Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Τηλεόραση Ράδιο και ΜΜΕ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-06, 11:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Urban legends και hoaxes

Αυτός είναι ένας έκτακτος γνωστός υπάλληλος.


Ντρινννννννν
Ο Γνωστός μας μόλις είχε ξυπνήσει και έκανε τον πρώτο του περίπατο σε γνωστό forum.

Τα πρόσωπα Γ φυσικά ο γνωστός και Φ φυσικά ένας φίλος του

Γ :΅Καλήμέρα
Φ : Τι καλημέρα ξέρεις τι θα γίνει σήμερα;
Γ : Ωπα τι θα γίνει;
Φ : Μα που ζεις Χριστιανέ μου έχει βουίξει ο κόσμος
Γ : Θα μου πεις τι θα γίνει σήμερα;
Φ : Ο Αρης θα έρθει κοντά μας
Γ : Εγώ είμαι Ολυμπιακός, συμπαθώ τον Άρη αλλά δεν θέλω να έρθει κοντά μου.
Φ : Μα τι λες; Τον Άρη τον πλανήτη λέω
Γ : Άλλαξε την τροχιά του και έρχεται στην γη; Πολύ μου αρέσει
Φ : Το βράδυ ο Άρης θα είναι σαν το φεγγάρι
Γ : Μπήκε στην τροχιά μας ο Άρης και δεν ξέρω τίποτα;
Φ : Μα τι έχεις πιει πρωί πρωί;
Γ : Εγώ; μια πορτοκαλάδα, εσύ;
Φ : Βρε παιδάκι μου σου λέω ότι σήμερα ο Αρης θα πλησιάσει την Γη τόσο κοντά που θα φαίνεται σαν φεγγάρι!
Γ: Μα δεν άκουσα τίποτα τέτοιο;
Φ : Πώς να ακούσεις όλη μέρα στην ακροβάση;
Γ : Εκεί να δεις τι ακούγεται
Φ : Λοιπόν πάρε μηχανή, πάρε κιάλια πάρα το τηλεσκόπιο πάρε και εσένα και έλα να πάμε σε καμιά Πάρνηθα να το δούμε αυτό το μοναδικό θέαμα

Με αυτά και μ’ αυτά ο Γνωστός ξεκίνησε να διαβάζει ενημερωτικές σελίδες και online εφημερίδες, μέχρι που είδε την είδηση στην Ελευθεροτυπία :

«Ο Αρης πλησιάζει τη Γη στη μικρότερη απόσταση που έχει καταγραφεί ποτέ στην Ιστορία. Η προσέγγισή τους θα κορυφωθεί στις 27 Αυγούστου (απόψε δηλαδή!). Ο Κόκκινος Πλανήτης θα φαίνεται με γυμνό μάτι τόσο μεγάλος σαν να είχε η Γη δύο φεγγάρια! Οποιος χάσει αυτό το θέαμα, δεν θα ζήσει για να το ξαναδεί!»

Αυτά, μεταξύ άλλων, έγραφε το μήνυμα. Το ακούσαμε στο ραδιόφωνο, το διαβάσαμε στις εφημερίδες, το λάβαμε στο κινητό ή στο mail μας. Αν, λοιπόν, δεν έχετε κανονίσει τίποτα για το βράδυ της Κυριακής, ώστε να ζήσετε το φαντασμαγορικό θέαμα, προλαβαίνετε, γιατί... δεν πρόκειται να συμβεί.

Ή μάλλον θα συμβεί, αλλά δεν θα ζει κανείς από μας για να το δει. Χάσαμε την ευκαιρία το 2003 και η επόμενη φορά θα είναι το 2287.
Πλήρες άρθρο στην Ελευθεροτυπία

Ο Γνωστός μας τηλεφωνεί στον φίλο του

Ντριιιιιιιν

Φ: Ορίστε
Γ : Τι ορίστε ακόμα εκεί είσαι;
Φ : Μπα ξυπνήσαμε για τα καλά και συνειδητοποιήσαμε τι θα γίνει σήμερα;
Γ : Ε ναι μου έπεσε λίγο ξαφνικό…
Φ : Εντάξει κανόνισα και με τα παιδιά, βρήκαμε και ένα καλό γυαλί και θα το απολαύσουμε
Γ : Ξέρεις εγώ δεν θα έρθω
Φ : Πως δεν θα έρθεις;
Γ : Θα πάω στο αστεροσκοπείο σε ένα φίλο μου
Φ : Πω πω τυχεράκια, θα δεις τον Άρη φανταστικά!
Γ : Δεν θα βλέπω τον Άρη
Φ : Και τι θα βλέπεις;
Γ : Θα κοιτάω προς την Πάρνηθα μπας και διακρίνω μερικούς αφελείς και ευκολόπιστους, σαν και εσένα να ψάχνετε να βρείτε τον Άρη.
Φ : …
Γ : Έτσι για να μάθεις
Φ : …
Γ : Σιωπή
Φ : …
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-07, 01:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Urban legends

Έλαβα το μήνυμα αυτό σε email, δεν ξέρω την γνησιότητα του και τις πηγές, απλά το θεωρώ ενδιαφέρον και σας το αναμεταδίδω.

--

Η Ελληνική γλώσσα καθιερώνεται διεθνώς , στον επιστημονικό κόσμο ! ! !

"Hellenic Quest " λέγεται ένα πρόγραμμα ηλεκτρονικής εκμαθήσεως της Ελληνικής που το CNN άρχισε να διανέμει παγκοσμίως και προορίζεται σε πρώτο στάδιο για τους αγγλόφωνους και ισπανόφωνους.
Η μέθοδος διδασκαλίας συνίσταται στην προβολή πληροφοριών στην οθόνη του Η/Υ με ταυτόχρονη μετάδοση ήχου και κινούμενης εικόνας.

Το πρόγραμμα παράγεται από τη μεγάλη εταιρία Η/Υ "Apple", της οποίας Πρόεδρος Τζον Σκάλι είπε σχετικώς: "Αποφασίσαμε να προωθήσουμε το πρόγραμμα εκμαθήσεως της Ελληνικής επειδή η κοινωνία μας χρειάζεται ένα εργαλείο που θα της επιτρέψει ν' αναπτύξει τη δημιουργικότητά της να εισαγάγει καινούριες ιδέες και θα της προσφέρει γνώσεις περισσότερες απ' όσες ο άνθρωπος μπορούσε ως τώρα να ανακαλύψει".

Με άλλα λόγια πρόκειται για μια εκδήλωση της τάσεως για επιστροφή του παγκόσμιου πολιτισμού στο πνεύμα και τη γλώσσα των Ελλήνων.

Αλλη συναφής εκδήλωση: Οι Αγγλοι επιχειρηματίες προτρέπουν τα ανώτερα στελέχη να μάθουν Αρχαία Ελληνικά "επειδή αυτά περιέχουν μια ξεχωριστή σημασία για τους τομείς οργανώσεως και διαχειρίσεως επιχειρήσεων".

Σε αυτό το συμπέρασμα ήδη οδηγήθηκαν μετά από διαπιστώσεις Βρετανών ειδικών ότι "Η Ελληνική γλώσσα ενισχύει τη λογική και τονώνει τις ηγετικές ικανότητες.
Γι' αυτό έχει μεγάλη αξία, όχι μόνο στην πληροφορική και στην υψηλή τεχνολογία, αλλά και στον τομέα οργανώσεως και διοικήσεως".

Αυτές οι ιδιότητες της Ελληνικής ώθησαν το Πανεπιστήμιο Ιρβάιν της Καλιφόρνια να αναλάβει την αποθησαύριση του πλούτου της. Επικεφαλής του προγράμματος τοποθετήθηκαν η γλωσσολόγος -Ελληνίστρια- Μακ Ντόναλι και οι καθηγητές της ηλεκτρονικής Μπρούνερ και Πάκαρι. Στον Η/Υ "Ίβυκο" αποθησαυρίστηκαν 6 εκατομμύρια λεκτικοί τύποι της γλώσσας μας όταν η Αγγλική έχει συνολικά 490.000 λέξεις και 300.000 τεχνικούς όρους δηλαδή ως γλώσσα είναι μόλις το 1/100 της δικής μας. Στον "Ίβυκο" ταξινομήθηκαν 8.000 συγγράμματα 4.000 αρχαίων Ελλήνων και το έργο συνεχίζεται.

Μιλώντας γι' αυτό ο καθηγητής Μπρούνερ είπε: "Σε όποιον απορεί γιατί τόσα εκατομμύρια δολάρια για την αποθησαύριση των λέξεων της Ελληνικής απαντούμε: Μα πρόκειται για τη γλώσσα των προγόνων μας. Και η επαφή μας μ' αυτούς θα βελτιώσει τον πολιτισμό μας".

Οι υπεύθυνοι του προγράμματος υπολογίζουν ότι οι ελληνικοί λεκτικοί τύποι θα φθάσουν στα 90 εκατομμύρια, έναντι 9 εκατομμυρίων της λατινικής. Το ενδιαφέρον για την Ελληνική προέκυψε από τη διαπίστωση των επιστημόνων πληροφορικής και υπολογιστών ότι οι Η/Υ προχωρημένης τεχνολογίας δέχονται ως "νοηματική" γλώσσα μόνον την Ελληνική. Όλες τις άλλες γλώσσες τις χαρακτήρισαν "σημειολογικές".

"Νοηματική γλώσσα" θεωρείται η γλώσσα στην οποία το "σημαίνον" δηλαδή η λέξη και "το σημαινόμενο" δηλαδή αυτό που η λέξη εκφράζει,(πράγμα, ιδέα, κατάσταση) έχουν μεταξύ τους πρωτογενή σχέση. Ενώ "σημειολογική" είναι η γλώσσα στην οποία αυθαιρέτως ορίζεται ότι το α? "πράγμα" (σημαινόμενο) εννοείται με το α? (σημαίνον).

Με άλλα λόγια, η Ελληνική γλώσσα είναι η μόνη γλώσσα της οποίας οι λέξεις έχουν "πρωτογένεια", ενώ σε όλες τις άλλες, οι λέξεις είναι συμβατικές, σημαίνουν κάτι απλά επειδή έτσι συμφωνήθηκε μεταξύ εκείνων που την χρησιμοποιούν. Π.χ στην Ελληνική, η λέξη ενθουσιασμός = εν-Θεώ, γεωμετρία = γη +μετρώ, προφητεία = προ + φάω, άνθρωπος = ο άναρθρων (ο αρθρώνων λόγο).

Έχουμε δηλαδή αιτιώδη σχέση μεταξύ λέξεως-πράγματος, πράγμα ανύπαρκτο στις άλλες γλώσσες. Τα πιο τέλεια προγράμματα "Ίβυκος", "Γνώσεις" και "Νεύτων" αναπαριστούν τους λεκτικούς τύπους της Ελληνικής σε ολοκληρώματα και σε τέλεια σχήματα παραστατικής, πράγμα που αδυνατούν να κάνουν για τις άλλες γλώσσες.
Και τούτο διότι η Ελληνική έχει μαθηματική δομή που επιτρέπει την αρμονική γεωμετρική τους απεικόνιση.

Ιδιαιτέρως χρήσιμα είναι τα ελληνικά προσφύματα ΟΠΩΣ : τηλέ , λάνδη =...LAND , ΓΕΩ...,νάνο, μίκρο, μέγα, σκοπό
...ισμός ,ΗΛΕΚΤΡΟ...., κυκλο...., ΦΩΝΟ.... ΜΑΚΡΟ.... ,ΜΙΚΡΟ...., ΔΙΣΚΟ.... ,ΓΡΑΦΟ ...,ΓΡΑΜΜΑ..., ΣΥΝ..., ΣΥΜ..., κ.λ.π.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ : ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ C D = COMPACT DISK = ΣΥΜΠΑΚΤΩΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές θεωρούν την Ελληνική γλώσσα "μη οριακή", δηλαδή ότι μόνο σ' αυτή δεν υπάρχουν όρια και γι' αυτό είναι αναγκαία στις νέες επιστήμες όπως η Πληροφορική, η Ηλεκτρονική, η Κυβερνητική και άλλες. Αυτές οι επιστήμες μόνο στην Ελληνική γλώσσα βρίσκουν τις νοητικές εκφράσεις που χρειάζονται, χωρίς τις οποίες η επιστημονική σκέψη αδυνατεί να προχωρήσει.

Γι' αυτούς τους λόγους οι Ισπανοί ευρωβουλευτές ζήτησαν να καθιερωθεί η Ελληνική ως η επίσημη της Ευρωπαϊκής Ένωσης διότι το να μιλά κανείς για Ενωμένη Ευρώπη χωρίς την Ελληνική είναι σα να μιλά σε έναν τυφλό για χρώματα.

Ας το προωθήσουν και οι Έλληνες πολιτικοί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-07, 12:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Urban legend

http://en.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Quest
http://www.sarantakos.com/language/lernaio.html
http://el.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Quest
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-04-09 στις 00:21
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-07, 00:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Νεο spam για τον Αρη

Δεν περασε καλα καλα ενας χρονος απο τοτε που κυκλοφορουσε το urban legend οτι θα δουμε τον Αρη σε μεγεθος... φεγγαριου καθε 300 χρονια, σημερα ελαβα το εξης:

Ο πλανήτης Άρης θα είναι ο ορατός στον ουρανό νύχτας αυτό τον Αύγουστο.

-Θα φανεί τόσο μεγάλος όσο η Πανσέληνος στο γυμνό μάτι.

-Καλύτερη στιγμή να το παρατηρήσετε θα είναι στις 27 Αυγούστου στις 12.30 το βράδυ όταν ο Άρης θα έρθει σε απόσταση 34.65Μ μίλια από τη γη.

-Να προσέξετε τον ουρανό στις 27 του Αυγούστου 12:30 AM.

-Θα μοιάσει σαν να έχει η γη 2 φεγγάρια.

-ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ ΑΥΤΟ..... Η επόμενη φορά που ο Αρης θα έρθει τόσο κοντά θα είναι το 2287.

-ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μοιραστείτε το με τους φίλους σας δεδομένου ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΣΗΜΕΡΑ δέν θα ξαναδεί τέτοιο θέαμα.
Ποσο ανενημερωτος ειναι ο κοσμος πια;

(συμφωνα με την τυχη μου, τωρα που το παρουσιασα ως σπαμ, θα τυχει και θα ειναι αληθινο φετος)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-06-07 στις 00:45
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-07, 10:11
Το avatar του χρήστη jmakryn
jmakryn Ο χρήστης jmakryn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-07 10:11
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν περασε καλα καλα ενας χρονος απο τοτε που κυκλοφορουσε το urban legend οτι θα δουμε τον Αρη σε μεγεθος... φεγγαριου καθε 300 χρονια, σημερα ελαβα το εξης:



Ποσο ανενημερωτος ειναι ο κοσμος πια;

(συμφωνα με την τυχη μου, τωρα που το παρουσιασα ως σπαμ, θα τυχει και θα ειναι αληθινο φετος)

Να παμε εκδρομη στον Αρη εκεινη την νυχτα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-07, 21:35
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν περασε καλα καλα ενας χρονος απο τοτε που κυκλοφορουσε το urban legend οτι θα δουμε τον Αρη σε μεγεθος... φεγγαριου καθε 300 χρονια, σημερα ελαβα το εξης:



Ποσο ανενημερωτος ειναι ο κοσμος πια;

(συμφωνα με την τυχη μου, τωρα που το παρουσιασα ως σπαμ, θα τυχει και θα ειναι αληθινο φετος)
Αν κάποιος μπορεί να μας επιβεβαιώσει κάτι τέτοιο θάναι ο Mr Atomicman..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-07, 09:23
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
NASA και ESA γρήηηηγορα τρεχάτε! Ευκαιρία να αποφύγετε τα δύο χρόνια ταξίδι!! Ελπίζω να φτάσει αυτό το mail και σε αυτούς γιατί προφανώς δεν το γνωρίζουν.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-07, 10:55
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάλι;
Πέρυσι πέρασε τόσο ξυστά από τη γή που μου έριξε την κεραία!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-07, 00:40
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό πρωτοκυκλοφόρησε το 2003 όταν ο Άρης ήταν πολύ κοντά στην γη. Φυσικά ΠΟΤΕ ο Άρης ή οποιοσδήποτε άλλος πλανήτης δεν παρουσιάζει δίσκο πρατηρούμενος με γυμνό μάτι.
Στις 29/8/2003 ο φαινόμενος δίσκος του Άρη ήταν 25". Για να τον δούμε ίσο με την πανσέληνο (φαινόμενη διάμετρος 30'=1800") έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε μεγέθυνση 72 φορές. Εκείνο το σαββατοκύριακο ήμουν στον πανέμορφο Πάρνωνα με φίλους και ο Άρης είχε την τιμητική του. Ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος και παρατηρήσαμε τον πλανήτη σε μεγθύνσεις έως 400+ φορές. Οι σκοτεινές περιοχές στην επιφάνειά του ήταν ευδιάκριτες όπως και το νότιο πολικό κάλυμα που αποτελείται απο πάγους νερου αλλά και διοξειδίου του άνθρακα.
Για τισ γωνιώδεις αποστάσεις και διαστάσει στον ουρανό δείτε το διασκεδαστικό κόμικ απο την σειρά "Sky Wise" του περιοδικού Sky & Telescope:

http://www.mangobay.cc/users/moonfinder/mar-98.htm

Δυστυχώς πολύς κόσμος "γνωρίζει" τους πλανήτες μέσα απο τις μπούρδες της αστρολογίας και όχι μέσα απο τον προσοφθάλμιο και σαν συνέπεια αυτού διαδίδονται ανοησίες όπως το συγκεκριμένο spam το οποίο είναι 4 χρόνια παλιό!
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 26-06-07 στις 00:44
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-06-07, 00:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ομολογώ ένα από τα όνειρα μου είναι να πάρω ένα τηλεσκόπιο, όχι βέβαια για την Αθήνα, αλλά για μια περιοχή με ελάχιστο φως από το έδαφος.

Ένα λογικό τηλεσκόπιο, στο οποίο θα μπορούσα να συνδέσω φωτογραφική μηχανή, πόσο περίπου πάει;

Δεν ζητάω κάτι πολύ ακριβό, αλλά να μην είναι και παιγνίδι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-06-07, 01:05
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Από 350 ευρώ και πάνω κάτι αρχίζεις να παίρνεις. Η αστροφωτογραφία είναι άλλο πράγμα και καλό είναι να την ξεχάσεις αρχικά. Πάντως απλές φωτό της σελήνης και του ήλιου (πάντα με κατάλληλο ηλιακό φιλτρο) μπορείς να βγάλεις σχετικά έυκολα όπως και κάποιες ικανοποιητικές των λαμπρών πλανητών.
Για σοβαρή αστροφωτογράφηση χρειάζεται στιβαρή ισημερινή βάση με μοτέρ παρακολούθησης της φαινόμενης κίνησης του ουρανού, κάμερες CCD υπολογιστές κλπ κλπ (με φίλμ είναι ακόμα πιο δύσκολο).
Ωστόσο και με απλό εξοπλισμό μπορείς να έχεις ενδιαφέροντα αποτελέσματα (αντιφατικό αλλά καλό είναι να παίζεις καμμιά φορά):

http://www.flickr.com/photos/8143022@N04/624857370/


Κατοπτρικό τηλεσκόπιο 6" στο μπαλκόνι του σπιτιού μου στο κέντρο της Καλαμάτας, δύο εκθέσεις του 1 λεπτού με την Nikon Coolpix 4500, αφαίρεση σκοτεινών κάδρων και επίθεση των δυο λήψεων. Λίγη επεξεργασία με photoshop κυρίως για αφαίρεση ηλεκτρονικού θορύβου με το noise ninja plug in.
Το πλανητικό νεφέλωμα Μ57 στην Λύρα είναι το αέριο σάβανο που καλύπτει έναν αστέρα στο τέλος της ζωής του. Από τους πιο αγαπητούς στόχους του καλοκαιρινου ουρανού.
Σεληνιακή και πλανητική παρατήρηση και φωτογράφηση πάντως μπορείς να κάνεις άνετα και μέσα απο την Αθήνα, για τα αντικείμενα του "βαθέως ουρανού" καλό είναι να είσαι σε σκοτεινό μέρος.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 26-06-07 στις 01:31
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-08-07, 16:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Urban legends

Με εχει απασχολησει το φαινομενο των Urban legends σε πολλα επιπεδα.

Τα Urban legends ειναι σαν ανεκδοτα τα οποια κυκλοφορουν απο στομα σε στομα, η ακομα και μεσω ειδησεων η περιοδικων. Κοινο στοιχειο τους ειναι οτι αφορουν μακαβρια η τρομακτικα γεγονοτα (υπαρχει ενα θριλερ με αυτο τον τιτλο) αλλα και το οτι κυκλοφορουν ως αληθινα. Καποια απο αυτα μπορει να ειναι αληθινα (ή δεν μπορουν να ανταποδειχτουν) ή εχουν ξεκινησει απο hoaxes η απο αβασιμες θεωριες. Αλλο κοινο στοιχειο ειναι οτι καποιο θα το ακουσετε απο εναν γνωστο σας λεγοντας 'ενας φιλος μου ελεγε οτι ετυχε σε ενα γνωστο του...' πιθανον βαζοντας και εσας στο φαυλο κυκλο. Σχεδον παντα, οταν αναπαραγετε το μυθο, θα πειτε κι εσεις οι ιδιοι 'ενας φιλος μου ελεγε οτι ετυχε σε ενα γνωστο του...'. Ενα δευτερευον κοινο στοιχειο ειναι οτι ΟΛΑ ειναι πολυ εντυπωσιακα, κατι το οποιο θα σας ωθησει να τα επαναλαβετε σε αλλον... ακομα και να επιμεινετε για την αυθεντικοτητα των οσων εχετε ακουσει χωρις να εχετε φυσικα την παραμικρη αποδειξη!!

Πραγματικα θαυμαζω τον τροπο που διαδιδονται σαν αληθινα, αλλα και αλλα κοινα στοιχεια, τα οποια (για τον υποψιασμενο) ειναι ενδεικτικα για να ειναι καχυποπτος σε ο,τι ακουσει. Υποθετω βρισκουν ευφορο εδαφος σε μερη που υπαρχει 'σκια' η κενο πληροφορησης (οπως πχ οι θρυλοι των χωριων) αλλα και κλειστες κοινοτητες οπως πανεπιστημια και στρατοπεδα (εξ ου και 'ραδιο αρβυλα'). Το βρισκω τοσο ενδιαφερον που πραγματικα αναρωτιεμαι αν καποιος επικοινωνιολογος, και γιατι οχι, λαογραφος, εχει κανει καποια ερευνα πανω σε αυτο το φαινομενο.

Θα ηθελα να ρωτησω αν σας εχει απασχολησει αυτο το φαινομενο και που νομιζετε οτι οφειλεται (πιθανοτατα ολοι οι Urban legends προερχονται απο το αγνωστο μυστηριωδες μερος απο οπου προερχονται και τα ανεκδοτα!!).. επισης θα θελα να ρωτησω αν εχετε ακουσει κανα τετοιο 'ανεκδοτο' απο καποιον αφελη που επεμενε οτι αυτο που σας ελεγε ηταν αληθινο (χωρις φυσικα να εχει ιδία πειρα) αλλα και περιπτωσεις που πιθανον να το χαψατε και να μαθατε αργοτερα την ιστορια του.

Με την αυθεντικοτητα των Urban legends και (εν μερει) με την προελευση μερικων, ασχολειται το γνωστο σαιτ www.snopes.com. Υπάρχει επίσης η εκπομπη mythbusters που ασχολειται με την πειραματικη βατοτητα διαφορων πραγματων που πιστευουμε ως αληθινα... μονο και μονο επειδη εχουμε ποτιστει με αυτα απο τη διαδοση τους στην ποπ κουλτουρα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-08-07 στις 19:24
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-08-07, 16:50
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
πες μας μία τέτοια φήμη που να σε σημάδεψε?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-08-07, 17:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η φημη του vanishing hitchhiker, αλλα αποτελει πραγματικο παραψυχολογικο φαινομενο που περασε σε urban legend, οχι απλο hoax η 'ανεκδοτο'

Εχω γινει δεκτης ομως διαφορων πιο χαρακτηριστικων ανεκδοτικων Urban legends αλλα δε με 'σημαδεψαν' αν αυτο εννοεις. Περσι το καλοκαιρι πχ η ξαδελφη μου ειπε οτι διαβασε 'σε ενα περιοδικο' για το πειραμα των ρωσσων με το αυγο και τα δυο κινητα. Προσφατως μονο απο την ακρο εμαθα οτι ειναι hoax

Παντως osoi θελετε κοιταξτε αυτη τη λιστα επεισοδιων των Mythbusters

http://mythbustersresults.com/
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-08-07 στις 18:23
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-07, 01:21
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Πέρσι άκουσα μια ιστορία που, σύμφωνα με έναν αστυνομικό φίλο του φυσιοθεραπευτή μου, συνέβη στη γειτονιά μας. Μια γριούλα σταμάτησε στο δρόμο ένα παιδί του Δημοτικού και τον παρακάλεσε για παραδώσει ένα δέμα σε κάποιον που ζούσε σε κοντινή πολυκατοικία. Για κάποιο λόγο το παιδί καθυστέρησε και τον πρόλαβε η μαμά του, η οποία υποψιασμένη άνοιξε το δέμα και είδε ότι ήταν άδειο. Κάλεσε την Ασφάλεια και οι αστυνομικοί που ανέλαβαν την υπόθεση ακολούθησαν το παιδί μέχρι το εν λόγω διαμέρισμα. Εκεί αντίκρισαν ένα χειρουργείο που προοριζόταν για την αφαίρεση οργάνων, και φυσικά όποιος έμπαινε, δε θα ξανάβγαινε.

Δυο μήνες αργότερα μια γνωστή μου μού αφηγήθηκε ένα όμοιο περιστατικό που συνέβη στην άλλη άκρη της Θεσσαλονίκης. Αυτήν τη φορά το θύμα ήταν ο γιος της κουνιάδας της κουμπάρας της. Όταν το άκουσα μου πέρασε από το μυαλό ότι επρόκειτο για αστικό μύθο, αλλά μιλούσε με τόση βεβαιότητα που δε μπορούσα να μην το πιστεύω.

Αναρωτιέμαι εάν πράγματι είναι μύθος ή πρόκειται για κύκλωμα που δρα στη Θεσσαλονίκη.

Μήπως κανένας άλλος έχει ακούσει τέτοιο περιστατικό;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.