιο δημοφιλές μνημείο σε όλο τον κόσμο, τις πυραμίδες της Γκίζας.

Η αρχιτεκτονική αρτιότητα που χαρακτηρίζει τις πυραμίδες ήταν αναμφισβήτητα το αποτέλεσμα συσσωρευμένης εμπειρίας που αποκτήθηκε από γενιές και γενιές Αιγυπτίων. Καθοριστικής σημασίας ήταν η ενασχόλησή τους με την άρδευση της γης τους και τα κανάλια που κατασκεύασαν για να εκμεταλλευτούν τα νερά του Νείλου. Μιλάμε, λοιπόν, για γνώση που αποκτήθηκε μέσα από τους αιώνες και όχι ξαφνικά και από το πουθενά.

Όσο για τα όργανα, τα διαθέσιμα εργαλεία και τον τρόπο που έκαναν τους υπολολογισμούς τους οι Αιγύπτιοι είναι όλα (ή σχεδόν όλα) καταγεγραμμένα αλλά αυτό ξεφεύγει πολύ από τα ενδιαφέροντά μου, οπότε δε θα ασχοληθώ.

('Ολα τα παραπάνω είναι από το The Pyramids of Egypt, του I. E. S. Edwards, Penguin Books, 1955. Υπάρχουν όμως πολλά ακόμα βιβλία, και πολύ πιο καινούρια, που ρίχνουν φως στο "μυστήριο" της πυραμίδας με τρόπο επιστημονικό και τεκμηριωμένο).
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 06-04-09 στις 12:37
Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to Chressida For This Useful Post:
Archmage (06-04-09), Deltatango (06-04-09), pazo (06-04-09), Xenios (06-04-09)
  #64  
Παλιά 06-04-09, 11:32
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
[QUOTE=christi;261043]

Δεν μπορεί να γίνει κανενός είδους μελέτη ξεκινώντας από ένα παραμορφωμένο σχήμα. Αν όντως υπάρχει το «δίπλωμα» τότε είναι μετρήσιμο κ επομένως θα μπορεί να αναπαρασταθεί και θα μπορεί να μελετηθεί.
Η τιμή του “διπλώματος” (hollowing), δηλαδή η απόσταση κατά την οποία το μέσον της πλευράς μεταφέρθηκε προς το κέντρο του κτίσματος, είναι κατά τον Petrie 94 εκατοστά (37 ίντσες) και κατά τον Pochan 92 εκατοστά.
Η πλευρά έχει μήκος 230 μέτρα και η κατασκευαστική αυτή λεπτομέρεια δεν γίνεται αντιληπτή χωρίς κάποιο μέσο ή κάποιο όργανο που να δείχνει ότι το μέσον της πλευράς δεν βρίσκεται στην ίδια ευθεία με τα άκρα της.
Πιστεύω ότι η φωτογραφία που ακολουθεί θα άρει κάθε αμφιβολία.



Τέλος, αφού συμφωνούμε με το 41 μήνυμά σου, αν θέλεις εξήγησέ μας τι έκαναν οι αιγύπτιοι κ με ποια μέθοδο το έκαναν, διότι τετραγωνισμό κύκλου δεν έκαναν. Εγώ δεν γνωρίζω κάτι για αυτό ή τουλάχιστον δεν μου είναι εύκολο να το φέρω στη μνήμη μου άμεσα.
Θεωρείται ότι η σχέση του ύψους της Πυραμίδας προς την περίμετρο της βάσης της είναι αυτή της ακτίνας του κύκλου προς την περιφέρειά του. Δηλαδή αν η περίμετρος της βάσης διαιρεθεί δια ύψος x 2 δίνει το π.



Η Πυραμίδα (γράφεται με Π κεφαλαίο όπως και ο Παρθενώνας) είναι, όπως είπε ο Palsar, ένα αριστούργημα αλλά κοίταξε σε τι κατάσταση το φέραμε:



Εκείνοι που εκτιμούν την αξία του θέλουν να μάθουν γι΄ αυτό και ο μόνος τρόπος είναι να ανακαλύψουν τις αρχικές του διαστάσεις. Υπάρχουν διάφορες θεωρίες και ο κάθε ερευνητής γράφει ένα βιβλίο ολόκληρο για να παρουσιάσει τα ευρήματα και τις απόψεις του.
Θα φτάσω και στο θέμα της επιπλάτυνσης του ελλειψοειδούς, αλλά πρέπει να φρεσκάρω την μνήμη μου πρώτα. Οι μετρήσεις του κτιρίου έχουν αξία όταν γίνονται στην μονάδα μέτρησης στην οποία κατασκευάστηκε και δεν θέλω να σας παρουσιάσω μια μονάδα που να μοιάζει αυθαίρετη.

Εμείς έχουμε μεν τον Παρθενώνα αλλά έχουμε και πυραμίδες τις οποίες οι αρχαίοι Έλληνες θεωρούσαν αρχαιότερες από ότι εμείς θεωρούμε εκείνους, και βέβαια δεν γνώριζαν ποιοι τις κατασκεύασαν και γιατί.
Είναι κι αυτές κτίσματα ιερά αλλά δεν απολαμβάνουν καλύτερης μεταχείρισης από εκείνην που γνώρισαν οι πυραμίδες τις Αιγύπτου.



Αυτή είναι η καλύτερα διατηρημένη πυραμίδα της Αργολίδας. Η φωτογραφία τραβήχτηκε πριν από 30 χρόνια περίπου αλλά ποιος ξέρει σε τι κατάσταση να βρίσκεται σήμερα αφού δεν υπήρχε γύρω της ούτε μια στοιχειώδης περίφραξη.
Για τον λόγο αυτό τόνισα το ρήμα φέραμε πιο πάνω. Δεν βλέπω την Πυραμίδα σαν «ξένη» και τον Παρθενώνα «δικό» μου, ούτε την ιστορία της Ελλάδας σαν Ιστορία και την ιστορία του Νησιού του Πάσχα σαν παραϊστορία.
Τα βλέπω όλα σαν έργα και σαν ιστορία ανθρώπων.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 06-04-09, 11:38
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 09:44
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων

..................Η Πυραμίδα (γράφεται με Π κεφαλαίο όπως και ο Παρθενώνας) είναι, όπως είπε ο Palsar, ένα αριστούργημα αλλά κοίταξε σε τι κατάσταση το φέραμε: ...................
Έχεις απόλυτο δίκιο. Ζητώ ταπεινά συγγνώμη. Πάω αμέσως να επιστρέψω τις πέτρες που χρησιμοποίησα να χτίσω το σπίτι μου...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 06-04-09, 11:44
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Τίποτα δεν έγινε ξαφνικά. Ίσα – ίσα αν το μελετήσει κανείς καλύτερα βλέπει ότι το όμορφο παραμυθάκι γίνεται πραγματική ιστορία με συνοχή και συνέπεια, αιτίες και αφορμές, ακόμα και με ονόματα. Και εφόσoν, Deltatango, εσύ τα έχεις μελετήσει τόσο καλά είμαι σίγουρη ότι τα γνωρίζεις και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δε μας τα λες.
Είναι εύκολο να πει κανείς ότι όλα αυτά είναι «ψέμματα». Συνωμοσία για να καλυφθεί η αλήθεια (το ενδιαφέρον/ενοχλητικό με τις θεωρίες συνωμοσίας είναι ότι απλά διευκολύνουν τη συντήρηση μιας ρομαντικής αλλά λάθος θεωρίας, πολλές φορές μέχρι το σημείο της κλινικής ψυχοπάθειας). Είναι πιο απλή εξήγηση (κατά το Ockham's Razor) ότι όλη η ανθρώπινη γνώση είναι εξωγενής και την αποκτήσαμε σε μια μέρα, παρά ότι είναι γνώση που αποκτήθηκε αργά και επώδυνα από τους προγόνους μας. *ειρωνία*

Προσωπικά, όπως έχω γράψει πολλάκις σε τέτοιες συζητήσεις, με προσβάλλει απίστευτα η υπόννοια ότι ο homo sapiens είναι ένα άχρηστο ζώο και δεν έχει πετύχει τίποτα χωρίς τη βοήθεια μικρών πράσινων/γκρίζων ανθρωπακίων.

Είναι θεωρία που μπορεί να συντρέξει με τις εμπειρίες και την ιστορική συνείδηση ενός κάποιου Ελβετού του οποίου οι βάρβαροι πρόγονοι εκπολιτίστηκαν στη διάρκεια της Pax Romana και άρχισαν πρώτη φορά να γράφουν αρκετά μετά τον 1ο μΧ αιώνα.

Δεν είναι θεωρία που μπορεί να συντρέξει με άνθρωπο υπεύθυνο και μη αμαθή, που ανήκει σε πολιτισμό χιλιετιών, με πολλά και σταδιακά επιτεύγματα λεπτομερώς τεκμηριωμένα.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
Chressida (06-04-09), Xenios (06-04-09)
  #67  
Παλιά 06-04-09, 11:55
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς έχουμε μεν τον Παρθενώνα αλλά έχουμε και πυραμίδες τις οποίες οι αρχαίοι Έλληνες θεωρούσαν αρχαιότερες από ότι εμείς θεωρούμε εκείνους, και βέβαια δεν γνώριζαν ποιοι τις κατασκεύασαν και γιατί.
Είναι κι αυτές κτίσματα ιερά αλλά δεν απολαμβάνουν καλύτερης μεταχείρισης από εκείνην που γνώρισαν οι πυραμίδες τις Αιγύπτου.



Αυτή είναι η καλύτερα διατηρημένη πυραμίδα της Αργολίδας. Η φωτογραφία τραβήχτηκε πριν από 30 χρόνια περίπου αλλά ποιος ξέρει σε τι κατάσταση να βρίσκεται σήμερα αφού δεν υπήρχε γύρω της ούτε μια στοιχειώδης περίφραξη.
ΛΑΘΟΣ.

Προφανώς δεν έχεις πάει να τη δεις ιδίοις όμμασι. Εγώ και χιλιάδες άλλοι που έχουμε δει το συγκεκριμένο κτίσμα και δεν τραβήξαμε φωτογραφίες από τη μία μόνο πλευρά του (για κάποιο λόγο όλοι οι ουφομανείς new-ageάδες προτιμούν μόνο την πίσω πλευρά με τους κεκλιμένους τοίχους), ξέρουμε την «μυστική» αλήθεια, διαθέσιμη μόνο στους μυημένους μιας κάποιας σκοτεινής αδελφότητας, της αδελφότητας του «πίστευε και μη, ερεύνα».

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΑΜΙΔΑ.

Άλλωστε αυτό είναι πασιφανές και από τη φωτογραφία σου, που δείχνει ότι η βάση του κτίσματος δεν είναι ορθογώνια, αλλά πολυγωνική.

Από την πίσω πλευρά δεν είναι καν πυραμιδοειδές το κτίσμα. Μικρό φρούριο ή φρυκτωρία είναι, μυκηναϊκης εποχής (οι γνώμες διίστανται εδώ, υπάρχει και η θεωρία ότι είναι από την τρίτη πΧ χιλιετία, λίγους αιώνες πριν την επίσημη αρχή του Μηκυναϊκού πολιτισμού), το οποίο μάλλον χρησιμοποιήθηκε μέχρι τον 4-5ο αιώνα, με επισκευές μέχρι τότε. Όταν το είδε ο Παυσανίας και το κατέγραψε ως πυραμίδα, ήταν στην ίδια κατάσταση που το είδα κι εγώ πριν δύο χρόνια — ίσως όμως να ήταν εν μέρει επιχωμένο.

Έχω φωτογραφίες για να το αποδείξω, αλλά είναι όλες στην Ελλάδα. Όταν επιστρέψω θα χαρώ να στείλω φωτογραφίες του εσωτερικού και της εισόδου.

Πάντως αφού ξέρεις τα πάντα για τις πυραμίδες και λίγα για άλλα πράγματα, λογικό να μην ξέρεις τίποτα για την «πυραμίδα» του Ελληνικού, αφού άλλωστε δεν είναι καν πυραμίδα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 06-04-09 στις 12:01
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (06-04-09)
  #68  
Παλιά 06-04-09, 12:02
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εφόσoν, Deltatango, εσύ τα έχεις μελετήσει τόσο καλά είμαι σίγουρη ότι τα γνωρίζεις και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δε μας τα λες.
Όλα όσα αναφέρεις είναι σωστά. Η Μεγάλη Πυραμίδα ωστόσο, ξεχωρίζει επειδή είναι μοναδική.

Με τον ίδιο μοναδικό τρόπο ξεχωρίζουν οι χάρτες του Piri Reis και οι χάρτες της Ανταρκτικής που μας αναγκάζουν να υποπτευόμαστε την ύπαρξη ενός πολιτισμού χαμένου και καταποντισμένου κάτω από τα νερά της θάλασσας.

Επιπλέον, εγώ έχω μάθει να μην πιστεύω όλα όσα παρουσιάζει το επιστημονικό κατεστημένο. Δεν συμφωνούν όλοι π.χ., με τις γενικά αποδεκτές ημερομηνίες για τις Φαραωνικές Δυναστείες. Μας λένε ότι ο κάθε Φαραώ έχτιζε μια πυραμίδα για να ταφεί σ’ αυτήν αλλά υπάρχει και Φαραώ με τρεις πυραμίδες (θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να βρω τα σχετικά στοιχεία). Δεν πρέπει να ξεχνάμε δηλαδή ότι κάποιοι έχουν την δυνατότητα να διαμορφώνουν τις αντιλήψεις μας για τα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 06-04-09, 12:14
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι θεωρία που μπορεί να συντρέξει με τις εμπειρίες και την ιστορική συνείδηση ενός κάποιου Ελβετού του οποίου οι βάρβαροι πρόγονοι εκπολιτίστηκαν στη διάρκεια της Pax Romana και άρχισαν πρώτη φορά να γράφουν αρκετά μετά τον 1ο μΧ αιώνα.
Δεν νομίζω ότι ο εν λόγω Ελβετός παρακινήθηκε από την διαφορετική εθνική του ιστορική συνείδηση και σε κάθε περίπτωση το κάτα πόσο κάποιος χρησιμοποιεί τον ορθό λόγο και αντιμετωπίζει την γνώση ώς μια αργή σωρευτική διαδικασία είναι συνάρτηση όχι των γονιδίων του αλλά της παιδείας του και της εκπαίδευσής του. Το αστείο είναι οτι ο άνθρωπος το είχε γράψει κάπου ότι η επιτυχία του βασίζεται στο οτι ακριβώς δεν έχει καμία γνώση επιστημονική πάνω στα ζητήματα που πραγματεύεται γι αυτό και δεν διακατέχεται από τις προκαταλήψεις της επιστήμης και μπορεί να δεί καλύτερα και πιο βαθειά ! Το επιχείρημα αυτό έχει κάποια βάση γενικά (έως υπερβολικά γενικά) αλλά το δέχομαι μόνο στο πλαίσιο μίας ήδη διαμορφωμένης επιστημονικής πρακτικής και όχι όταν στοχεύει στο να εξάψει την φαντασία, να προσφέρει την εύκολη λύση και στην τελική να πουλήσει χιλιάδες αντίτυπα !
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 06-04-09, 12:21
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπλέον, εγώ έχω μάθει να μην πιστεύω όλα όσα παρουσιάζει το επιστημονικό κατεστημένο. Δεν συμφωνούν όλοι π.χ., με τις γενικά αποδεκτές ημερομηνίες για τις Φαραωνικές Δυναστείες. Μας λένε ότι ο κάθε Φαραώ έχτιζε μια πυραμίδα για να ταφεί σ’ αυτήν αλλά υπάρχει και Φαραώ με τρεις πυραμίδες (θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να βρω τα σχετικά στοιχεία). Δεν πρέπει να ξεχνάμε δηλαδή ότι κάποιοι έχουν την δυνατότητα να διαμορφώνουν τις αντιλήψεις μας για τα πράγματα.


Είναι γνωστό ότι το ίδιο άτομο έχτιζε πολλές φορές πάνω από έναν τάφο. Όχι μόνο ο Seneferu αλλά και ο Aha, ο δεύτερος βασιλιάς της I δυναστείας, φαίνεται ότι έχτισε ένα mastaba στην Sakkara και ένα δεύτερο στην Abydos. Για να μη γεμίσω το post με ονόματα, να πω ότι το γεγονός αυτό οδηγεί στο συμπέρασμα ότι το ένα μνημείο ήταν προορισμένο για χώρος ταφής, ενώ το άλλο για κενοτάφιο.

Όσο γι' αυτά που λες για το επιστημονικό κατεστημένο, ειλικρινά δε βλέπω πώς θα εξελισσόταν η ανθρωπότητα χωρίς αυτό.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
Xenios (06-04-09)
  #71  
Παλιά 06-04-09, 15:32
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Τίποτα δεν έγινε ξαφνικά.
Aπορώ γιατί τα γράψατε όλα αυτά την στιγμή που συμφωνούμε ότι όλα δεν έγιναν μέσα σε μία μέρα και όταν
όλοι γνωρίζουμε ότι πιο παλιά υπήρχαν τα ζιγκουράτ κτλ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 07-02-10 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 06-04-09, 15:41
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρείται ότι η σχέση του ύψους της Πυραμίδας προς την περίμετρο της βάσης της είναι αυτή της ακτίνας του κύκλου προς την περιφέρειά του. Δηλαδή αν η περίμετρος της βάσης διαιρεθεί δια ύψος x 2 δίνει το π.
Δεν το δίνει και δε χρειάζεται να κάνω απολύτως καμία μέτρηση για να είμαι βέβαιος ότι αυτό δεν ισχύει: Το π είναι άρρητος αριθμός, δηλαδή δεν μπορεί να υπολογιστεί με διαίρεση άλλων αριθμών, όσο και αν προσπαθήσουμε.

Το καλό μάλιστα με αυτή την προσέγγιση, σε αντίθεση με τις αλήθειες εξ αποκαλύψεως, είναι ότι μπορεί ο καθένας να το δει για τον εαυτό του. Πχ μπορεί να δει την απόδειξη ότι το π δεν μπορεί να εκφραστεί ως λόγος ή, αν δεν έχει τις απαραίτητες μαθηματικές γνώσεις, να μετρήσει την Πυραμίδα και να κάνει τη σχετική διαίρεση (οπότε δεν πρόκειται ποτέ να βρει το π).

Αυτό δε το γράφω από αντίδραση αλλά για να τονίσω το εξής: Αν κάποιος συζητά με τον επιστημονικό τρόπο για επιστημονικά θέματα (πχ αστρονομία ή το π), τότε οφείλει να το κάνει πλήρως. Επιλεκτική εφαρμογή δεν παίζει.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Archmage For This Useful Post:
christi (07-04-09), Xenios (06-04-09)
  #73  
Παλιά 06-04-09, 15:44
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτά τα γράψαμε για να σου απαντήσουμε στο "ξαφνικά" και για να σου δείξουμε ότι και καταγραφές υπάρχουν και ονόματα και εξηγήσεις για τα πάντα. Εσύ δεν είσαι αυτός που απορεί για το πώς γίνεται και δεν ξέρουμε ούτε ποιος έφτιαξε τις πυραμίδες ούτε πώς τις έφτιαξε;
Το διάγραμμα που χρησιμοποίησα έχει να κάνει με τις δυναστείες, οι οποίες έχουν άμεση σχέση με τις πυραμίδες. Το δικό σου, τι ακριβώς είναι, για να το συζητήσουμε.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 06-04-09, 16:25
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δε το γράφω από αντίδραση αλλά για να τονίσω το εξής: Αν κάποιος συζητά με τον επιστημονικό τρόπο για επιστημονικά θέματα (πχ αστρονομία ή το π), τότε οφείλει να το κάνει πλήρως. Επιλεκτική εφαρμογή δεν παίζει.

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Τα έχουμε πει κ σε προηγούμενες απαντήσεις.

Εδώ, θα γίνω περισσότερο ξεκάθαρη.

Η μη ύπαρξη επιστημονικού υπόβαθρου στα μαθηματικά οδηγεί πολύ εύκολα σε λανθασμένες διατυπώσεις και σε λανθασμένα συμπεράσματα. Αυτός που τα διατυπώνει κατ΄αυτό τον τρόπο προφανώς (μη έχοντας τα επιστημονικά εφόδια) δεν μπορεί και να το αντιληφθεί. Το ίδιο ισχύει και για όσους τα διαβάζουν κ επίσης δεν έχουν αυτά τα εφόδια. Έτσι εύκολα μπορούν να προκύψουν συμπεράσματα που καμια σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα.

Η ατυχής χρήση επιστημονικών ορολογιών, γνώσεων (συγκεριμένα μαθηματικών) κτλ μπορεί να καταλήξει σε επικίνδυνη όταν προκύπτουν λάθος συμπεράσματα κ διαστρεβλώνεται η επιστημονική αλήθεια.

Ειδικά, για να μην μείνει στην ιστορία το "τετραγώνισαν τον κύκλο" (!) θα ζητούσα να παρέμβει κάποιος υπεύθυνος (αν προβλέπεται κάτι τέτοιο) και στο μήνυμα 37 για γίνει σημείωση ότι η έκφραση αυτή είναι λανθασμένη, καθώς επιστημονικά έχει αποδειχθεί ότι το πρόβλημα τετραγωνισμού του κύκλου είναι άλυτο.

Τέλος, δεν θα αναλύσω άλλα λογικά ή μαθηματικά λάθη και ελλείμματα στο μήνυμα 67 καθώς δεν είμαστε κλαμπ μαθηματικών και απ'όσο μπορώ να καταλάβω λίγοι έχουμε μαθηματικό υπόβαθρο. Απλά να ξανατονίσω ότι η λανθασμένη χρήση μαθηματικών κ η ελλιπής γνώση τους οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.

"EDIT: "
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 06-04-09 στις 21:19
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην christi για αυτό το μήνυμα:
Xenios (06-04-09)
  #75  
Παλιά 06-04-09, 18:19
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
ΛΑΘΟΣ.

Προφανώς δεν έχεις πάει να τη δεις ιδίοις όμμασι. Εγώ και χιλιάδες άλλοι που έχουμε δει το συγκεκριμένο κτίσμα και δεν τραβήξαμε φωτογραφίες από τη μία μόνο πλευρά του (για κάποιο λόγο όλοι οι ουφομανείς new-ageάδες προτιμούν μόνο την πίσω πλευρά με τους κεκλιμένους τοίχους), ξέρουμε την «μυστική» αλήθεια, διαθέσιμη μόνο στους μυημένους μιας κάποιας σκοτεινής αδελφότητας, της αδελφότητας του «πίστευε και μη, ερεύνα».
Αγαπητέ Morgul,
Χάνεις την ψυχραιμία σου και οδηγείσαι σε σφάλματα τακτικής.
Μπορείς να υποστηρίζεις ότι δεν είναι πυραμίδα και να συνεχίσεις να το υποστηρίζεις ακίνδυνα για όσο θέλεις χωρίς να κινδυνεύεις να διαψευσθείς άμεσα. Το να ισχυρίζεσαι ότι δεν την επισκέφτηκα παρά δανείστηκα την φωτογραφία από την σκοτεινή αδελφότητα, είναι σαν να μην κρατάς κανένα καλό χαρτί, να βλέπεις τον άσσο του αντιπάλου σου πάνω στο τραπέζι και να επιμένεις να λες «τα ρέστα μου».

Έγραψα ότι η φωτογραφία τραβήχτηκε πριν από 30 περίπου χρόνια. Αυτό δεν σημαίνει ότι την τράβηξα εγώ; Πάντως χαίρομαι που είναι ακόμα σ’ αυτήν την κατάσταση και θα χαρώ περισσότερο αν μου πεις ότι την έχουν περιφράξει.

Η είσοδος (από το εσωτερικό), όπως εξάλλου αναφέρεις, θυμίζει κτίσμα Μυκηναϊκό

Η βορειοανατολική γωνία.

Γωνία κλίσης ανατολικής πλευράς.

Γωνία κλίσης βόρειας πλευράς.

Ανατολική πλευρά.

Δυτική πλευρά και γενική άποψη.

Η βάση δεν είναι πολυγωνική. Όπως μπορείς να παρατηρήσεις στην φωτογραφία του μηνύματος # 64, φαίνεται από την διαφορά χρώματος στην πέτρα ότι κάτι αφαιρέθηκε από την γωνία αυτή.

Η τελευταία φωτό αφιερώνεται στον pazo του οποίου κάποιος μακρινός πρόγονος κάποια πετρούλα θα χρειάστηκε!!

Κανένας μας δεν είναι άμοιρος ευθυνών για τα σφάλματα και τα εγκλήματα της ανθρωπότητας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.