Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-09, 14:28
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μελομακάρονα ή κουραμπιέδες;

Γλυκά δεν πολυτρώω, μάλλον όταν πρόκειται για τροφικές ατασταλίες είμαι περισσότερο του αλμυρού παρά του γλυκού.

Έλα όμως που τώρα τις γιορτές, υπάρχουν αυτά τα μελομακάρονα που γεμίζουν το σπίτι και τρώγονται ακόμα και δυο - δυο ...... Αντίσταση μηδέν. Πρέπει να έχω φάει ένα κιλό μόνη μου ως τώρα. Οι κουραμπιέδες πάλι με αφήνουν παγερά αδιάφορη.

Λοιπόν, διαβάστε το ειδικά σχόλια για τα δύο επίκαιρα γλυκά, γεμίστε τύψεις όπως κι εγώ και πείτε τα όλα. Το πολύ να ακολουθήσουμε κι οι υπόλοιποι τη Μαρία στο γυμναστήριο (για κανένα μήνα, όχι πιο πολύ)


"Η βασική πληροφορία, που ενδιαφέρει και τους περισσότερους, είναι το πόσες θερμίδες έχει ένα μελομακάρονο ή ένας κουραμπιές. Συγκεκριμένος αριθμός θερμίδων, για το κάθε γλυκό, δεν μπορεί να καθοριστεί, διότι αυτό εξαρτάται από τα υλικά αλλά και από το μέγεθος του γλυκού.

Υπάρχουν δηλαδή μελομακάρονα και κουραμπιεδάκια "μπουκιές" αλλά και πολύ μεγαλύτερα. Υπάρχουν επίσης και πολλές παραλλαγές στις συνταγές, όπως διαφορά στους ξηρούς καρπούς, αλλά και προσθήκη επικάλυψης σοκολάτας.

Προκειμένου να μπορέσει γίνει η σύγκριση των δύο γλυκών, χρησιμοποιείται ένα κοινό παραδοσιακό μελομακάρονο (χωρίς γέμιση ή σοκολάτα) και ένας παραδοσιακός κουραμπιές. Και τα δύο γλυκά έχουν το κλασσικό τους μέγεθος (το βάρος κυμαίνεται στα 40-50γρ).

Η ενεργειακή αξία λοιπόν, οι θερμίδες που αποδίδει δηλαδή το μελομακάρονο ή ο κουραμπιές δεν έχουν σημαντική διαφορά. Κυμαίνονται γύρω στις 200 θερμίδες.

Μπορεί κάποιος να αναρωτηθεί πως είναι δυνατόν το μελομακάρονο που έχει τόσο σιρόπι και είναι και πιο βαρύ, να έχει παρόμοιες θερμίδες με τον κουραμπιέ. Η απάντηση είναι ότι το μελομακάρονο έχει μικρότερη περιεκτικότητα σε λιπαρά, τα οποία αποδίδουν εννέα θερμίδες ανά γραμμάριο, ενώ είναι πιο πλούσια σε απλά σάκχαρα (μέλι και ζάχαρη) τα οποία αποδίδουν 4 θερμίδες ανά γραμμάριο.

Υπάρχουν όμως σημαντικές διαφορές στη διατροφική αξία των δύο γλυκών. Αρχίζοντας από τα λιπαρά που περιέχουν τα δύο γλυκά, ο κουραμπιές περιέχει πολύ περισσότερα κεκορεσμένα λιπαρά από το μελομακάρονο διότι το λίπος που χρησιμοποιείται για την παρασκευή του κουραμπιέ είναι μερικώς ή εξολοκλήρου βούτυρο.

Ομως ακόμα και αν δεν είναι εξολοκλήρου βούτυρο, το άλλο μέρος είναι κάποιο φυτικό λίπος το οποίο περιέχει μερικώς υδρογονωμένα λιπαρά, τα οποία δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

Αντίθετα το μελομακάρονο μπορεί να παρασκευαστεί με ελαιόλαδο, κάτι που το κάνει να υπερέχει σημαντικά έναντι του κουραμπιέ. Στη χειρότερη θα περιέχει κάποιο σπορέλαιο, οπότε και πάλι το ποσοστό κορεσμένων ή υδρογονωμένων λιπαρών θα είναι πολύ χαμηλό.

Τα υπόλοιπα βασικά συστατικά και των δύο γλυκών είναι το αλεύρι, οι ξηροί καρποί και το μέλι και η ζάχαρη για τα μελομακάρονα και τους κουραμπιέδες αντίστοιχα.

Αν σας ενδιαφέρει λοιπόν μόνο η ενεργειακή αξία των γλυκών που θα φάτε, η επιλογή είναι δική σας. Αν όμως έχετε διατροφική συνείδηση και τις γιορτινές αυτές ημέρες, οι οποίες είναι από τη φύση τους φορτωμένες με αρκετά λιπαρά και κυρίως κορεσμένα (ζωικά), καλό θα ήταν να προτιμάτε τα μελομακάρονα, από τους κουρμαμπιέδες αφού τα πρώτα κερδίζουν τη "μάχη" στα διατροφικά σημεία. "


Πηγή
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-09, 14:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σας ενδιαφέρει λοιπόν μόνο η ενεργειακή αξία των γλυκών που θα φάτε, η επιλογή είναι δική σας. Αν όμως έχετε διατροφική συνείδηση και τις γιορτινές αυτές ημέρες, οι οποίες είναι από τη φύση τους φορτωμένες με αρκετά λιπαρά και κυρίως κορεσμένα (ζωικά), καλό θα ήταν να προτιμάτε τα μελομακάρονα, από τους κουρμαμπιέδες αφού τα πρώτα κερδίζουν τη "μάχη" στα διατροφικά σημεία. "
Φτιάχνουμε και τα δύο συνήθως και εμείς τα κάνουμε με τον παραδοσιακό τρόπο.
Τα μελομακάρονα με ελαιόλαδο και κατά 3/4 μέλι, ενώ τους κουραμπιέδες με φρέσκο βούτυρο (αυτό στις γυάλες).

Προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ οι κουραμπιέδες, αλλά λόγω του βούτυρου και της χοληστερίνης, απ' όσα έφτιαξαμ έφαγα μόνο 2
Τα μελομακάρονα είναι πολύ πιο ελαφρά και σαφώς τα τίμησα.
Για να πάρω το αίμα μου πίσω, έφτιαξα αμυγδαλωτά, με αμύγδαλο και ασπράδια αυγού, που είναι πολύ πιο υγιεινά και που επίσης λατρεύω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-09, 15:01
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Από την αρχή της σαρακοστής αρχίζω να φτιάχνω μελομακάρονα δύο τρεις φορές μέχρι την παραμονή των Χριστουγέννων.Κοντά στην παραμονή κάνω τους σπέσιαλ κουρμπιέδες. Προτιμώ τους κουραμπιέδες είναι η αλήθεια, αν και το γνωρίζω καλά ότι έχουν λίγο περισσότερες θερμίδες.Και να σταματούσαμε εδώ θα ήταν καλά έλα όμως τώρα που για την Πρωτοχρονιά φτιάξαμε και τον μπακλαβά; ολοκληρώθηκε το έγκλημα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-09, 15:21
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παντα προτιμουσα τα μελομακαρονα που ειναι πιο γλυκα και σιροπιαστα. Οι κουραμπιεδες ειναι στεγνοι και στυφοί

Χαιρομαι που αυτη τη φορα ετυχε να επιλεξω σωστα :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-09, 15:38
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Μελομακάρονο δαγκωτό!
Τα των θερμίδων είναι υπερβολές. Εκτός, πια, κι αν κάποιος τρώει 10 μελοκάρονα τη μέρα.

ΥΓ: τον κουραμπιέ, ούτε που να τον δω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-09, 15:46
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
στεγνοι και στυφοί
και ..... ανατριχιαστικοί
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-09, 15:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
και ..... ανατριχιαστικοί
Θα πρέπει να δοκιμάσεις τους δικούς μου Η συνταγή μου είναι στο Gourmet, δοκιμάστε
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-09, 17:28
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
επειδή η Μάρθα τους κάνει και τους κουραμπιέδες και τα μελομακάρονα χάλια , προτιμώ να τα τρώω όλα και τις δίπλες που φτιάχνει. Εκεί να δείτε μεγαλείο ψυχής για να μην την προσβάλω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-12-09, 17:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από vgiagias Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή η Μάρθα τους κάνει και τους κουραμπιέδες και τα μελομακάρονα χάλια , προτιμώ να τα τρώω όλα και τις δίπλες που φτιάχνει. Εκεί να δείτε μεγαλείο ψυχής για να μην την προσβάλω
Με πολύ ξύλο πρωί μεσημέρι και βράδυ, θα στρώσεις ....

(Θα τα πω όλα στην Μάρθα)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-12-09, 17:55
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από vgiagias Εμφάνιση μηνυμάτων
τις δίπλες
Α, ναι! Οι δίπλες είναι εκτός συναγωνισμού! (υπάρχει εμότικον που να του τρέχουν τα σάλια; )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.