Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-11, 02:14
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
ΤΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΣΛΟΥΘ

Η χειροτερη παρασταση που εχω δει ποτε.Ντροπη και αισχος.Ενω υπαρχουν χιλιαδες ανεργοι αποφοιτοι δραματικων σχολων (εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους και ουτε καμια σχεση με το χωρο εχω), ο κυριος Κιμουλης αποφασιζει για ακομα μια φορα να αυτοπροβληθει, να μας δειξει ποσο...σπουδαιος και τρανος ηθοποιος ειναι επιλεγωντας να εχει διπλα του (σιγα μην καταδεχοταν να παιξει σε μεγαλο θιασο) εναν διασημο της tv οπως παντα.Και η ειρωνεια ειναι πως στη συγκεκριμενη παρασταση ο ηρωας του εργου ειναι ενας φιλαρεσκος γερος ηθοποιος, κοινως ψωναρα που καλειται να εκπαιδευσει εναν νεοτερο που επειδη ανηκει στη νεα γενια δεν εχει τη σοφια, την πειρα, την ικανοτητα που εχει αυτος.Τυχαιο; Δε νομιζω.Στα σκηνικα υπαρχουν φωτογραφιες του Κιμουλη.Στην τηλεοραση δειχνει αποσπασματα απο παλιες παραστασεις του.Βρηκε την καταλληλη παρασταση ο κυριος Κιμουλης για να δειξει με εμμεσο τροπο ποσο φιλαρεσκος και ναρκισσος ειναι, σκληρος, εγωιστης, υποτιμητικος.Δε δυσκολευτηκε για το ρολο του.Τον εαυτο του επαιξε.Το εργο, ή καλυτερα η ελληνικη μεταφραση του εξυπνου βρετανικου θεατρικου εργου, ηταν γεματη αισχρολογα που δε σταματουσαν ποτε, απο την αρχη μεχρι το τελος της παραστασης.Αισχρολογα και βωμολοχιες απο αυτες που ακους στον Σεφερλη και χειροτερες.Με λαθος τροπο προσπαθουσαν να βγαλουν γελιο.Ο Μαρκουλακης αναμφισβητητα ηταν εκπληξη οταν εκανε τον μπατσο και μπραβο του αλλα ο ρολος αυτος ο συγκεκριμενος υποτιμα οχι μονο τους ανθρωπους του θεατρου αλλα ολους τους καλλιτεχνες.Για να καταλαβετε οσοι δεν την ειδατε, ο μπατσος ο αντρας ο σκληρος ο πολλα βαρυς (κυριολεκτικα και μεταφορικα) θεωρουσε ολους τους καλλιτεχνες ομοφυλοφιλους και φυσικα ελεγε τις αναλογες βρισιες.Αντιθετα αυτος ηταν πολυ αντρας αλλα αντρας ηταν και ο Κιμουλης στο ρολο του που παροτι ηθοποιος ειναι στρειτ!! Πολυ εξυπνος τροπος να διαχωρισεις τη θεση σου απο τους συναδελφους σου που καποιοι απαιδευτοι (που στο συγκεκριμενο εργο οι μπατσοι ειναι οι απαιδευτοι) θεωρουν τους καλλιτεχνες γκει.Εξαλλου ο κυριος Κιμουλης σε ολο το εργο αποδεικνυε ποσο αντρας ειναι και ποσο θελει να εκδικηθει τον αλλον που του π***** την πρωην του.Επισης ο κυριος Κιμουλης μιλησε μεσα απο το ρολο του γενικα για τις γυναικες, προφανως κατι ξερει αφου στην πιατσα ολοι λενε ποσο γυναικας ειναι.Στο τελος της παραστασης αφου γελασαμε ολοι με τις χοντραδες τους, δεν ελειψε ο διδακτισμος ο οποιος συνοψιζοταν στο εξης : η ζωη ειναι εξω απο το θεατρο, η ζωη δεν ειναι το θεατρο, το θεατρο δεν ειναι η ζωη.Με αυτο τον τροπο υποτιμηθηκε παλι το ιδιο το θεατρο (σα να ελεγε στους θεατες ρε καραγκιοζηδες τι ηρθατε εδω να κανετε; η ζωη ειναι εκει εξω) με τον ιδιο τροπο που υποτιμηθηκε η μικρη οθονη στην τελευταια σκηνη στο τελευταιο επεισοδιο του παρα πεντε οπου η Ζετα Μακρυπουλια (ειναι ή δεν ειναι ηθοποιος; ) ελεγε στον Γιωργο Καπουτζιδη οτι εχανε το χρονο του τοσα χρονια βλεπωντας τηλεοραση και πως η ζωη δεν ειναι στη μικρη οθονη αλλα...εκει εξω (αυτο το εκει εξω κανεις δε μας το διευκρινιζει).Α παρεπιπτοντως στο παρα πεντε καταδεχτηκε ο κυριος Κιμουλης να εχει ενα μικρο γκεστ-ρολο.Αυτα λοιπον.Μετα ολοι βγηκαμε και λεγαμε ποσο ωραια παρασταση ηταν.Και οντως ηταν καλη παρασταση.Δηλαδη το εργο το ιδιο ειναι ενα καλο θεατρικο εργο, εξυπνο και με σασπενς.Αλλα αν καταλαβατε εγω δεν εστιασα την κριτικη μου στο ιδιο το θεατρικο κειμενο που επαναλαμβανω κανει το μεγαλο λαθος να υποτιμα το ιδιο το θεατρο.Και ο νοων νοειτω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archmage : 29-03-11 στις 09:32
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-11, 02:33
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας


Αρχική Δημοσίευση από anisixos Εμφάνιση μηνυμάτων
fb code : rosetta disaffection
Μη ρωτήσετε τι είναι το "fb code"

Σε κάθε forum το ίδιο γράφει. Όλοι τον ρωτάνε τι είναι το "fb code" και ο anisixos δεν απαντάει φυσικά ποτέ!

Οπότε μη χαλάσετε το σάλιο σας. Μια ακόμα σαχλαμαρίτσα του είναι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 29-03-11 στις 02:36
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-11, 02:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οχι, καθε φορα βαζει διαφορετικο

Παντως το Σλουθ ειναι η τελευταια παρασταση που ειδα και τη θεωρω πολυ καλη. Φυσικα δεν ασχοληθηκα με τη σεναριολογια του τι υπαρχει στην ψυχη του Κιμουλη.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-11, 12:20
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως το Σλουθ ειναι η τελευταια παρασταση που ειδα και τη θεωρω πολυ καλη. Φυσικα δεν ασχοληθηκα με τη σεναριολογια του τι υπαρχει στην ψυχη του Κιμουλη.
Εσύ θέατρο βλέπεις, σινεμά βλέπεις, αλλά δεν καταδέχεσαι να μας τα πεις. Πρέπει να σε ρωτήσουμε... και στην τρίτη φορά που θα σε ρωτήσουμε, μετά από πολύωρη σύσκεψη με τον εαυτό σου, μπορεί και να μας πεις τρεις λέξεις (με το σταγονόμετρο).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.