Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 09-11-08, 14:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Καιρός να συμμετάσχω, στην όμορφη κουβέντα σας.

Ανέφερε η Epsilon κάτι για τον κουμπάρο και ότι με αυτό εννοεί. Προσωπικά τον κακό σύμβουλο, την εξάρτηση από μερικά άτομα του οικογενειακού ή όχι περιβάλλοντος, έχει ένα μεγάλος μερίδιο πολλών χωρισμών και αποτελούν μία από τις απειλές μιας σχέσης.

Λίγη παραπάνω ευαισθησία, λίγη παραπάνω στήριξη σε λάθος ανθρώπους, είναι ικανά στοιχεία να οδηγήσουν αποτελεσματικά στο τέλος μια σχέσης ή στην τοποθέτηση ανυπέρβλητων εμποδίων.

Κάποιος που τριγυρνάει εδώ, βίωσε αυτές τις καταστάσεις περιέργως εις διπλούν (το τράβαγε ο οργανισμός του φαίνεται ).
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-11-08, 17:21
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Πολύ ωραίο και μεγάαααλο θέμα...


Με μια πρόταση … θεωρώ ότι ο μεγαλύτερος εχθρός μιας σχέσης είναι ο ίδιος ο εαυτός μας.

Πώς γίνεται αυτό…; Παράδειγμα, αν είμαι ανασφαλής θα προσπαθήσω να ασκήσω έλεγχο στο/στη σύντροφό μου, αν είμαι εγωϊστής/ ρια θα επιδιώκω να καλύπτονται μόνο οι δικές μου ανάγκες και δεν θα «βλέπω» και τις ανάγκες του άλλου, κοκ. Αυτά είναι προσωπικά χαρακτηριστικά που, σε κάποιο βαθμό, μπορούν και να επηρεάζουν αρνητικά τη σχέση μου και έχουν να κάνουν με την προσωπικότητά μου και κυρίως έχουν να κάνουν με τις «συνθήκες» τις οποίες μεγάλωσα και «έμαθα» για «εμένα» και τις «σχέσεις». Έχει, επίσης, να κάνει με την εικόνα του εαυτού μου, έτσι όπως μου «καθρεφτίστηκε»-δόθηκε από τους γονείς ή τους ανθρώπους που με μεγάλωσαν, από το περιβάλλον-«πρότυπα σχέσεων» που είχα στο μεγάλωμά μου (γονείς ή άλλους που είχαν αυτό το ρόλο) κυρίως όμως από την πρώτη «εμπειρία σύναψης σχέσης» (η οποία δημιουργείται μεταξύ της μητέρας – συνήθως- και του παιδιού όταν αυτό είναι στην ηλικία από 7-24 μηνών).

Αυτή είναι η μία πλευρά. Η άλλη αφορά περισσότερο τον καθένα μας, ως άτομα ενήλικα, ώριμα και ολοκληρωμένα (κατά το δυνατό), ως προσωπικότητες όπου ο/η καθένας/μία έχει τις δικές του εμπειρίες σχέσεων καθώς και την κρίση του γι’ αυτές.Με άλλα λόγια και δεδομένου ότι κανείς δεν έχει μεγαλώσει σε ιδανικό περιβάλλον ούτε είχε τους «τέλειους» γονείς, έχει μεγάλη σημασία πώς «βλέπει» (αν μπορεί) τον εαυτό του να λειτουργεί μέσα στη σχέση του και κυρίως με ποιο τρόπο «μαθαίνει» (από "λάθη", παραλείψεις) ή «διορθώνει» τις συμπεριφορές του μέσα από αυτές τις εμπειρίες σχέσεων.

Αν δεν «γνωρίζω» τον εαυτό μου, τα θέλω, τις ανάγκες μου (όπως επίσης και τα «γιατί» αυτών των «θέλω» και των «αναγκών» μου) θα είναι περισσότερο δύσκολο για μένα να «εντοπίσω» τη χ δυσκολία στη σχέση μου ή τι είναι αυτό που πραγματικά μπορεί να την «μπλοκάρει» και να καταλήξει δυσλειτουργική.

Κάθε σχέση έχει μια δυναμική, αλλάζει και «μετασχηματίζεται» όπως όλοι μας και κάθε τι στη ζωής μας. (Αν το «αρνηθώ» αυτό μάλλον θα «χάσω» τη σχέση).

Με αυτό ως δεδομένο, δεν θεωρώ τίποτα «κεκτημένο» και δεν «εφησυχάζομαι» (αυτό το αναφέρω μέσα στο πλαίσιο του "μη παθολογικού", δηλαδή όχι με ακραίο τρόπο...), γιατί η διατήρηση μιας «ουσιαστικής σχέσης» (έτσι όπως την εννοεί ο/η καθένας/μία) είναι συνεχώς μια πρόκληση, έτσι ώστε να «εφευρίσκω» τρόπους να την προσαρμόζω, να την ενισχύω και να τη "βελτιώνω".

Η «συνταγή-σχέση», ως αποτέλεσμα, θα πρέπει να «δένει» γευστικά αλλά και να αφήνει περιθώριο στο κάθε ένα από τα δύο «συστατικά» να «υπάρχει» παράλληλα, χωρίς το ένα να καλύπτει, να εξαφανίζει, ή και να αλλοιώνει το άλλο και αντίστροφα.



(Ελπίζω να μη σας κούρασα... )
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-11-08, 18:15
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν «γνωρίζω» τον εαυτό μου, τα θέλω, τις ανάγκες μου (όπως επίσης και τα «γιατί» αυτών των «θέλω» και των «αναγκών» μου) θα είναι περισσότερο δύσκολο για μένα να «εντοπίσω» τη χ δυσκολία στη σχέση μου ή τι είναι αυτό που πραγματικά μπορεί να την «μπλοκάρει» και να καταλήξει δυσλειτουργική
χμμμ ολα αυτα που εγραψες πρεπει να απασχολουν το εταιρον μισο σου και οχι εσενα...

το θεμα πρεπει να ειναι προσφερω/δινω και οχι παιρνω

σκεψου ποιες ειναι οι αναγκες του/της οχι οι δικες σου (και για ολα τα υπολοιπα που γραφεις)

αν δεν ειναι ετσι τοτε εισαι λαθος ως προς την σχεση..

αν παλι ο αλλος δεν σου προσφερει αυτα τοτε ειναι εκεινος λαθος

αλλα να σε απασχολει πρωτα τι θα δωσεις και μετα τι θα παρεις

η αγαπη σε μια σχεση πρεπει να κερδιζεται και απο τους δυο συνεχως
αλλοιως μαραζωνει και πεθαινει...

και το "ΕΓΩ" ειναι το καλυτερο οπλο για να την σκοτωσει
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-11-08, 18:57
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ ολα αυτα που εγραψες πρεπει να απασχολουν το εταιρον μισο σου και οχι εσενα...

το θεμα πρεπει να ειναι προσφερω/δινω και οχι παιρνω

σκεψου ποιες ειναι οι αναγκες του/της οχι οι δικες σου (και για ολα τα υπολοιπα που γραφεις)

αν δεν ειναι ετσι τοτε εισαι λαθος ως προς την σχεση..

αν παλι ο αλλος δεν σου προσφερει αυτα τοτε ειναι εκεινος λαθος

αλλα να σε απασχολει πρωτα τι θα δωσεις και μετα τι θα παρεις

η αγαπη σε μια σχεση πρεπει να κερδιζεται και απο τους δυο συνεχως
αλλοιως μαραζωνει και πεθαινει...

και το "ΕΓΩ" ειναι το καλυτερο οπλο για να την σκοτωσει

Aναφέρομαι στο "γνώθι σαυτόν" ως προϋπόθεση για σύναψη και διατήρηση μιας "υγιούς" σχέσης , κάτι που πρέπει να απασχολήσει εμένα καθώς και το έτερο ήμισυ βεβαίως. Νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι οι αναφορές μου δεν είναι υπό το πρίσμα του ναρκισσισμού και του εγωκεντρισμού.

Σαφώς στη σχέση δίνεις και παίρνεις, μοιράζεσαι (με όλες τις έννοιες!) για να μπορέσεις να δώσεις πρέπει πρώτα να έχεις "πάρει" (από την οικογένεια γίνεται αυτό πρωταρχικά).

Για τις δικές του/της ανάγκες μιλώ κι εγώ αλλά...αν δεν μπορώ να "αναγνωρίσω" και να σεβαστώ τις δικές μου ανάγκες πώς θα μπορέσω να κατανοήσω και τις ανάγκες του άλλου...;
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-11-08, 19:07
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
συνηθως και για καποιο μυστηριωδη λογο καλη μου...οσα λιγωτερα εχεις παρει απο την οικογενεια σου τοσα πιο πολλα εχεις να δωσεις...

οσα σου ελειψαν δινεις απλοχερα ακριβως επειδη σου ελειψαν και ξερεις τι σημαινει αυτη η ελειψη...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-11-08, 19:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
συνηθως και για καποιο μυστηριωδη λογο καλη μου...οσα λιγωτερα εχεις παρει απο την οικογενεια σου τοσα πιο πολλα εχεις να δωσεις...
Γιώργο αυτό είναι πολύ τραβηγμένο και δεν μπορείς να το ορίσεις σαν κανόνα.

Υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα που δεν κανουν ένα προσωπικό βίωμα, τόσο κατηγορηματική θέση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-11-08, 19:38
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα που δεν κανουν ένα προσωπικό βίωμα, τόσο κατηγορηματική θέση.
και αλλα τοσα που την κανουν....αν προσεξεις οι νεοι γονεις δεν κανουν ποτε τα λαθη που καναν οι δικοι τους γονεις...ανακαλυπτουν δικα τους που θα αποφυγουν τα παιδια τους να τα περασουν στα δικα τους παιδια...

και ενα προσωπικο βιωμα μπορει να γινει το πιο ισχυρο κινητρο....
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-11-08, 19:44
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
συνηθως και για καποιο μυστηριωδη λογο καλη μου...οσα λιγωτερα εχεις παρει απο την οικογενεια σου τοσα πιο πολλα εχεις να δωσεις...

οσα σου ελειψαν δινεις απλοχερα ακριβως επειδη σου ελειψαν και ξερεις τι σημαινει αυτη η ελειψη...
Θα διαφωνήσω...δεν υπάρχει (για μένα) "μυστυριώδης λόγος" γιατί τίποτα δεν είναι τυχαίο..., ενδεχομένως αν κάποιος έχει βιώσει μια "έλλειψη" από την οικογένειά του να θελήσει να "αναπληρώσει" αυτό το κενό και να (προσπαθήσει) να κάνει το εντελώς αντίθετο στη δική του οικογένεια-παιδιά-σχέση...Δεν λέω ότι είναι ανέφτικτο έχω όμως σοβαρές επφυλάξεις για το τί θα καταφέρει και κυρίως πώς θα καταφέρει κάτι που δεν έχει μάθει και δεν ξέρει...θεωρώ ότι αν συμβαίνει είναι μεμονωμένο (και γιατί θα έχουν επιδράσει και άλλοι παράγοντες πιθανά...)
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-11-08, 19:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
και ενα προσωπικο βιωμα μπορει να γινει το πιο ισχυρο κινητρο....
Ένα προσωπικό βίωμα Γιώργο μου, παραμένει προσωπικό βίωμα, δεν μπορείς να το ορίσεις σαν νόμο στις σχέσεις των ανθρώπων.

Έχω εντελώς διαφορετικά βιώματα και γι αυτό στο λέω.

Πολλές φορές δεν έχει να κάνει με τις καταβολές και το έχουμε συζητήσει σε άλλο θέμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-11-08, 19:52
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
και αλλα τοσα που την κανουν....αν προσεξεις οι νεοι γονεις δεν κανουν ποτε τα λαθη που καναν οι δικοι τους γονεις...ανακαλυπτουν δικα τους που θα αποφυγουν τα παιδια τους να τα περασουν στα δικα τους παιδια...

και ενα προσωπικο βιωμα μπορει να γινει το πιο ισχυρο κινητρο....
Θα πώ κάτι που συμβαίνει κατά κόρον...Από έρευνες, ξέρετε ποιοί γονείς κακοποιούν ή παραμελούν αντίστοιχα τα παιδιά τους; Στη συντριπτική πλειοψηφία είναι αυτοί που είχαν βιώσει οι ίδιοι ως παιδιά κακοποίηση από τους δικούς τους γονείς.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι η κακοποίηση που οι ίδιοι βίωσαν ήταν μια θετική εμπειρία για εκείνους; Όχι. Όμως αναπαραγάγουν αυτό τον τρόπο "διαπαιδαγώγισης" ή τη συμπεριφορά αυτή στα δικά τους παιδιά...

Γιατί; Γιατί αυτό "έμαθαν"... (παρότι όπως ανέφερα είναι μια αρνητική-τραυματική εμπειρία)
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 09-11-08 στις 19:55
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-11-08, 20:19
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
συμφωνω αλλα μιλαμε ξαφνικα για ακραιες καταστασεις...

πχ ο πατερας μου με καταπιεσε πολυ με τα μαθηματα σχολειο εγω αφησα ελευθερα τα παιδια μου...

μια χαρα τα πηγαν εγω εφτυσα αιμα να βγαλω το σχολειο


ο πατερας μου με καταπιεσε τι θα σπουδασω..εγω αφησα ελευθερα τα παιδια να διαλεξουν τι θελουν...

εγω αφου σπουδασα τι ηθελε τσακωθηκα και εργαστηκα εκει που ηθελα εγω

μια χαρα σπουδασανε και εχουν και μισθους του τυπου 5000 ευρουδια καθαρα...και δεν εχουν αυτη την πικρια (ειμαι σιγουρος οτι εχουν αλλες ομως)

εμπειριες του τυπου που λες κωνσταντινα δεν ετυχε να εχω...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-11-08, 20:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πώ κάτι που συμβαίνει κατά κόρον...Από έρευνες, ξέρετε ποιοί γονείς κακοποιούν ή παραμελούν αντίστοιχα τα παιδιά τους; Στη συντριπτική πλειοψηφία είναι αυτοί που είχαν βιώσει οι ίδιοι ως παιδιά κακοποίηση από τους δικούς τους γονείς.
Απόλυτα σωστό αυτό και είναι γερά τεκμηριωμένο στατιστικά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-11-08, 20:32
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
εμπειριες του τυπου που λες κωνσταντινα δεν ετυχε να εχω...
Και είναι ευχάριστο που δεν έχεις.

Aναφέρω ως παράδειγμα τις περιπτώσεις κακοποίησης παιδιών για να "πω" πόσο πολύ επηράζει την προσωπικότητα και μετέπειτα συμπεριφορά μας το περιβάλλον-οικογένεια και ο τρόπος ανατροφής μας...και επιλέχθηκε γιατί ακριβώς είναι μια αρνητική και ακραία περίπτωση (δυστυχώς όχι σπάνια) η οποία παρόλ' αυτά επαναλαμβάνεται...το θύμα γίνεται θύτης, κοκ


(...νομίζω βρισκόμαστε "παραπλεύρως" του θέματος, που τέθηκε αρχικά)
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-11-08, 01:24
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
(...νομίζω βρισκόμαστε "παραπλεύρως" του θέματος, που τέθηκε αρχικά)
Δεν πειράζει καθόλου να πάμε και "παράπλευρα" ή "εκτός" θέματος! Και εκεί λέγονται σημαντικά πράγματα με αφορμή ή σε σχέση με το κυρίως θέμα. Επίσης αν την γνωρίζαμε την απάντηση από την αρχή, δεν θα κουβεντιάζαμε ούτε θα τριγυρνούσαμε σε διάφορους τομείς για να βρούμε την "απάντηση"!
Σχολιάστε ελεύθερα λοιπόν!

Ναιας, είδα αυτό που λες για "τον εαυτό μας" σα χειρότερο εχθρό και σκέφτηκα πως αυτός ο εαυτός που δείξαμε και για αυτόν το εαυτό μας επέλεξε κάποιος, αυτός είναι κ ο υπεύθυνος για την δημιουργία της σχέσης!Επίσης σε μια σχέση ο ένας "εαυτός" δεν δρα ανεξάρτητα πια, αλλά ζυμώνεται μαζί με τον "εαυτό" του άλλου, εξελίσσεται, παίρνει και δίνει. Έτσι ζυμώνεται και εξελίσσεται κ η σχέση.

Όσο για την περίπτωση που κάποιος είναι ανασφαλής και εγωιστής και το βγάζει μέσα στη σχέση με ζήλια ή με προσπάθεια επιβολής και ελέγχου, πιστεύω πως τότε σίγουρα κάποια στιγμή η σχέση αυτή θα αντιμετωπίσει πρόβλημα απο την φύση της.
Είναι λοιπόν ένας πολύ σοβαρός λόγος και θα συμφωνήσω μαζί σου. Σ αυτή την περίπτωση είναι θέμα απόφασης αν θέλει κάποιος να συμμετέχει σε μια τέτοια σχέση.

Θα σχολιάσω και το άλλο ή τα άλλα πρόσωπα εκτός της σχέσης που αναφέρθηκαν από την Epsilon και τον Xenio και θα σας πω πως το βλέπω εγώ.
Γνωρίζω περιπτώσεις και θα συμφωνήσω πως άλλα πρόσωπα μπορούν να παίξουν ρόλο. Για παράδειγμα προηγούμενες σχέσεις ή σύζυγοι που επιμένουν να ενοχλούν (και έχουν κολήσει σαν τις τσίχλες της μπανανούπολης! )! Ίσως και παιδιά από προηγούμενους γάμους, να δυσκολεύονται με νέες καταστάσεις και να δημιουργείται πρόβλημα. Οι γονείς πολλές φορές που είναι προστατευτικοί με τα παιδιά τους κ τα επηρρεάζουν και επειδή και αυτά αγαπούν το ίδιο τους γονεις τους, ακολουθούν τις επιθυμίες τους για να μην τους στεναχωρήσουν. Κάποιοι κακοί σύμβουλοι ή φίλοι επιρρέασαν ή και κάποιο νέο "τρίτο" πρόσωπο που βρήκε τρόπο(; ), χώρο(; ) και τρύπωσε στη σχέση.

Όλα αυτά τα πρόσωπα μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο σε μια σχέση! Αναρωτιέμαι όμως, είναι αυτά τα "εξωτερικά" πρόσωπα που έχουν την μεγαλύτερη ευθύνη στην εξέλιξη της σχέσης, ή τα ίδια τα άτομα της σχέσης; Αν η σχέση είναι σε γερές βάσεις και πάει καλά μπορούν πράγματι να "μπούν" όλοι οι παραπάνω; Είναι αυτοί οι τρίτοι που παίζουν το σημαντικότερο ρόλο ή οι εμπλεκόμενοι στη σχέση που έχουν ή δεν έχουν το "γνώθι σαυτόν" (όπως ανάφερε και η Ναιας) ;
Πιστέυω πως δεν είναι τα τρίτα πρόσωπα, αλλά το πως θα χειριστεί ένα ζευγάρι αυτά τα τρίτα πρόσωπα και αυτό έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας από τη σχέση, με την ίδια τη σχέση.

Έτσι λοιπόν, ας ξαναγυρίσουμε στο ερώτημα και να το περιορίσω ως εξείς:

Θα θεωρήσουμε μια σχέση που δεν έχει εξωτερικούς επηρρεασμούς ή (καλύτερα) τους κοντρολάρει (δεν υπάρχει εξάλλου κλειστό σύστημα στη φύση!). Επίσης δεν υπάρχουν προβλήματα ανασφάλειας, εγωισμών και επιβολής του ενός στον άλλο! Είναι μια σχέση δουλεμένη και σε ισοροπία!
Αυτή, από τι κινδυνεύει;;;;

Περιμένω και άλλες απαντήσεις, γνώμες, βιώματα και ιδέες!

Σας έχω κουράσει εεε; (και εγώ κουράστηκα, θα συνεχίσω όμως κάποια άλλη στιγμή, γιατί έχω να σχολιάσω κ άλλες απαντήσεις σας.)
...
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 10-11-08 στις 01:45
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-11-08, 01:56
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας έχω κουράσει εεε;
Απλώς πρίν κάνεις ένα post, φρόντιζε απο πρίν να μας προ-ειδοποιείς :

"ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΒΑΡΕΤΟΤΑΤΟ POST! ETOIMAΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ!!"

(Ασφαλώς και αστειεύομαι!!)

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα θεωρήσουμε μια σχέση που δεν έχει εξωτερικούς επηρρεασμούς ...Επίσης δεν υπάρχουν προβλήματα ανασφάλειας, εγωισμών και επιβολής του ενός στον άλλο! Είναι μια σχέση δουλεμένη και σε ισοροπία!
Αυτή, από τι κινδυνεύει;;;;
Aν και τέτοιες υπέροχες και παραμυθένιες σχέσεις έχω να δώ απο τον καιρο που παρακολουθούσα μεξικάνικες σαπουνόπερες, θα σου πώ πώς οι πειρασμοί δυστυχώς είναι πολλοί και μεγάλοι. Μπορεί έτσι απλά να έρθει μία γυναικάρα και απλά να σου ξελογιάσει τον άντρα. (και το αντίστροφο)

Εγώ θα πώ once more αυτό που ανέφερε δίς ο papa... η ανία, η βαρεμάρα, η ρουτίνα. Αν και πιστεύω ακράδαντα στην βαθιά αγάπη μεταξύ δύο ανθρώπων (και δη αντρας-γυναίκας), εν τούτοις δεν πιστεύω με τίποτα ότι ο έρωτας κρατάει για πάντα. Στιγμές που ζήσαμε όταν είμασταν ερωτευμένοι κακά τα ψέμματα δεν πρόκειται να τις ξαναζήσουμε όσο και άν αγαπάμε το έταιρο μας ήμισυ. (και αυτό άν θες στο αναλύω)

Ανία, ανία και πάλι ανία...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 10-11-08 στις 02:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.