Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-11, 09:10
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink Comodo Internet security 2011 Complete...

Χθες βραδυ ανανεωσα το AntiVirus για 1 χρονο..Εγκατεστησα το COMODO INTERNET SECURITY 2011 COMPLETE με αδεια για 365 Μερες..Εκανα πρωτα απεγκατασταση το παλιο..και η νεα εγκατασταση με πηρε 1-2 λεπτα..Ολα πηγαν καλα και μετα απο ενα τελευταιο ΒΟΟΤ το νεο πηρε τα Ηνία στο συστημα μου...Το Νεο ειναι μια σουϊτα που εχει antivirus,firewall και αλλα καλουδια..Τα συστημα μου ειναι Pentium Core2 x4 2.8 MHz με 4 GB RAM..Βαρυνε σχετικα και μερικες φορες ..αργη να ανταποκριθει σε εντολες..οι Αδειες που εχω ειναι 3 ..και θα επανελθω..οταν εγκατασταθουν ολες...Τα μηχανηματα των γιων μου ειναι μικροτερης υπολογιστικης ταξης...Επανερχωνε μολις τελειωσουν και τα παιδια...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-11, 09:29
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το Comodo. Το βάζω σε όσους δύσμοιρους παραθυράδες μου ζητάνε antivirus. Ποτέ δεν εγκαθιστώ την εμπορική έκδοση, όμως· μόνο τη δωρεάν. Την έχεις δοκιμάσει; Είναι πολύ φθηνή.

Ξέρεις τι διαφορές έχει; Έχω καιρό να το δω, αλλά θυμάμαι ότι η βασική διαφορά είναι ότι η εμπορική έκδοση έχει support (η δωρεάν δεν έχει, αλλά για τόσο εύχρηστο πακέτο είναι και αχρείαστη η τεχνική υποστήριξη)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-11, 09:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες βραδυ ανανεωσα το AntiVirus για 1 χρονο.
Έχεις μια εμμονή, να χρησιμοποιείς, βαριά εμπορικά antivirus.
Υπάρχουν πολύ καλά antivirus εντελώς δωρεάν, που δεν σου κάνουν, κυριολεκτικά, κατάληψη στον υπολογιστή σου.

Φυσικά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-11, 09:35
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις μια εμμονή, να χρησιμοποιείς, βαριά εμπορικά antivirus.
Το Comodo δεν είναι καθόλου βαρύ (το χρησιμοποιώ σε ένα δεκαετές Athlon στα 600 MHz και σε πολλά virtual machines) — η δική σου εμπειρία μαζί του γιατί είναι διαφορετική; Ποια έκδοση έχεις χρησιμοποιήσει και δε σου άρεσε;

Επίσης, δεν είναι εμπορικό αν δε θες να πληρώσεις.

Εννοείται, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-11, 09:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Comodo δεν είναι καθόλου βαρύ (το χρησιμοποιώ σε ένα δεκαετές Athlon στα 600 MHz και σε πολλά virtual machines) — η δική σου εμπειρία μαζί του γιατί είναι διαφορετική; Ποια έκδοση έχεις χρησιμοποιήσει και δε σου άρεσε;
Μπα μπα τρέχουμε και windows τελευταία;

Μπορείς να το έχεις εγκαταστήσει, αλλά η κύρια χρήση που κάνεις, είναι από μηχανήματα που τρέχουν linux.

Το είχαν βάλει στον αδελφό μου, μαζί με την αγορά υπολογιστή, προσωπικά έφριξα. Ήταν σαν να είχες βάλεις Norton ή Mcafee.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-11, 10:08
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
κατι παιδια ..και ο Στελιος μαζι ...μου την πεσανε..θα το πω στην μαμα μου
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-11, 10:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι παιδια ..και ο Στελιος μαζι ...μου την πεσανε..θα το πω στην μαμα μου
Να κοιτάξεις στο επόμενο CD που θα μου δώσεις, να μην έχει περισσότερους από 30 ιούς και 82 σκουλήκια, γιατί το avast μου, την προηγούμενη φορά που έβαλα το cd σου, με απειλεί να κατέβει σε απεργία διαμαρτυρίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-11, 12:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα μπα τρέχουμε και windows τελευταία;
Εδώ και πάρα πολλά χρόνια και το ξέρεις πολύ καλά. Τρέχω γνήσια Windows XP (ας είναι καλά το MSDN της δουλειάς) σε ένα VM για να κάνω firmware upgrades, να μεταφέρω χάρτες στο GPS μου, και τα όλο και λιγότερα πράγματα που δε γίνονται natively και δεν τρέχουν κάτω από WINE. Επίσης έχω Vista (μπρρ) στον σπιτικό Η/Υ για παιχνίδια (χάλια είναι), και Win2k σε ένα Athlon που χρησιμοποιείται για logic analyser, ψηφιακός παλμογράφος & hardware development platform (EPROM/CPLD/PAL/FPGA/μC programmers που δεν έχουν αντίστοιχο πρόγραμμα για Linux, ή που φοβάμαι να χρησιμοποιήσω ανεπίσημο software για να μην αχρηστεύσω ακριβές/αναντικατάστατες αναπτυξιακές πλακέτες ή παλιούς Η/Υ).

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να το έχεις εγκαταστήσει, αλλά η κύρια χρήση που κάνεις, είναι από μηχανήματα που τρέχουν linux.
Πλην όμως τα μηχανήματα στα οποία το τρέχω είναι περιορισμένα είτε υπολογιστικά (πχ το Athlon 600 MHz με 512 MB RAM, και το VM έχει επίσης πολύ λίγη μνήμη και μοιράζεται το I/O του με το Linux γιατί είναι VM)

Επίσης, το ότι έχω προτίμηση σε ένα λειτουργικό δε σημαίνει ότι είμαι άσχετος στο επάγγελμά μου ή σε άλλα. Εκτός από Debian, τρέχω επίσης και Windows, RHEL, Ubuntu, FreeBSD, OpenBSD και MacOS σε κουτιά δικά μου και πελατών. Για ποιο λόγο η γνώμη μου για ένα απ'αυτά δε μπορεί (δυνητικά) να είναι όσο έγκυρη όσο η γνώμη κάποιου που έχει εμπειρία μόνο σε ένα απ'αυτά;

Σκέψου το έτσι: εγώ οδηγώ Daihatsu, και έχω οδηγήσει λίγα άλλα αυτοκίνητα. Αν μπω σε ένα Fiat και σχολιάσω ότι το ραδιοCD έχει καλή σχεδίαση, τι ακριβώς ακυρώνει τη γνώμη μου; Το ότι είμαι άπειρος οδηγός, ή το ότι δεν έχω Fiat;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είχαν βάλει στον αδελφό μου, μαζί με την αγορά υπολογιστή, προσωπικά έφριξα. Ήταν σαν να είχες βάλεις Norton ή Mcafee.
Δηλαδή; Μπορείς να περιγράψεις ακριβώς όλα τα αντικειμενικά κακώς κείμενα του προγράμματος;

Οπότε εσύ, με την πολύχρονη εμπειρία σου σε Windows, τι προτείνεις για fully-integrated firewall, antivirus, malware protection, email filter, και γενικώς security layer για Windows που να μπορούν να χειριστούν οι γονείς μου, που να είναι δωρεάν, που να τρέχει αγόγγυστα και ταχύτατα σε Windows VM και κουτιά δεκαετίας, και που να δουλεύει σε Win2k, XP και Vista;

Θα ήθελα εμπεριστατωμένη γνώμη, αν έχεις την καλοσύνη, γιατί θα πάω να το αλλάξω στα VM μου, στα υλικά κουτιά μου, στων γονιών μου, στης Civic, και σε διάφορους άλλους πελάτες αν είναι τόσο καλύτερο από το δωρεάν Comodo.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-11, 12:06
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι παιδια ..και ο Στελιος μαζι ...μου την πεσανε..θα το πω στην μαμα μου
Σοβαρά πάντως, έψαξα στο site του Comodo και δε μπορώ να βρω το συγκριτικό πινακάκι που είχαν κάποτε για τις διάφορες εκδόσεις. Εγώ προτείνω και εγκαθιστώ τη δωρεάν έκδοση. Παλιά η μόνη διαφορά μεταξύ της δωρεάν και της εμπορικής ήταν η τεχνική υποστήριξη. Τώρα τι διαφορές έχει;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-11, 12:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε εσύ, με την πολύχρονη εμπειρία σου σε Windows, τι προτείνεις για fully-integrated firewall, antivirus, malware protection, email filter, και γενικώς security layer για Windows που να μπορούν να χειριστούν οι γονείς μου, που να είναι δωρεάν, που να τρέχει αγόγγυστα και ταχύτατα σε Windows VM και κουτιά δεκαετίας, και που να δουλεύει σε Win2k, XP και Vista;

Θα ήθελα εμπεριστατωμένη γνώμη, αν έχεις την καλοσύνη, γιατί θα πάω να το αλλάξω στα VM μου, στα υλικά κουτιά μου, στων γονιών μου, στης Civic, και σε διάφορους άλλους πελάτες αν είναι τόσο καλύτερο από το δωρεάν Comodo.
Τεχνικός δεν είμαι. Απλά τα τελευταία, περίπου 10 χρόνια, χρησιμοποιώ το avast και δόξα τω θεώ και να χτυπήσω και ξύλο, δεν είχα στην διάρκεια αυτή, καμία «ενόχληση». Χρησιμοποιώ την δωρεάν έκδοση του avast antivirus with anti-spyware. Έχω πλήρη προστασία στο web (μέχρι στιγμής έχω πετύχει περίπου 20 σελίδες, που το avast, μου τις δέσμευσε, με πλήρη αναφορά, προστασία στα email μου (gmail, acrobase.org/thunderbird). Ενημερώνετε 2-3 με τρεις φορές την ημέρα, μερικές φορές και παραπάνω, αυτόματα.
Συγκεκριμένα προσφέρει προστασία συστήματος αρχείων, αλληλογραφίας, web, P2P, IM, Δικτύου και κάτι που ονομάζει συμπεριφοράς.
Έχει χαμηλή λειτουργία για την ώρα που παίζεις βάρβαρα παιγνίδια και επίπεδα βάθους σάρωσης.

Η free έκδοση δεν έχει firewall, το κόστος αγοράς για την πλήρη έκδοση και για τρία μηχανήματα είναι 49€ και καλύπτει τα προαναφερόμενα καθώς και Safely shop or bank online, Stop bothersome SPAM, Enjoy worry-free web surfing κλπ.

Έχω πάντα υψηλή σάρωση και έλεγχο και από την άποψη αυτή μπορώ να πω, ότι απασχολεί, ελάχιστα την CPU και την μνήμη. Όπως έχω διαβάσει, η μηχανή του avast, είναι ότι καλύτερο υπάρχει, σε θέματα απασχόλησης μηχανήματος.

Νομίζω εσύ θα το καταλάβεις πιο εύκολα από μένα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-11, 12:55
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η free έκδοση δεν έχει firewall, το κόστος αγοράς για την πλήρη έκδοση και για τρία μηχανήματα είναι 49€ και καλύπτει τα προαναφερόμενα καθώς και Safely shop or bank online, Stop bothersome SPAM, Enjoy worry-free web surfing κλπ.
Το Comodo έχει όλα αυτά συν firewall στη βασική (δωρεάν) έκδοση, κι αυτό αμέσως αμέσως του δίνει το προβάδισμα για όποιον ψάχνει για Windows firewall και δε θέλει να πληρώσει.

Το πρόβλημα είναι ότι όλα αυτά που γράφεις είναι σχετικά και υποκειμενικά, κι άρα, υποθέτοντας ότι έχουμε την ίδια εμπειρία, είναι εξίσου σωστά ή λάθος με τις δικές μου υποκειμενικές κρίσεις.

Ελλείψει αριθμών (πχ το Avast! τρώει 200 bytes RAM για full scan, το Comodo θέλει 4 TBytes), δε μπορώ να πάω στους πελάτες μου και να τους ζητήσω να αλλάξουν, απλά και μόνο επειδή έχει τη σφραγίδα ποιότητας «ο Xenios». Οι πελάτες μου με πληρώνουν επειδή (εσφαλμένα) νομίζουν ότι έχω γνώσεις, και αν αλλάξω γνώμη για κάτι που θα τους κοστίσει χρυσό (Comodo × 30 = €0.00 το χρόνο, Avast! × 30 = €490 το χρόνο) θα πρέπει να τους δώσω στοιχεία που να δικαιολογούν το κόστος.

Ειδικά στους πελάτες που γύρισαν από Avast! σε Comodo επειδή τους καλύπτει τις ανάγκες τους πολύ καλύτερα. Ένας πελάτης είναι και η Civic, και το Avast! μόνο ζημιά μας έκανε όσο καιρό το είχαμε.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! (διάβασέ το!) Δε σου λέω ότι η επιλογή σου είναι Λάθος — σημείωσε ότι δε μιλάω απόλυτα εδώ. Λέω ότι η λύση που ταιριάζει σε σένα δεν είναι υποχρεωτικά κατάλληλη για όλους, όση εμπειρία και να έχεις. Δε μπορεί οι δικές σου ανάγκες να είναι ίδιες με τις ανάγκες μιας εταιρείας, πχ κι έτσι δε μπορεί να εκφράζεσαι απόλυτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 26-01-11 στις 13:02
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
varthol (26-01-11)
  #12  
Παλιά 26-01-11, 13:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! (διάβασέ το!) Δε σου λέω ότι η επιλογή σου είναι Λάθος — σημείωσε ότι δε μιλάω απόλυτα εδώ. Λέω ότι η λύση που ταιριάζει σε σένα δεν είναι υποχρεωτικά κατάλληλη για όλους, όση εμπειρία και να έχεις. Δε μπορεί οι δικές σου ανάγκες να είναι ίδιες με τις ανάγκες μιας εταιρείας, πχ.
Αφού είσαι τόσο ενημερωμένος για το avast και δεν σου έκανε, για τις ειδικές σας συνθήκες και μηχανήματα, γιατί με ρώτησες πριν;

Εγώ απλά δήλωσα ότι προτιμώ το avast, για τους συγκεκριμένους λόγους, για μένα και τα μηχανήματα μου. (PC και netbook). Δεν είπα ότι θα είναι καλό και για σένα και για τις όποιες ανάγκες έχεις. Εγώ πάντως το έχω εγκαταστήσει, σε αρκετά μηχανήματα φίλων και γνωστών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-11, 15:11
alan Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-21 21:33
Η διαθεσή μου τώρα:
/off-topic/

Είναι ο Ερμής ανάδρομος (πάλι) ;;;

/off-topic/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-11, 19:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού είσαι τόσο ενημερωμένος για το avast και δεν σου έκανε, για τις ειδικές σας συνθήκες και μηχανήματα, γιατί με ρώτησες πριν;
Γιατί η τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα ήταν το 2007. Και επειδή είσαι πιο έμπειρος (όπως είπες, εγώ δεν ξέρω και πολλά από Windows). Και επειδή εμφανίστηκες να έχεις μια απίστευτη, απόλυτη σιγουριά. Εγώ δεν είμαι ποτέ σίγουρος για κάτι αν δε μπορώ να το υποστηρίξω αντικειμενικά, κι έτσι υπέθεσα ότι είχες κάνει την έρευνά σου και είχες τα ίδια στοιχεία που θα έψαχνα κι εγώ.

Πάντως αφού παραδέχεσαι ότι μπορεί να μην καλύπτει τις δικές μου ανάγκες, το ίδιο δε μπορεί να συμβεί και, πχ, για τον Pazo; Άρα το να του ζητάς να αλλάξει είναι σα να ζητάς από εμένα, πχ, να αλλάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-01-11, 19:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αφού παραδέχεσαι ότι μπορεί να μην καλύπτει τις δικές μου ανάγκες, το ίδιο δε μπορεί να συμβεί και, πχ, για τον Pazo; Άρα το να του ζητάς να αλλάξει είναι σα να ζητάς από εμένα, πχ, να αλλάξω.
Μάλιστα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.