Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-07, 12:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Υπάρχουν κλίκες στην AcroBase;

Από ένα παλιό φίλο της AcroBase έλαβα ένα μήνυμα το οποίο με προβλημάτισε πολύ.

Αφορμή στάθηκε το θέμα «Η Σέριφος λέει «όχι» στο γιγάντιο αιολικό πάρκο» και η απόφαση / καταγγελία της Μαρίας να φύγει από την AcroBase.

Ούτε λίγο ούτε πολύ ο παλιός καλός φίλος της BBS αλλά και της acrobase.gr, μου κατήγγειλε μεταξύ άλλων :

Και η κλασικη "κλικα" της Acrobase συνεχιζει το εργο της...

Οποιος διαφωνει με 10 συγκεκριμενους ανθρωπους εδω μεσα, τον τρωνε τα τσακαλια... Βρε δεν πα' να 'χεις 1000 δικια και 100000 επιχειρηματα; Θα σου σπασουν τα νευρα, θα σου την πεσουν μαζεμενοι οι γνωστοι αγνωστοι, θα απαντανε μονο σε οτι τους συμφερει, θα σου πουλανε πνευμα και στο τελος θα σε αναγκασουν να φυγεις.
Ομολογώ ότι εγώ δεν το είδα ποτέ έτσι, ίσως να μου θαμπώνουν τα γυαλιά η αγάπη που έχω γι αυτόν τον χώρο.

Από την άλλη ξεκινώντας πέρυσι την AcroBase.gr, συζητήσαμε με τους Admins διάφορα θέματα. Μία άποψη έλεγε, μπας και φοβίσει τον κόσμο, το παρεíστικο στυλ της Acro; Μπας και το πνεύμα της φιλικής διάθεσης μερικών φίλων, η πλάκα και τα πειράγματα, αποτελέσουν φραγμό για την είσοδο νέων μελών;

Όταν ξεκινούσαμε δεν ξέραμε καν αν θα είχαμε νέα μέλη, κυρίως στοχεύσαμε στην επιστροφή μερικών παλιών μας μελών και φίλων και την επαναενεργοποίηση της παρέας από την BBS.

Φτάσαμε να πλησιάζουμε τα χίλια μέλη, ενώ σε περίοδο μιας εβδομάδας, περισσότερα από 350 μέλη, μπαίνουν τακτικά. Καταφέραμε να έχουμε καλό αριθμό ανθρώπων που μας διαβάζουν, χωρίς να έχουν γραφτεί (κάπου 3000 την εβδομάδα), αλλά αυτό αρκεί;

Η κλίκα όντως διώχνει κόσμο; Και τι πρέπει να κάνουμε; Να τσεκουρώνουμε μηνύματα; Να σβήνουμε ή να πετάμε μέλη; Να γίνουμε αυστηροί; Να εγκρίνουμε ή να απορρίπτουμε θέματα και μηνύματα;

Έχω κάνει και εγώ βεβιασμένες ενέργειες για τις οποίες ντρέπομαι, Πρόσφατα έκλεισα το θέμα για την υγεία του Αρχιεπισκόπου, επειδή εκνευρίστηκα, όταν σε μια δύσκολη ανθρώπινη στιγμή, διάφοροι φίλοι, βρήκαν την ευκαιρία να μιλήσουν για άλλα θέματα.
Στο σημείο αυτό έκανα κατάχρηση εξουσίας και πραγματικά λυπάμαι τώρα και ζητάω συγνώμη απ όλους.

Δεν ενεργώ όμως πάντα έτσι, άλλωστε όλοι έχουμε κάποιες αδυναμίες, κάποιες ευαισθησίες και είναι κάπου λογικό να αντιδράς περίεργα.

Η AcroBase ήταν είναι και θα παραμείνει να είναι όσο τουλάχιστον ζω, ένας ελεύθερος χώρος, ανταλλαγής απόψεων. Θεωρώ λάθος τις υπερβολικές επεμβάσεις, όπως ίσως κάναμε παλιά στις BBS. To web πρέπει να μένει χωρίς κηδεμονίες, χωρίς αφεντικά.

Θα συνεχίσω να λέω πάντα τις απόψεις μου σαν απλό μέλος, γιατί έτσι νοιώθω τον εαυτό μου. Θα εκνευρίζομαι θα τσαντίζομαι θα φουντώνω θα ηρεμώ όπως όλοι.

Θέλω να σας καλέσω σε ένα ελεύθερο διάλογο. Να δούμε αν ο φίλος μας έχει λίγο ή πολύ δίκαιο. Το τιμώ απόλυτα για την έκφραση της άποψης του. Το ίδιο ζητάω να κάνετε όλοι, για να βρούμε αν μπορούμε να εντοπίσουμε τα κακώς κείμενα και αν γίνεται μέσα στα πλαίσια του δυνατού να τα διορθώσουμε.
Δεν θέλω να μας χαϊδέψτε τα αυτιά, αν αγαπάτε αυτόν τον χώρο, μιλήστε ελεύθερα, θα μαζέψουμε όσα πείτε θα τα ταξινομήσουμε και εφ όσον συμφωνεί η πλειοψηφία θα τα υλοποιήσουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-07, 14:01
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εντοπίζω το πρόβλημα στο γεγονός ότι κάποιοι χρήστες είναι ταγμένοι στο να επικρατήσει η άποψη τους. Δηλαδή δεν αρκεί το να την πουν προσπαθούν εκτός από το να πείσουν τον άλλον να του επιβάλλουν και την άποψη τους.
Ο άλλος νιώθοντας αυτήν την πίεση και καμιά φορά ελλείψει επιχειρημάτων μπορεί να αντιδράσει βίαια.
Αυτό προκαλεί το φαινόμενο της χιονοστιβάδας γιατί αμέσως όλοι πέφτουνε να τον φάνε. Αυτός τσαντίζεται πιο πολυ και φεύγει τελείως ειδικά αν είναι νεότερος χρήστης.
Πιστεύω ότι πρέπει να αφήνουμε και κάτι να πέσει κάτω για χάρη του διαλόγου. Ας μην πολεμάμε μέχρι τελευταίας ρανίδος να αποδείξουμε την άποψη μας ειδικά αν βλέπουμε ότι ο άλλος αρχίζει και αντιδρά απότομα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-07, 14:12
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπική άποψη: μπούρδες
Ασχολούμαι με "ομάδες" και "κοινότητες" και "γκρουπ" σχεδόν 20 χρόνια τώρα, και μονίμως όταν τα νούμερα γίνονται διψήφια-τριψήφια πάντα κάποιοι αρχίζουν και γκρινιάζουν για "κλίκες", "οργανωμένα συμφέροντα", "πογκρόμ των περιθωριακών απόψεων", "σκληρούς πυρήνες", κλπ. Πολλές φορές αυτές οι κακιές γλώσσες έχουν δίκιο, ιδιαίτερα όταν μπλέκουν στην μέση υλικά συμφέροντα και άλλα τέτοια χαρούμενα απτά πράγματα. Αλλά όταν αυτός ο θόρυβος σηκώνεται για την εικονική παρέα των ανθρώπων που συχνάζει σε ένα φόρουμ είναι τουλάχιστον αστείο να πιστεύει κανείς ότι υπάρχει αγέλη από τσακάλια που περιμένει να τον φάει (οκ, για να μην είμαι άδικος, τσακάλια υπάρχουν αλλά μάλλον πεινάνε για ανταλλαγή απόψεων, σφαιρική ενημέρωση και επικοινωνία παρά για να καλιεργήσουν αυτό που η γενιά του haxx00r όμορφα περιγράφει ως e-peen).
Όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο σχετικό ποστ, δεν μπορώ να καταλάβω την φασαρία με το θέμα της σερίφου (το οποίο σταμάτησα να διαβάζω από την πρώτη σελίδα γιατί ήταν θανατηφόρα βαρετό - και προσωπικά δεν δίνω δεκάρα για το αν έχει γεννήτριες ή όχι η σέριφος ακόμα και αν περνάω το 30% των ετησιών διακοπών μου εκει). Έχοντας βριστεί, ξεκατινιαστεί και μαλλιοτραβηχτεί κατά συρροή σε δεκάδες μπιμπιες στο παρελθόν, καταλαβαίνω την κρυφή γοητεία της αντιπαράθεσης, του fire and forget flame, κλπ, αλλά συνήθως μετά το σαμάτα όλοι δίνανε τα χέρια, πέρνανε μια βαθιά ανάσα και ετοιμαζόντουσαν για την επόμενη διένεξη. Ίσως να φταίει ότι ο γενικός χαρακτήρας της ακρο φέρνει και ανθρώπους που δεν έχουν συνηθίσει σε αυτή την μορφή επικοινωνίας.
Για να επιστρέψω στο θέμα, ναι, είναι γεγονός ότι υπάρχει μια ομάδα ατόμων που δίνει την ιδέα της "κλίκας", όπως συμβαίνει σε όλους τους εικονικούς χώρους όπου έχεις ομάδες ατόμων που γνωρίζονται και offline. Αυτό γίνεται ιδιαίτερα εμφανές μέσα από τα μηνύματα καθώς ο επικοινωνιακός κώδικας μας αλλάζει ανάλογα με τον βαθμό οικειότητας που έχουμε προς τον άλλο (εκτός από γνωστό αρχιμάγο που βομβαρδίζει άπαντες με σωρεία quotes και links). Ιδιαίτερα στα πλαίσια μιας αντιπαράθεσης σε κάποιους μπορεί να κάτσει στραβά αυτό, αλλά σε τελική ανάλυση αν παρεξηγηθούν και φύγουν καλά να πάθουν. Και "κλίκα" να μην υπήρχε, κάποια στιγμή στο μέλλον θα την έβλεπαν μόνοι τους από το πουθενά.

Και σε τελική ανάλυση πως μπορεί κάποιος να "ψωνίσει" πνεύμα; Γενικά αυτό το μέρος εδώ έχει χαμηλό ποσοστό βλακείας (σχεδόν 0% - υπάρχουν και 60 Posts μου), και πολύ χαμηλό signal to noise ratio, κάτι που είναι πολύ σπάνιο, ιδιαίτερα στο ελληνικό διαδίκτυο. Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι αυτό επιτυγχάνεται υπό ένα καθεστώς σχεδόν απόλυτης ελευθερίας χωρίς να αισθάνεται ο χρήστης ότι είναι μαύρος στο www.kkk.com

Κηπ ρόκιν.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-07, 14:42
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντοπίζω το πρόβλημα στο γεγονός ότι κάποιοι χρήστες είναι ταγμένοι στο να επικρατήσει η άποψη τους. Δηλαδή δεν αρκεί το να την πουν προσπαθούν εκτός από το να πείσουν τον άλλον να του επιβάλλουν και την άποψη τους. Ο άλλος νιώθοντας αυτήν την πίεση και καμιά φορά ελλείψει επιχειρημάτων μπορεί να αντιδράσει βίαια. Αυτό προκαλεί το φαινόμενο της χιονοστιβάδας γιατί αμέσως όλοι πέφτουνε να τον φάνε. Αυτός τσαντίζεται πιο πολυ και φεύγει τελείως ειδικά αν είναι νεότερος χρήστης.Πιστεύω ότι πρέπει να αφήνουμε και κάτι να πέσει κάτω για χάρη του διαλόγου. Ας μην πολεμάμε μέχρι τελευταίας ρανίδος να αποδείξουμε την άποψη μας ειδικά αν βλέπουμε ότι ο άλλος αρχίζει και αντιδρά απότομα.
Μια παρέα είμαστε όλοι και την άποψη μας λέμε ελεύθερα. Και όλοι πιστεύω
πως σεβόμαστε τις απόψεις και τα επιχειρήματα του κάθε ατόμου ξεχωριστά.
Επίσης συμμετέχουμε στις πλάκες, στα πειράγματα και κάθε νέο μέλος το
προσεγγίζουμε σαν να το ξέρουμε χρόνια.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί να δίνουμε συνέχεια ασυλία σε
ένα άτομο το οποίο από μόνο του ξεκίνησε με το καλημέρα να βρίζει, να
στολίζει με επίθετα το κάθε παιδί εδώ μέσα και να προσπαθεί να επιβάλλει
τις απόψεις του με φανατισμό και δίχως κανένα σεβασμό στον συνομιλητή
του μέχρι και τη τελευταία στιγμή. Η πίεση, η επιβολή, η έλλειψη επιχειρημάτων,
ο πόλεμος μέχρι τελευταίας ρανίδας, ο φανατισμός ήταν αποκλειστικά και μόνο
προνόμιο του ατόμου αυτού που συνεχώς από την αρχή έβαζε το μαχαίρι στον
λαιμό και απειλούσε ότι θα αποχωρήσει.

Μην τα γυρνάμε όλα τούμπα. Κανένα παιδί εδώ μέσα δεν πιέσε. Ανικανότητα
του ατόμου που έφυγε ήταν να εκφράσει αυτά που ήθελε να πει με όμορφο
τρόπο προς το συνομιλητή του και άρνηση να συμμετάσχει σε ανοιχτό διάλογο
δίχως ακρότητες.

Αυτή είναι η άποψη μου για τη κλίκα...που ένα άτομο προσπάθησε να
δημιουργήσει από μόνο του με μόνο σύμμαχο τον εαυτό του και στην
οποία ήθελε να είναι αρχηγός με τους δικούς του όρους και κανόνες
που ο ίδιος επέβαλε με φανατισμό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 28-06-07 στις 14:49
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-07, 16:58
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
σε καμια περιπτωση εγω τουλαχιστον δεν θα απολογηθω γιατι εχω φιλους ...ειμαι ημουν και θα ειμαι φιλος με πολλους εδω μεσα.. και δεν εχω φυσικα σκοπο να αρχισω να τους μιλαω με το σεις και με το σας μπας και στεναχωρηθει καποιος καινουργιος επειδη υπαρχει αυτη η ζεστασια μεταξυ μας...

και εμενα σε αντιθεση με τους διευθυνοντες δεν με νοιαζει αν τα μαζεψουν και φυγουν...στο καλο να πανε..

τι θα πει κλικα; κατ αρχην για να ειμαστε φιλοι με ορισμενους σημαινει απλα οτι εχουμε και αρκετα κοινα σημεια..σημαινει οτι συμφωνουμε σε πολλα πραγματα..ταιριαζουν τα χνωτα μας..πως το λενε..

οταν κουβεντιαζουμε ενα θεμα ειναι πιθανωτερο να συμπιπτουν οι γνωμες μας και να τις εκφραζουμε ολοι μαζι αφου ειναι κοινες..ο ξενος που δεν εχει σχηματισει φιλιες ,προσοχη οχι κλικες φιλιες, αισθανεται απομονωμενος οχι γιατι υπαρχει καποια συνομωσια η οτι γινεται επιτηδες για να σνομπαρουμε καποιον, φυσικα δεν μπορει να το καταλαβει και φωναζει για κλικες...

εδω μεσα εχει επιτευχθει κατι πολυ σπανιο και δεν βλεπω το λογο να το καταστρεψουμε επειδη ορισμενοι πιστευουν στις θεωριες συνομωσιας...

λογικο ειναι ενας αριθμος ατομων να βρισκει αυτο το πλαισιο απο εχθρικο εως
απεχθες αλλα με καμια δυναμη στον κοσμο δεν ειναι δυνατον νατους εχεις ολους ευχαριστημενους..

οπως σε καθε κυτταρο απο την οικογενεια (το μικροτερο) μεχρι ενα κρατος ( το μεγαλυτερο) ετσι και εδω υπαρχουν ορισμενοι κανονες..οποιος θελει να ειναι και αυτος ενα μικρο μερος του κυτταρου θα πρεπει να συμφωνησει με αυτους...με αναρχια δεν επιτυγχανεται τιποτα..

τι αλλο να σας πω; αν δεν συμφωνει καποιος με αυτα δικαιωμα του οπως και εμενα ειναι δικαιωμα μου να συμφωνω..

αυτο που δεν ειναι δικαιωμα κανενος ομως ειναι να ερθει εδω μεσα και να επιβαλει τους δικους του κανονες...

δεν ειναι δυνατον να μπεις πχ στο δελφινι που παει σπετσες και να κανεις φασαρια γιατι δεν παει στις μπαχαμες..αμαν πια...

αυτα και συνεβησαν στο παρελθον και συμβαινουν τωρα και θα συμβαινουν στο μελλον..

δεν τα θεωρω μεγαλης σημασιας οπως ειπα και πιο πανω δεν ειναι εφικτο να ειμαστε αρεστοι σε ολους για ολα...

σε οσους "παμε" καλως μας ηρθαν σε οσους δεν "παμε" στο καλο να πανε...

ΔΕΝ θα ζηταμε συγνωμη επειδη ειμαστε φιλοι
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-07, 18:04
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ε όχι και κλίκες! Ειδικά στο θέμα της Σερίφου, η μόνη κλίκα που είδα να σχηματίζεται και με αμετάλλαχτη και σταθερή γνώμη ήταν αυτοί που είχαν εντίθετη γνώμη στη δημιουργία αιολικού πάρκου. Μου είχε κάνει μάλιστα εντύπωση πως ξαφνικά ξεπετάχτηκαν 3-4 νέα μέλη που έγραφαν μόνο σε εκείνο το θέμα.

Το ότι ο στενός κύκλος της Άκρο μπορεί να δημιουργεί προβλήματα σε νέους χρήστες το έχουμε ξανασυζητήσει. Αυτό όμως δεν είναι κλίκα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-07, 18:15
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κλικα…βαρυς χαρακτηρισμος νομιζω για το κλιμα της acro..της acro που παρολο ότι ανηκω σε αυτην μολις ένα εξαμηνο δεν ενοιωσα στιγμη στην ‘απ’εξω’…
Τωρα για το θεμα της Σεριφου…εχω την εντυπωση ότι περισσοτερο ενοχλουσε το υφος (θυμαστε το θεμα για την αγενεια στην ηλεκτρονικη επικοινωνια; ) και η εμμονη παρα ο αντιλογος αυτος καθ’αυτος ο οποιος είναι και χρησιμος και επικοδομητικος ..Ημουν σιγουρη ότι από τη στιγμη που το θεμα ειχε σχεδον αμεσα εξαντληθει θα εφτανε σε ένα σημειο να γινει γραφικο,παρα τη σοβαροτητα του...
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-07, 18:23
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σίγουρα δεν τίθεται θέμα "κλίκας". Εγώ δε γνωρίζω προσωπικά κανέναν από την Acrobase, όμως δεν αισθάνομαι "ξένος". Μπορεί σε κάποιες στιγμές να συμμετέχω περισσότερο στις συζητήσεις και σε κάποιες λιγότερο, αλλά αισθάνομαι πως τα μέλη εδώ έχουν την αίσθηση της παρέας.

Αν μπορεί κάποιος να συμμετάσχει σ' αυτή την παρέα, αυτό είναι καλό και σίγουρα ευπρόσδεκτο, αλλά αν δε μπορεί τί πρέπει να γίνει; Στο κάτω κάτω, η Acrobase δεν είναι από τα forums που έχουν ανάγκη σώνει και καλά χιλιάδες μέλη. Όποιος θέλει και αισθάνεται βολικά εδώ, μένει.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-06-07, 18:23
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στο συγκεκριμένο φυσικά και υπήρξε συμπεριφορά κλίκας ενάντια σε όσους δεν μπορούσαμε να δεχτούμε τους παραλογισμούς πως μόλις βάλουμε παλούκια στα βουνά θα μειωθεί η στάθμη της θάλασσας θα πάψουν τα blackout και θα πέσει η θερμοκρασια του πλανήτη.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-06-07, 18:33
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο συγκεκριμένο φυσικά και υπήρξε συμπεριφορά κλίκας ενάντια σε όσους δεν μπορούσαμε να δεχτούμε τους παραλογισμούς πως μόλις βάλουμε παλούκια στα βουνά θα μειωθεί η στάθμη της θάλασσας θα πάψουν τα blackout και θα πέσει η θερμοκρασια του πλανήτη.
Αυτη η αποψη μπορει καλλιστα να χαρακτηρισει εσας μειοψηφια και οχι εμας κλικα...



monsieur συσοπα...εσεις φταιτε που ανοιξατε το θεμα...δεν ξερετε την παροιμια που λεει 'οποιος σπερνει ανεμους θεριζει θυελλες'; Εσεις με τοσες ανεμογεννητριες θα τη γλυτωνατε;;;
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-06-07, 18:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
monsieur συσοπα...εσεις φταιτε που ανοιξατε το θεμα...δεν ξερετε την παροιμια που λεει 'οποιος σπερνει ανεμους θεριζει θυελλες'; Εσεις με τοσες ανεμογεννητριες θα τη γλυτωνατε;;;
Το θέμα το ανοίξαμε για να ακούσουμε τις απόψεις, χαίρομαι που γίνεται αυτό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-06-07, 18:41
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
@atomik man

χμμμ εχοντας καρφωμενο το ματι σου στην ανεμογεννητρια δεν βλεπεις το ...δασος....

σου ειναι αδυνατο να καταλαβεις οτι υπαρχει κοσμος με γνωμη αντιθετη απο την δικια σου...(και δεν σου λεμε οτι εσυ παραλογιζεσαι οπως τοσο κομψα μας λες εσυ)

συμβαινει εδω η πλειοψηφια να ειναι υπερ των Α/Γ και ως εχουν καθε δικαιωμα ειπαν την γνωμη τους.. αυτο δεν τους(μας) κανει κλικα...
συμβαινει να τους(μας) αρεσει η λυση αυτη...

ακομα και τωρα η εμμονη σου σε εμποδιζει να δεις οτι η κουβεντα εδω ειναι ακριβως αν σαν παρεα καναμε λαθος ως προς την συμπεριφορα μας....
και μονο το γεγονος οτι μας προβληματισε θα επρεπε να σου πει κατι...

δεν θα ελεγα οτι αυτη ειναι συμπεριφορα κλικας...αν φυσικα εσυ θελεις να το βλεπεις σαν κλικα δικαιωμα σου αλλα και προβλημα σου
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 28-06-07 στις 18:48
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-06-07, 18:44
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο συγκεκριμένο φυσικά και υπήρξε συμπεριφορά κλίκας ενάντια σε όσους δεν μπορούσαμε να δεχτούμε τους παραλογισμούς πως μόλις βάλουμε παλούκια στα βουνά θα μειωθεί η στάθμη της θάλασσας θα πάψουν τα blackout και θα πέσει η θερμοκρασια του πλανήτη.
Τα περισσότερα μέλη εξέφρασαν μια συγκεκριμένη άποψη για εκείνο το θέμα, η οποία είναι η άποψη της πλειοψηφίας (στον πραγματικό κόσμο). Ασχέτως του αν αυτή η άποψη είναι σωστή ή όχι, από τη στιγμή που αυτή η άποψη είναι η άποψη των "πολλών", δεν έχει νόημα να αναφέρεσαι σε κλίκες.

Θα συμφωνήσω με τη fifi: στο ότι απλά στο θέμα της Σερίφου, οι "κατά" των ανεμογεννητριών ήσαστε μειοψηφία. Δεν υπήρχε κάποια κλίκα των "υπέρ", απλά ήταν περισσότεροι. Αυτό ασχέτως του ποιος έχει τελικά δίκιο.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-06-07, 18:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Θέλω να εκφράσω μια παράκληση.

Θα εκφραστούν όλοι ελευθερα χωρίς να περάσουν από ιερή εξέταση.

Θερμά παρακαλώ μιλείστε για τις ανεμογεννήτριες σε άλλο Club, εδώ συζητάμε για την AcroBase.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-06-07, 18:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο συγκεκριμένο φυσικά και υπήρξε συμπεριφορά κλίκας ενάντια σε όσους δεν μπορούσαμε να δεχτούμε τους παραλογισμούς πως μόλις βάλουμε παλούκια στα βουνά θα μειωθεί η στάθμη της θάλασσας θα πάψουν τα blackout και θα πέσει η θερμοκρασια του πλανήτη.
Θέλω μια χάρη προσωπική αν γίνεται.

Η άλλη άποψη από την δικιά σου, είναι αυτό που αποκαλείς κλίκα;

Δηλαδή όλοι όσοι θέλουμε ανεμογεννήτριες και άλλες ΑΠΕ, ή μισούμε την Πυρηνική ενέργεια είναι έκφραση κλίκας;

Ή οι κάποιες ειρωνείες ή και ακόμα και οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί, δημιουργούν την αίσθηση της κλίκας;

Αν είναι το πρώτο δεν με πειράζει.

Αν είναι το δευτερο θα προσπαθήσουμε να το βελτιώσουμε όσο μπορούμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.