Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-07, 10:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Περί διαλόγου

Όποιος δεν μπορεί να συζητήσει με τον εαυτό του, δεν μπορεί να συζητήσει με κανένα.

Στην πραγματικότητα οι άνθρωποι πεθαίνουν χωρίς ποτέ να αποπειραθούν αυτόν τον διάλογο.

Όλοι οι άλλοι διάλογοι είναι καταδικασμένοι σε αποτυχία ως ψευδείς, ως μιμήσεις ενός απωθημένου διαλόγου που δεν επιχειρήθηκε ποτέ.
Ή είναι πολιτικοί ή είναι κοινωνικοί ή διαπροσωπικοί και φιλικοί.

Γιατί ο διάλογος υπάρχει μόνο μέσα μας και πουθενά αλλού.

Εκεί πάει κανείς χωρίς επιχειρήματα.
Χωρίς προαποφασισμένες δικαιολογήσεις του εαυτού, αφήνοντας πίσω του τις σοφιστείες.

Εκεί γεννιέται ο φιλοσοφικός άνθρωπος που ξεκινάει με την αποδοχή της παραβατικότητας μας απέναντι στο κοινωνικό και τα ατομικά συμβόλαια που καταπατήσαμε ως καπάτσοι ή δυνατοί. Εκεί συναντιέσαι με το ΄΄δεν έχω δίκαιο΄΄. Είναι τότε που η ζωή επανέρχεται στη ζωή.
--

Αυτά τα διάβασα κάποτε σε ένα κείμενο και τα είχα σημειώσει, χωρίς να ξέρω αυτόν που τα είπε.

Τα φέρνω εδώ στο κεντρικό μας Club και όχι στο Φιλοσοφίας, γιατί θέλω να κάνουμε έναν διάλογο, περί του .... διαλόγου :-)

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι σας εκτιμώ όλους ιδιαιτέρως, σας είμαι ευγνώμων που μας τιμάτε με την παρουσία σας. Σας ξεχωρίζω έναν έναν ξεχωριστά και σας διευκρινίζω, ότι ο διάλογος μας στα Clubs, δεν έχει να κάνει σε τίποτα, με εσάς προσωπικά. Ανταλλάσσουμε απόψεις, καμιά φορά βιαστικά και εν θερμώ, χωρίς να σημαίνει ότι επιχειρούμε να υποβιβάσουμε ο ένας τον άλλον.

Αυτά ήθελα να πω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-07, 11:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το "Δεν εχω δικιο" δεν το εχω δει πουθενα και σε κανενα διαλογο. Μπορει σε ολο το Ιντερνετ να εχω δει ενα ατομο που να κατεληξε να θεωρησει οτι εχει λαθος και να ξανασκεφτει τις αποψεις των αλλων.

Ειναι γεγονος οτι ο καθενας εχει περασει απο καποιες καταστασεις για να καταληξει στις ιδεολογιες που εχει σημερα. ΘΑ τις εκπροσωπησει οταν μιλαει και δεν εχει σκοπο να βαλει νερο στο κρασι του. Το αποτελεσμα ειναι: πλεον σε καθε συζητηση ο καθενας να θελει να επιβαλει (με την ευρεια εννοια... δε μιλαω για αμεση και βιαια επιβολη) τον 'κοσμο' του στους αλλους
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-10-07 στις 11:56
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-07, 12:00
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε φιλοσοφικό επίπεδο όλοι καλά τα λέμε. Αλλά συνήθως σε έναν διάλογο όπου υπάρχουν αντίθετες ή αντικρουόμενες απόψεις, οι συνομιλητές τήνουν σιγά σιγά να στηρίζουν την προσωπική τους άποψη με περισσότερο σθένος. Αυτό βέβαια συμβαίνει παντού και όχι μόνο στα fora.

Από τη δική μου εμπειρία, ένας επικοδομητικός διάλογος χρειάζεται ανοιχτά μυαλά και αυτιά καθ'όλη τη διάρκεια της συζήτησης. Και αυτό συνήθως είναι το δυσκολότερο κομμάτι. Πχ σε μία πρόταση που πετάει ο άλλος, και εμείς πάμε να σηκώσουμε άμυνες, αντί να μπούμε στη διαδικασία να ακούσουμε προσεκτικά τί ειπώθηκε μόλις τώρα, τήνουμε να σχεδιάζουμε την επόμενη επίθεση. Όλα αυτά βέβαια τα λέω πολύ γενικολογώντας, καθώς διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο βάσει του χαρακτήρα του, των απόψεών του και του κοινωνικού του χαρακτήρα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-07, 12:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πχ σε μία πρόταση που πετάει ο άλλος, και εμείς πάμε να σηκώσουμε άμυνες, αντί να μπούμε στη διαδικασία να ακούσουμε προσεκτικά τί ειπώθηκε μόλις τώρα, τήνουμε να σχεδιάζουμε την επόμενη επίθεση.
Περιγραφεις ακριβως αυτο που λεω παραπανω.

Παντως εχω συναντησει και ΔΥΟ ατομα τα οποια ανηκουν στην αντιθετη πλευρα: πιστευουν τοσο πολυ στην αξια της προσωπικης αποψης που θεωρουν οτι κανενας για κανενα λογο δεν πρεπει να αφηνει την αποψη του να επηρεαστει... και οτι αντιστοιχα οι αποψεις του καθενος δεν πρεπει να επιβαλλονται γιατι κατα καποιο τροπο θα επηρεασουν τον αλλο. Για αυτο δε συμμετεχουν ουτε σε διαλογους ουτε δινουν συμβουλες.

Ειναι συνειδητοποιημενοι οτι η οποιαδηποτε αποψη (ακομα και η δικη τους) μπορει να ειναι λαθος και δεν μπορουν να σηκωσουν την ευθυνη οτι μπορει με αυτην να επηρεασουν καποιον

Να προσθεσω οτι ειναι ατομα που ουτε δεχονται ουτε δινουν συμβουλες για τιποτα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 25-10-07 στις 22:11
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-07, 12:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε φιλοσοφικό επίπεδο όλοι καλά τα λέμε. Αλλά συνήθως σε έναν διάλογο όπου υπάρχουν αντίθετες ή αντικρουόμενες απόψεις, οι συνομιλητές τήνουν σιγά σιγά να στηρίζουν την προσωπική τους άποψη με περισσότερο σθένος
Μέσα στην AcroBase διδάχτηκα και δίδαξα. Άλλαξα πολλές απόψεις που για μένα ήταν ταμπού και θέλω να πιστεύω, ότι κάτι πήραν και από μένα.

Εσύ ξέρεις πολύ καλά, πόσους έντονους διαλόγους είχαμε στα Clubs της AcroBase. Ειδικά κάποια θέματα που τα εξαντλήσαμε με πάνω από 1000 μηνύματα, είχαμε πάντα σύγκλιση, όχι ολική, αλλά σύγκλιση. Και εδώ συμβαίνει ακόμα και σήμερα και τώρα και με το πρόσφατο θέμα των παρελάσεων. Ακόμα και αν δεν το παραδέχεται κάποιος, κάτι έδωσε και κάτι πήρε.

Εγώ για παράδειγμα, ξεκίνησα να λέω βάλτου 5 στην γυμναστική να μάθει που δεν θέλει να πάει στην παρέλαση.
Τώρα θα σου πω, δεν πάει να πνιγεί που δεν θέλει την παρέλαση; Ας κάνει ότι θέλει, τόσα ξέρει τόσα κάνει, τόσα του έμαθαν και ανάλογα αντιδρά.

Αυτό είναι ένα μικρό δεδομένο σύγκλισης, κατανοώ ότι καθένας μας έχει τις δικές του καταβολές, τα δικά του ακούσματα. Εγώ έμαθα διαφορετικά, άλλοι είναι λογικό να έμαθαν άλλα ή να μην έμαθαν απλά.

Διάλογος μπορεί να γίνει, φωνές εν θερμώ (και από μένα που απαντώ πάντα άμεσα) θα υπάρχουν, κέρδος όμως θα βγει και ας μην φτάνουμε στους Σωκρατικούς διαλόγους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-07, 12:44
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Με τον διάλογο μπόρεσε η ανθρωπότητα να πάει μπροστά. Και με αυτό ακόμα συνεχίζει. Χωρίς αυτόν δεν θα είχαν μεταδοθεί η γνώση και η σοφία που έχει ο άνθρωπος σήμερα.

Δεν είναι δυνατόν να έχουμε διάλογο χωρίς αντίλογο. Πρέπει να έχουμε αντίθετες απόψεις για να μπορούμε και εμείς να αναθεωρούμε τις δικές μας και αν μας κάνουν τις κρατάμε αν όχι τις αλλάζουμε. Αλλά όποια και να είναι η άποψη μας ή των άλλων πρέπει να την σεβαστούμε όπως θέλουμε να σέβονται και την δικιά μας. Για αυτό στο διάλογο θα πρέπει πάντα να σκεφτόμαστε ότι αυτό που δεν θέλω να μου κάνουν αν μην το κάνω εγώ στους άλλους.

Ε τώρα επειδή είμαστε και μεσογειακοί τύποι έχουμε λίγο πάθος παραπάνω και αυτό βγαίνει στις συζητήσεις μας αλλά είναι ωραίο να μπορείς να υπερασπίζεσαι την γνώμη σου με πάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-07, 00:03
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε τώρα επειδή είμαστε και μεσογειακοί τύποι
Όλοι ξέρουν ότι οι Έλληνες δεν είναι μεσογειακός λαός... Οι αρχαίοι πρόγονοί μας ήρθαν στη Γη φέρνοντας μαζί τον πολιτισμό τους από έναν γαλαξία τον οποίο δε θυμάμαι τώρα αλλά θα ψάξω και θα σας πω.

...

...

...

...

...

Έχω στοιχεία εγώ!!
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-07, 00:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το Σειριο εννοεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-07, 00:10
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι ξέρουν ότι οι Έλληνες δεν είναι μεσογειακός λαός... Οι αρχαίοι πρόγονοί μας ήρθαν στη Γη φέρνοντας μαζί τον πολιτισμό τους από έναν γαλαξία τον οποίο δε θυμάμαι τώρα αλλά θα ψάξω και θα σας πω.

...

...

...

...

...

Έχω στοιχεία εγώ!!


Tετοια στοιχεια δεν μπορουν παρα να με πεισουν....συμφωνω...
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-07, 00:12
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Σειριο εννοεις
Δεν παρακολουθούσα γεωγραφία στο δημοτικό...
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-07, 00:15
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παρακολουθούσα γεωγραφία στο δημοτικό...
Πατριδογνωσια θες να πεις...
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-10-07, 09:33
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ε καλά τότε . εμείς οι σειριανοι ή αν δεν σας αρέσει η από άλλο γαλαξία έχουμε φλογερό ταπεραμεντο. Και έλεγα εγώ γιατί οι Γερμανοί είναι έτσι. Τώρα εξηγούνται όλα. Άλλος γαλαξίας εμείς !!!!!!!



(ε να μην σκίζετε μόνο εσείς! Παιδάκι είμαι και γω και ζηλεύω )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-10-07, 09:58
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορώ να κάνω διάλογο με όλους.Με αυτούς που είναι αντιθετης παράταξης,θεώρησης,άποψης, οσμοθεωρίας........Αλλά δεν μπορώ ποτέ να κάνω διάλογο με αυτούς που δεν μιλούν καθόλου.....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-10-07, 17:12
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
δυστυχώς ο διάλογος έχει νοημα μόνο όταν πρώτα έχουμε δεχθεί μέσα μας ότι είναι δυνατόν να αλλάξουμε άποψη και προσεγγίζουμε τη διαδικασία με πνεύμα "μάθησης" και όχι "κατήχησης", αλλιως δεν πάμε για δίλογ πάμε να εκφωνήσουμε ένα μονόλογο και αντίστοιχα να ακούσουμε άλλους μονολόγους.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-10-07, 22:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχώς ο διάλογος έχει νοημα μόνο όταν πρώτα έχουμε δεχθεί μέσα μας ότι είναι δυνατόν να αλλάξουμε άποψη
...γιατι οπως μμονολόγησε στα Φιλαρακια ο Τσαντλερ Μπινγκ οταν η γνωμη του εισακουστηκε ΜΙΑ και πρώτη φορα:

"Α, ωστε ετσι νιωθουμε οποτε εχουμε δικιο.... παραξενο συναισθημα τελικα"
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 25-10-07 στις 22:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.