Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 08-07-06, 14:33
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Εχουμε τελικά τρεις προτάσεις να συζητήσουμε για το πρόγραμμα της Acro.

Η μία είναι του Μίλτου και αν θέλετε και εμένα για το Vbulletin, η άλλη είναι του Γιώργου και του Σωτήρη για το Community και η τρίτη του Νικόλα για το http://www.phpbb.com/ (που δεν την δείτε στο site της.

Λίγο πολύ τα κριτήρια μου σας τα έχω πει, όμως η απόφαση με βαραίνει αφάνταστα γιατί θα πρέπει κάποιον ή κάποιους να στεναχωρήσουμε.
Στελιο μην το σκέφτεσαι έτσι. Εχεις αυτή τη στιγμή ΤΡΕΙΣ διαφορετικές προτάσεις με το που είπες οτι ΘΕΛΕΙΣ να βγει η Ακρο ξανά online. Αυτό είναι κάτι που πρέπει όχι απλά να σε κάνει να χαίρεσαι, αλλά να είσαι ενθουσιασμένος!

Οχι μόνο για την πληθώρα των προτάσεων, αλλά γιατί αρκετοί παλιοί φίλοι της Ακρο έχουν τη διάθεση να βοηθήσουν σε αυτή την προσπάθεια.

Πιστεψε με, δεν θα στενοχωρήσεις κανέναν κάνοντας μια τεχνική επιλογή βασισμένος σε αντικειμενικά κριτήρια. Ολοι ευχαριστημένοι θα είμαστε, ότι και αν επιλεχθεί τελικά. Ο καθένας μας κοιτάει να βοηθήσει χρησιμοποιώντας αυτό που ξέρει καλύτερα και που πιστεύει οτι θα εξυπηρετήσει καλύτερα τον κοινό σκοπό. Υπό αυτή την έννοια, εγώ θα χαιρόμουν να έβλεπα και τέταρτη και πέμπτη πρόταση.

Το μόνο που θα ήθελα να επισημάνω, είναι να μην κρατήσουμε πολύ καιρό την λήψη της απόφασης ανοικτή, γιατί έτσι θα καθυστερήσουμε το όλο εγχείρημα. Θα πρέπει να εξετάσουμε τα κριτήρια επιλογής (και όσοι προτείναμε κάποια πλατφόρμα, αλλά και όλοι μας) πολύ προσεκτικά, να καταλήξουμε σε αντικειμενικά κριτήρια και να βαλουμε μπροστα, ο,τι και αν κάνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-07-06, 15:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf
Το μόνο που θα ήθελα να επισημάνω, είναι να μην κρατήσουμε πολύ καιρό την λήψη της απόφασης ανοικτή, γιατί έτσι θα καθυστερήσουμε το όλο εγχείρημα. Θα πρέπει να εξετάσουμε τα κριτήρια επιλογής (και όσοι προτείναμε κάποια πλατφόρμα, αλλά και όλοι μας) πολύ προσεκτικά, να καταλήξουμε σε αντικειμενικά κριτήρια και να βαλουμε μπροστα, ο,τι και αν κάνουμε.
Είναι όμως κρίσιμι απόφαση Σωτήρη μου και θέλω πολλές γνώμες. Δεν σου κρύβω ότι περιμένω και τις γνώμες των μελών του ΔΣ της Μη κερδοσκοπικής, αφού άλλωστε τυπικά και ουσιαστικά πρέπει να ερωτηθούν.

Καθυστερω και την αναπτυξη της βάσης αφ ενός για να πάμε στο δικό μας μέρος acrobase.gr και αφ ετερου για να καταληξουμε στο πρόγραμμα.

Α και κάτι τελευταίο, εδώ και λίγη ώρα δεν μπορώ να μπω στην βαση του Γιώργου, ξέρεις τι γίνεται;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-07-06, 18:57
Το avatar του χρήστη drdoom
drdoom Ο χρήστης drdoom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-17 12:11
Φύλο: Άντρας
Post

Από την πλευρά μου μερικές παρατηρήσεις, για τους νεώτερους να γνωρίζουν και για τους παλιούς να θυμηθούν...

Στα προηγούμενα προγράμματα της Acrobase BBS είχαμε το source code της μηχανής που έτρεχε. Σίγουρα ένας από τους λόγους που πέτυχε η Acro ήταν η δύναμη που είχε να μπορεί να πραγματοποιήσει αναβαθμίσεις του προγράμματος της και να παρουσιάζει πράγματα που οι άλλοι δεν είχαν. Τότε ο Αλέξιος έκανε πραγματικά θαύματα, οδηγώντας το Major BBS να σηκώνει modules μέχρι και στην μνήμη της VGA, και αργότερα με το project Megistos δημιούργησε μία BBS που πολλοί δεν είχαν τολμήσει να φανταστούν. Μην ξεχνάμε ότι το Major BBS ήταν η τεχνολογική αιχμή της εποχής του, και το project Megistos, για αυτούς που μπορούν να καταλάβουν την τεχνολογία πίσω από την μηχανή, είναι το ίδιο μεγάλο.

Πολλές από τις ανάγκες για την αναβάθμιση μια μηχανής forum δεν τις καταλάβαινα μέχρι πέρυσι, που ανέλαβα να κρατήσω ένα forum. Και ενώ είχα ξεκινήσει να κάνω ένα απλό deploy ενός προγράμματος που πίστευα ότι ήξερα καλά και κράταγα το source του και μπορούσα να κάνω compile στο μηχάνημα μου, έφτασα μέσα σε ένα χρόνο να έχω διπλασιάσει το source του, από υλοποιήσεις διαφόρων features που τα μέλη ζητούσαν, να έχω διορθώσει αναρίθμητα μικρά λάθη εδώ και από εκεί, και να μου έχει αναγνωριστεί και expertise από την κατασκευάστρια εταιρεία.

Καλό θα είναι να έχουμε όλοι υπόψη μας, ότι πολλά άλλαξαν από την εποχή των BBS, καθώς η μορφή των communities έχει αλλάξει ολότελα, όπως και το ίδιο το Web άλλαξε σε σχέση με αυτό που ήταν πριν από 5 χρόνια. Τώρα έχουμε φτάσει να μιλάμε για Web v2.0. Το να κάνεις κάτι περπατημένο δεν είναι ο δρόμος για την κορυφή, και από ότι θυμάμαι πάντα κάναμε την διαφορά στην Acrobase BBS.

Τα καινούργια communities είναι Blogs, είναι Forums, είναι Φωτογραφίες, είναι αναζήτηση της πληροφορίας μέσα σε όλη την πλατφόρμα. Είναι η δύναμη να μετασχηματίζονται τα Forums σε Newsgroups, ή τα Forums σε mailing lists, να γράφεις μέσα σε WYSIWYG DHTML editors, είναι η χρήση της τεχνολογίας Ajax για να ενημερώνεις μέρος της σελίδας που βλέπεις, και όχι ολόκληρης, η ενσωμάτωση περιεχομένου όπως video, flash και άλλων multimedia αρχείων, είναι η απανταχού παρουσία του RSS και του RSS Comments, η εκ του remote αποστολή μιας δημοσίευσης σε ένα blog με την ταυτόχρονη αυτόματη αναδημοσίευση του...


George J.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-07-06, 01:57
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Α και κάτι τελευταίο, εδώ και λίγη ώρα δεν μπορώ να μπω στην βαση του Γιώργου, ξέρεις τι γίνεται;
Επειδή ο Γιώργος κάνει κάποιες αλλαγές στα γρήγορα, ορισμένες φορές μπορεί να είναι "κατω" η βάση. Αυτό δεν οφείλεται στο hosting ή σε bug, αλλά σε επεμβάσεις του Γιώργου, οι οποίες γίνονται στα "πεταχτά" λόγω έλλειψης χρόνου. Ο,τι θέμα υπάρχει θα διορθωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-07-06, 00:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από drdoom
Από την πλευρά μου μερικές παρατηρήσεις, για τους νεώτερους να γνωρίζουν και για τους παλιούς να θυμηθούν...

Στα προηγούμενα προγράμματα της Acrobase BBS είχαμε το source code της μηχανής που έτρεχε. Σίγουρα ένας από τους λόγους που πέτυχε η Acro ήταν η δύναμη που είχε να μπορεί να πραγματοποιήσει αναβαθμίσεις του προγράμματος της και να παρουσιάζει πράγματα που οι άλλοι δεν είχαν. Τότε ο Αλέξιος έκανε πραγματικά θαύματα, οδηγώντας το Major BBS να σηκώνει modules μέχρι και στην μνήμη της VGA, και αργότερα με το project Megistos δημιούργησε μία BBS που πολλοί δεν είχαν τολμήσει να φανταστούν. Μην ξεχνάμε ότι το Major BBS ήταν η τεχνολογική αιχμή της εποχής του, και το project Megistos, για αυτούς που μπορούν να καταλάβουν την τεχνολογία πίσω από την μηχανή, είναι το ίδιο μεγάλο.
Γιώργο μου σαφώς αυτό είναι πλεονέκτημα όπως και το αντίστοιχο του Phpbb.

Να σου πω με κάθε ειλικρίνεια τι ονειρεύομαι εγώ και γιατί μέχρι τώρα από 6 προγράμματα που εξέτασα, τάσσομαι περισσότερο στο Vbulletin.

1oν Database σε mysql όπως είναι η υπάρχουσα database του Megistos στην τελευταία βελτίωση που έκανε ο Αλέξιος στο πρόγραμμα του για να είναι συμβατό με την Forum που είχε ξεκινήσει να φτιάχνει από το μηδέν και λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου, το έχει στο αρχικό στάδιο.

Δεν σου κρύβω ότι ονειρεύομαι κάποτε να υπάρχει συγχρονισμός της bbs και της forum, αλλά θέλει πολύ δουλειά αυτό:-)

2ον Πασίγνωστο πρόγραμμα forum που χρησιμοποιούν οι μεγαλύτερες forum’s στην Ελλάδα, με πολύ μεγάλο αριθμό έτοιμων modules. (αρχειοθήκες, φωτογραφικά άλμπουμ, grafity, chats κλπ (Κανείς δεν εμποδίζει κανέναν να δημιουργήσει δικά του modules αν θέλει).

Η δικιά μου γνώμη δεν είναι η βαρύνουσα όμως λόγω της ασχετοσύνης μου :-)
Θέλω να πάρω τις γνώμες μερικών φίλων για να δουμε τι θα κάνουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-07-06, 02:26
Το avatar του χρήστη drdoom
drdoom Ο χρήστης drdoom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-17 12:11
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Γιώργο μου σαφώς αυτό είναι πλεονέκτημα όπως και το αντίστοιχο του Phpbb.

Να σου πω με κάθε ειλικρίνεια τι ονειρεύομαι εγώ και γιατί μέχρι τώρα από 6 προγράμματα που εξέτασα, τάσσομαι περισσότερο στο Vbulletin.

1oν Database σε mysql όπως είναι η υπάρχουσα database του Megistos στην τελευταία βελτίωση που έκανε ο Αλέξιος στο πρόγραμμα του για να είναι συμβατό με την Forum που είχε ξεκινήσει να φτιάχνει από το μηδέν και λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου, το έχει στο αρχικό στάδιο.

Δεν σου κρύβω ότι ονειρεύομαι κάποτε να υπάρχει συγχρονισμός της bbs και της forum, αλλά θέλει πολύ δουλειά αυτό:-)
Η τελευταία θέση είναι πολύ καλή και πιστεύω όλοι θα το ήθελαν αυτό, αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα:
  1. Ο Megistos δεν είναι επάνω σε mySQL ακόμα, -θα πρέπει- να γίνει, και δεν είναι απαραίτητο να γίνει στην ίδια έκδοση mySQL με αυτή που χρησιμοποιούν τα vBulletin και phpBB. Αφού τώρα θα φτιαχτεί καλό θα ήταν να φτιαχτεί πάνω σε mySQL v5.x που σαφώς είναι πολύ καλύτερο από τα προηγούμενα.
  2. Αν δεν γίνει στην ίδια έκδοση mySQL, δεν θα είναι ευκολότερη η γεφύρωση/συγχρονισμός των βάσεων από οποιοδήποτε άλλη βάση δεδομένων.
  3. Τα δύο προγράμματα είναι φτιαγμένα με διαφορετικά σκεπτικά, και δεν είναι δυνατόν να έχουν ταύτιση στα στοιχεία που κρατάνε. Οπότε θα είναι πολύ δύσκολο - μέχρι και αδύνατο - να συγχρονιστούν. Εκτός να ξαναγραφτεί από την αρχή ο Megistos για να χρησιμοποιήσει την βάση του vBulletin ή phpBB.
Αρχική Δημοσίευση από xenios
2ον Πασίγνωστο πρόγραμμα forum που χρησιμοποιούν οι μεγαλύτερες forum’s στην Ελλάδα, με πολύ μεγάλο αριθμό έτοιμων modules. (αρχειοθήκες, φωτογραφικά άλμπουμ, grafity, chats κλπ (Κανείς δεν εμποδίζει κανέναν να δημιουργήσει δικά του modules αν θέλει).

Η δικιά μου γνώμη δεν είναι η βαρύνουσα όμως λόγω της ασχετοσύνης μου :-)
Θέλω να πάρω τις γνώμες μερικών φίλων για να δουμε τι θα κάνουμε.
Μερικά πράγματα ακόμα εδώ:
  1. Η ίδια η εταιρεία η Jellysoft δεν βγάζει additions/modules. Οπότε και δεν τα υποστηρίζει. Η ομάδα του phpBB κάνει ακριβώς το ίδιο.
  2. Αν προτιμηθεί το vBadvanced mod για το vBulletin, που περιέχει τα περισσότερα χαρακτηριστικά που περιγράφεις, θα γίνει μια μεγάλη τομή στην μηχανή του forum, που κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα το επιρεάσει την αποδωσή του. To πρόβλημα μπορεί να είναι χειρότερο αν πολλά mods χρησιμοποιηθούν αντί για ένα...
  3. Τα περισσότερα πρόσθετα και για το phpBB και για το vBulletin δεν είναι modules αλλά mods (modifications): Δεν είναι προσθήκες κώδικα, αλλά βελτιώσεις που επεμβαίνουν στον κώδικα της εφαρμογής και αλλιώνουν τον αρχικό. Δεν είναι και τόσο εύκολο να υπάρξει μηχανή που να παίρνει modules που υλοποιούν interfaces σε php. H ποιοτητά τους είναι αμφίβολη, αφού εξαρτούνται από τις γνώσεις και την εμπειρία του κάθε προγραμματιστή, όσο σαν προγραμματιστή όσο και επάνω στο ίδιο το vBulletin...
George J.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-07-06, 17:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από drdoom
Η τελευταία θέση είναι πολύ καλή και πιστεύω όλοι θα το ήθελαν αυτό, αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα:
Γιώργο προσωπικά δεν μου αρέσει να δημιουργώ ένα site και να φαίνεται διαφορετικά με Firefox Opera ή I.Explorer.

Οσοι έχουν λίγο ασχοληθεί με web ή σαν σχεδιαστές σελίδων σε html, xml, dhtml, javascript κλπ ή άλλα, έχουν παρατηρήσει τις πάρα πολύ σοβαρές ασυμβατότητες των προγραμμάτων της Microsfot σε σχέση με την τυποποίηση της W3C.

Οταν σχεδιάζω σελίδες σε html dhtml JS κλπ, η μεγάλη δυσκολία μου είναι να βγάζω ομοιόμορφο αποτέλεσμα με όλους τους browser, γι αυτό έχω εγκαταστήσει έναν μεγάλο αριθμό απ αυτούς και τσεκάρω το αποτέλεμσ, προσπαθώντας πάντα να είμαι συμβατός με την τυποποίηση της W3C.

Bλέπω ότι το Community έχει πολύ μεγάλες ασυμβατότητες και η εικόνα του ειναι διαφορετική σε τρεις πέντε γνωστούς browsers, κάτω από windows και linux.

Mε ενδιαφέρει ιδιαίτερα αυτό γιατί χρειαζόμαστε όλους τους χρήστες και φυσικά δεν μπορούμε να του επιβάλουμε εμείς το λειτουργικό ή τον browser που θα χρησιμοποιούν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-07-06, 20:35
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απο ο,τι βλέπω η ζυγαριά γέρνει υπέρ του vbulletin.

Να θεωρήσω από μέρους μου το γεγονός αυτό ως μόνιμο και να αρχίσω να φροντίζω για το word of mouth της νέας acrobase;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-07-06, 21:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Eυχαριστώ

Αυτόν τον καιρό έψαξα, ρώτησα, είδα πολλά προγράμματα, ξεχώρισα ασφαλώς το vbulletin τον Community Server και το PHPBB.

Μου προσφέρθηκαν από τους εξαιρετικούς μας φίλους της Europlanet, εκτός από την φιλοξενία της βάσης, τo αγορασμένο από τους ίδιους vbulletin, το οποίο συμπτωματικά είχε στήσει για την Acro, o Μίλτος.

Λίγο αργότερα ο Γιώργος μου παρουσίασε τον Community Server στημένο για την AcroBase, επίσης.

Βρέθηκα σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, από το τίποτα και τα τόσα χρόνια ανυπαρξίας ουσιαστικά της βάσης, είχα δύο σημαντικές δυνατότητες, που θα έδιναν ελπίδα και φτερά στην ακρούλα μας.

Η τεράστια ποικιλία modules της Vbulletin, το γνωστό σχεδόν σε όλους περιβάλον της, ήταν το ειδικό βάρος, που με οδήγησαν στην απόφαση να διαλέξω αυτό το πρόγραμμα.

Θέλω και δημόσια να εκφράσω την πιο δυνατή έκφραση ευγνωμοσύνης για τον Γιώργο και τις προσπάθειες που έκανε για το πρόγραμμα που θα φιλοξενήσει την web ΑcroBase, είναι ένα εξαιρετικό νέο προϊόν που σίγουρα θα έχει τεράστια ανάπτυξη.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις τους/

Σας χρειαζόμαστε όλους όπως παλιά
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-07-06, 21:34
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εστειλα αυτό το κείμενο σε γνωστούς και φίλους, μπορείτε ενδεχομένως να το χρησιμοποιήσετε ως "μπούσουλα" για τις δικές σας αποστολες - ενδέχεται να έχει σοβαρές ανακρίβειες, το θέμα όμως είναι το feeling

-----------

(Το mail αυτό απευθύνεται σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πολλούς παραλήπτες – ζητώ προκαταβολικά συγνώμη σε όσους ενδεχομένως δεν θα ενδιαφερθούν για αυτό και δηλώνω ότι τα παρακάτω τα γράφω με δική μου πρωτοβουλία χωρίς το παρόν μήνυμα να αποτελεί κανενός είδους προωθητική ενέργεια – για να εξηγούμαστε )

Οσοι από εσάς υπήρξαν φανατικοί των BBS στην προ-internet Ελληνική εποχή, με τα modem κάθε βράδυ να παίρνουν φωτιά και τις συζητήσεις να δίνουν και να παίρνουν, ενδεχομένως να θυμάστε την Acrobase BBS, μια από τις δημοφιλέστερες υπηρεσίες Bulletin Board System με τον εκπληκτικό αριθμό (τότε!) των 2000 ενεργών μελών. Η Acrobase, με 18 χρόνια ενεργής παρουσίας, έζησε τις μεγαλύτερες στιγμές της το διάστημα από το 1990 ως το 1996 οπου και με την άνοδο της χρήσης του Internet τα συστήματα αυτά άρχισαν σιγά σιγά να χάνουν το κοινό τους.


Σημερα η τεχνολογία έχει επιτρέψει πολύ αμεσότερες μορφές επικοινωνίας. Forums, newsgroups, email, sms… στην εποχή όμως εκείνη οπου το internet το αντιμετώπιζε η πλειοψηφία του κόσμου με τη φράση «τιντουτ’» , και που κινητά, SMS και e-mail ήταν στα σπάργανα και αντε να τα ξέρανε μονο λίγοι και εκλεκτοί, αρκετοί από εμάς είχαν την ευκαιρία να ζήσουν την πραγματική δικτυακή επικοινωνία μέσα από την μεγάλη και πολύ δεμένη παρέα της Acrobase. Ανθρωποι γνωρίστηκαν και παντρεύτηκαν από εκεί, δημιουργήθηκαν φιλίες που κρατάνε ως σήμερα, συνεργασίες που ευδοκίμησαν, και πάνω από όλα υπήρχε διάχυτο το αίσθημα της παρέας. Αυτό φαινόταν και στις συναντήσεις των μελών οπου σπάγαμε πάντοτε όλα τα ρεκόρ συμμετοχής (500+ ατομα αν θυμάμαι καλά σε μια από τις τελευταίες που είχα παρευρεθεί). Ο χαρακτήρας των ανθρώπων και η δίψα τους για επικοινωνία αλλά και για δημιουργία μιας μεγάλης, τεράστιας παρέας, έκανε δυνατό αυτό το φαινόμενο.

Ειχαμε την τιμή και την ευθύνη να είμαστε λοιπόν οι πρωτοπόροι της ψηφιακής επικοινωνίας, και τιμήσαμε το προνόμιό μας αυτό με τον καλύτερο δυνατό τρόπο όλα αυτά τα χρόνια. Όμως, η προσπάθεια δεν τελείωσε. Η Acrobase ξαναζεί στο www.acrobase.gr υπό τη μορφή ενός σύγχρονου forum. Στόχος της είναι να μαζέψει όλα τα παλιά της μέλη ξανά αλλά και να συγκεντρώσει νέους φίλους. Πολλά από τα παλαιότερά της μέλη είναι σημερα διακεκριμένοι επαγγελματίες ή επιστήμονες, και την τιμούν ήδη με την παρουσία τους στη νέα αυτή προσπάθεια. Ο γράφων είχε την τιμή να είναι ένας εκ των πολλών καλών φίλων και συν-διοργανωτών της Acrobase εκείνη την εποχή.

Πληροφορίες για την Acrobase μπορείτε επίσης να βρείτε στο www.acrobase.org.

Αν λοιπόν αποτελούσατε μέλη της Acrobase παλιότερα, γνωρίζατε τι ήταν, ή την είχατε κάπου ακουστά, περάστε μια βόλτα. Αξίζει τον κόπο. Αλλα και να μην την γνωρίζατε, θα καταλάβετε

-----------
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-07-06, 21:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
κλαψ , λυγμ! αφρρρρρρρρ!!!!! (φύσημα μύτης)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.