Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-10, 20:57
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Prince of Persia:The Sands of Time

Όντας ένα απο τα λατρεμένα μου video-games, περιμένα την ταινία με μεγάλη ανυπομονησία απο τότε που έγινε γνωστό πως ο πρίγκηψ θα μεταφερθεί στη μεγάλη οθόνη. (5 χρόνια περίπου δηλαδή απο τότε που ήμουν 2ετής φοιτητής). Φυσικά δεν αγνοούσα και τον κανόνα πως (μάλλον) καμία μεταφορά παιχνιδιού στην μεγάλη οθόνη δεν ήταν επιτυχημένη, παραταύτα όμως εγώ περίμενα να την δώ. Άν και αποφεύγω το σινεμά, χθές βράδυ "λύγισα" και ξεκίνησα μόνος για το Mall (πολύ ανυπόμονα η αλήθεια είναι) έχοντας μάλιστα ακούσει καλά λόγια και απο φίλους.
Για όσους δεν το γνωρίζουν, η ταινία είναι μεταφορά του ομώνυμου videogame "Prince of Persia The Sands of Time" που κυκλοφόρησε το 2003 στο οποίο ο πρίγκηπας αποκτά ένα μαγικό στιλέτο του χρόνου (Dagger of Time) και εν αντιθέση με τα σωματικά του προσόντα διαπιστώνουμε εύκολα πως υστερεί σε νοητικά, αφού πείθεται απο τον κακό βεζύρη του παραμυθιού, να κάνει χρήση του στιλέτου πάνω στην κλεψύδρα του χρόνου με σκοπό να την "ξεκλειδώσει" και να ελευθερωθεί η λεγόμενη "Άμμος του χρόνου" (Sand of Time). Παραθέτω το "αντίστοιχο" video cinematic απο το ομώνυμο παιχνίδι:


(Άν και χρονολογίας 2003, απο τεχνικής πλευράς είναι εξαιρετικό..λυπάμαι που δεν το βρηκα σε υψηλότερη ανάλυση)

Έτσι λοιπόν με σκηνοθέτη τον "Mike Newell" και παραγωγό τον "Jerry Bruckheimer" (υπεύθυνος μεταξύ των άλλων και για την ταινία "Οι πειρατές της Καραϊβικής"), η πολυπόθητη μεταφορά του αγαπημένου μας πρίγκηπα στη μεγάλη οθόνη, αποτελεί ήδη γεγονός!
Η ταινία λαμβάνει χώρο στην μυθική Περσία και η ιστορία μας αρχίζει κάπως διαφορετικά σε σχέση με το παιχνίδι, δείχνοντάς τον πρίγκιπα απο την παιδική του ηλικία, ως έναν άλλο.."Αλλαντίν" αφου άν πάρουμε τη σειρά απο τις "ρίζες" του (αυθεντικό video game του 1989), ο πρίγκιπάς μας κάθε άλλο παρά γαλαζοαίματος ήταν, αφού δεν ξεχώριζε απο τη μάζα των φτωχών και μη άξιων αναφοράς ρεμαλοσυμπολιτών του. Το μικρό (και μέλλοντικο πριγκιπόπουλο) τυχάνει όμως άξιο προσοχής του Βασιλιά και αναλαμβάνει να το κάνει δικό του παιδί. Το ολο σκηνικό άν και πολύ όμορφο, θα ήθελα εν τούτοις να θυμίζει ποιό πολύ "χίλιες και μια νύχτες" αλλά δεν παύουν τα πάντα να είναι ικανοποιητικά. Τα γυρίσματα εξάλλου της ταινίας, πραγματοποιήθηκαν λίγο έξω απο το Μαρόκο, με αποτέλεσμα η ταινία να "μυρίζει" Ανατολή.



Τα χρόνια λοιπόν περνούν και κάπου εκεί διατάσσεται επίθεση στην ιερή πόλη του Alamut με τη δικαιολογία ότι διεξάγονται αγοραπολησίες όπλων στους εχθρούς. Παρά την αρχική αντίδραση του Πρίγκηπα, ώς καλός αδελφός θα δεχτεί να στηρίξει τα αδέλφια του στη μάχη. Εκεί θα γνωρίσει και την πανέμορφη πριγκίπισσα Tamina, ιερή φύλακα της πόλης του Alamut και κάτοχος ενός πανάρχαιου μυστικού. Σύντομα ένα μυστικιστικό όπλο το "Dagger of Time" θα πέσει στα χέρια του μη γνωρίζοντας τι δύναμη έχει στην κατοχή του. Η Πριγκίπισσα Tamina όμως, έχοντας χρέος ώς φύλακας, θα κάνει τα πάντα για να "προστατεύσει" το μαγικό στιλέτο καθώς και το μυστικό το οποίο φέρει.
Το σενάριο ώς βασικός άξονας παρέμεινε πιστό απέναντι στο αυθεντικό παιχνίδι, εντούτοις (λογικό) παρουσιάστηκε διαφορετικά και με αρκετές παραλαγές, οι οποίες όμως δεν νομίζω πως θα φανούν ικανές να δυσανασχετήσουν τα fanboy του ομώνυμου παιχνιδιού, καθότι θαρρώ πως δεν το προδίδει ούτε στο ελάχιστο. Eπίσης άξιο αναφοράς αποτελεί οτι η ταινία είναι διηνθησμένη με αρκετό χιούμορ και καυστικές (εννίοτε και σόκιν) ατάκες, καθώς δεν είναι λίγες οι στιγμές που θα πιάσετε τον εαυτό σας να ξεκαρδίζεται με τους αρκετά απολαυστικούς διαλόγους.



Σχετικά με τους ηθοποιούς, υπήρξαν αρκετές ενστάσεις και γκρίνιες για τον Jake Gyllenhaal, το πρόσωπο δηλαδή που ενσάρκωσε τον πρίγκηπα. Προσωπικά εμένα με έπεισε, αφενός μεν γιατί πιστεύω πως του "πήγαινε" ο ρόλος αυτός σε συνδιασμό με το όλο χιουμοριστικό στυλ του και αφετέρου γιατί έφερνε αρκετά και στον video game character του ομώνυμου παιχνιδιού.
Σταθερή αξία της ταινίας η (πολυ)αγαπημένη μας Gemma Arterton η οποία πραγματικά ήταν χάρμα οφθαλμών! Για εσάς όμως που περιμένετε να δείτε κάτι ποιό..προκλητικό, να σας πληροφορήσω πως η ταινία είναι "Disney-ική", (παραγωγής Disney δηλ) με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Μη περιμένετε δηλαδή (δυστυχώς) να δείτε ποιό ενήλικο περιεχόμενο, όπως αισθησιακό γυμνό, αίματα και ίντριγκες.









Επίσης παραθέτω και δύο αντίστοιχα video cinematics του video game σχετικά με το τέλος της ιστορίας μόνο γι αυτούς που ήδη έχουν δεί την ταινία με σκοπό να συγκρίνουν τις όποιες διαφορές.




Eν κατακλείδη πιστεύω πως η ταινία "Prince of Persia:The Sands of Time ήταν αξιοπρεπής άν και (κατα τη δική μου άποψη) θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη. Για να συγκεκριμενοποιήσω τα λεγόμενά μου, είμαι της άποψης πως μια ανατολικομυθική ταινία με άρωμα απο παραμύθια της χαλιμάς που θέλει να σέβεται τον εαυτό της, δεν νοείται να μην περιλαμβάνει σκηνή με χαρέμι που απαρτίζεται απο 1000 γυμνές αιθέριες υπάρξεις όπως στην ταινία "Don Juan DeMarco" με τον Johnny Depp. Έστω πως τους συγχωρούμε το κραυγαλέο αυτό ατόπημα.. συνεχίζουν όμως τα απανωτά λάθη, στερώντας απο το κοινό την ευκαιρία να απολαύσει την Gemma Arterton να λικνίζεται σε τολμηρές και άκρως φαντασιωτικές σκηνές, προσφέροντας δροσιά στα αχόρταγα και αδηφάγα αντρικά (και μη) μάτια! (οκ το καταλάβατε πως είμαι ερωτευμένος μαζί της). Σειρά τώρα έχει (προφανώς) το δεύτερο μέρος της τριλογίας "Warrior Within". (υποθέτω δηλαδή γιατί δεν έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο)
Για τους fan (και μη) απολαύστε ευχάριστα 116', ταξιδεύοντας στη μυθική Περσία.





.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 02-07-10 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην dimitrios83 για αυτό το μήνυμα:
christi (02-07-10)
  #2  
Παλιά 02-07-10, 21:44
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Δεν είναι από τις ταινίες που μου αρέσουν και ως εκ τούτου δε θα τη δω. Άσε που ο Τζέηκ Τζίλενχάαλ μου κάθεται στο στομάχι.
Ταινία βασισμένη σε βιντεοπαιγνίδι δεν έχω δει και δε νομίζω ότι μπορεί να μεταφερθεί η ατμόσφαιρα ενός βιντεοπαιγνιδιού στη μεγάλη οθόνη, δηλαδή από μια παραγωγή που δεν έχει τα σχέδια των αρχικών εμπνευστών και που πρωτίστως κοιτάζει πώς να βγάλει χρήματα. Έχω προσπαθήσει ας πούμε να σκεφτώ ένα φιλμ βασισμένο στο πολυαγαπημένο μου Broken Sword αλλά κάπου πάντα κολλάω.

Κατά τα άλλα, πολύ όμορφη η παρουσίασή σου και εμπεριστατωμένη.



ΥΓ: ζαλίστηκα λίγο με το κεφάλι δεξιά-αριστερά, το ποστ δε φαίνεται ολόκληρο στην οθόνη, ίσως λόγω των τεραστίων φωτογραφιών, αλλά αφού δηλώνεις in love, δηλώνω ανεκτική
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-10, 21:59
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Πιστεύω πως η εν λόγω ταινία είναι με διαφορά η καλύτερη όσο αφορά μεταφορά video game(απ' όσες έχω δεί δηλαδή) στη μεγάλη οθόνη (βλ Bloodrayne, Doom, Hitman, Street Figtheter, Max Payne, Tomb Raider κ.α). Άν όμως ψάξεις στο διαδίκτυο, λίγο πολύ όλοι συμμερίζονται αυτή την άποψη.
Στη δική μου οθόνη φαίνεται κανονικά το ποστ. Ισως εσυ δεν το βλεπεις κανονικά γιατί δεν έχεις widescreen οθόνη. Παρ όλα αυτά προσπάθησα να μiκρύνω τις εικόνες μου χωρίς όμως επιτυχία (και είχα βρει αρκετές αλλά μεγάλων διαστάσεων).

EDIT: Θυμάται κανείς την μεταφορά στην οθόνη του "Super Mario Bros";

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 02-07-10 στις 22:20
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-10, 05:48
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 04:38
Φύλο: Άντρας
Έτσι για να μη ξεχνιόμαστε...Παραθέτω ένα σύνδεσμο απο το πρωτο Prince of Persia που πρωτοκυκλοφόρησε το 1989. Ήταν ένα απο τα πρώτα παιχνίδια που είχα φορτώσει στον 486 μου μόλις πούλησα την Amiga μου (σνιφ!).

H πρώτη έκδοση του παιχνιδιού είναι διαθέσιμη δωρεάν σε flash εδώ

__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-10, 19:11
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μονο που το screenshot δεν ειναι απο την πρωτη αυθεντικη εκδοση του 1989, αλλα απο remake.

Η πρωτη ειχε απλα, πλακάτα χρώματα και στρωτή κίνηση που θυμιζε κάπως flash
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.