Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-08, 17:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ποιο ή ποια, από τα έθιμα των Χριστουγέννων είχατε και έχετε λατρέψει

Η απάντηση μου είναι τα πάντα.

Λάτρευα τα χριστουγεννιάτικα γλυκά, τα τσουρέκια και τα τσουρεκάκια (όπως τα ξέρετε εσείς σαν σμυρναίικα κουλούρια με φρέσκο βούτυρο όμως) που γινόντουσταν υπό την μαεστρία της Γιαγιάς μου. Γεύσεις και μυρωδιές που δυστυχώς χάθηκαν.

Λάτρευα και λατρεύω τα κάλαντα. Από όσο με θυμάμαι μέχρι σχεδόν τα 12, έλεγα τα κάλαντα και με τα λεφτά εκείνα έκανα σοβαρές επενδύσεις :-) (Το μεκανό του 1957 που αγόρασα σχεδόν με όλο το ταμείο από τα κάλαντα, το έχω ακόμα). Σήμερα αν δεν μου κτυπήσουν την πόρτα παραμονή Χριστουγέννων και πρωτοχρονιάς, τους κυνηγάω να μπουν

Λάτρευα και λατρεύω το Χριστουγεννιάτικο δέντρο, όσο θυμάμαι στο σπίτι μου είχαμε δέντρο, τα πρώτα χρόνια αληθινό και μετά ψεύτικο. Γυάλινες μπάλες στις αρχές δεν θυμάμαι να υπήρχαν, πρέπει να πρωτοβάλαμε μετά το 58-59, μέχρι τότε είχαμε εξαιρετικό χειροποίητα παιγνίδια, που μερικά διατηρώ ακόμα σαν έργα τέχνης.

Το οικογενειακό τραπέζι των Χριστουγέννων. Είναι κάτι που διατρηρήσαμε στην οικογένεια μας, δεν φεύγει κανείς διακοπές και μαζευόμαστε 'ολοι μαζί.

Η φωτισμένη πόλη, είναι κάτι που με μαγεύει, τα φωτάκια στα μπαλκόνια, η γιορτινή ατμόσφαιρα οι βιτρίνες.

Πιο πολύ απ όλα τα έθιμα, τα Χριστούγεννα νοιώθω πιο έντονα ένα μπλέξιμο συναισθημάτων, μια γαλήνη για την μέρα που ο Χριστός, πιο ταπεινός από τους ταπεινούς ήρθε στην Γη και από την άλλη μια απίστευτη νοσταλγία για τα πρόσωπα που δεν είναι μαζί μας και για τις χιλιάδες εικόνες από Χριστούγεννα που περάσαμε μαζί, για τα πιο ευτυχισμένα Χριστούγεννα της ζωής μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-12-08, 18:30
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
εμ δεν αφησες και τιποτα να πουμε και εμεις...

σαν μια μικρη προσθηκη του δικου σου καταλογου θα πω για τα δωρα..

και αυτα που επαιρνα φυσικα αλλα και αυτα που εδινα...

ολα μα ολα μου ειναι αξεχαστα...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-08, 12:38
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Κι εγώ τα πάντα έχω λατρέψει, και κυρίως τα παιδικά μου χρόνια τα ζούσα πολύ έντονα

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι πριν αγοράσουμε το κλασσικό πλαστικό έλατο (τη δεκαετία του ’90 πρέπει να έγινε αυτό), βάφαμε με χρυσό χρώμα ένα μεγάλο κλαδί από ξεραμένη συκιά και το στολίζαμε με κόκκινες μπάλες και χρυσοβαμμένα φύλλα. Έτσι κάθε χρόνο είχαμε διαφορετικό δέντρο.

Διαφορετική κάθε Χριστούγεννα ήταν κι η Φάτνη μας. Η μαμά μου έστηνε το σκηνικό (βουνά από χαρτί, ποτάμι από αλουμινόχαρτο, ένα μικρό καθρεφτάκι για λιμνούλα, χώμα για έδαφος...) κι εμείς τοποθετούσαμε τις φιγούρες και ρίχναμε αλεύρι στα βουνά. Φυσικά και δεν έλειπε ο φωτισμός στο μικρό σπήλαιο που φιλοξενούσε τον Χριστούλη.

Το οικογενειακό τραπέζι των Χριστουγέννων το κάναμε παραδοσιακά την Παραμονή, και μετά πηγαίναμε στην εκκλησία για να παρακολουθήσουμε τη λειτουργία με τη ζωντανή φάτνη και τα κάλαντα. Η ατμόσφαιρα ήταν ονειρική.

Στο σπίτι μας δε φτιάχναμε γλυκά. Τα αγόραζε η μαμά μου από το φούρνο. Φαίνεται πως η ίδια δεν το είχε ζήσει μικρή και δεν υιοθέτησε την παράδοση. Εμένα όμως μου φαίνεται τόσο βασική ασχολία των εορτών, που έχω μάθει να φτιάχω κάποια και πλέον έχουμε σπιτικά γλυκά κάθε Χριστούγεννα.

Επίσης έχω κρατήσει το έθιμο της Φάτνης. Κάθε χρόνο προσθέτουμε από κάτι διαφορετικό: καινούριες φιγούρες, φωτισμό... Κάποια στιγμή θα έχουμε και ποταμάκι με τρεχούμενο νερό (έτσι λέμε κάθε χρόνο ). Τα παιδιά τρελαίνονται κι οι μεγάλοι το διασκεδάσουμε πολύ. Είναι σα να φτιάχνεις μια μακέτα, αλλά με πολύ λιγότερη δουλειά (και φυσικά με ημερομηνία λήξης :Ρ).

Την προπερσινή μπορείτε να τη δείτε εδώ
__________________
On my own

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanaria : 02-12-08 στις 12:41
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-08, 12:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Την προπερσινή μπορείτε να τη δείτε εδώ
Καλά ολόκληρο σκηνικό!!!!! Εξαιρετική είναι Κάρμεν, μπράβο σας!!!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-08, 16:11
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ θυμάμαι τη γιαγιά που μάζευε όλα τα παιδιά και μας έλεγε ιστορίες για το Χριστούλη...
Και μετά βάφαμε όλοι μαζί τα αυγά!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.