Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-06, 15:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πότε κάνατε ‘μπανάκι΄τον υπολογιστή σας τελευταία φορά

Τώρα με την ζέστη οι υπολογιστές ζορίζονται, θέλουν συχνό καθαρισμό των αεραγωγών τους αλλά ακόμα πιο συχνό καθαρισμό της ψύχτρας και του ανεμιστήρα του επεξεργαστή που δυστυχώς δεν γίνεται με ένα απλό ψεκασμό ή ένα απλό ξεσκόνισμα με ένα πινελάκι.

Πρέπει, εφ’ όσον ξέρετε, να αφαιρείται την ψύχτρα και τον ανεμιστήρα και να τον καθαρίζεται καλά. Θα εκπλαγείτε από τα επίπεδα της σκόνης, που κλείνουν τον άερα και η θερμοκρασία ανεβαίνει σε πολύ υψηλά επίπεδα με αποτέλεσμα την υπολειτουργία του επεξεργαστή ή και ακόμα την καταστροφή του.

Εγώ προσωπικά ήμουν ιδιαίτερα αδιάφορος στο θέμα αυτό μέχρι που την πλήρωσα ακριβά…..

Πολλές μητρικές συνοδεύονται με utilities μέσω των οποίων μπορείτε να ελέγχεται την θερμοκρασια ,την κίνηση του ανεμιστήρα CPU αλλά και των άλλων (τροφοδοσίας κουτιού κλπ). Λογικά σε πλήρη λειτουργία ο ανεμιστήρας αποδίδει 4000 στροφές περίπου. Επίσης μπορεί λόγω σκόνης να έχει φθαρεί και να ρίχνει τις στροφές με αποτέλεσμα να ανεβαίνει θερμοκρασία.

Προσοχή μεγάλη στις αμπούλες αερίου καθαρισμού σε συμπίεση, πολλές φορές αν δεν ανακινηθεί καλά θα πετάξει υγρό ικανό να σας κάνει εξαιρετική ζημιά.

Εγώ δανείστηκα την φούσκα καθαρισμού της φωτογραφικής μου μηχανής και πετάει ικανοποιητικό αέρα για γρήγορο καθάρισμα.

Οι πλέον ειδικοί από εμένα τον ταπεινό χρήστη υπολογιστή, ας μας δώσουν τα φώτα τους.

Αυτοί που ξέρουν τι χάλια είχαν παλιά τα μηχανήματα μου να σιωπήσουν :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-06, 15:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Φυσημα με το στομα δεν κανει;

ΥΓ. προσεχε τα τελικα -αι. Ελεγχετε, οχι ελέγχεται
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-06, 16:02
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
Τον κάνω "μπανάκι" τον υπολογιστή μου αν 3 μερες κάθε εβδομάδα.

γιατί μαζέυει πολύ σκόνη λόγω οτι καπνίζω πολύ.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-06, 00:10
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:

Το κουτί μου έχει μέσα σκόνη , βίδες, λαστιχάκια καμμένα και ίσως καμιά κατσαρίδα να έχει φτιάξει το σπιτικό της για το χειμώνα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-08-06, 02:00
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Αυτοί που ξέρουν τι χάλια είχαν παλιά τα μηχανήματα μου να σιωπήσουν :-)
............
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-06, 10:27
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμενα τώρα με την ζέστη ο υπολογιστής ανέβαζε θερμοκρασίες τρελλές. Μιλάμε για τον επεξεργαστή να λειτουργεί στους 72-75 βαθμούς (η θερμοκρασία αυτή μαζί με την ψύκτρα πάνω), ενώ η θερμοκρασία εσωτερικά στον επεξεργαστή έφτανε τους 80-85 βαθμούς (απορώ πως δεν έχει λιώσει ακόμα). Ενώ το σασί και η μητρική ανέβαζε βαθμούς 40-45.

Μετά από πρόσφατο καθαρισμό και γερό ξεσκόνισμα η τιμή της θερμοκρασίας του επεξεργαστή έπεσε κατά 10 βαθμούς και του κουτιού/μητρικής κατά 2-3 βαθμούς. Αλλά έχω σκοπό να το καθαρίσω επιπλέον γιατί πήρα πεπιεσμένο αέρα για να φυσήξω τον ανεμηστήρα του επεξεργαστή.

Επίσης παρατήρησα ότι το ανεμιστηράκη που έχει πάνω το north bridge chipset δεν λειτουργεί και σκέφτομαι μήπως αυτό του δημιουργεί περεταίρω προλήματα θερμοκρασίας...
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-08-06, 10:43
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
1) Αγοράζουμε μία σχετικά καλή ψύκτρα και ανεμιστηράκι που δουλεύει και σε χαμηλότερες στροφές (1700 - 2200) για σεβασμό στα αυτιά μας.
2) Πριν την τοποθέτησή της, καθαρίζουμε τελείως την παλιά ψυκτική παστούλα και βάζουμε προσεκτικά ένα λεπτό στρώμα καινούργιας.
3) Βάζουμε τη νέα ψύκτρα προσεκτικά ώστε να κάνει απόλυτη επαφή με τη CPU.
4) Αλλάζουμε παστούλα 1-2 φορές το δίμηνο. Κατά του κάψωνες, πιο συχνά.
5) Ψεκάζουμε με πεπιεσμένο αέρα (με προσοχή όπως λέει και ο Xenios) ψύκτρα, τροφοδοτικά και γενικά ότι βρούμε στο διάβα μας.
6) Αποφεύγουμε να τοποθετούμε το κουτί στο πάτωμα γιατί εκτός από το πιθανό κλωτσίδι, μαζεύει και ότι βρει τριγύρω από σκόνη.
7) Ανά καιρούς χαϊδεύουμε το κουτί και του λέμε γλυκόλογα όπως : " Αχ καημένο μου που σου έτυχε να είσαι στο κέντρο της Αθήνας. Κουράγιο και κάποια μέρα θα σε πάω στον καθαρό αέρα της επαρχίας"
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-08-06, 10:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Einstein
Εμενα τώρα με την ζέστη ο υπολογιστής ανέβαζε θερμοκρασίες τρελλές. Μιλάμε για τον επεξεργαστή να λειτουργεί στους 72-75 βαθμούς (η θερμοκρασία αυτή μαζί με την ψύκτρα πάνω),
Αν είναι δυνατόν, εγώ του έχω περάσει αυναγερμό πάνω από 50 βαθμούς, αυτόματα ρίχνει την αποδοση του ο επεξεργαστής και αμέσως μετά τον ανοίγω για καθάρισμα.

Πρέπει να αφαιρέσεις την ψύχτρα με τον ανεμιστήρα και να ατικαταστήσεις τον δεύτερο. 3-4 ευρώ κάνει ένα cooler και είναι αμαρτία να κάψεις το μηχάνημα σου.

Να το κάνεις άμεσα Γιώργο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.