Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-06, 08:57
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πραγματεία περί αθεολογίας

Πριν περίπου ένα μήνα κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις "Εξάντας - Νήματα" το βιβλίο του Michel Onfray με τίτλο "Πραγματεία περί αθεολογίας - Φυσική της Μεταφυσικής".

Το οπισθόφυλλο αναφέρει:

"Οι τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες, διαπνεόμενες από την ίδια γενεαλογική ενόρμηση θανάτου, συμμερίζονται μια σειρά πανομοιότυπα μίση: μίσος για τη λογική και την ευφυΐα, μίσος για την ελευθερία, μίσος για τη ζωή, μίσος για τη σεξουαλικότητα, τις γυναίκες και την ηδονή, μίσος για το σώμα, τους πόθους, τις ορμές. Στη θέση όλων αυτών, ιουδαϊσμός, χριστιανισμός και ισλαμισμός υπερασπίζονται: την πίστη και την πεποίθηση, την υπακοή και την υποταγή, την κλίση για το θάνατο και το πάθος για το υπερπέραν, τον άφυλο άγγελο και την αγνεία, την παρθενία και τη μονογαμική πίστη, τη σύζυγο και τη μητέρα, την ψυχή και το πνεύμα. Σα να λέμε σταύρωση της ζωής και εξύμνηση της ανυπαρξίας..."

Στη φιλοσοφία υπήρξε κάποτε μια εποχή του θανάτου του Θεού. Η δική μας, προσθέτει ο Μισέλ Ονφρέ, είναι μάλλον η εποχή της επιστροφής του. Γι' αυτό και σήμερα, κατά το συγγραφέα, παρουσιάζεται επείγουσα η ανάγκη για μια αθεΐα τεκμηριωμένη, στοιχειοθετημένη, αταλάντευτη και μαχητική.
Η Πραγματεία περί αθεολογίας όχι μόνο σημείωσε τεράστια επιτυχία, πουλώντας πάνω από 400.000 αντίτυπα, κάτι που την έφερε μακράν στην πρώτη θέση των δοκιμίων, αλλά προκάλεσε και οξύτατη πολεμική στους κύκλους της διανόησης και όχι μόνο, και έγινε αφορμή για τη δημοσίευση δεκάδων άρθρων καθώς και δύο βιβλίων που αντιτάσσονται λυσσαλέα στις απόψεις του "καλλιτέχνη φιλόσοφου".
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-06, 09:07
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το τελείωσα πρόσφατα και ομολογώ ότι περίμενα χρόνια για να διαβάσω ένα βιβλίο του είδους. Χωρίς θεωρίες συνομοσίας (βλ. Κώδικας Ντα Βίντσι και σκουπίδια του είδους του), χωρίς φανατισμούς, αλλά περιγράφοντας το αυτονόητο και αυτό που πολλοί στο οποίο φοβούνται να ανοίξουν τα μάτια τους. Προσωπικά βρήκα στην ουσία αυτό που πάντα είχα σχηματίσει μέσα μου αλλά δεν έβρισκα τα σωστά λόγια να το εκφράσω.

Η χρήση της λέξης "αθεολογίας" αντί "αθεϊσμού" είναι επιτυχής, καθώς το βιβλίο στην ουσία εξετάζει σε βάθος και ερευνά την έννοια του "αθεϊσμού" αλλά και της "αντι-θεολογίας", δηλαδή "αθεολογίας".

Όπως κάθε σωστός αθειστής, που πρέπει να γνωρίζει συνειδητά γιατί επιλέγει αυτή τη φιλοσοφία οφείλει να έχει διαβάσει "ιερά" (Βίβλο, Κοράνι, κλπ) και θεολογικά βιβλία ώστε να έχει το "δικαίωμα" να τα απορρίπτει, έτσι και ένας θεϊστής οφείλει να έχει μελετήσει την αντίθετη όχθη ώστε να έχει το αντίστοιχο "δικαίωμα".

Το βιβλίο συνιστάται ανεπιφύλακτα και για τους μεν και για τους δε.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-06, 09:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
"Οι τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες, διαπνεόμενες από την ίδια γενεαλογική ενόρμηση θανάτου, συμμερίζονται μια σειρά πανομοιότυπα μίση: μίσος για τη λογική και την ευφυΐα, μίσος για την ελευθερία, μίσος για τη ζωή, μίσος για τη σεξουαλικότητα, τις γυναίκες και την ηδονή, μίσος για το σώμα, τους πόθους, τις ορμές.
Εγώ αυτή την ιδιότητα στην δικιά μου πίστη δεν την αναγνωρίζω, δεν βλέπω κανένα κοινό.
Ο Χριστός μου μιλάει για την αδελφότητα των ανθρώπων, την έννοια της ισότητας, μιλάει για κατάργηση των δεσμών, την απελευθέρωση, την αγάπη του ενός για τον άλλο.

Ο δικός μου Χριστός δεν μισεί την λογική, δεν μισεί την ελευθερία, ούτε καν τις ορμές και τους πόθους, που τα διαβάσατε αυτό;

Ανοίξατε την Καινή διαθήκη και βρήκατε όλα αυτά; Βιαστικά συμπεράσματα για να αποδείξουμε τι;

Ελεύθερος είναι ο καθένας μας να πιστέψει ή να μην πιστέψει, για μένα το δύσκολο δεν είναι να μην πιστέψει, αλλά να πιστέψει αληθινά και βαθιά και να κρατήσει στην καρδιά του τα λόγια του θεανθρώπου, που σαν σε 10 μέρες θα τον δούμε να γεννιέται πιο ταπεινός από τους ταπεινούς, πιο καταφρονεμένος από τους καταφρονεμένους, πιο διωγμένος από τους διωγμένους, για να δοξαστεί όσο κανείς άλλος στην ιστορία και μαζί με Εκείνον να δοξάσει το όνομα του Πατρός Του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-06, 09:40
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αυτή την ιδιότητα στην δικιά μου πίστη δεν την αναγνωρίζω, δεν βλέπω κανένα κοινό.
Ο Χριστός μου μιλάει για την αδελφότητα των ανθρώπων, την έννοια της ισότητας, μιλάει για κατάργηση των δεσμών, την απελευθέρωση, την αγάπη του ενός για τον άλλο.

Ο δικός μου Χριστός δεν μισεί την λογική, δεν μισεί την ελευθερία, ούτε καν τις ορμές και τους πόθους, που τα διαβάσατε αυτό;
Τότε σου προτείνω ανεπιφύλακτα το συγκεκριμένο βιβλίο για να δεις που είναι το κοινό

Όπως είδες απέφυγα να ανοίξω θέμα αθεϊσμού σε σχέση με το βιβλίο, μιας και εδώ γίνονται απλά παρουσιάσεις βιβλίων. Μπορούμε κάλιστα να συζήτησουμε για τον δικό σου Χριστό στη φιλοσοφία, ή στα θεολογικά θέματα υποθέτω.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-06, 09:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είδες απέφυγα να ανοίξω θέμα αθεϊσμού σε σχέση με το βιβλίο, μιας και εδώ γίνονται απλά παρουσιάσεις βιβλίων. Μπορούμε κάλιστα να συζήτησουμε για τον δικό σου Χριστό στη φιλοσοφία, ή στα θεολογικά θέματα υποθέτω.
Φυσικά τα πιστεύω είναι ελεύθερα!
Ελπίζω να είναι και ο αντίλογος επιτρεπτός.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-06, 15:44
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:41
Φύλο: Άντρας
Ένα ακόμα βιβλίο, με το ίδιο θέμα είναι και το «The God Delusion» του Richard Dawkins.

Δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί και κυκλοφορήσει στα ελληνικά.

Όποιος θέλει, ας δει και κάτι σχετικό με το θέμα και τα δυο βιβλία εδώ: http://doncat.blogspot.com/
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg goddel.jpg (23,9 KB, 2 εμφανίσεις)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.