Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-09-07, 22:37
Το avatar του χρήστη sosna
sosna Ο χρήστης sosna δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-01-10 23:40
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ μου άρεσε γύρισα αρκετά πίσω.Ε καλά όχι κ τόοοοοσα χρόνια,αλλά πίσω εκεί που τα πράγματα ήταν πιο απλά κ τότε που με ένοιαζε ιδίως τους καλοκαιρινούς μήνες,πότε θα έρθει η ώρα να κατέβω κ εγώ για παιχνίδι.

Ο δικός μας τόπος συνάντησης ήταν η πυλωτή της πολυκατοικίας που έμενα στην Λαμία κ η η αυλή του σχολείου που συνόρευε ακριβώς δίπλα με το σπίτι μου(εκεί υπήρχε άπλετος χώρος για ανέμελο παιχνίδι μακριά από αυτοκίνητα).Η άλλη γειτονιά ήταν το σπίτι της γιαγιάς μου,100 μέτρα από το πατρικό μου σήμερα.

Βασικά θα αναφέρω επιγραμματικά τα δικά μας παιχνίδια:κρυφτό κυνηγητό μήλα ποδόσφαιρο μπάσκετ αυτό με της πλάκες μαρμάρου που αναφέρατε παραπάνω τη λούμπα(η αμπάριζα αλλιώς) αυτό με τα καπάκια αναψυκτικών πάνω σε μια λουρίδα,με κάρτες συλλογής που τις πετάγαμε κ αυτή που θα πλησίαζε περισσότερο τον τοίχο νικούσε κ πάαααρα πολύ ποδήλατο.Το περίεργο με το ποδήλατο είναι οτι κάποιοι έπαιζαν τους τροχονόμους κ δημιουργούσαμε μια διαδρομή,μικρογραφία της πόλης κ κάναμε πως οδηγούσαμε.Όταν μεγάλωσα λίγο πάλι με ποδήλατο οριοθετούσαμε μια διαδρομή κ όποιος κατάφερνε να κάνει τους x καθορισμένους γύρους πιο γρήγορα κέρδιζε.

Για το τέλος άφησα 2:το κρυφτοντενεκάκι(περίεργο όνομα ) πού ήταν δικής μας επινόησης κ αποτελούσε 1 συνδιασμό κρυφτού με τη χρήση μιας μπάλας.Στήναμε μια μπάλα κ κάποιος την κλωτσούσε.Αυτός που τα φύλαγε έπρεπε χωρίς να κοιτάει πίσω του να μαζέψει την μπάλα να την βάλει στη θέση της περπατώντας όμως με την όπισθεν κ να ψάξει τους υπόλοιπους που είχαν κρυφτεί.Εάν κάποιον τον έβρισκες τον ''έφτυνες'' lol στην μπάλα,αν κάποιος σε προλάβαινε όταν τα φυλούσες κλωτσούσε την μπάλα οπότε το σκηνικό άρχιζε από την αρχή πάλι αφού αυτός που την κλώτσησε φώναζε το περιστατικό ώστε να παραμείνουν κρυμμένοι οι υπόλοιποι.Σκοπός ήταν οι πιο θαραλλέοι να κλωτσούν όσο περισσότερο την μπάλα ώστε να φυλάει το κορόιδο!!lol

Το 2ο είναι αυτό που καταχρηστικά ονομάζαμε πίνγκ πόνγκ.Η είσοδος της πολυκατοικίας μας βγαίνοντας από την κεντρική είσοδο είχε 1 διάδρομο 5x3 στρωμένο με πλακάκι.Εκεί λοιπόν πέφταμε στα γόνατα κ προσπαθούσε ο 1ας να βάλει γκόλ στον αλλο με 1 μικρό μπαλάκι χτυπώντας το με το χέρι αλλά με κανόνες βόλευ(τρομάρα μας) χωρίς να το ''χουφτώνει'' απλά χτυπώντας το.Οι κανόνες του ήταν όμοιοι σχεδόν με το ποδόσφαιρο,φάουλ,πλάγιο,πέ αλντι.Το μυθικό στο παιχνίδι αυτό ήταν όταν πάιζαμε διπλό κ το τζάμι της εισόδου πραγματικά ''αναστέναζε''!

Επίσης όταν έβρεχε στο ίδιο μέρος παίζαμε κ με τράπουλα ή σουπέρ ατού.

Σόρρυ για το σεντόνι-έκταση!ήμασταν ενεργητικά παιδιά
__________________
LAMIA-WORLD.GR
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-09-07, 11:32
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αμπάριζα...

Μεγάλη ευτυχία (και όχι μόνον όταν είσαι παιδί) να παίζεις αυτά τα καταπληκτικά παιχνίδια. Είχα την ευτυχία να μεγαλώσω στον Ρέντη, που αν και στο κέντρο (που λέει ο λόγος) της Αθήνας ή πιο σωστά του Πειραιά, είχε τεράστιες αλάνες ακόμα και χωράφια.
Άγαπημένο μου παιχνίδι και εμένα είναι η αμπάριζα. Εμείς τους αιχμαλώτους δεν τους κάναμε μέλη της ομάδος μας (όπως στο "Μέντα -Μέντα") αλλά τους "φυλακίζαμε". Οι αιχμάλωτοι λοιπόν κάνανε μια αλυσίδα κρατώντας ο τελευταίος με τα ακροδάχτυλά του την αμπάριζα της ομάδας που τους είχε πιάσει. Αν κατόρθωνε κάποιος παίκτης της ομάδας τους να ακουμπήσει κάποιον, τότε ελευθερωνόταν όλοι και επιστρέφαν στην ομάδα τους.
Τέλος σκοπός του παιχνιδιού δεν ήταν να αιχμαλωτίσουμε τους αντιπάλους. Αυτό το κάναμε για ευκολία. Ο τόχος ήταν να τους πάρουμε την αμπάριζα, ακουμπώντας την (χωρίς να μας αιχμαλωτίσουν) ώστε να φωνάξουμε θριαμβευτικά, Αμπάριζαααααααααα!!!!!!!!.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-09-07, 12:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τόχος ήταν να τους πάρουμε την αμπάριζα, ακουμπώντας την (χωρίς να μας αιχμαλωτίσουν) ώστε να φωνάξουμε θριαμβευτικά, Αμπάριζαααααααααα!!!!!!!!.
Ακριβώς έτσι το παιζαμε και εμείς στην Φωκ. Νέγρη ~50 χρόνια πριν
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-09-07, 21:53
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς έτσι το παιζαμε και εμείς στην Φωκ. Νέγρη ~50 χρόνια πριν
Και εμεις στο Μετσ, στην αλανα μπροστα απο το Α Νεκροταφείο. Τι μου θυμιζετε.....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-09-07, 21:57
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμεις στο Μετσ, στην αλανα μπροστα απο το Α Νεκροταφείο. Τι μου θυμιζετε.....
Α! ώστε εκεί γνώρισες τον Μητσοτάκη...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-09-07, 22:04
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εκει έσκαβα απο μικρός λάκκο για τον Παπανδρέου. Και ευτυχώς πρόλαβα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-04-09, 16:26
hatzisn Ο χρήστης hatzisn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-02-14 19:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ok

Υπάρχει ένα βιβλίο που περιγράφει όλα τα παραδοσιακά παιχνίδια.
Για δείτε το.

http://www.estiabookstore.gr/estia/H...kcode=28199188
__________________
Αιέν αριστεύειν και υπείροχον έμμεναι άλλων, μηδέ γένος πατέρων αισχύνεμεν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.