Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-12, 11:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Καλοτάξιδος Νίκο



Η είδηση λέει :

Έφυγε σήμερα από τη ζωή ο ηθοποιός Νίκος Απέργης, καθώς έχασε τη μάχη που έδινε με τον καρκίνο το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Ο Νίκος Απέργης υπηρέτησε για πολλά χρόνια ως δημοτικός σύμβουλος στον δήμο Αθηναίων.

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1947. Σπούδασε Θέατρο στην Ανώτερη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου από την οποία αποφοίτησε το 1969. Ασχολήθηκε επαγγελματικά με το θέατρο, το ραδιόφωνο, την τηλεόραση και τον κινηματογράφο. Παράλληλα, από το 1982 δραστηριοποιήθηκε στο χώρο του μάρκετινγκ και της διαφήμισης, ενώ βραβεύτηκε ως συγγραφέας για το θεατρικό έργο του «Σφουγγαράδες».
---

Με τον Νίκο είμαστε συμμαθητές από την Δ' τάξη του Γυμνασίου (νυν Α΄Λυκείου). Θυμάμαι τον κοιτάζαμε σαν τρελό, όταν την επόμενη χρονιά, μας είπε ότι τον πήραν στην δραματική σχολή του εθνικού θεάτρου.
Με ευκαιρία εκείνον, παρακολουθούσαμε κάποιες εκπαιδευτικές παραστάσεις με ελεύθερη είσοδο, συνήθως αρχαίας τραγωδίας αλλά και Σαίξπηρ και άλλων.

Με ευκαιρία της παρουσίας του στο σχολείο και της παρουσίας μιας άλλης ηθοποιού σε άλλη τάξη, στην ΣΤ γυμνασίου, το σχολείο μας έδωσε παράσταση, στο τότε ανοικτό θέατρο του Εθνικού Κήπου, που δεν υπάρχει πια.

Παίζαμε σχεδόν όλοι, μικρό ή μεγάλο ρόλο. Ανεβάσαμε Αντιγόνη και φυσικά Κρέοντας ήταν ο Νίκος...

Δεν ξέρω πως έτυχε, ίσως και μέσω του Νίκου, την παράσταση επιμελήθηκε ο Μίνως Αργυράκης. Μιλάμε για τον κολοσσό της σκηνογραφίας, που τα έκανε όλα όμως.

Ο Νίκος φάνταζε στα μάτια μας τεράστιος εκείνη την ημέρα, τον είχε φορτώσει και με πολλά ρούχα ο Βολανάκης, γιατί ήταν πολύ αδύνατος και φάνταζε φοβερός. Δύο χιλιάδες κόσμος τον αποθέωσε.

Ήταν πολύ σεμνός άνθρωπος, ακόμα και στις μεγάλες τηλεοπτικές επιτυχίες (Άγνωστος Πόλεμος, Πανθέοι κλπ), παρέμεινε ο ίδιος.

Για έξι τετραετίες ήταν μέσα στους πρώτους, σε σταυρούς, δημοτικός σύμβουλος. Είχε αφιερωθεί με πάθος σ' αυτό και δούλευε πολύ.
Στις τελευταίες εκλογές δεν μετείχε ο Νίκος και του τηλεφώνησα. Για πρώτη φορά μου είπε για την ασθένεια του. Όταν τον συνάντησα σχεδόν δεν τον γνώρισα.
Εκείνη την ημέρα κάτσαμε και κάναμε μια μεγάλη αναδρομή. Μου είπε ευχαριστώ που τον στήριξα σ' όλες τις εκλογικές του αναμετρήσεις και πρόσθεσε ότι ποτέ δεν τον ενόχλησα για προσωπικό μου θέμα.
Του θύμισα ότι τον πήρα μια μέρα νευριασμένος, για τα δέντρα που έκοβαν στην Φωκ. Νέγρη και τον ανάγκασα να μου φέρει τον Κακλαμάνη επί τόπου...

Εγώ θα σε θυμάμαι σαν Κρέοντα φίλε...

Καλοτάξιδος και καλή αντάμωση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.