Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #466  
Παλιά 29-05-16, 12:26
natasa926 Ο χρήστης natasa926 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-06-16 19:53
ΚΑΛΗΜΈΡΑ .ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΊΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΑ ΜΕ Π.Μ ΣΕ ΑΡΧΙΚΌ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΑΪΚΌ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ.ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΠΟΛΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #467  
Παλιά 29-05-16, 15:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από natasa926 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΈΡΑ .ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΊΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΑ ΜΕ Π.Μ ΣΕ ΑΡΧΙΚΌ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΑΪΚΌ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ.ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΠΟΛΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Η έγκαιρη διάγνωση είναι πολύ θετική εξέλιξη, να είστε σίγουρη ότι θα έχετε καλή συνέχεια. Εμπιστευτείτε τους γιατρούς σας, ξέρουμε όλοι τι συμβαίνει στα νοσοκομεία σήμερα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
natasa926 (29-05-16)
  #468  
Παλιά 09-08-16, 15:28
ΔΗΜΗΤΡΑΧ
Guest
 

ΠΜ

η μητερα μου ειναι 74 ετων και πριν 3 μηνες διεγνωσθει με πολλαπλο μυελωμα.αφου πριν υποβληθηκε σε εγχειριση στο δεξι ισχυο λογω καταγματος.εχει δυσκολια στην κινηση και πραγματικα οταν την βλεπω να ποναει χανω την γη κατω απο τα ποδια μου.δεν ξερω αν θα βελτιωθει η κατασταση.την εχω φερει απο το χωριο αθηνα και εχει να αντιμετωπισει και αυτο το προβλημα ειναι σαν ενα μωρο ωρες ωρες .και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω για να αισθανθει καλυτερα.η επιστροφη στο σπιτι της μου μοιαζει μακρυνη....
Απάντηση με παράθεση
  #469  
Παλιά 10-08-16, 07:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εύχομαι να είναι περαστικά της.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #470  
Παλιά 17-02-17, 17:36
Ioanthes Ο χρήστης Ioanthes δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-17 17:37
Πολλαπλο μυελωμα

Καλησπέρα! Θα ήθελα σας παρακαλω πολύ να μου πείτε κάποια πράγματα . Πριν 10 μέρες διαγνώστηκε με τη νόσο η μητέρα μου που δεν είναι ούτε καν 50 χρονών καλά καλά . Νοσηλεύτηκε 23 μέρες στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης γιατί από τα Χριστούγεννα κ μετά πονούσε πολύ η μεσή της κ είχε πολύ αιμορραγία ώσπου ο αιματοκριτης της είχε φτάσει στο 17 κ δεν γινόταν να είναι άλλο στο σπίτι. Εξέταση στην εξέταση λοιπόν κ μετά από άπειρες εξετασεις διεγνωσαν την αρρώστια. Το θέμα είναι πως μας είπαν ότι είναι στο τρίτο στάδιο αν κ η μητέρα μου μέχρι πριν τα Χριστούγεννα ηταν μια χαρά κ είδε μια φυσιολογική ζωή. Χθες που βγήκε από το νοσοκομείο ενώ της είχαν ξεκινήσει ήδη τη θεραπεία της με τη πρώτη δόση, ήταν πολύ καταβεβλημενη .. Ενω στο νοσοκομείο όσο ήταν τις τελευταίες μέρες ένιωθε πολύ καλύτερα. Κ όταν τη ρώτησα μου είπε ότι στο.νοσοκομείο της έδιναν συνέχεια παυσιπονα ενώ στο σπίτι δε παίρνει συνέχεια . Το ερώτημα μου είναι θα επανέλθει η μητερα μου ή θα ειναι έτσι από εδώ κ.πέρα ? Τη Δευτέρα θα ξανά πάει για την θεραπεία της κ θέλω να πιστεύω πως όσο τις κάνει σιγά σιγά θα καλυτερεύει η κατάσταση (γιατί ξέρουμε ότι πλέον θα ζούμε με αυτό )
Απάντηση με παράθεση
  #471  
Παλιά 18-02-17, 14:28
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα . Εύχομαι περαστικά. Στις ερωτήσεις ο μόνος αρμόδιος να απαντήσει είναι ο γιατρός που έχει μία ολοκληρωμενη εικόνα της μητέρας σου με τις εξετάσεις της. Μην διστάσεις να του μιλήσεις και να του εκφράσεις τις ανησυχίες σου.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #472  
Παλιά 11-05-17, 18:55
andriana23
Guest
 

Πολλαπλό Μυέλωμα

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ένα νέο φίλο έλαβα ένα μήνυμα που σας το μεταφέρω.

Τέλος του Γενάρη το 2004 (δίσεκτο) διαγνώστηκε στη σύζυγό μου Πολλαπλό Μυέλωμα. Τρεις χημειοθεραπείες, και μια αυτόμολη μεταμόσχευση τον Ιούνιο του ίδιου χρόνου χωρίς νομίζω ιδιαιτέρες παρενέργειες. Ακολούθως για μερικούς μήνες γινόταν συντήρηση με ενέσεις Roferon, ύστερα για τέσσερεις μήνες λαμβάναμε ορρό με Zometa. Ακολούθησε η συντήρηση με 200mg θαλιδομίδης για ένα περίπου χρόνο αλλά λόγω παρενεργειών στους 6 μήνες οι γιατροί το έκαναν 100 mg.

Από τις πρώτες μέρες της εμφάνισης του προβλήματος μας διέλυσε κυριολεκτικά το ψυχολογικό. χωρίς ποτέ να μπορέσει η σύζυγό μου να γίνει ξανά όπως ήταν πριν το πρόβλημα. Με μεγάλη δυσκολία εκτελούσε τα επαγγελματικά της καθήκοντα (εκπαιδευτικός).
Πριν τρείς μήνες (δίσεκτος) ξεκίνησε ένας πόνος πίσω από το στήθος και παρά τις διάφορες αναλύσεις και επισκέψεις σε γιατρούς διάφορων ειδικοτήτων δεν εντοπιζόταν τίποτα. Κατά την 6μηνιαία εξέταση του μυελού το (νομίζω ) εύρημα ήταν 10%... ενώ από ότι γνωρίζω το φυσιολογικό είναι <6. Οι γιατροί το έκριναν σε φυσιολογικά επίπεδα. Ο πόνος μεγάλωνε και σε πρόσφατη ανάλυση φάνηκε χαμηλή αιμοσφαιρίνη. Φυσικά θα ακολουθήσουμε τις οδηγίες των γιατρών. Φαίνεται ότι βρισκόμαστε σε κρίσιμο σημείο. Στο διαδίκτυο διάβασα για νέα φάρμακα (lenalidomide και Thalix) αυτά μπορούν να βοηθήσουν ή… Μια άλλη απορία μου, αφού οι γιατροί για δικούς τους λόγους δεν μου εξηγούν, είναι αν μπορούν να επαναληφθούν οι χημειοθεραπείες και οι αυτόλογη μεταμόσχευση. Αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Τέλος το ωμό ερώτημά μου όμως είναι: εξαντλήσαμε τα προσδόκιμα χρόνια ζωής που δίνουν οι μελέτες ή; να ελπίζουμε ... Τι γίνεται στις περιπτώσεις που επανέρχεται το πρόβλημα;

Δεν θέλω να χάσω την Αγαπητή μου σύζυγο.
Θέλω πολλά να ρωτήσω αλλά αργότερα.

--

Έστειλα την ερώτηση σας εδώ, επειδή εγώ δεν είμαι γιατρός. Εύχομαι όμως ολόψυχα όλα να πάνε κατ ευχήν.
Αγαπητέ φίλε,
1)Μην απελπίζεσαι, υπάρχουν θεραπείες για το μυέλωμα
2) Μην απευθύνεσαι σε γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων, αλλά μόνο σε αιματολόγους. Η ασθένεια είναι σύνθετη και απ' ότι έχω καταλάβει, οι γιατροί δεν την γνωρίζουν.
3) Θεραπεία για μυέλωμα που υποτροπιάζει υπάρχει. Δεν ξέρω αν το ποσοστό διήθησης στον μυελό επιτρέπει την έναρξη της θεραπείας ή αν οι γιατροί περιμένουν να ανέβει κι άλλο για να επέμβουν.
4) Δεν είμαι γιατρός, ο μπαμπάς μου έκανε θεραπεία και αυτόλογη μεταμόσχευση και είναι καλά εδώ και εφτά χρόνια...
Κουράγιο, ο δρόμος είναι μακρύς, καλή ψυχολογία πάνω απ' όλα και εμπιστοσύνη στους γιατρούς μας και μάλιστα του Δημόσιου τομέα.
Απάντηση με παράθεση
  #473  
Παλιά 30-05-17, 20:58
mariaantonop Ο χρήστης mariaantonop δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-05-17 23:14
Καλησπερα σας ειμαι νεο μελος κ θελω να σας πω για τη μαμα μου.πριν 2,5χρονια διαγνωστηκε η ασθενεια ο γιατρος της εξαιρετικος !στην αρχη εκανε χημειοθεραπεια στο νοσοκ.πηγε καλα αν κ ταλαιπωρηθηκε πολυ.στη συνεχεια αρχισε θεραπεια με χαπι κ κορτιζονη στο σπιτι..δυστυχως η χαρα κρατησε λιγο γιατι υποτροπιασε κ ο γιατρος αυξησε τη δοση στο χαπι(mg)κ της κορτιζονης.εκει που πηγε λιγο καλα η δοση της κορτιζονης την εχει διαλυσει δεβ εχει καλη ψυχολογια λογο των οαρενεργειων εχει κουραστει ακομα να σας πω οτι δεν τρωει κανει εμετους δεν βλεπει καλα κ εχει πολλα νευρα το καταλαβαινει κ η ιδια.θελω να τη βοηθησω αλλα δεν ξερω πως. Τη βλεπω που υποφερει κ στεναχωριεμαι της λεω πως δεν ορεπει να τα παρατησει αλλα μερικες φορες ιταν τη βλεπω χαλια νομιζω πως δεν θα αντεξει τη χημειοθ.αλλο.δεν νομιζω πως θα επανελθει κ αυτο με τρομαζει.σας ευχαριστω που μπορεσα να μοιραστω τους προβληματισμους μου .
Απάντηση με παράθεση
  #474  
Παλιά 30-05-17, 21:03
mariaantonop Ο χρήστης mariaantonop δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-05-17 23:14
Πολλαπλο μυελωμα

Επισης θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να μαθω τα σταδια της νοσου.
Απάντηση με παράθεση
  #475  
Παλιά 12-08-18, 22:39
Elenamesta Ο χρήστης Elenamesta δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-08-18 01:09
Καλησπέρα.
Παρακολουθεί κάποιος ακόμη την συζήτηση αυτή; Ήθελα να εκφράσω τις ανησυχίες μου για την νόσο της μητέρας μου...
Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια που έχουν γίνει αλλά σήμερα αποφάσισα ότι θέλω να γράψω κ γω τις ανησυχίες μου...Πρώτη μου φορά σε φόρουμ..
Απάντηση με παράθεση
  #476  
Παλιά 12-08-18, 22:44
Elenamesta Ο χρήστης Elenamesta δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-08-18 01:09
Αρχική Δημοσίευση από natasa926 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΈΡΑ .ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΊΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΑ ΜΕ Π.Μ ΣΕ ΑΡΧΙΚΌ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΑΪΚΌ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ.ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΠΟΛΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Και εμείς στον Δημόπουλο πήγαμε τη μητέρα μου.Ειναι ο καλυτερος εξ οσων γνωριζω για το π.μ. Εξαιρετικος γιατρος αλλά αυτό δεν φτάνει όπως καταλαβαίνω τελικά.
Απάντηση με παράθεση
  #477  
Παλιά 05-12-18, 15:23
antiopi.panteli Ο χρήστης antiopi.panteli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-12-18 15:41
Καλησπέρα κι από μένα σε όλους. Προχθές ο μπαμπάς μου 57 ετών διαγνώσθηκε με Π.Μ. Θα ήθελα να σημειώσω ότι είναι 110 κιλά αλλά δεν έχει άλλο πρόβλημα υγεία, επίσης οι εξετάσεις του εκτός των παρακάτω ήταν όλες φυσιολογικές (δηλαδή λευκά ΚΑΙ ερυθρά, αιμοπετάλια, σάκχαρο, ασβέστιο, βιταμίνη D3 όλα φυσιολογικά). Συγκεκριμένα, το χαρτί της αιματολόγου γράφει "ασθενής με 1g G/K πολλαπλούν μυέλωμα με διήθηση πιθανότατα του θωρακικού σπονδύλου". Η ιστορία μας έχει ως εξής, πόνος στη μέση (πήγαμε σε 2 ορθοπεδικούς και 1 αγγειολόγο που έχει ιατρείο πόνου μυοσκελετικού συστήματος στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείου του Ρίου της Πάτρας), δεν περνούσε, καταλήξαμε σε μαγνητική για να δούμε τι συμβαίνει, εκτός από τις κοίλες που ήδη υπήρχαν εμφανίστηκε κάταγμα χωρίς να έχει πέσει/ατύχημα και υποψίασε τους γιατρούς. Του έγραψαν μυριάδες εξετάσεις που δεν έδειχναν κάτι ώσπου μία CRP ανεβασμένη (7,05 ενώ έπρεπε να είναι κάτω του 5) υποψίασε τη μικροβιολόγο και μας έδωσε να κάνει εξέταση πρωτεινών (αλβουμίνη, σφαιρίνες κτλ) και η αλβουμίνη ήταν χαμηλή (42,6 ενώ έπρεπε 55-69) οπότε και κάναμε ανοσοκαθήλωση (ανοσοφαιρίνες) όπου και η ανοσοσφαιρίνη IgG ήταν 4439 (φυσιολ. τιμές 540-1822). Στη συνέχεια, πήγαμε στην αιματολόγο η οποία έκανε τη διάγνωση αλλά μας συνέστησε το Συμεωνίδη του Παν. Νοσοκ. του Ρίου διότι εξειδικεύεται σε κάτω των 65 ετών ενώ η ίδια σε άνω των 65 ετών. Μας είπε ότι είναι διαφορετική η μέθοδος στην κάθε μία ηλικιακή ομάδα και απ'ότι διάβασα στο ίντερνετ ισχύει. Μας είπε ότι επειδή είναι σε αρχικό στάδιο και αφού πρώτα κάνει την κηφοπλαστική για το κάταγμα, στη συνέχεια θα πάρει κάποια φάρμακα (δεν είπε χημειοθεραπείες, ακτινοβολίες κτλ), μετά θα κάνει αυτόλογη μεταμόσχευση (μας είπε θα πάει μία ημέρα και θα βγει κατευθείαν) και στη συνέχεια θα πάρει κάποια φάρμακα για όλη του τη ζωή. Μας το παρομοίασε με σάκχαρο και μας είπε ότι θα κάνει εξέταση 1 φορά το χρόνο. Τα είπε όλα καλά αλλά εγώ φοβάμαι.... Διάβασα ιστορίες άλλων, ενημερώθηκα για την πορεία της ασθένειας, τις θεραπείες, τα στάδια, διαβάζω για ανθρώπους που πονάνε...εσείς τι πιστεύετε; θα ήθελα τη γνώμη σας λόγω εμπειρίας. Επίσης, γνωρίζετε καθόλου αυτούς τους γιατρούς, έχετε ακούσει κάτι; Ο αιματολόγος του Π.Γ.Ν. Ρίου Πάτρας λέγεται ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ και ο αγγειολόγος για την κηφοπλαστική ΚΑΤΣΑΝΟΣ. Σας ευχαριστώ και εύχομαι υγεία σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #478  
Παλιά 24-04-19, 14:34
Louizaki Ο χρήστης Louizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-19 15:03
Πμ

Γεια σας μελος κ εγω ολεον μαζι σας ! Η μητερα μ διαγνωσθηκε εδω και ενα δυμηνο με πμ... αρχισε θεραπεια αλλα οι εμετοι δε σταματουν..ανησυχω πολυ! Καποιπς με παρομοια εμπειρια ;
Απάντηση με παράθεση
  #479  
Παλιά 24-07-19, 17:55
dimkats Ο χρήστης dimkats δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-19 21:46
Γεια σας παιδιά

Γεια σας παιδιά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 25-07-19 στις 07:49
Απάντηση με παράθεση
  #480  
Παλιά 12-10-20, 14:04
Cyprus2020 Ο χρήστης Cyprus2020 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-10-20 14:11
Αρχική Δημοσίευση από Louizaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας μελος κ εγω ολεον μαζι σας ! Η μητερα μ διαγνωσθηκε εδω και ενα δυμηνο με πμ... αρχισε θεραπεια αλλα οι εμετοι δε σταματουν..ανησυχω πολυ! Καποιπς με παρομοια εμπειρια ;
γεια σας ! Οι εμετοι ειναι επακολουθο υψηλης κρεατινινης ! Ψαξτε το! Εχει να κανει με τα νεφρα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Cyprus2020 για αυτό το μήνυμα:
amigos (13-10-20)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.