Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-02-08, 22:28
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για μένα, η προφορά ήταν βασανιστήριο κατά τη διάρκεια της ταινίας.

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί σχεδόν όλοι οι Έλληνες έχουν αισχρή αγγλική προφορά. Δε λέω ότι εγώ έχω τέλεια αγγλική προφορά, αλλά πιστεύω ότι γενικά έχω πολύ καλύτερη από το μέσο όρο των Ελλήνων, πράγμα όμως που δε μου φαίνεται καθόλου δύσκολο για να το πετυχαίνουν τόσο λίγοι. Αντίθετα, όταν μάθαινα ιταλικά, ομολογώ πως ποτέ δεν κατάφερα να πετύχω ούτε στο ελάχιστο την προφορά των Ιταλών, παρόλο που είναι τόσο κοντινός λαός...

Ειλικρινά το βρίσκω αδικαιολόγητο λάθος της παραγωγής να μην πιέσει τους πρωταγωνιστές να φτιάξουν την προφορά τους. Η προσπάθεια θα διαρκούσε λίγο, το αποτέλεσμα όμως μένει για πάντα...
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-02-08, 04:18
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα συμφωνήσω με το Gildor. Οι προφορές έφερναν στην Ιταλία και Ισπανία και θεωρώ πως έτσι έπρεπε να είναι. Δεν θα μου ακουγόταν καλά να ακούω τον El Greco να μιλάει με τέλεια Λονδρέζικη προφορά αν και πιστεύω πως είχε τις δυνατότητες να το κάνει.
Και μην τα βάζουμε συνέχεια με τους Έλληνες ηθοποιούς και της ελληνικές συμπαραγωγές ή παραγωγές. Μια χαρά ήταν η ταινία και προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ. Δεν θα μπω στη διαδικασία να βρω τα ελληνικά ψεγάδια.
Εντελώς υποκειμενική άποψη.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-02-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με το Gildor. Οι προφορές έφερναν στην Ιταλία και Ισπανία και θεωρώ πως έτσι έπρεπε να είναι. Δεν θα μου ακουγόταν καλά να ακούω τον El Greco να μιλάει με τέλεια Λονδρέζικη προφορά αν και πιστεύω πως είχε τις δυνατότητες να το κάνει.
Συμφωνή μαζί σου και με τον Μιχάλη. Ήταν έργο εποχής και διαφορετικών περιοχών. Προσωπικά το έργο με γοήτευσε και επειδή ταυτόχρονα έχω λατρέψει τον Θεοτοκόπουλο, διαβάζοντας πολλά απ' όσα έχουν γραφεί, θεωρώ ότι ήταν ένα εξαιρετικό έργο που ακολουθούσε πιστά τα ιστορικά δεδομένα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-02-08, 20:44
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Έτυχε να δω την ταινία κι εγώ τον Δεκέμβριο. Και λέω "έτυχε" διότι την διάλεξα εκείνη τη στιγμή, μπροστά στα ταμεία, χωρίς να έχω ακούσει ή διαβάσει τίποτα πιο πριν. Με κέρδισε!
Μόλις επέστρεψα σπίτι, έτρεξα στο διαδίκτυο να μάθω περισσότερα για την ταινία. Με ενόχλησε που οι περισσότερες κριτικές από Έλληνες "ειδικούς" ήταν, στην καλύτερη περίπτωση, μέτριες για μια τέτοια ταινία...
Συμφωνώ μαζί σας για την "μεσογειακή" απόδοση της αγγλικής προφοράς (για να μην ξεχνιέται και ο αγγλόφωνος θεατής πως τα γεγονότα διαδραματίζονται σε Ελλάδα, Ιταλία και Ισπανία). Ειδικά στις σκηνές που μιλούσε η Δήμητρα Ματσούκα, δεν χρειάστηκε να διαβάζω καθόλου τους υπότιτλους (... το ομολογώ, δεν τα πάω καλά με τα προφορικά αγγλικά).
Η πιο δυνατή σκηνή, κατά τη γνώμη μου, ήταν όταν ο Ιταλός δάσκαλος είπε στον νεαρό μα8ητή el greco: "People always ask for the truth. But do they really want it...? Never show them the whole truth. They will never forgive you!" (κάπως έτσι τα θυμάμαι τα λόγια ;p). Αυτά τα λόγια πιστέυω πως προανήγγειλαν την αιτία της σύγκρουσης του ταλέντου του el greco με την Ιερά Εξέταση. Κυρίως όμως με εντυπωσίασαν διότι με έβρισκαν σύμφωνη πριν καν τα ακούσω... Αυτή η σκηνή είναι και η τελευταία εμφάνιση του αξέχαστου Σωτήρη Μουστάκα. Μου φάνηκε σαν να μας αποχαιρετούσε με ένα δώρο, μια χρήσιμη αλή8εια ...
Κατά τη γνώμη μου, η ταινία αυτή, με το να σεβαστεί απόλυτα τον βίο και την προσωπικότητα του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου, κατάφερε να γίνει ένας ύμνος στο σπουδαιότερο ανθρώπινο δικαίωμα: την πνευματική ελευθερία.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-02-08, 21:07
Το avatar του χρήστη azzurro
azzurro Ο χρήστης azzurro δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-09 23:58
Φύλο: Άντρας
Σίγουρα είναι μια καλή ταινία. Και μου άρεσε και εμένα. Οι παρατηρήσεις μου είναι στο τρόπο που προσεγγίζουν μια ταινία εδώ στην Ελλάδα. Για παράδειγμα ο Λαζόπουλος στην ταινία του El Greco δεν προσπάθησε να επιβάλει την παρουσία του. Σε άλλες ταινίες που πρωταγωνιστή είχε άλλη ερμηνεία. Ενώ ο Χαραλαμπιδης ήταν σαν να έπαιζε σε κάποια ελληνική σειρά. Δεν νομίζω πώς εκείνη την εποχή σε μια δημοπρασία θα είχε αυτό το στιλ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-10-08, 17:14
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Eρωτηση πανω σε μια σκηνη:

Στο cameo που εχει ο Λουδοβικος των Ανωγειων, λεει ενα τραγουδακι

Προκειται για αποσπασμα του Ερωτοκριτου, η καποιο αλλο υπαρκτο ασμα;

(πιθανοτατα να ειμαι εντελως ανιστορητος)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.