Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-11, 02:55
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗΣ

Γεια σας
διαβασα αυτο το διηγημα σε ενα περιοδικο και μου φανηκε περιεργο και δεν το καταλαβα.Το αντιγραφω :

Καποτε...ισως χθες...ισως σημερα...φασαρια ακουστηκε απο το χωριο της γης.Χιλιαδες μικρα-καφε ανθρωπακια ξεχυθηκαν, τρεχοντας, στους ερημους δρομους και στις αδειες πλατειες.

Η βροντη που εκαναν τα βηματα τους ηταν τοσο δυνατη που ο ηλιος πεταχτηκε απο τον υπνο του τρομαγμενος.Ειχε αποκοιμηθει πριν πολλα-πολλα χρονια στην πιο απομερη ακρη τ' ουρανου, εκει που εξοριζονται οι σοφοι και οι ηρωες, αποκαμωμενος και θυμωμενος.

Οι κορες του οι ηλιαχτιδες καθε λιγο και λιγακι τον σκουντουσαν.

"Ξυπνα!" του ελεγαν.

"Παντου εχει μισοσκοταδο απο τοτε που κοιμηθηκες.Δεν μπορουμε να τα βγαλουμε περα χωρις εσενα".

"Αφηστε με ησυχο" μουρμουριζε εκεινος μεσ' τον υπνο του.

"Βαρεθηκα! Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου οι ανθρωποι προσπαθουν να με κρυψουν.Τους αρεσει να ζουν στη σκια.Πολυ τους ειναι ακομα και το μισοσκοταδο" ελεγε κι αλλαζε πλευρο.

"Μα απο τοτε που κοιμηθηκες, δεν υπαρχουν ανθρωποι στη γη.Μονο κατι μικρα-καφε ανθρωπακια υπαρχουν που δουλευουν ασταματητα σ' ενα απεραντο εργοστασιο" επεμεναν εκεινες αλλα ο ηλιος ροχαλιζε τοσο δυνατα λες και το εκανε επιτηδες για να μην τις ακουσει.Οι σοφοι και οι ηρωες που βρισκονταν τριγυρω του κοιταζαν, καθε φορα, τις ηλιαχτιδες με θλιψη κι εσκυβαν με απελπισια το κεφαλι.Ειχαν μεινει ξαγρυπνοι κι αμιλητοι απο τοτε που ο ηλιος αποφασισε να κοιμηθει.

Αυτη τη φορα ομως ο ηλιος ξυπνησε ηθελε-δεν ηθελε.Πεταχτηκε ορθιος απο τη δυνατη φασαρια, ετριψε στα γρηγορα τα ματια του κι εσκυψε, ανησυχος, να δει τι γινεται στη γη.

Εμπειρος οπως ηταν εριξε μια ματια απ' ακρη σ' ακρη κι αμεσως φουντωσε.Εγινε τοσο κοκκινος, απο την ταραχη του, που οι σοφοι και οι ηρωες που στεκονταν γυρω του εκαναν μερικα βηματα πιο κει για να μην τους τσουρουφλισει.

Πρωτη του φορα αντικριζε ο ηλιος τετοιο θεαμα.Πρωτη του φορα εβλεπε τετοια ασχημια στη γη.Τοση ερημια.Τοση σκοτεινια.Το χειροτερο απ' ολα ηταν αυτο το θεορατο γκριζο κτιριο με τους λιγοστους φεγγιτες που βρισκοταν στο κεντρο της γης.Ηταν τοσο μεγαλο που μονο απο τον ουρανο μπορουσε καποιος να δει απο που αρχιζε και που τελειωνε.Σε μια μικρη ταμπελα που υπηρχε στην εισοδο, κρυμμενη πισω απο βρωμικα πλαστικα φυτα, εγραφε : "Εργοστασ(ξ)ιο πλαστελινης".

"Τι ειναι αυτο που βλεπω;;" ουρλιαξε ο ηλιος κι αγριοκοιταξε τις κορες του.Εκεινες ταραχτηκαν και στριμωχτηκαν η μια πλαι στην αλλη κατω απο το δεντρο της βροχης.

"Οι περισσοτεροι ανθρωποι εκει φτιαχνονται, εκει ζουν, και μονο δουλευουν, χωρις να ξερουν το λογο, απο τοτε που κοιμηθηκες.Ειναι το γενος της πλαστελινης" ειπαν οι σοφοι και κοιταχτηκαν με τους ηρωες.

Το ποδοβολητο απο τα μικρα-καφε ανθρωπακια εγινε ακομα πιο δυνατο και η σκονη που σηκωθηκε απο το τρεχαλητο και τις φωνες τους εφτασε μεχρι τον ηλιο.
Ο ηλιος, που κατα βαθος αγαπουσε πολυ τη γη και τους ανθρωπους, ενιωσε πως δεν τον κρατουσαν τα ποδια του.Σωριαστηκε πανω σε μια τζιβα απο συννεφα κι αρχισε να κλαιει μ' αναφιλητα.

"Γιατι τρεχουν και φωναζουν; Τι ζητανε;" ψιθυρισε με σπασμενη φωνη μετα απο λιγη ωρα.

"Ο ερωτας, δεν αντεξε αλλο να βλεπει αυτη την καταντια, ξεσηκωσε τα ανθρωπακια και τωρα ψαχνουν να σε βρουν" ειπαν οι ηρωες, πιαστηκαν χερι-χερι με τους σοφους και βουτηξαν ολοι μαζι στο στροβιλο της σκονης που οδηγουσε στη γη.

What the hell?? Το καταλαβατε; Αν ναι εξηγηστε μου το.Θελω ερμηνεια παρακαλω.
Ποια καφε-ανθρωπακια; Ποιοι ηρωες; Ποιοι σοφοι; Ποια πλαστελινη; Ποιος ερωτας; Εξηγηστε μου.
Φαινεται ωραιο διηγημα παντως κι ας μην το καταλαβα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archmage : 22-03-11 στις 17:48 Αιτία: παράγραφοι
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην anisixos για αυτό το μήνυμα:
Xenios (22-03-11)
  #2  
Παλιά 22-03-11, 16:22
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ας μας πει ο Ξένιος που, προφανώς, το κατάλαβε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-11, 16:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μας πει ο Ξένιος που, προφανώς, το κατάλαβε.
Ασφαλώς είναι αλληγορικό. Βάλε στα καφέ ανθρωπάκια ότι φανταστείς, από ...κοψοχέρηδες ψηφοφόρους, μέχρι κατοίκους ενός πλανήτη που καταστράφηκε.

Φαντασία θέλει και δημιουργείς μόνος σου, αυτό που νομίζεις ότι θέλει να σου πει, ο συγγραφέας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-11, 17:36
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Ξένιε γιατί πάντα κάνεις quote ακόμα και σε αμέσως προηγούμενα post που αποτελούνται κιόλας απο μια μόνο γραμμή..;


Εγώ πάντως για άλλη μια φορά δεν μπορώ να διαβάσω ποστ του ανήσυχου. Του είχα πεί σε προηγούμενο θέμα να βάλει παραγράφους αλλά είναι προφανές ότι το παιδί μόνο για διάλογο δεν μπήκε εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 22-03-11 στις 17:38
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-11, 17:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξένιε γιατί πάντα κάνεις quote ακόμα και σε αμέσως προηγούμενα post που αποτελούνται κιόλας απο μια μόνο γραμμή..;
Νέος είμαι θα μάθω

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως για άλλη μια φορά δεν μπορώ να διαβάσω ποστ του ανήσυχου. Του είχα πεί σε προηγούμενο θέμα να βάλει παραγράφους αλλά είναι προφανές ότι το παιδί μόνο για διάλογο δεν μπήκε εδώ.
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχει παραγράφους, απλά είναι χωρίς κενά.
Εγώ τουλάχιστον το διάβασα άνετα, σε σύγκριση με παλαιότερα, που ήταν όλα συμπυκνωμένα και σε έπιανε η ψυχή σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-11, 17:50
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
είχα πεί σε προηγούμενο θέμα να βάλει παραγράφους
"Problem solved".

Δεν έχεις καμία δικαιολογία τώρα
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-11, 19:04
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Ίσως παίζει ρόλο και η widescreen οθόνη μου με αποτέλεσμα να θέλω κάθε πρόταση να είναι σε παραγράφους.

Συν τοις άλλοις ο anisixos, μου φέρνει (λίγο όμως) στον ΘΕΟ ris, αυτόν τον μοναδικό ραβδοσκόπο που η άκρο είχε τη χαρά και την τιμή να δεχτεί την τιμημένη ψηφιακή του μελάνι και να παρουσιάσει σε εμάς τους ανίδεους τη μοναδικότητα της επιστημονικής του κατάρτησης! Ένα άτομο που μπορούσε να κάνει πλούσιους τους φτωχούς, που μπορούσε να μορφωσει, που μπορούσε να βγάλει τη χώρα απο την καταστροφή! Τόσο απλά! Αυτός ήταν ο θεός ris!

(Είναι δηλαδή και θέμα προκατάληψης )

ΥΓ:
thnx Arch για τις παραγράφους!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 22-03-11 στις 19:22
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-11, 19:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Καλά αν μας μπει πάλι ο ραβδοσκόπος, εσένα θα κυνηγάω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-11, 01:34
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συν τοις άλλοις ο anisixos, μου φέρνει (λίγο όμως) στον ΘΕΟ ris
ούτε κατά διάνοια! Για να σου δώσω να καταλάβεις, ο ανήσυχος είναι το αντίθετο του δολοφόνου. Δεν επιστρέφει ποτέ στον τόπο του εγκλήματος.

Έρχεται, ανοίγει ένα νήμα και φεύγει. Επιστρέφει μετά από καιρό για να ανοίξει ένα άλλο νήμα και να ξαναφύγει. Αυτός είναι και ο λεγόμενος "ανήσυχος κύκλος", που ημερολογιακά κινείται περίπου όπως ο σεληνιακός και όπως ο γυναικείος.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-11, 01:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
κομήτης!!
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.