Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-11, 20:08
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσθήκη μνήμης DDR2- Xρονισμοί και τάση.

Σε ένα μηχάνημα που δουλεύω η motherboard έχει 4 x 1.8V DDR2 DIMM (1333+/1066/800/667 MHz) sockets
και όταν το είχα στήσει είχα βάλει 2x2 =4Gb χωρητικότητα μνήμης. Αναλυτικότερα ο τύπος της μνήμης είναι:
DDR2 PC2-8500, 240-pin DIMM με χρονισμούς : CAS 7, TRCD 7, TRP 7, TRAS 20 , ταχύτητα διαύλου: 1066
MHz και τάση λειτουργίας: 1,85 V.

Τώρα θέλω να πάρω άλλα 2x2GB, μόνο που δεν μπορώ να βρω ακριβώς τον ίδιο τύπο αφού έχουν εξαντληθεί
από την ελληνική αγορά. Yπάρχουν διαθέσιμες από την ίδια εταιρία μνήμες του ίδιου τύπου (DDR2 PC2-8500,
240-pin DIMM) και ταχύτητας διαύλου στα 1066 MHz αλλάαλλάζει ο χρονισμός ( CAS 5, TRCD 5, TRP 5, TRAS 15)
και η τάση λειτουργίας που είναι στα 2,2 V.

Στο site της τόσο της motherboard όσο και της εταιρίας της μνήμης δεν υπάρχουν ικανοποιητικές απαντήσεις και
δεν αναφέρεται τίποτα γι'αυτό τον συνδιασμό που θέλω να κάνω.

Ποια είναι η άποψή σας;
Θα υπάρξει πρόβλημα στην τάση αφού η motherboard λέει ότι υποστηρίζει 4 x 1.8V DDR2 DIMM sockets και οι
καινούριες μνήμες έχουν τάση λειτουργίας στα 2,2 V;
Θα υπάρξει πρόβλημα με το χρονισμό αφού οι δύο είναι cl7 και οι άλλες θα είναι cl5;
Θα λειτουργήσουν σωστά μαζί αν τις αγοράσω ή θα έχω προβλήματα;
Τι προτείνετε; Τι θα κάνατε εσείς σε αυτή την περίπτωση; Να το ρισκάρω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-11, 20:32
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δε πρεπει να εχεις προβλημα αν το ΒORD εχη εξυπνη διαχειρηση στη RAM.Aν δουλευης καρφωτα 5.5.5.15 θα εχεις προβλημα...Και εγω σε ενα Gygabyte δουλευω με 4χ2GB και αφου αναγνωρισε μονο του την ταχυτητα σε ολες της μνημες το αφησα να το κανη μονο του....και δουλευη ρολοί!!! για δες και αυτο-- > http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553912
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 16-01-11 στις 20:56
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην varthol για αυτό το μήνυμα:
CORSAIR (16-01-11)
  #3  
Παλιά 16-01-11, 21:15
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω σε ενα Gygabyte δουλευω με 4χ2GB και αφου αναγνωρισε μονο του την ταχυτητα σε ολες της μνημες το αφησα να το κανη μονο του....και δουλευη ρολοί!!!
Στο BIOS με αφήνει να κάνω πολύ παιχνίδι με τον έλεγχο-αλλαγές των χρονισμών της μνήμης όπως επίσης
και με την τάση της DRAM (Ξεπερνάει τα 3v) Δεν είμαι όμως σίγουρος εάν θα δουλέψουν μαζί σωστά ή εάν
θα υπάρξουν κολλήματα και επειδή δεν τον ξαναέχω δοκιμάσει αυτό τον συνδιασμό είπα να ρωτήσω μήπως και έχει κάποιος άλλος
πειραματιστεί με κάτι παρόμοιο.

Τώρα που μου λες ότι στο AUTO σε εσένα δούλεψαν ρολόι μάλλον θα προχωρήσω στην αγορά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-11, 22:11
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Συνήθως το αν θα δουλέψουν σωστά οι μνήμες δεν εξαρτάται τόσο από τις μνήμες όσο από τον memory controller, και άρα από το chipset του motherboard σου.

Τα DIMM έχουν πάνω μια μικρή I²C ROM με τα χαρακτηριστικά τους, τα οποία χρησιμοποιεί η motherboard για να ρυθμίσει το αντίστοιχο slot. Γενικά τα σύγχρονα chipsets (για να έχεις DDR2, έχεις αρκετά σύγχρονο κουτί) είναι απολύτως ικανά να χειριστούν διαφορετικές μνήμες.

Μπορείς όμως να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα φροντίζοντας να έχεις ίδιες μνήμες σε ζευγάρια, και να έχεις τις πιο γρήγορες μνήμες σου στο κατάλληλο σημείο του memory map.

Συνήθως το πρώτο bank έχεις τις χαμηλές διευθύνσεις, το δεύτερο τις επόμενες, κλπ. Ανάλογα με το λειτουργικό σου και τις ανάγκες σου, μπορείς να επιταχύνεις κάποια πράγματα. Προσωπικά, συνήθως βάζω τις γρήγορες μνήμες χαμηλά, γιατί εκεί κάθεται ο Linux kernel και οι πρώτες διεργασίες του συστήματος, που συχνά είναι οι πιο χρήσιμες.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
CORSAIR (17-01-11)
  #5  
Παλιά 21-01-11, 12:18
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θέλω να πάρω άλλα 2x2GB, μόνο που δεν μπορώ να βρω ακριβώς τον ίδιο τύπο αφού έχουν εξαντληθεί
από την ελληνική αγορά.
Αυτό σου κάνει;
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Qluser για αυτό το μήνυμα:
CORSAIR (21-01-11)
  #6  
Παλιά 21-01-11, 12:48
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό σου κάνει;
Αυτό είναι site αλλοδαπών! Ουστ! Τέτοιους συλλαμβάνουν κάθε μέρα να διαπράττουν εγκλήματα!

(σοβαρά πάντως: έχω ανακαλύψει ότι ο περισσότερος κόσμος αρνείται κατηγορηματικά να χρησιμοποιήσει την χρεωστική/πιστωτική κάρτα του online. Ειδικά τώρα που «κυκλοφόρησε και μηχανάκι που βρίσκει το PIN κάθε κάρτας», η κατάσταση είναι πιο δύσκολη για τις online αγορές, κι ας είναι σημαντικά χαμηλότερος ο ΦΠΑ στις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-11, 16:28
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό σου κάνει;
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς όμως να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα φροντίζοντας να έχεις ίδιες μνήμες σε ζευγάρια, και να έχεις τις πιο γρήγορες μνήμες σου στο κατάλληλο σημείο του memory map.

Ανάλογα με το λειτουργικό σου και τις ανάγκες σου, μπορείς να επιταχύνεις κάποια πράγματα.
Tελικά πήρα αυτές τις 2 DDR2 PC2-8500 με τους διαφορετικούς χρονισμούς και τάση λειτουργίας που ανέφερα παραπάνω
από τις 2 προηγούμενες που είχα και με μία γρήγορη τοποθέτηση στο slot 1 και 3 τις καινούριες και στο 2 και 4 τις παλιές
και με όλα στο bios στο auto τις είδε αμέσως. Παιχνίδι δεν έχω προλάβει να κάνω ακόμα με διαφορετικές τιμές στις
συχνότητες και τους χρονισμούς αλλά θα γίνει και αυτό.

Στα λειτουργικά τώρα στα xp x32 και 7 x32 η κατάσταση είναι τραγική αφού αναγνωρίζει μόνο 3,25gb για τους γνωστούς
λόγους ενώ σε ubuntu 10.10 και 7 x64 η ζωή είναι γλυκιά.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.