Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 01-04-08, 18:57
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι και αυτό αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

Τις BBS τις γνωρίσαμε κυρίως σε 80χ25 χαρακτήρες οθόνη, όλη η γεωμετρία τους τα μενού τους τα ανσι τους, εκεί κτίστηκαν.

Μου αρέσει να βλέπω τα ανσι στο ΣΩΣΤΟ μέγεθος
Δεν υπάρχει «σωστό». Γιατί πολλά συστήματα από το '87 (την έλευση της VGA) και μετά είχαν ANSI σχεδιασμένα για 80x43 (EGA) και 80x50 (VGA), και πολλές φορές ακόμα χειρότερες αναλύσεις (αν θυμάσαι και οι δύο προαναφερθείσες ήταν 8x8 character cell, φρικαλέο).

Λέγοντας «σωστό» εννοείς «αυτό που έχεις συνηθίσει εσύ». Μην συγχέεις τις προτιμήσεις με πλατωνικά ιδεώδη. Αν το πάμε έτσι, στον πρώτο Η/Υ μου που είχα modem, έτρεχα Telix σε ανάλυση 132x43 (με 8x16 cell). Για μένα, αυτό είναι «σωστό». Στο 80x25 απλά δε μπορώ να δω αρκετή πληροφορία. Ένα page στο Major έτρωγε 20% της οθόνης!

Αν ήταν «σωστό» το 80x25, γιατί να υπάρχουν οθόνες με αναλύσεις 1920x1440 σε 120 dpi; Λες να κάνουμε όλοι τέτοιο μέγα σφάλμα; Το ότι εσύ δε βλέπεις καλά (και το ότι τα Windows αρνούνται να εξυπηρετήσουν άτομα με ειδικές ανάγκες στην εμφάνιση fonts) δε σημαίνει ότι πχ ένας προγραμματιστής είναι υποχρεωμένος να βλέπει το πολύ 23 γραμμές 80στηλου κώδικα όταν μπορεί να βλέπει δύο 66γραμμες σελίδες δίπλα-δίπλα συν όλα τα εργαλεία, object/help browsers κλπ.

Δοκίμασε να γράψεις HTML σε 25γραμμο και μετά σε full-screen editor και θα δεις τη διαφορά.

Παράδειγμα: Turbo C IDE στην «σωστή» ανάλυση, 80x25.

Παράδειγμα 2: Eclipse IDE. Πρόσεξε την ανάλυση και την καθαρότητα του περιβάλλοντος, ακόμα και σε μικρές αναλύσεις όπως 1024x768.

Ξέρω ότι σε πιάνει έντονη νοσταλγία, αλλά κι εγώ και πολλοί άλλοι δουλεύαμε σε χαμηλές αναλύσεις μόνο και μόνο επειδή δεν είχαμε τα χρήματα για ψηλότερες. Δε ζητάνε όλοι ολοένα μικρότερες αναλύσεις.

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Άλλο προσωπικό βίτσιο άλλο Απόλυτη Αλήθεια.

Τέλος, επειδή αυτό δεν είναι προσωπικό βίτσιο, εγώ εμμένω ότι SSH client χωρίς αυστηρό peer review (κατ' επέκταση, SSH client που δεν είναι open source) είναι άχρηστος. Ειδικά στα Windows με τόσα πράγματα που μπορούν να μολυνθούν και να καταστραφούν, είναι και επικίνδυνος.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-04-08, 19:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει «σωστό». Γιατί πολλά συστήματα από το '87 (την έλευση της VGA) και μετά είχαν ANSI σχεδιασμένα για 80x43 (EGA) και 80x50 (VGA), και πολλές φορές ακόμα χειρότερες αναλύσεις (αν θυμάσαι και οι δύο προαναφερθείσες ήταν 8x8 character cell, φρικαλέο).
Ξέρεις πάρα πολύ καλά, ότι όλες τις BBS τις κτίζαμε σε διαστάσεις 80Χ24. Ότι μπορούσαμε να έχουμε και άλλες αναλύσεις, ούτε λόγος, φυσικά και είχαμε.

Η AcroBase και ΟΛΕΣ oi Ελληνικές BBS έτσι ήταν. Αφού ξέρεις ότι αυτό εννοώ, αφού ξέρεις ότι θέλω να βλέπω κανονικό χρώμα και τις κανονικές διαστάσεις και ότι όταν η ακρο ηταν δίπλα προτιμούσα να μπαίνω με telemate, γιατί να συνεχίζουμε;
Όταν εκφράζω μία άποψη, εκφράζω την δικιά μου άποψη και εσύ την δικιά σου.
Εγώ το καλύτερο το βλέπω πάνω στις δικές μου προδιαγραφές
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-04-08, 20:00
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν εκφράζω μία άποψη, εκφράζω την δικιά μου άποψη και εσύ την δικιά σου.
Εγώ το καλύτερο το βλέπω πάνω στις δικές μου προδιαγραφές
Όταν εκφράζω μία άποψη, φροντίζω αυτό να περνάει ξεκάθαρα από τα γραφόμενά μου με φράσεις όπως «πιστεύω», «νομίζω», «κατ'εμέ», κλπ.

Άποψη είναι η πρόταση «Μου αρέσει το Χ», ή «νομίζω ότι αυτό δουλεύει καλύτερα». Πρόσεξε τον εμφανή υποκειμενισμό στην πρόταση.

Δογματισμός είναι η πρόταση «Το X Είναι Σωστό» ή «το Y είναι το καλύτερο» γιατί προσπαθεί να περάσει κάτι ως αντικειμενικό.

Αν έχεις προσέξει, το 90% των διαφωνιών μας online είναι ακριβώς σ'αυτό το θέμα: έχεις μια τάση να περνάς προσωπικές προτιμήσεις ως απόλυτες αξίες με τέτοιες προτάσεις. Δε σου αρνούμαι το δικαίωμα να χρησιμοποιείς ό,τι software θέλεις. Ενίσταμαι όταν λες ότι η δική σου προτίμηση είναι απόλυτη.

Κι αν πρόσεξες, δε σου είπα ότι η προτίμησή σου είναι λάθος, σου είπα ότι δεν είναι η μόνη προτίμηση και σου έδωσα άπλετα αντιπαραδείγματα περιπτώσεων που είναι και ζημιογόνος.

Πάνω σ'αυτό το θέμα τώρα, κι εγώ μπαίνω με χρώματα και με ANSI μέσω ssh χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Θέμα συνήθειας και προσωπικής προτίμησης είναι — όχι αντικειμενικής αδυναμίας των προγραμμάτων. Μην τα συγχέουμε.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-04-08, 21:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω σ'αυτό το θέμα τώρα, κι εγώ μπαίνω με χρώματα και με ANSI μέσω ssh χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Θέμα συνήθειας και προσωπικής προτίμησης είναι — όχι αντικειμενικής αδυναμίας των προγραμμάτων. Μην τα συγχέουμε.
Σε έχω δει σε τι αναλύσεις δουλεύεις και ξέρω
Ξέρεις ότι λόγω ματιών δεν μπορώ να διαβάσω μικρά γράμματα.

Ξέρω ότι αυτά που λες είναι σωστά, αλλά πες το νοσταλγία, πες το ιδιοτροπία, μου αρέσει να μπαίνω σαν το παλιό κλασικό full screen του DOS.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-04-08, 00:54
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπηκα σήμερα στην BBS μετά από πολύ καιρό και μίληα στις τηλεσυνομιλίες μαζί με παλιούς καλούς γνώριμους...

Μεγάλη συγκίνηση! Μου θύμισε κάτι από τα παλιά. Με έκανε να ξανανιώσω...

Τέτοια θέλω!
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.