Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-10, 20:15
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Δεν ολοκληρώνεται το back-up.

Τις προάλλες είχα αγοράσει ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο WD My Passport 360 και πέρασα εκεί τα αρχεία μου, αφού ήμουν έτοιμος ψυχολογικά (και σωματικά) να νιώσω το φορμάτ στο πετσί του σκληρού μου δίσκου!

Έκανα λοιπόν φορμάτ, πέρασα και τα αρχεία στον δίσκο του υπολογιστή μου. Υπάρχει όμως ένα αρχείο (ένα βίντεο δηλαδή) όπου κατα τη διάρκεια της αντιγραφής απο τον εξωτερικό προς τον Η/Υ, λίγο πριν το τέλος η μπάρα αντιγραφής κοκκινίζει (error). Έλεγξα άν το βίντεο απο τον εξωτερικό παίζει και όντως διαπιστώνω πως λίγο πριν το τέλος το βίντεο κολλάει.

Δοκίμασα να κάνω το λεγόμενο "error check" το οποίο ακόμα και τώρα που γράφω (έχουν περάσει περίπου 3 ώρες απο τότε που το άρχισα), έχει "κολλήσει" στο "1276 files processed". Τονίζω πως όταν ξεκίνησα τη διαδικασία, τσέκαρα και τις δύο επιλογές.

Tι να κάνω ρε παιδιά γιατί το αρχείο είναι περι των 20 GB και δύσκολα θα το ξαναβρώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-10, 20:21
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω αν έχει κάποιο δικό του πρόγραμμα ο εξωτερικός σκληρός, με το απλό file copy του windows explorer δοκίμασες; Υποθέτω τον βλέπεις σαν "ένα ακόμα δίσκο".
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-10, 20:25
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν έχει κάποιο δικό του πρόγραμμα ο εξωτερικός σκληρός
Έχει κάτι δικά του αλλά δεν ασχολήθηκα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
με το απλό file copy του windows explorer δοκίμασες;
Υποθέτω εννοείς το γνωστό copy-paste σωστά; Έτσι πάντως το έκανα.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθέτω τον βλέπεις σαν "ένα ακόμα δίσκο".
Σωστός.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-10, 21:12
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Κάνε chkdsk στο δίσκο από τη γραμμή εντολών, χωρίς καταρχήν να του δώσεις /F. Θα σου πει αν έχει λάθη (το windows thing δε μου βγάζει ποτέ κανένα μήνυμα = άχρηστο πρόγραμμα).


EDIT: Μερικά ακόμα που σκέφτηκα:

* Βγάλε το δίσκο από το κουτί και σύνδεσέ τον εσωτερικό
* Δοκίμασε άλλο λειτουργικό (πχ κάποιο live linux)
* Αν δε θες όλο το βίντεο, κάνε λίγο κόψε/ράψε όποιο κομμάτι του παίζει ΟΚ
__________________
may you live in interesting times

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archmage : 01-11-10 στις 02:31
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-10, 21:30
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι να κάνω ρε παιδιά γιατί το αρχείο είναι περι των 20 GB και δύσκολα θα το ξαναβρώ.
Δεν υπάρχει καμιά ελπίδα να ανακτήσεις το αρχείο.

πηγή: Νόμος του Μέρφυ. Ο σκληρός δίσκος του υπολογιστή θα τα «φτύσει» μόνον και όταν περιέχει ζωτικές πληροφορίες και δεν έχεις κάνει “back up”.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-10, 16:22
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε chkdsk στο δίσκο από τη γραμμή εντολών, χωρίς καταρχήν να του δώσεις /F. Θα σου πει αν έχει λάθη (το windows thing δε μου βγάζει ποτέ κανένα μήνυμα = άχρηστο πρόγραμμα)


Archmage έκανα ό,τι μου είπες και τα αποτελέσματα στην άνωθεν εικόνα που πόσταρα.

Σχετικά με τα EDIT, δεν θέλω να κόψω κάτι απο το αρχείο και τα άλλα δύο προυποθέτουν κάποια "δουλειά" (πχ να εγκαταστήσω καινούργιο λογισμικό).
Το κυρίως πρόβλημά μου είναι να δώ γιατί δεν παίζουν με το υπάρχων σύστημα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-10, 16:43
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Το file system είναι ΟΚ. Εγώ θα έκανα τα εξής:

1. Μεταφορά του δίσκου εσωτερικά. Αυτό βοηθά στην ταχύτητα πρόσβασης, το usb είναι πολύ αργό.

2. Δοκιμή με ένα live linux. Δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα, παίζει από το cd/dvd. Το βάζεις και ελέγχεις αν παίζει το βίντεο.

3. CHKDSK /R

Το 3 ελέγχει το δίσκο για bad sectors και ανακτά ότι πληροφορίες είναι δυνατόν να ανακτηθούν. Θα πάρει κάμποση ώρα και θα κάνει αλλαγές στο δίσκο, για αυτό εγώ θα έκανα πρώτα τα 1 & 2.

Αν το 3 βγάλει bad sectors, κάποια τμήματα από το βίντεο έχουν χαθεί οριστικά. Αν δε βγάλει bad sectors έχεις άλλου είδους πρόβλημα. Ο πρώτος ύποπτος για μένα θα ήταν το usb connection, οπότε πάμε πάλι στο βήμα 1 και βλέπουμε...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
dimitrios83 (01-11-10)
  #8  
Παλιά 01-11-10, 16:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εξηγησε μου εγκυκλοπαιδικα, σε τι διαφερει το /f απο το /r και σαν τι αλλαγες θα κανει στο δισκο;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-10, 17:16
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξηγησε μου εγκυκλοπαιδικα, σε τι διαφερει το /f απο το /r και σαν τι αλλαγες θα κανει στο δισκο;
/f: Fix disk

/r: locate bad sectors + Recover info

Πρακτικά σκέτο /f σημαίνει ότι θα διορθώσει το filesystem χωρίς να ασχοληθεί με τα bad sectors.

Με το /r θα κάνει και τα δύο. Αν όντως βρει bad sectors θα κάνει κάποιες μεταβολές στο filesystem ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δίσκο χωρίς να έχεις προβλήματα όπως timeouts (και πολλά άλλα).

Το θέμα είναι ότι οι αλλαγές αυτές δεν είναι αναστρέψιμες, οπότε εγώ προτιμώ να κάνω άλλα βήματα πριν φτάσω εκεί. Ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα είχα κατά καιρούς προβλήματα με εξωτερικούς usb και μεγάλα αρχεία, οπότε για αυτό εγώ θα δοκίμαζα πρώτα τα άλλα δύο.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-10, 17:20
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
θα διορθώσει το filesystem χωρίς να ασχοληθεί με τα bad sectors
Τι διαφορα εχει "χαλασμενο filesystem" απο "bad sectors";
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-10, 17:32
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι διαφορα εχει "χαλασμενο filesystem" απο "bad sectors";
Το filesystem είναι τα μεταδεδομένα που αποθηκεύονται στο δίσκο και "περιγράφουν" τα αρχεία που υπάρχουν εκεί.

Αυτά τα μεταδεδομένα είναι πχ το όνομα του αρχείου ή πού βρίσκεται πάνω στο δίσκο (sector, track...). Μπορείς να δεις πχ την περιγραφή του NTFS για να πάρεις μια ιδέα.

Για διάφορους λόγους (πχ αν πέσει το ρεύμα όταν γράφεις στο δίσκο) αυτά τα δεδομένα μπορεί να "χαλάσουν". Δεν είναι σίγουρο ότι αυτό θα συμβεί πάντα, διότι τα σύγχρονα filesystems έχουν μηχανισμούς για να αποφεύγουν ακριβώς τέτοια προβλήματα. Πάντως συμβαίνουν! Τα προγράμματα που επισκευάζουν το filesystem βρίσκουν ακριβώς αυτά τα ελαττώματα και τα διορθώνουν.

Τα bad sectors σημαίνουν αστοχία hardware, δηλαδή ότι έχει χαλάσει το μαγνητικό υλικό (ή ότι άλλο έχει ο δίσκος) στο συγκεκριμένο σημείο. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτά (*) και πρέπει να αλλάξεις το δίσκο.


(*) οι σύγχρονοι δίσκοι κάνουν αυτόματα reallocate κάποιο αριθμό bad sectors, αλλά η συζήτηση αυτή πάει μακριά :-)
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
Gildor (01-11-10)
  #12  
Παλιά 01-11-10, 17:36
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πανω κατω ετσι το ειχα στο μυαλο μου.

Παντα μπερδευομουν επειδη το "fix disk" παραπεμπει συνειρμικα σε "φυσικο δισκο"...

ειναι λιγο παραπλανητικο να λεγεται ετσι ενω διορθωνει τα μεταδεδομενα του filesystem.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 01-11-10 στις 17:43
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-10, 11:15
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Το filesystem είναι τα μεταδεδομένα που αποθηκεύονται στο δίσκο και "περιγράφουν" τα αρχεία που υπάρχουν εκεί.
Συγκεκριμένα filesystem είναι και τα δεδομένα, και τα μεταδεδομένα, και ο κώδικας που οργανώνει αυτά τα (μετα)δεδομένα και τα διαχειρίζεται.

Αυτά τα μεταδεδομένα είναι πχ το όνομα του αρχείου ή πού βρίσκεται πάνω στο δίσκο (sector, track...). Μπορείς να δεις πχ την περιγραφή του NTFS για να πάρεις μια ιδέα.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα προγράμματα που επισκευάζουν το filesystem βρίσκουν ακριβώς αυτά τα ελαττώματα και τα διορθώνουν.
Μερικές φορές! Το «ουκ άν λάβοις παρά τού μή έχοντος» ισχύει. Μπορούν να υπάρξουν πολλές απώλειες.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα bad sectors σημαίνουν αστοχία hardware, δηλαδή ότι έχει χαλάσει το μαγνητικό υλικό (ή ότι άλλο έχει ο δίσκος) στο συγκεκριμένο σημείο. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτά (*) και πρέπει να αλλάξεις το δίσκο.

(*) οι σύγχρονοι δίσκοι κάνουν αυτόματα reallocate κάποιο αριθμό bad sectors, αλλά η συζήτηση αυτή πάει μακριά :-)
Ακριβώς! Συγκεκριμένα, από τη μεριά του λειτουργικού, ένας σύγχρονος δίσκος (= τη τελευταίας 15ετίας) δεν έχει ποτέ bad sectors.

Ο controller του δίσκου διαχειρίζεται αυτόματα τυχόν bad sectors. Κρατάει κρυφό χώρο στο τέλος του δίσκου, σταματάει να χρησιμοποιεί το χαλασμένο sector, και αντ'αυτού χρησιμοποιεί ένα νέο από την ειδική περιοχή. Αυτό λέγεται sector remapping και αν δεν ζητήσεις αναφορές SMART από το δίσκο σου δεν ξέρεις καν ότι συμβαίνει.

Τα «bad sectors» στα Windows είναι απομεινάρια από την εποχή του DOS.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντα μπερδευομουν επειδη το "fix disk" παραπεμπει συνειρμικα σε "φυσικο δισκο"...
Παλιά η διαφορά ήταν πολύ πιο ασαφής!

Τότε το FORMAT.COM, πχ, έκανε (σε floppies) low-level και high-level format μαζί. Και η γεωμετρία του δίσκου ήταν ακόμα γνωστή από το λειτουργικό. Τώρα πια οι δίσκοι αυτοδιαχειρίζονται, δυνατότητα low-level format ουσιαστικά δεν υπάρχει πλέον, και δεν κάνουμε καν media scans! (τα κάνει αυτόματα ο δίσκος όταν δεν έχει πολλή δουλειά) Ασχολούμαστε μόνο με το filesystem και τα δικά του προβλήματα.

Ευτυχώς υπάρχει κάποια πρόοδος.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-10, 12:21
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 20:54
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε το FORMAT.COM, πχ, έκανε (σε floppies) low-level και high-level format μαζί. Και η γεωμετρία του δίσκου ήταν ακόμα γνωστή από το λειτουργικό. Τώρα πια οι δίσκοι αυτοδιαχειρίζονται, δυνατότητα low-level format ουσιαστικά δεν υπάρχει πλέον, και δεν κάνουμε καν media scans! (τα κάνει αυτόματα ο δίσκος όταν δεν έχει πολλή δουλειά) Ασχολούμαστε μόνο με το filesystem και τα δικά του προβλήματα.

Ευτυχώς υπάρχει κάποια πρόοδος.
Θυμάμαι σε DOS εποχές, καλούσαμε low level ρουτίνες του BIOS (αν δε κάνω λάθος) μέσω του debug, γι' αυτή τη δουλειά.

Νοσταλγία: Using DEBUG to Start a Low-Level Format

Use the following procedure to perform a low-level format:

1. Start DEBUG by typing the following at the command prompt:
debug
2. At the DEBUG hyphen (-) prompt, type one of the following commands:
G=C800:5
G=CA00:5
G=CC00:5
G=CE00:5
The above commands execute instructions starting at either location C800:0005, CA00:0005, CC00:0005, or CE00:0005, depending on which address is selected. If the computer freezes with the first address listed above, try the second address.

The program in the controller's ROM will execute and will query for interleave factor and other parameters. Answer these as appropriate; the hard disk will then be low-level formatted.

The following addresses are valid for BIOS low-level format routines on Western Digital hard disk controller cards when using DEBUG.COM to perform a low-level format:

Address Description
----------------------
C800:5 Used by most Western Digital hard disk controllers for
XT- and AT-compatible computers, including all WD-1007A
series cards
CA00:5 Alternate address used on some XT hard disk controller
cards
CC00:5 WD-1007V-SE1 and WD-1007V-SE2 controllers;
WD-1003V-SR and WD-1006V-SR controllers, Revision F003
and F005 only (other SR-series controllers do not have
onboard BIOS)
CE00:5 Alternate address used on some XT hard disk controller
cards


The above information is valid not only for hard disk controller cards marketed directly by Western Digital, but also for hard disk controllers manufactured by Western Digital for other companies. For example, the Seagate ST-01 and ST-02 hard disk controllers are manufactured by Western Digital.

The addresses noted above as alternate addresses can usually be selected by installing jumpers on the hard disk controller card, for controllers that have alternate addresses. If the jumper on a card with alternate address capability is left disconnected, the default address (C800:5) is used.

The information above was obtained from sources independent of Microsoft; we make no warranty, implied or otherwise, regarding this information's accuracy or usefulness. This information is supplied only for your convenience.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to pazo For This Useful Post:
Archmage (02-11-10), Gildor (02-11-10)
  #15  
Παλιά 02-11-10, 13:32
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμάμαι σε DOS εποχές, καλούσαμε low level ρουτίνες του BIOS (αν δε κάνω λάθος) μέσω του debug, γι' αυτή τη δουλειά.

Νοσταλγία: Using DEBUG to Start a Low-Level Format
Δεν ήταν του BIOS, του HD Controller ήταν (και γι'αυτό δεν υπάρχει πια, αφού εξαρτάται από την τεχνολογία του HDC — δοκίμασέ το και θα δεις ότι δεν παίζει). Αλλά τελείως νοσταλγία!

Και μάλιστα όταν έκανες LLF έρχονταν στο προσκήνιο τα bad sectors μια και έπρεπε να πληκτρολογήσεις όλα τα bad sectors που έγραφε ο δίσκος στο ταμπελάκι του ένα ένα, συν όσα bad sectors είχες βρει κατά τη λειτουργία του δίσκου!

Ένας 1.1GB SMD 8" δίσκος που είχα στο Εδιμβούργο για να τρομάζω τους επισκέπτες μου (ζύγιζε 20 κιλά, ήθελε ενάμιση λεπτό να κάνει spin-up, και είχε front-panel για να ρυθμίζεις ταχύτητες, read-only, SMD IDs κλπ) ερχόταν με ειδικό φυλλαδιάκι σε ειδική τσεπούλα που είχε τα δεκάδες bad sectors του και χώρο για να γράψεις τα δικά σου. Ευτυχώς το SunOS κράταγε τη λίστα των bad sectors στον ίδιο το δίσκο, οπότε δε χρειαζόταν να την ξαναγράψεις (εκτός κι αν έκανες low-level format).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.