Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 27-04-09, 00:07
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nikisforos Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.resaltomag.gr/forum/viewt...2c73348c8154d7
Το λινκ ειναι απλα αναρτηση απο αλλο φορουμ, ενα κειμενο το οποιο αντιγραφεται αυτουσιο απο φορουμ σε φορουμ, μαιλ σε μαιλ και blog σε blog

Ετσι ακριβως καποιος μπορει να αντιγραψει την αναρτηση που μολις εγραψες πιο πανω, να τη θεωρησει ειδηση, και να την παραθεσει ως ειδηση σε ενα αλλο φορουμ

Το θεμα ειναι οτι η ανακυκλωση δεν αποτελει "πηγη" της ειδησης, οπως και το κειμενο σου, οπως το αντεγραψες, δεν μπορει να θεωρηθει "πηγη" για το επομενο φορουμ οπου θα αντιγραφει

Πηγη εννοουμε το επισημο site, η ειδησεογραφικο που μιλαει για το Hellenic Quest ή οποιοδηποτε επαγγελματικο ενημερωτικό αρθρο... το οποιο μαλιστα καλο θα ηταν να χρησιμοποιει αλλα λογια και οχι αυτουσιο το συγκεκριμενο κειμενο που κυκλοφορει σε ολο το ελληνικο ιντερνετ

στενοχωριέμαι απο τις επιθέσεις των νεοελλήνων στην κληρονομιά τους.
Ελπιζω να μη θεωρεις επιθεση στη γλωσσα μας το οτι αμφισβητουμε τη συγκεκριμενη ειδηση. Κυνηγαω τους αστικους θρυλους και τη ραδιο-αρβυλα και θελω να τους διαχωριζω απο τις πραγματικες ειδησεις... αυτο δεν εχει να κανει με το πως αντιμετωπιζω τη γλωσσα μας.

Για να καταλαβεις ακριβως το φαινομενο στο οποιο αναφερομαι, σου προτεινω να ριξεις μια ματια εδω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-04-09 στις 01:42
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-04-09, 02:54
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
To υποτιθέμενο Hellenic Quest είναι πολλάκις τεκμηριωμένος αστικός μύθος (urban legend), και το μήνυμα που κυκλοφορεί χέρι με χέρι είναι γεμάτο ανακρίβειες, ψεύδη, σφάλματα και γενικότητες. Έχουν γραφτεί τόσες χιλιάδες λέξεις γι'αυτό το κείμενο που δεν αξίζει καν να το συζητάμε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-04-09, 11:58
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ σωστά. Όλοι είναι ελεύθεροι να εκφράσουν την άποψή τους, επί της ουσίας.

Το να υπάρχει ένα μήνυμα με κριτικό ύφος, μετά απ' ένα άλλο, δε σημαίνει ότι αποδίδει και την ατμόσφαιρα του συνόλου ή έστω, της πλειοψηφίας των χρηστών της acrobase. Μόνο του συντάκτη του. Είναι στην διακριτική ευχέρεια του «θιγόμενου», να απαντήσει και να εμπλακεί σε ανάλογη συζήτηση ή απλά, να το αγνοήσει.

Αν και πρέπει να παραδεχτώ πως υπάρχει ένας καταιγισμός απαξιωτικών/αρνητικών μηνυμάτων συγκεκριμένων χρηστών, χωρίς πραγματικό λόγο, που δείχνουν έλλειψη, τουλάχιστον στοιχειώδους ευγένειας. Τα μηνύματα αυτά, σχεδόν ποτέ δεν απαντούν στην ουσία του θέματος και πάντα περιέχουν και έναν προσωπικό χαρακτηρισμό, είτε έμμεσα, είτε (σπανιότερα) άμεσα. Εκτός κι αν έχουν σκοπό να ανεβάσουν το post counter. Καλό θα 'ταν να το ξέρουμε, ώστε να πάρουμε τα μέτρα μας κι εμείς οι ...υπόλοιποι.
.......THANKS..... PAZO...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-04-09, 12:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταλαβαινω οτι οι απαντησεις μας ηταν τουλαχιστον σκληρες απευθυνονταν ομως στην ιδια την ψευδη πληροφορια, οχι στο ατομο

Η αληθεια ειναι οτι ειναι δυσκολο καποιος που δεν ξερει αυτο το φαινομενο του ιντερνετ (που εχουμε πεσει θυματα, γι' αυτο ξερουμε ) να καταλαβει οτι μια ψευδης ειδηση μπορει να αρχισει απο το μηδεν και να εξαπλωθει σε ολο το ελληνοφωνο ιντερνετ. Και οτι, αφου μια ειδηση αντιγραφεται και υπαρχει σε blogs και forum, δε σημαινει οτι ειναι αληθινη... δε σκεφτομαστε ομως ολοι να το διασταυρωσουμε σε καποιο επισημο η ειδησεογραφικο site.

Ετσι μπορει να παρεξηγησει οτι ο ιδιος, η και η ελληνικη γλωσσα δεχεται επιθεσεις απο μας, και θα παρει αμυντικη σταση, υποστηριζοντας οτι αυτο που αντεγραψε, ειναι αληθινο

Το προβλημα εδω δεν ειναι ουτε η ελληνικη γλωσσα ουτε το οτι αντεγραψε καποια ειδηση, ουτε ο ιδιος ως ατομο, αλλα το ποσο ευκολα τα "εγκυρα" Blogs διαδιδουν μυθους
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-04-09 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-04-09, 12:48
mhtsos2007
Guest
 

όλα κατανοούνται ......αλλά όλα δεν δικαιολογούνται....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-04-09, 12:50
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ειναι δικαιολογια

Την επομενη φορα θα βαζουμε και χαμογελακια παντως
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-09, 12:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
.......THANKS..... PAZO...
Η αρχή των forums Δημήτρη, είναι ο διάλογος. Δεν βρίζουμε, δεν κάνουμε προσωπικούς χαρακτηρισμούς, αλλά σχολιάζουμε.
Αν υπάρχει λάθος ή αναλήθεια, είναι υποχρέωση μας να το επισημάνουμε.
Δεν σεβόμαστε λιγότερο ή περισσότερο ένα μέλος, αν του σχολιάσουμε το κείμενο, αν το διασταυρώσουμε ή αν βρούμε ότι κάτι δεν πάει καλά.
Τις ιδέες μας θα τις λέμε, άσχετα αν ένα νέο μέλος, αγνοεί το πως λειτουργεί ένα forum.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-04-09, 12:56
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι δικαιολογια

Την επομενη φορα θα βαζουμε και χαμογελακια παντως
κανένα πρόβλημα...... και χωρίς....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-04-09, 12:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπάρχει λάθος ή αναλήθεια, είναι υποχρέωση μας να το επισημάνουμε.
Ετσι κανουμε, αλλα η προσωπικη μου εμπειρια λεει οτι αυτος που αθελα του διαδιδει αστικους μυθους, οταν τον αμφισβητουμε, θα το παρει προσωπικα και θα τον υποστηριξει... και οταν επιμεινουμε γινομαστε κακοι, και οταν ζηταμε καποια εγκυρη πηγη τον προκαλουμε ("δειξε μας ρε την πηγη σου αν εισαι μαγκας, αλλιως δε σε πιστευουμε" )

Θελει μετριοπαθεια και απο τις δυο πλευρες, και αυτος που αθελα του διαδιδει μυθους, να μη το παιρνει προσωπικα και να μπορει να το παραδεχτει

Ελπιζω ο Νικισφορος να το διαβαζει αυτο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-04-09 στις 13:01
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-04-09, 13:01
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...ο ερανεισμός εκατομμυρίων όρων από όλες τις επιστήμες παγκοσμίως, λημμάτων, προθεμάτων, καταλήξεων από την ελληνική γλώσσα, κάνει το μεγαλείο αυταπόδεικτο και δεν χρειάζεται να ασχολούνται οι άλλοι για να μας το επιβεβαιώσουν. Ίσως θα το θέλανε μερικοί για να ανεβούν σκαλί στην εκτίμηση (με κόλλυβα άλλων βέβαια, των αρχαίων προγόνων ). Ίσως πάλι παίζει λίγο εθνική έπαρση (κοιτάξτε τι κάναμε ''εμείς'' οι φωτοδότες... άσε όμως τι κάνουμε τώρα...).

Από την μια, καλά κάνει, γιατί σε όλους τους λαούς επιτρέπεται η αυτοσυντήρηση του ''έθνους'' και της ''εθνικής κληρονομιάς'', πλην των Ελλήνων.... που οι μεν υποτιμούν αδιακρίτως γιατί ο ίδιος ο κόσμος ήδη αποδεικνύει τον γενικό σεβασμό, οι δε υπερτιμώντας και αντιδρώντας έτσι, όταν διακατέχονται από ένα μικροσύνδρομο... υγιές από τη μία, ασθενές από την άλλη. Είναι θέμα οπτικής γωνίας του νομίσματος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 27-04-09 στις 13:06
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-04-09, 13:03
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αρχή των forums Δημήτρη, είναι ο διάλογος. Δεν βρίζουμε, δεν κάνουμε προσωπικούς χαρακτηρισμούς, αλλά σχολιάζουμε.
Αν υπάρχει λάθος ή αναλήθεια, είναι υποχρέωση μας να το επισημάνουμε.
Δεν σεβόμαστε λιγότερο ή περισσότερο ένα μέλος, αν του σχολιάσουμε το κείμενο, αν το διασταυρώσουμε ή αν βρούμε ότι κάτι δεν πάει καλά.
Τις ιδέες μας θα τις λέμε, άσχετα αν ένα νέο μέλος, αγνοεί το πως λειτουργεί ένα forum.
να φαίνεται αυτό όμως Στέλιο μου ...να φαίνεται....και να είναι αληθινά πηγαίο απ΄όλους!
αλλιώς μόνο σαν έλλειψη "καλών τρόπων" προσλαμβάνεται....
any way εσύ ξέρεις και σε εμπιστεύομαι....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-04-09, 14:51
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κρίμα ρε παιδιά να είναι μύθος !
Πολύ θα μου άρεσε να είναι Αλήθεια (?) ,
σε ότι αφορά τα ξένα πανεπιστήμια !!!!!
Όμως από την άλλη,αλήθεια δεν είναι τα όσα πρεσβεύει το κείμενο ?
Πάντος , εγώ ευχαριστώ όλους σας , γιατί μου δώσατε την ευκαιρία να διαβάσω πολλά για τα οποία αγνοούσα ότι μπορεί να είναι θέμα , μετο οποίο , ενώ εγώ το σκεφτόμουν , άλλοι το αντιμετώπιζαν διεξοδικά !
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-04-09, 15:10
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ θα μου άρεσε να είναι Αλήθεια (?) ,
σε ότι αφορά τα ξένα πανεπιστήμια !!!!!
Γι' αυτο και "επιασε". Αυτος που σκαρφιστηκε και διεδωσε το κειμενο (οποιος και αν ηταν ο σκοπος του) ηξερε τι εκανε

Πάντος , εγώ ευχαριστώ όλους σας , γιατί μου δώσατε την ευκαιρία να διαβάσω πολλά για τα οποία αγνοούσα ότι μπορεί να είναι θέμα , μετο οποίο , ενώ εγώ το σκεφτόμουν , άλλοι το αντιμετώπιζαν διεξοδικά !
Χαιρομαι γιατι ειναι σημαντικο να ανοιγουν λιγο τα ματια αυτων που δεν εχουν τοση εμπειρια στο ιντερνετ για να φιλτραρουν τις πληροφοριες που λαμβανουν

Γιαυτο και δεν πανε χαμενα τα λόγια που σπαταλαμε για αυτο το θεμα, παρ' ό,τι λέει ο φίλτατος Μοργούλιος πιο πάνω

Τα ανυπογραφα κειμενα των Blogs και fora που δε δινουν πηγες και λινκς ειναι λιγοτερο αξιοπιστα και απο τη Wikipedia
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-04-09 στις 15:12
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-04-09, 22:48
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Κατ'αρχή, οφείλω να αναφέρω ότι είμαι γνωστός αλλοτριωμένος ανθέλληνας και είναι γνωστή καραμέλα-κατηγορία ότι δεν έχω κανένα απολύτως σεβασμό για τον πολιτισμό μου. Τώρα που το παραδέχτηκα, να τι μου είπαν οι ανθελληνικοί δάκτυλοι να πω:



Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα ρε παιδιά να είναι μύθος !
Πολύ θα μου άρεσε να είναι Αλήθεια (?) ,
σε ότι αφορά τα ξένα πανεπιστήμια !!!!!
Τα πανεπιστήμια σε όλο τον κόσμο προσφέρουν Αρχαία Ελληνικά σε όσους ενδιαφέρονται [1]. Μόνο το εθνικό μας σύμπλεγμα καταδίωξης/μειονεξίας μας κάνει να νομίζουμε ότι αυτό δεν ισχύει.

Τα πανεπιστήμια του εξωτερικού όμως ασχολούνται και με την πρόοδο της ανθρωπότητας στο παρόν και το μέλλον, όχι μόνο με την ιστορία της προόδου, ενώ η αρχαιολατρεία μας μας σπρώχνει συνέχεια να αγνοούμε κάθε καλώς κείμενο της σύγχρονης εποχής και να αναγνωρίζουμε μόνο τα καλώς κείμενα της αρχαίας (παράλληλα αγνοώντας κάθε κακώς κείμενό της).


Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως από την άλλη,αλήθεια δεν είναι τα όσα πρεσβεύει το κείμενο ?
Για την ακρίβεια, όχι, δεν είναι αλήθεια.

Το κείμενο εκφράζει καμμιά δεκαριά μεταξύ τους ασύνδετες θέσεις, όλες εκ των οποίων είναι (τεκμηριωμένα) από ανακριβείς ως λάθος.

Πχ τα εκατομμύρια "λεκτικών τύπων" είναι ανακριβές στοιχείο. Ο αριθμός αναφέρεται στον συνολικό αριθμό λέξεων της αρχαίας ελληνικής γραμματείας [2], όχι στο μέγεθος του λεξιλογίου της. Ο συνολικός αριθμός διαφορετικών λέξεων τύπων είναι μεγαλύτερος από άλλες γλώσσες, αλλά αυτό οφείλεται στον μεγάλο αριθμό διαλέκτων, στην τεράστια ηλικία της γλώσσας σε σχέση με άλλες, και στα φοβερά εκφραστικά και περίπλοκα συστήματα σύνθεσης και κλίσης.

Δουλεύω στη Βρετανία (η Αγγλία ανήκει στη Βρετανία) και μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν έχω γνωρίσει κανένα Βρετανό επιχειρηματία που ζητάει αρχαία ελληνικά από τους υπαλλήλους του, εκτός κι αν η δουλειά τους είναι μεταφραστική ή ερευνητική.

Πανεπιστήμιο "Ιρμάιν" δεν υπάρχει. Irvine (Ιρβάιν) είναι.

Ο όρος "νοηματική" στη γλωσσολογία αναφέρεται στις γλώσσες που χρησιμοποιούν μη ακουστικά κανάλια επικοινωνίας με κύριο χαρακτηριστικό τους την επικοινωνία με νοήματα (πχ ASL, BSL, Ελληνική Νοηματική Γλώσσα (GSL), AusLang, και οι απανταχού νοηματικές γλώσσες και οι διάλεκτοί τους). [3]

Μόνο κάποιος που μιλάει μία γλώσσα και μόνο μπορεί να πει ότι στη δική του γλώσσα οι λέξεις συμπίπτουν με το εγκεφαλικό σύμβολό τους. Κάθε άλλος βλέπει ότι καμμία γλώσσα δε μπορεί να εκφράσει κάθε δυνατή έννοια, άλλωστε. Επί παραδείγματι, δοκίμασε να βρεις μονολεκτική μετάφραση της αγγλικής λέξης "efficiency" που να μεταφέρει όλα τα νοήματα της λέξης αυτής στα Αγγλικά. Μετά δοκίμασε να κάνεις το ίδιο με την πολύ απλή λέξη "παρέα". [4]

Καμμία φυσική γλώσσα δεν είναι κατάλληλη για τον προγραμματισμό Η/Υ. Ο όρος "γλώσσα" είναι κοινός, αλλά οι φυσικές γλώσσες εξυπηρετούν τελείως διαφορετικούς σκοπούς από τις τυπικές γλώσσες (όπου ο όρος είναι μαθηματική ορολογία). [5]

Όλες οι φυσικές γλώσσες, όλες οι γλώσσες προγραμματισμού και ένα μεγάλο μέρος των τυπικών γλωσσών (στις οποίες ανήκουν οι γλώσσες προγραμματισμού) μπορούν να εκφράσουν -- εξ'ορισμού -- απειρία νοημάτων. [5]

Είμαι σίγουρος ότι κι άλλοι θα χαρούν να επεκτείνουν τα παραπάνω.



---------

[1] Η πρόταση γράφεται κατόπιν προσωπικής εμπειρίας και γνώσης.

[2] Η πηγή μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή, αλλά μπορώ να τη βρω αν σ'ενδιαφέρει. Έχει αναφερθεί στην Acrobase σε παρόμοια συζήτηση για το ίδιο ακριβώς κείμενο.

[3] "Μιλάω" λίγη BSL και ελάχιστη ελληνική νοηματική, αλλά δε χρειάζεται να ξέρεις κάποια νοηματική γλώσσα για να καταλάβεις το... νόημα.

[4] Οποιοσδήποτε έχει την καλή/κακή τύχη να γνωρίζει πάνω από μία γλώσσα έχει συναντήσει αυτό το πρόβλημα. Στη BSL οι φράσεις "σε κοιτάω πολλή ώρα" και "αναρριχήθηκα στην κορυφή σταδιακά" είναι μία "λέξη". Η μετάφραση είναι πολύ πιο δύσκολη δουλειά απ'ότι νομίζουν οι περισσότεροι. Δεν έχω τη βιβλιογραφία μου μαζί μου αυτή τη στιγμή, αλλά μπορώ να τη βρω αν σ'ενδιαφέρει.

[5] Είμαι ο χειρότερος έλληνας επιστήμονας πληροφορικής και ο χειρότερος γλωσσολόγος της χώρας, αλλά αυτό είναι εξαιρετικά βασική αρχή και για τις φυσικές γλώσσες και για τις γλώσσες προγραμματισμού. Σε λίγες μέρες θα μπορώ να σου δώσω βιβλιογραφία, αν θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-04-09, 23:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντος , εγώ ευχαριστώ όλους σας , γιατί μου δώσατε την ευκαιρία να διαβάσω πολλά για τα οποία αγνοούσα ότι μπορεί να είναι θέμα , μετο οποίο , ενώ εγώ το σκεφτόμουν , άλλοι το αντιμετώπιζαν διεξοδικά !
Προσωπικά έχω αρκετά μαζεμένα σ'αυτό το κείμενο.

(Ο λόγος δεν είναι ότι είμαι στυγνός υλιστής τεχνοκράτης, αν και δεν πρόκειται να πείσω ποτέ κανέναν γι'αυτό. Ο λόγος είναι ότι, όπως σ'όλες τις θεωρίες με τους αρχαίους εξωγήινους μύστες, μου θίγουν την πολιτιστική κληρονομιά με ανακρίβειες και γελοιότητες -- τα ελληνικά δεν έχουν ανάγκη από τέτοιους μύθους για να είναι άξια και καλαίσθητη γλώσσα)

Και μετά την παρένθεση αυτή σας επιστρέφουμε στον συνηθισμένο ανθελληνισμό μας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.