Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-13, 10:07
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Λουφαδόροι 1 στους 2 καθηγητές στο Δημόσιο

Λουφαδόρους εκπαιδευτικούς σε έντεκα Γυμνάσια και Λύκεια της Ανατολικής Αττικής την περίοδο 2008 - 2012 εντόπισαν οι έλεγχοι των Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης.

Από έρευνες που πραγματοποίησαν οι επιθεωρητές Δημόσιας Διοίκησης διαπιστώθηκε ότι ένας στους δύο καθηγητές εργαζόταν με μειωμένο ωράριο.

Αντί δηλαδή να εργάζονται 16 με 21 ώρες όπως προβλέπεται με την προϋπηρεσία, κάλυπταν παρανόμως τις υπόλοιπες ώρες με δήθεν γραμματειακή υποστήριξη και αποφεύγοντας να μετακινηθεί σε άλλα σχολεία ώστε να καλύψει κενά.

Τα ευρήματα των επιθεωρητών, σύμφωνα με τον ΣΚΑΪ, είναι σοκαριστικά αφού μόνο τη σχολική χρονιά 2008 - 2009 167 εκπαιδευτικοί σε σύνολο 304, δηλαδή το 55% έκανε μειωμένο ωράριο, ενώ την επόμενη χρονιά το αντίστοιχο ποσοστό άγγιξε το 65%.

Παράλληλα σε 8 από τα 11 σχολεία που ελέγχθηκαν εντοπίστηκαν τμήματα με πολύ μικρότερο αριθμό μαθητών από 30, όπως ορίζουν οι εγκύκλιοι, δημιουργώντας πρόσθετες ανάγκες για διδακτικό προσωπικό και υποχρεώνοντας το κράτος σε νέες προσλήψεις.

Συγκεκριμένα είχαν συσταθεί παρανόμως επιπλέον 13 Τμήματα Γενικής Παιδείας και 43 Κατεύθυνσης, προκαλώντας έτσι πρόσθετες ανάγκες για διδακτικό προσωπικό και υποχρεώνοντας το κράτος σε νέες προσλήψεις εκπαιδευτικών.

Ο Γενικός Επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρος Ρακιντζής, τόνισε ότι "είχαμε δημιουργήσει δηλαδή κοπανατζήδες και δεν γινόταν σωστή απόδοση αφού κάποιοι δεν πατούσαν καν στο μάθημά τους. Κατόπιν αυτού παραπέφθηκαν στα πειθαρχικά οι τότε υπεύθυνοι των περιφερειακών διευθύνσεων εκπαίδευσης".

Ο σχετικός φάκελος έχει αποσταλεί στον εισαγγελέα για τη διερεύνηση και πιθανών ποινικών ευθυνών, που αν αποδειχτούν μπορούν να επισύρουν έως και την ποινή της απόλυσης.


Πηγή
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην justin για αυτό το μήνυμα:
Xenios (06-03-13)
  #2  
Παλιά 06-03-13, 16:44
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Ωραίο!!!
Λίγο επίφοβο όμως το συμπέρασμα γιατί το δείγμα είναι απειροελάχιστο ως προς το σύνολο των σχολείων και των καθηγητών.
Μα από δείγμα 11 σχολείων της Ανατ. Αττικής βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι μισοί καθηγητές του Δημοσίου λουφάρουν;

Εγώ μαζί σας. Μπορεί να είναι και περισσότεροι. Μπορεί όμως κι όχι.

Μάλλον για προβοκατόρικη κίνηση μου φαίνεται διότι προωθούν υπερεντατικά το σενάριο της αύξησης των ωρών διδασκαλίας.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-13, 20:07
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ μαζί σας. Μπορεί να είναι και περισσότεροι. Μπορεί όμως κι όχι.
Μαζί μας; Μα δεν υπάρχει σχόλιο δικό μου. Υποχρέωση μας θαρρώ πως είναι μια είδηση να αναδημοσιευτεί κι’ εδώ
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον για προβοκατόρικη κίνηση μου φαίνεται διότι προωθούν υπερεντατικά το σενάριο της αύξησης των ωρών διδασκαλίας.
Μαζί σου κι’ εγώ, όμως θα δείξει που λέμε, ας μη βγάζουμε συμπεράσματα ακόμη
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-13, 20:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον για προβοκατόρικη κίνηση μου φαίνεται διότι προωθούν υπερεντατικά το σενάριο της αύξησης των ωρών διδασκαλίας.
Υπάρχει αμφιβολία ότι κάποιοι θα είναι και λουφαδόροι;

Υπάρχει αμφιβολία, ότι ένας καλός καθηγητής, με την σωστή του προετοιμασία, θέλει πιο πολλές ώρες από τις ορισθείσες;

Αυτή η χώρα παράγει άφθονη λούφα και παραλλαγή, όπως παράγει και εντιμότητα και επαγγελματισμό και αγάπη για το λειτούργημα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-13, 02:05
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Το "μαζί σας" δεν είναι μαζί σας, αλλά με τους συντάκτες του κειμένου.

Έπειτα, τα σχολεία και οι καθηγητές έχουν χίλια δυό προβλήματα, προφανώς θα έχουν και λουφαδόρους. Και όχι μόνο. Και βυσματίες. Και θα γίνονται και πάρα πολλές αδικίες. Σίγουρα. Και όλοι θα ξέρουμε τέτοιες περιπτώσεις.

Τώρα αν οι λουφαδόροι είναι το 50% των καθηγητών του Δημοσίου, αυτό δεν το ξέρω.
Ούτε ο αρθρογράφος το ξέρει, γιατί το άρθρο αναφέρεται στα συγκεκριμένα 11 σχολεία. Ο τίτλος του άρθρου δεν προκύπτει από το ίδιο το άρθρο.

Με τα λίγα στοιχεία στατιστικής που ξέρω, εκτιμώ πως το δείγμα είναι πάρα πολύ μικρό για να βγει συμπέρασμα τέτοιο.
Εκτός αν η έρευνα ήταν σε όλη την Αττική... ή σε όλες τις μεγάλες πόλεις ή στη Βόρειο Ελλάδα.... ή κάτι άλλο, αλλά δεν μας το λένε.

Σίγουρα, θα αποδειχθεί.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-13, 02:25
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από justin Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποχρέωση μας θαρρώ πως είναι μια είδηση να αναδημοσιευτεί κι’ εδώ
Μα προφανώς. Συμφωνώ απόλυτα με την αναδημοσίευση. Και θεωρώ πως είναι υποχρέωση μου να πω τη γνώμη μου ή την όποια ένσταση μου.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.