Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-11, 16:51
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπολογιστης σε γεννήτρια :Ρ

Μπορω να ενεργοποιησω μια φορητη γεννήτρια πετρελαίου (οπως αυτη που εχουμε στα πανηγύρια και στα κάμπινγκ) για να λειτουργήσω υπολογιστή;

Η ανησυχία μου έγκειται στο οτι η γεννήτρια απο όσο έχω ακούσει παράγει συνεχόμενο ρεύμα (ο,τι κι αν ειναι αυτο) ενω οι συσκευες του σπιτιου χρησιμοποιούν εναλλασσόμενο.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-11, 19:35
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Συνεχόμενο ρεύμα: Ο θετικός πόλος είναι πάντα θετικός και ο αρνητικός πάντα αρνητικός.

Εναλλασόμενο: Με ορισμένη συχνότητα, ο θετικός και ο αρνητικός πόλος εναλλάσσονται.

Επίσης ισχύει ισχύς ρεύματος = τάση x ένταση ή αλλιώς P = Vi


Για να ενεργοποιήσεις ένα υπολογιστή "ως έχει" πρέπει να του παρέχεις εναλλασσόμενο 220V (ή ίσως 110V αν έχει διακοπτάκι το τροφοδοτικό), οπότε θα δουλεύει κανονικά σαν να έπαιρνε ρεύμα από την πρίζα. Εναλλακτικά μπορείς να του δώσεις το συνεχές ρεύμα μετά το τροφοδοτικό, δηλαδή για ένα desktop πρέπει να παρέχεις 12V, 5V και 3,3V συνεχόμενο στα κατάλληλα καλωδιάκια (κόκκινα, κίτρινα, κλπ).

Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να παρέχεις και την κατάλληλη ισχύ, λαμβάνοντας υπόψη το βαθμό απόδοσης του τροφοδοτικού (υπολόγισε 0,75). Επίσης μπορεί να χρειάζεσαι κάποια διάταξη καθαρισμού του ρεύματος, πχ για προστασία από spikes.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-11, 20:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξερουμε αν η γεννητρια το παρεχει αυτο;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-11, 22:59
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
εξαρταται από την γεννήτρια - υπαρχουν αλλες με συνεχες και αλλες με εναλλασσόμενο. παιζουν εντονα και τα τεχνικα χαρακτηριστικά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-11, 23:00
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορω να ενεργοποιησω μια φορητη γεννήτρια πετρελαίου για να λειτουργήσω υπολογιστή;

Η ανησυχία μου έγκειται στο οτι...
Έλα τώρα Γιλδ!

Πες την αλήθεια στους Ακροβασιανούς ότι παίρνεις τα μέτρα σου (γεννήτρια, δορυφορικό internet, κονσέρβες) γιατί η
μέρα που <<θα πέσουν>> όλα τα συστήματα και θα γίνει και εδώ της Αιγύπτου δεν είναι μακριά!

Αφού σε κατάλαβαν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-11, 02:37
Το avatar του χρήστη Reini
Reini Ο χρήστης Reini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-11 14:15
Gildor έχω μια απορία:τι την χρειάζεσαι τη γεννήτρια; Οι γεννήτριες κάνουν ένα διαβολεμένο θόρυβο που δεν μπορείς να την έχεις δίπλα! Αν είσαι σε μονοκατοικία και μπορείς να την στείλεις στο υπόγειο ή σε καμιά αποθήκη έχει καλώς! Αν είσαι σε διαμέρισμα δεν μπορώ να σκεφτώ τη χρήση της.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-11, 02:41
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερουμε αν η γεννητρια το παρεχει αυτο;
Έτσι γενικά είναι δύσκολο να πούμε τι και πώς, πρέπει να δώσεις τα στοιχεία της γεννήτριας (RTFM) και τι ακριβώς θες να συνδέσεις (dekstop, laptop, πριν το τροφοδοτικό ή μετά).

Πάντως γίνεται να συνδέσεις τον υπολογιστή σε κάτι "όχι τυπικό", ένας γνωστός μου είχε φτιάξει ένα σύστημα για τροφοδοσία desktop-like από μπαταρία αυτοκινήτου


@reini: υπάρχει και το camping!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-01-11, 02:47
Το avatar του χρήστη Reini
Reini Ο χρήστης Reini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-11 14:15
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
...
@reini: υπάρχει και το camping!
Οπότε ή από τώρα ετοιμάζεται για το καλοκαιρινό camping ο gildor ή ετοιμάζεται για χειμερινή διαβίωση και δεν μπορεί να αποχωρηστεί τον υπολογιστή του και σκέφτηκε κάτι απλό, να τον πάρει μαζί και μια γεννήτρια συνοδεία ή τι άλλο;Μαντέψτε!!! Χαχαχααχ!!! Θα με τρελάνετε εδώ μέσα!! Gildor πες σε παρακαλώ, τι την θες τη γεννήτρια; Πάντως Gildor, έχει θόρυβο και δεν σου το λένε οι προηγούμενοι!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-01-11, 03:17
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αν όντως η γεννήτριά σου βγάζει 220V AC [1] (και όχι κάτι σαν 12V ή 24V DC), τότε μπορείς να συνδέσεις τον Η/Υ απευθείας πάνω της. Εύκολος τρόπος να μάθεις: αν η γεννήτρια έχει πάνω της συμβατική πρίζα schuko, τότε μάλλον βγάζει «220V» AC. Αν είναι για φόρτιση μπαταρίας αυτοκινήτου, μάλλον δίνει 12V DC (24V αν είναι για φορτηγά). Δεν ξέρω πόσο κοινό είναι αυτό.

Ασχέτως, οι γεννήτριες δεν παράγουν εξαιρετικά σταθερή τάση, και το τροφοδοτικό του Η/Υ μπορεί να μην το εκτιμήσει πολύ αυτό. Ένα surge protector θα του κάνει καλό.

Αν προτιμάς να τροφοδοτήσεις laptop από μπαταρία αυτοκινήτου (για να μην έχει θόρυβο), μπορείς να πάρεις έναν εναλλάκτη: μετατρέπει 12V DC σε 220V AC.

Εννοείται πως ό,τι τροφοδοσία έχεις πρέπει να μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του Η/Υ.

[1] AC = Alternating Current = Εναλλασσόμενο ρεύμα. Στο ταμπελάκι με τα χαρακτηριστικά της συσκευής (όλες οι ηλεκτρικές συσκευές έχουν), θα αναγράφεται κάπως έτσι: «220VAC» ή «220V ~».

[2] Κατά μέσο όρο προφανώς... στο AC η τάση αλλάζει ημιτονοειδώς με συχνότητα 50 ή 60 Hz.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-11, 03:32
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η απορια μου ειναι εγκυκλοπαιδικη και προέκυψε απο ένα περιστατικό που είχε ένας φίλος μου. Τη γεννήτρια που έχει δεν την έχω δει απο κοντά βέβαια, αλλα απο οτι ελεγε, φοβοταν μη του 'καψει' τον υπολογιστη.

Ανεφερε 'συνεχες', αλλα φανταζομαι απλα εννοουσε αυτο που ειπε ο Μοργκ για 'ασταθη ταση'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 31-01-11 στις 13:16
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-01-11, 03:39
Το avatar του χρήστη Reini
Reini Ο χρήστης Reini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-11 14:15
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απορια μου ειναι εγκυκλοπαιδικη και προέκυψε απο ένα περιστατικό που είχε ένας φίλος μου. Τη γεννήτρια που έχει δεν την έχω δει απο κοντά βέβαια, αλλα απο οτι ελεγε, φοβοταν μη του 'καψει' τον υπολογιστη.
...
Εγκυκλοπαιδική! Έτσι εξηγείται! Πάντως φίλοι μου που κάνουν υπαίθρια πάρτι και χρησιμοποιούν γεννήτριες, τις βάζουν όσο το δυνατό πιο μακρυά και πίσω από βράχο για τον θόρυβο. Εκεί επάνω συνδέουν ενισχυτές, cdplayer, φορητό, ηχεία. Τη δουλειά την κάνει ένας από αυτούς που είναι ηλεκτρολόγος. Για να μη βρεθείτε στη δυσάρεστη θέση να σας κάψει κάτι (σε εμάς κάηκε ένας ενισχυτής μια χρονιά) δείτε καλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά και ρωτήστε και ηλεκτρολόγο αν χρειάζεται.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.