Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > 8 bit και άλλα αρχαία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-07-06, 01:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πως ξεκινήσατε με τους υπολογιστές και ποια ήταν η πρώτη σας σύνδεση με modem;

Η πρώτη μου επαφή με υπολογιστές ήταν πριν περίπου 30 χρόνια, σε ένα τεράστιο χώρο που σαν πληκτρολόγια είχαν μια σειρά από διακόπτες και εισήγαγαν κάτι διάτρητες καρτέλες.

Το 1980 βολτάροντας στο Λονδίνο, μπήκα σε ένα μαγαζί της Dixon (αλυσίδα καταστημάτων ηλεκτρονικών ειδών) να πάρω ένα κασετόφωνο.

Το μάτι μου έπεσε σε μια τηλεόραση και σε κάτι γράμματα που έγραφε ένας πιτσιρικάς πάνω σε ένα κουτί με μεμβράνες.

Ενώ ο πωλητής μου έδειχνε το κασετόφωνο τον ρωτάει τι είναι αυτό και μου απαντάει. Είναι ένας κομπιούτερ. Του λέω δηλαδή calculator, όχι μου λέει είναι αληθινός computer που προγραμματίζεται.

Φέρνω στην μνήμη μου τον τεράστιο υπολογιστή του Πανεπιστημίου μου και κάνω την σύγκριση. Ρωτάω πόσο κάνει; 79.99 λίρες προσφορά μου λέει.

Το αγοράζω του λέω (έτσι στην ψύχρα). Μου λέει και το κασετόφωνο; Αστο αυτό, εδώ έχουμε τον υπολογιστή.

Με τι περιέργεια γύρισα σπίτι τον συνέδεσα στην τηλεόραση και πάτησα τα πρώτα πλήκτρα, δεν μπορώ να σας περιγράψω, δεν ήξερα τίποτα, δεν ήξερα τι είναι η ram η rom η Basic ο θείος Clive Sinclair , τίποτα.

Αυτός ήταν ένας ZX80 με 1Κ μνήμη ram και μετά από καιρό έμαθα, πόσο τυχερός ήμουν που έζησα την γέννηση του πρώτου φτηνού οικιακού υπολογιστή.

Τώρα για τα modems η πρώτη μου ολέθρια επαφή, ήταν το 1983 με ένα 300/1275 hayes compatible, μέσα σε ένα ξύλινο κουτί που ακούμπαγες μέσα το ακουστικό και μετά έκλεινες το κουτί. Αυτό το μαραφέτι δεν μπόρεσα ποτέ και προς μεγάλη μου απογοήτευση να το δουλέψω.

Το 1984 μαζί με την αγορά του πρώτου μου PC 8086, αγόρασα το περίφημο smarteam, εξωτερικό modem στα 1200 bps στην τιμή των 50.000 δρχ.

Η πρώτη μου σύνδεση ήταν με τον ξάδελφο μου στον πιο πάνω όροφο από μένα. Κάθε βράδυ ξημεροβραδιαζόμασταν με να συνδεόμαστε μεταξύ μας και να μιλάμε και να δοκιμάζουμε download και upload αρχείων. Όταν χάναμε την σύνδεση έβαζα μια φωνή και ξανακαλούσαμε.

Λίγο αργότερα άκουσα για τις BBS, από ένα αμερικάνικο περιοδικό κάλεσα μια βάση στον Σαιντ Λούις. Για μένα ήταν μια μαγεία, ακόμα πιο πολύ μαγεύτηκε ο εκεί SysOp που δεν πίστευε στα μάτια του, ότι αποκτούσε τον πρώτο του υπερατλαντικό χρήστη. Με κάλεσε σε sysop chat και μιλάγαμε για πολύ ώρα.
Όταν ήρθε ο λογαριασμός του ΟΤΕ, ήθελα να πέσω από το παράθυρο :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-07-06, 09:08
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι μας θυμίζεις τώρα...
Χάρη στον πάντα καινοτόμο πατέρα μου (του χρωστάω πάρα πάρα πολλά) ενώ τα άλλα παιδάκια αγόραζαν ηλεκτρονικά εγώ απέκτησα το '82-'83( τον Spectrum μου. Όχι ότι δεν έπαιζα παιχνίδια αλλά πιστεύω έμαθα αρκετά πράγματα. Φυσικά τότε ήμουν ο εξωγήινος του σχολείου αλλά μια ζωή έτσι είμαι επομένως δεν με πείραξε. Μετά φοιτητής το πρώτο μου PC, 286 με VGA το '90 και μετά Windows κ.λπ. Modem απόκτησα αργά (άλλα ενδιαφέροντα) και ακριβώς εξαιτίας της Acrobase στην οποία ήταν μέλος ένας φίλος (Eggvelt). Maxanάκι κλασσικό στα 2400. Καλά πηγαίναμε μέχρι που οι ληστές (της αναζήτησης του Google) επέβαλαν τη χρονοχρέωση. Μετά μεταπτυχιακό Internet, Navigator και Netcafe. Τυπική η ιστορία αλλά μου αρέσει. Πάντως ευχαρσιτώ την Acro που με έβαλε στον κόσμο του BBS.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-07-06, 11:13
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμενα οπως αναφερω σε αλλο σημειο του Φορουμ, ηταν ενας Αμστραντ 464. Απο παντα ειχα μανια με τα παιχνιδακια, και ξετρελλαινομουν οποτε πηγαιναμε επιστκεψη σε σπιτι με παιδια που ειχαν υπολογιστη. Τελικα οταν ενας μαθητης του πατερα μου περασε τις εισαγωγικες εξετασεις, για να τον ευχαριστησουν, η οικογενεια του μου χαρισε τον Αμστραντ που ειχαν για να παρουν ενα πιο καινουργιο

Μοντεμ γνωρισα πολυ πιο προσφατα, το οποιο μεχρι τοτε το θεωρουσα κατι εξωγηινο ('υπολογιστης στο τηλεφωνο;;;'). Το πρωτο μου μοντεμ το παναρχαιο 2400 (το θυμασαι Παλσαρ μου το χαρισε ενας ξαδελφος και το εβαλα σε ενα... ολοκαινουργιο Πεντιουμ ('σχημα οξυμωρο' οπως ελεγε ο Παλσαρ) το 1996
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-07-06, 12:07
Το avatar του χρήστη otto
otto Ο χρήστης otto δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-24 15:45
Φύλο: Άντρας
Angry

Γύρω στο 1983, συνάντησα κάποιον φίλα με ενα ΖΧ (με τις γομολάστιχες)... για να πω την αλήθεια με συνέρπασε τότε γιατί μπορούσες να είχες διαφορετικά gamez (είχα στο σπίτι ενα device που το σύνδεες στην Τv και είχε κάτι "σαχλά" παιχνίδια τυπου ping-pong)....

Κατά το 1984 αποφάσισα να πάρω ενα CBM Plus/4, μιλάμε πόρωση... χαμός στο σπίτι γιατί καθόμουν με τις ώρες στην TV (συνδεμένη με το μηχανάκι) οι δικοί μου να φωνάζουν "θα χαλάσεις την τηλεόραση με αυτο" "θα τυφλωθείς τόσες ώρες μπροστά απο την tv" και άλλοι ομηρικοί καυγάδες ποιός θα κάνει πρώτος χρήση της τηλεόρασης...
Βέβαια καλός ο Plus/4 αλλά software yok!, έτσι τον ξεφορτώθηκα και πήγα σε C64.. :-)'''

Τα σχετικά με modem: μιά μέρα περπάταγα στην Στουρνάρα και είδα ενα 300αρι modem (δεν θυμάμαι μάρκα, ίσως ήταν crypto, ήταν μαύρο με ενα κουμπι originate/answer) σε μια βιτρίνα.. (είχα ψιλοπορωθεί απο εναν φίλο που είχε κολήσει σαν την μύγα πάνω στο τηλέφωνο..) νομίζω πρέπει να ηταν καλή η τιμή και το πήρα ASAP.. Μετα απο εκεί με πήρε η "κατηφόρα"....

Oi καλύτερες φάσεις μου ήταν με Ακρο (βέβαια) έπειτα με κάποια dialout telnet για να συνδεθώ σε BBS εξωτερικού, τα downloads να ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ και να βλαστημάω να κάνει γρήγορα πριν πέσει η γραμμή απο τα παράσιτα (πολλές φορές λίγο ΠΡΙΝ τελειώσει ....), να κουβαλάω το μηχάνημα στις διακοπές μαζί μου... (real portable...) και το modem παρέα, (τα υπεραστικά dialup.. ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ!!)


ΥΓ. Δυστυχως το εν λόγω modem μου το "εφαγαν" ..δανεικό και αγύριστο που λένε.. το δάνεισα σε ενα φίλο και αυτός σε εναν άλλο και πάει λέγοντας... (ΟΠΟΙΟΣ/Α ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ASAP)
__________________
READY.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-06, 13:45
zeppelin Ο χρήστης zeppelin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-10 17:22
Καθώς δεν είμαι τόσο μεγάλος (28 χρονών) άργησα σε σχέση με αρκετούς από εσάς τους παπούδες να ξεκινήσω... (σας την είπα :P)

Πρώτος "υπολογιστής" ήταν το 85 περίπου σε ηλικία 7 χρονών (κάπου εκεί) ένας amstrad 6128 (νομίζω ότι κάπου εκείνη την χρονιά είχε βγεί μάλιστα...)
παιδευόμουν με την basic σε αυτή την ηλικία μπας και καταλάβω τι γίνεται..

Συνέχισα το 87 με την θρυλική amiga 512 και είδα για πρώτη φορά παραθυρικό περιβάλλον. Την amiga την κράτησα μέχρι αρχές 90 που πήγα πλεον σε 286.

Μετά η συνέχεια είναι σειριακή ανα 1-2 χρόνια.. 386, 486dx80, 486 120mhz, pentium 233, PII στα 333 όπου με αυτόν έμεινα για αρκετά χρόνια.. οι 2 τελευταίοι υπολογιστές είναι ένας P4 στα 3ghz ο οποίος τρέχει Linux και είναι αυτή την στιγμή 24/7 server σπίτι μου (web,mail,shoutcast,irc + router για το awmn) και το κυρίως pc είναι ένας AMD64 x2 3800+

Τώρα το πρώτο λειτουργικό modem (λειτουργικό γιατί είχαν πέσει και μικρότερα στα χέρια μου αλλά δεν είχα όρεξη να ψαχτώ πως τα χρησιμοποιούν !) ήταν ένα maxan 2400bps γύρω στο.. 92? 93? δεν θυμάμαι πραγματικά.. κάπου εκεί μπήκα και για πρώτη φορά στα bbs... το ξημεροβράδιασμα ήρθε μετά το 95 βέβαια καθώς πιό πριν σαν έφηβος είχα άλλες καλύτερες ασχολίες :P Τον πρώτο καιρό έμπενα με το nick doors.. αργότερα το άλλαξα σε zeppelin τώρα πιά το nick μου παντού (εκτός από εδώ μέσα για συναισθηματικούς λόγους) είναι craven.. αυτά! καλώς σας ξαναβρήκα με την ευκαιρεία!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-07-06, 13:50
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή ήταν το 1987, στο σπίτι ενός φίλου. Ήταν ένας amstrad 6128 με πράσινη οθόνη. Πραγματική αποκάλυψη , ακόμα θυμάμαι το πώς δεν μπορούσα να καταλάβω πώς δουλεύει , πληκτρολογούσες κάτι και παιχνίδια εμφανίζονταν ώς δια μαγείας στην οθόνη. Δεν πήγαινε το μυαλό μου βέβαια σε software, δισκέτες και τα λοιπά.

Μετά απο εκείνη τη μέρα βέβαια το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στον πατέρα μου ήταν τεράστιο. Δεν πέρναγε στιγμή, λεπτό που να μην του ζητήσω και εγώ να μου πάρει έναν υπολογιστή. Το κόστος βέβαια δεν ηταν καθόλου μικρό , θυμάμαι ο πράσινος 6128 κόστιζε 80 χιλιάδες δραχμές ενώ ο έγχρωμος έφτανε τις 120, πολλά χρήματα για τότε. Η επιθυμία μου εκπληρώθηκε ένα χρόνο αργότερα με την απόκτηση του δικού μου 6128 που σημανε και την ενασχόληση μου με τους υπολογιστές. Επειδή βέβαια ο πατέρας μου διέβλεπε την προοπτική αποκλειστικής χρήσης του 6128 σαν παιχνιδομηχανή (παιδάκι ημουν, τι περίμενε ! ) με έγραψε και σε μια σχολή για εκμάθηση της BASIC μαθαίνοντας έτσι τα πρώτα στοιχεία προγραμματισμού.

Το πρώτο μόντεμ ηταν ένα maxan 2400 το οποίο μάλιστα χρησιμοποίησα για πολλά χρόνια και με το οποίο φυσικά συνδέθηκα για πρώτη φορά στην acrobase. Να ομολογήσω βέβαια οτι αρχικά μου φαινόσασταν πολύ περίεργοι τύποι ! Αργότερα απογοητεύτηκα όταν προσπάθησα σε περιβάλλον win 3.1 να χρησιμοποιήσω το maxan για σύνδεση στο ιντερνετ με το trumpet tcp/ip.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-07-06, 14:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από zeppelin
Καθώς δεν είμαι τόσο μεγάλος (28 χρονών) άργησα σε σχέση με αρκετούς από εσάς τους παπούδες να ξεκινήσω... (σας την είπα :P)
Γκουχ γκουχ :-)

Πρώτος "υπολογιστής" ήταν το 85 περίπου σε ηλικία 7 χρονών (κάπου εκεί) ένας amstrad 6128 (νομίζω ότι κάπου εκείνη την χρονιά είχε βγεί μάλιστα...)
Σωστά !


καλώς σας ξαναβρήκα με την ευκαιρεία!
Καλώς μας ήρθες !
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-06, 15:04
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Υπολογιστή πρώτη φορά είδα και χρησιμοποίηση στην σχολή μου τότε (Control Data) to 1985. Κάτι Altos, Unixοειδή συστήματα, με διακόπτη στην οθόνη για να αλλάζει η γλώσσα από αγγλικά σε ελληνικά. Στην συνέχεια πήρα έναν amstrad 6128, όπου υπήρχε και το περίφημο CP/M με το οποίο πργραμμάτιζα σε Turbo Pascal και στην συνέχει ο ίδιος κώδικας έτρεχε σε PC. (Μην τα ρωτάτε την ταλαιπωρία από τις 3" δισκέτες να το μεταφέρω σε 5 1/4".)
Επίσης με την ευκαιρία τα υπέροχα παιχνίδια της εποχής που είχαν ιδέες φρέσκες και όχι ρεαλιστικά γραφικά και πολλά από αυτά αξίζουν ακόμα και σήμερα (ναί τον έχω κρατήσει ακόμα και πότε πότε τον ανάβω).Από την εποχή αυτή να σημειώσω τα περιοδικά της πληροφορικής, που ίσως γιατί απευθύνονταν σε άλλο κοινό από σήμερα προσφέραν γνώσεις τόσο θεωρητικές όσο και πρακτικές. Ακόμα και το παιχνιδοπεριοδικό PIXEL με τις λίστες των προγραμμάτων που είχε σε έβαζε σε άλλο κλίμα. Ένοιωθες κάπως την μαγεία του προηραμματισμού ακόμα και όταν πληκτρολογούσες ατελείωτα 16δικά σύμβολα.Αγωνία να μην κάνεις λάθος στην πληκτρολόγηση, debuging κ.ο.κ. Σήμερα αγοράζεις περιοδικό Η/Υ και δεν διαφέρει από περιοδικό για αυτοκίνητα. Ατελείωτα συγκριτικά, ανούσιες μαρκετινίστικες παρουσιάσεις κ.ο.κ τέλως πάντων) Σε αυτό το μηχάνημα πήρα και το πρώτο μου modem, μια ελληνική κατασκευή που έμπαινε στην θύρα του κασετοφώνου (300bps) και ήταν σκέτη απελπισία. Με το ζόρι αντάλλασες μηνύματα - για download - upload ούτε σκέψη. Μόνο αργότερα το 1989 που πήρα το πρώτο μου PC πήρα και ένα 1200άρι, που ευτυχώς δεν δούλευε και με μια μικρή επιβάρυνση πήρα 2400. Από κει και πέρα η ζωή τράβηξε τον φυσιολογικό της ρυθμο. Oi bbs πάντα στην καρδιά μου, προσφέραν κάτι που δεν το βρίσκεις σήμερα εύκολα, και αυτές τις μέρες το ξαναθυμάμαι. Την αίσθηση της κοινότητας. Δεν είμαι μόνος μου. Γιατί στο Ιντερνετ είμαστε τελικά μόνοι μας όπως μόνοι μας είμαστε μέσα στο πλήθος μιας μεγαλούπολης. Η Acrobase από τις πρώτες επιλογές (απορώ γιατί δεν με βρίσκει στα κιτάπια του ο Xenios) και η λαχτάρα μου έφτασε να φτιάξω και γω την δική μου bbs πρώτα στημένη πάνω στο(Telix) και μετά με το Remote Access. Τα κατάφερα και Συγκινήθηκα πάλι. Νομίζω όσοι ζήσαμε αυτήν την επανάσταση από τα 8μπιτα μέχρι σήμερα, πρέπει να θεωρούμε τον εαυτό μας τυχερό (κι ας ζημιώθηκε η τσέπη μας κυνηγώντας την τεχνολογία από πίσω).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-07-06, 15:10
Το avatar του χρήστη otto
otto Ο χρήστης otto δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-24 15:45
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pero
Κάτι Altos, Unixοειδή συστήματα
yeap.. και εγώ πέρασα απο εκει.. XENIX!!!! μιλάμε πολύ κέφι τα έκανα τα μηχανάκια (τερματικά) a la CBM PET (οθόνη και keyboard μαζί).
__________________
READY.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-07-06, 17:53
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμ χμ
Μαθητής γυμνασίου πήρα τον πρώτο μου μηχάνημα έναν spectrum με 38.000 δρχ από ένα κατάστημα στην θεσσαλονίκη, (οδό ηρώων πολυτεχνίου?) τα παιχνίδια το μαγαζί με τις κασέτες το παρατσούκλι μπάμιας, ... ακολουθησε ένας BBC, ένας ORIC 1, ένας ORIC Athmos, το πρώτο Pc (EURO PC ) με δισκετα αλλά χωρίς εσωτερικό σκληρό, μία ιδιοκατασκευή, ένας Mac LCII με το πρώτο modem στα 1200 και τις πρώτες συνδέσεις με bbs περιοδικών στην Γαλλία, ο πρώτος pentium (η γνωριμία μου με τον pazo και την εισαγωγή μου στην acro, <<πλήρωσε η μονάδα τηλεφωνο !!!>>) και τέλος ...μετά ήρθαν τα laptop, τα pocket pc, o πεντιουμ 4 και .........ACER FERRARI.........
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimo : 08-03-07 στις 18:30
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-07-06, 11:15
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Η πρώτη μου "επαφή" με προγραμματισμό, έγινε μέσα από δυο programable calculators. Τα TI-58c και TI-59 της Texas Instruments. Τα θυμάται κανείς?
Το πρώτο αποθήκευε ένα πρόγραμμα τη φορά στη μνήμη, ενώ το δεύτερο έπαιρνε μαγνητικές κάρτες, σε ειδική υποδοχή. Ήταν θυμάμαι 1983 και ήμουν σε εκπαιδευτικό ταξίδι στην Αμερική.

Όταν γύρισα στην Ελλάδα, την ίδια χρονιά, με τη παρότρυνση ενός φίλου, αγόρασα τον Commodor 64 και πλακώθηκα στην BASIC. Εκεί έμαθα τις βασικές αρχές του δομημένου προγραμματισμού...

Πήγα το πράμα και λίγο βαθύτερα. Αγόρασα από τον Ελευθερουδάκη τότε (με ειδική παραγγελία από Αγγλία) ένα βιβλίο με την ανάλυση της ROM του C64 και "έπαιξα" με γλώσσα μηχανής για τον 6502 (στην πραγματικότητα 6510).

Το δεύτερο μηχάνημα ήταν ένας Amstrad 1512 (που έγινε 640KB αφού τον ξεκοίλιασα και του άλλαξα τελικά το motherboard). Τότε αγόρασα και το πρώτο modem (δεν θυμάμαι αν ήταν 300αρι ή 1200άρι), το οποίο έγινε σύντομα 2400άρι. Επικές εποχές. Με τις ώρες στην acro και την teledata...

Στη συνέχεια πέρασαν από τα χέρια μου αρκετά πι-σιά, τα περισσότερα απ' αυτά laptop και notebooks. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι, σ' ένα απ' αυτά είχα ένα μικρούλι modemάκι με σύνδεση σε 9πινη com, που έπαιρνε τάση απ' την θύρα. Δεν είχε καν τροφοδοτικό!

Από προγραμματισμό, ασχολήθηκα πολύ με C και C++. Μιλάμε για πολύ διάβασμα και μεγάλη ταλαιπωρία, αλλά άξιζε τον κόπο. Είχα αγοράσει μάλιστα τον Zorteck C++ V1.0 (copiler) από Αγγλία. Τον πρώτο C++ compiler για PC, που κυκλοφόρησε!

Την "σήμερον ημέρα" έχω πάλι ένα notebook (ο θεός να το κάνει... 6 κιλά βάρος, χωρίς το τροφοδοτικό). Έχει 17'' wide screen, Pendium 4 στα 3,4 GHz hyperthreading, 1GB μνήμη, 2 δίσκους των 100 GB, nVidia 6800 GO 256ΜΒ και ένα κάρο άλλες δυνατότητες (bluetooth, IR, wirless, TV out, TV tuner, DVDRW, 7+1 card reader κλπ κλπ). Πραγματικό τέρας και σε εμφάνιση...! Για πόσο καιρό βέβαια. Τώρα παίζουν και οι dual core...

Αυτά...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-07-06, 17:12
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Πρώτος μου υπολογιστής ήταν ένας παλιός(ούτε κι εγώ θυμάμαι τι μάρκα ήταν) με σκληρό δίσκο 1 ΜΒ και OS DOS.Θυμάμαι πάντως ότι ξεκίναγε με μια από εκείνες τις μεγάλες δισκέτες των 5,25 inch που έβαζα και μετά έπαιζα εκείνο το φοβερό rally κλπ κλπ...Αυτά το 1995.....
Δυο χρόνια μετά(αφού κάηκε το κακόμοιρο το pc),το Φεβρουάριο του '97 πήρα το πρώτο μου "καλό" pc:
Pentium-ΜΜΧ στα 133 Mhz,με 8 ΜΒ RAM,κάρτα γραφικών 1 ΜΒ ,CD-ROM 8x και σκληρό δίσκο 1,2 GB,Λειτουργικό win95.Έτσι άρχισα να μαθαίνω αυτά τα παράξενα windows...Να μην πολυλογώ,πέρασαν τα χρόνια και να'μαι τώρα μαζί σας.....
Από pc έχω έναν P4 στα 2,53Ghz και έναν CELERON στα 2Ghz.Σκέφτομαι καιρό τώρα να πάρω και ένα laptop,αλλά συνέχεια το μετανοιώνω....

Όσον αφορά το πρώτο μου modem ήταν ένα απλό modem pci 56K και συνδέθηκα με HOL για πρώτη φορά μέσω dial up το 2002.

ΥΓ:όπως θα καταλάβατε δεν έχω την δική σας εξοικείωση και πείρα με τα computers,όμως κάθε μέρα προσπάθώ να γίνομαι καλύτερος.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 22-07-06 στις 17:31
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-10-07, 13:09
koskol Ο χρήστης koskol δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-11-07 23:42
Τα χριστούγεννα του '85 μετά από πολύ παρακαλετό, έπεισα τους γονείς μου να μου πάρουν τον Commodore 64 από το Microstore στην Νέα Σμύρνη. Μάζι μια πράσινη οθόνη Philips, και το κλασσικό κασετοφωνάκι της commodore! Δεν φημίζομαι για την δυνατή μου μνήμη, αλλά η εικόνα όταν άνοιξα πρώτη φορά τον C64 και αντίκρυσα το "64Κ Ready" είναι ανεξίτηλη στο μυαλό μου και στη καρδιά μου.

To 1988 τον πούλησα και πήρα έναν μεταχειρισμένο Amstrad 6128 με έγχρωμη οθόνη, δυστυχώς οικονομικά μου ήταν δύσκολο να πάρω την πολυπόθητη Amiga 500 (τα παρακαλετά δεν έπιαναν και το χαρτζηλίκι δεν έφτανε). Τέλοςπάντων. Η μετάβαση από την κασσέτα στη δισκέττα των 3" ήταν αποκάλυψη, και το CP/M μου είχε προκαλέσει μεγάλο ενδιαφέρον. Κάποια στιγμή αγόρασα και ένα modem στα 300bps(?), ένα μαύρο κουτί, δεν θυμάμαι το όνομα, μάλλον ήταν ελληνικής κατασκευής ή συναρμολόγησης (Crypto?) και μπήκα για πρώτη φορά σε BBS (είχε ελληνικό όνομα, Αριάδνη ή κάτι τέτοιο).

Το '89 τον αντάλλαξα με έναν Amstrad 1512 με δύο 51/4 floppies και έγχρωμη οθόνη σε ένα κατάστημα στην Λεωφ. Αλεξάνδρας (στη Μαυρομιχάλη νομίζω) που έκανε ανταλλαγές μεταχειρισμένων. Για modem, είχα ένα εσωτερικό Hyundai στα 1200bps με ελληνικό manual το οποίο το έχω ακόμα. Μετά κάπου το 90-91, πάλι από το κατάστημα στη Μαυρομιχάλη με ανταλλαγή πήρα έναν φορητό Amstrad PPC640 με ενσωματωμένο modem (τον έχω ακόμη!). Στη συνέχεια τα γνωστά pentiumοειδή μέχρι σήμερα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-10-07, 13:48
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω τελικά το αργησα πολύ! Πρωτος υπολογιστής το 1994, ενας 486/40mz. O Δευτερος ηρθς μόλις το 1999, ενα πεντιουμ 3 στα450. ΠΟτε δεν ειχα μεγάλη αγαπη για αυτα τα μηχανηματα του διαβολου! :-)

Αυτη τη στιγμή βρισκομαι στον 3ο μου, και δεν προβλέπεται να τον αλλαξω συντομα. Εξάλλου, οτι θελβω τυο κανω απο το γραφειο... ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-10-07, 10:09
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ έχω ξεχάση το πρώτο μου ΜODEM.Στα αλήθεια ήταν ένα Original Hays 1200 με BELL Interface μόνο! Όταν Δοκίμαζα επικοινωνία στην Ελλάδα.....Καταλαβαίνεται τι έπερνα....Τότε γνώρισα ένα χρήστη με το ίδιο Interface αλλά στην Θεσσαλονίκη και κάναμε σύνδεση τακτικά.Τότε ήρθε ο "ΑΡΓΟΣ" που το ελληνικό δαιμόνιο του Τσουροπλή του έδωσε το Μulti Connection και είχα τρελλαθή που είμαστε τόσοι πολλοί.Εκτοτε πέρασαν πολλά
modem απο το γραφείο μου μέχρι την οροφή των 56Κ.Δεν λέω καλά τα Modem αλλά χαλάλι τα λεφτά τους μπροστά στα άτομα που γνώρισα μέσα απο αυτά και οταν ακούω το κλισέ πιά Οι Η/Υ αποξενώνουν τους ανθρώπους επιτρέψτε μου να γελάω με την επιστήμη.Γεία σου Στέλιο γεια σου Junior Μίλτο να ζήσουν τα ποδήλατα....Για σας όλοι..

Note:Δεν αναφέρω χρονολογίες...Να μην καρφωνόμαστε κιόλλας...
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 02-10-07 στις 10:12
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.