Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-09, 09:48
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ποιό είναι το αγαπημένο σας χόμπι;

Από μικρό παιδί , ήμουν ανήσυχο πνεύμα. Πάντα ήθελα ν' ασχολούμαι με κάτι.
Ως το μικρότερο παιδί της οικογένειας τ' αδέρφια μου δεν με ήθελαν στην παρέα τους, έτσι βρήκα διεξόδους στα χόμπυ μου.
Το πρώτο μου χόμπυ μέχρι και σήμερα είναι ο φιλοτελισμός(συλλογή γραμματοσήμων) και συλλογή καρτ ποστάλ απ' όλο τον κόσμο.
Aυτά με βοήθησαν να μάθω την γεωγραφία ακόμη και την ιστορία των λαών κατά ένα μέρος.Σήμερα ούσα μεγάλη γυναίκα, τα χόμπυ μου είναι η ζαχαροπλαστική , το διάβασμα και τα σταυρόλεξα.
Θα ήθελα να μας γράψετε κι εσείς τα δικά σας χόμπι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HelenA : 08-10-09 στις 09:53
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-09, 09:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Φίλος, δεν είναι στην ακροβάση, μου εκμυστηρεύτηκε τον καημό του. Πήρε σύνταξη και βαριέται που ζει.

Ήξερα ότι δούλευε με φοβερούς ρυθμούς, δεν ήξερα ότι δεν έκανε τίποτα άλλο εκτός δουλειάς. Είχε βέβαια γυναίκα και παιδιά, αλλά η ζωή του ήταν δοσμένη στην επιστήμη του και στο επάγγελμα του.

Σήμερα νοιώθει πραγματική δυστυχία, γιατί απλά δεν έχει να ασχοληθεί με τίποτα.

Θεωρώ κάτι τέτοιο αδιανόητο, σχεδόν παραλογικό.

Από μικρό παιδί, όπως και εσύ Ελένη, είχα πάντα χρόνο, όχι μόνο για κλασικό παιγνίδι, αλλά με το να ... χαλάω και να δημιουργώ.
Οι χειρότερες μου στιγμές, ήταν τα πολύωρα μεσημεριανά τραπέζια της Κυριακής, που ναι μεν μαζευόταν η οικογένεια ή και άλλοι συγγενείς και φίλοι, αλλά εγώ αφού έτρωγα ήθελα να σηκωθώ. Δεν μπορούσα να κάθομαι χωρίς να κάνω κάτι. Έριχνα ματιές στην Μητέρα μου, ζητώντας με την δικιά μας σιωπηλή επικοινωνία την άδεια της, αλλά που. Τελικά
φταίει λίγο το σκυμμένο κεφαλάκι, ένα ψεύτικο δάκρυ στα μάτια, το παραπονιάρικο ύφος μου (είμαι ακαταμάχητος ο άτιμος σ' αυτό) η Μητέρα μου πείστηκε, ότι εγώ περνάω ένα δράμα και μου έκανε νόημα να σηκωθώ, σαν να μου έλεγε "άντε πάλι με έριξες".

Οι ελεύθερες ασχολίες ή .... ελληνικά τα χόμπι, ήταν τα μόνο που με ξεκούραζαν, σε όλες τις περιόδους της ζωής μου.

Η ιδέα σου ήταν εξαιρετική;
;
Μπορεί από τον διάλογο μας, να βρούμε και άλλες διεξόδους, του ελεύθερου χρόνου μας

Για τα δικά μου, θα προσπαθήσω να τα καταγράψω στα επόμενα μηνύματα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-09, 10:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Λένε ότι με όποιο δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις, ε λοιπόν και εγώ κάθισα δίπλα σε έναν μεγάλο δάσκαλο, τον παιδικό μου φίλο Γιώργο, που ήταν ολόφτυστος ο Κύρος Σμίθ
Στην εποχή μου, τα παιγνίδια ήταν λιγοστά, καμιά σβούρα, γκαζάκια, κανένα αυτοκίνητο ξύλινο (ναι, είχαν ανακαλύψει την ρόδα στα νιάτα μου ..) κα διάφορα άλλα.
Τα παιγνίδια που λατρέψαμε, ήταν αυτά που κατασκευάζαμε εμείς. Το πατίνι μας πρώτο και καλύτερο, πόση δουλειά είχε, αλλά και πόση τελειότητα στην κατασκευή. Το μυαλό του Γιώργου κατέβαζε τις ιδέες, όχι μόνο στην κατασκευή, αλλά και στο που θα βρούμε τα υλικά.
Όσο προχωρούσα στα χρόνια, οι ελεύθερες ώρες μου και οι ασχολίες μου, για την συλλογή γραμματοσήμων, σπιρτόκουτων απ’ όλων των κόσμων (έχω μια τεράστια συλλογή 3.000 τεμαχίων), φωτογραφίας, κινηματογράφηση, (πόσα λεφτά έχω δώσει για τα απλά 8’’ απλό, φιλμάκια των 3 λεπτών… που έμπαιναν στην κουρδιστή μου Zeiss Ikon, στην κατασκευή ξύλινων σπιτιών από τα σπιρτόκουτα και μετά η παράδοση τους στην φωτιά και η φωτογράφιση ή η κινηματογράφηση τους
Μετά ήρθε το διάβασμα, πρώτα τα κλασικά εικονογραφημένα, η Διάπλαση των Παίδων και από κοντά ο Θρυλικός Μικρός Ήρωας του Ανεμοδουρά και ακόμα πιο μετά, ο νέος κόσμος που μου άνοιξε η Πηνελόπη Δέλτα, για να με μυήσει στην λογοτεχνία.

Τα ηλεκτρικά ήταν πάντα η μεγάλη μου αγάπη, από μικρός άλλαζα πρίζες έβαζα πολύφωτα και η Γιαγιά μου με ευλογούσε, μη πάθω κανένα κακό.

Η μεγάλη μου τρέλα ήταν να ανοίγω πράγματα να βλέπω πως είναι μέσα, αρχικό αποτέλεσμα ήταν ότι άνοιγα δεν ξανάκλεινε… Σιγά σιγά όμως έμαθα
Από καθαρή περιέργεια του πως είναι και τι κάνει, αγόρασα το 1980 στο Λονδίνο, τον πρώτο μου υπολογιστή, απλά από έκπληξη στην εικόνα ενός νεαρού, που σε ένα μαύρο κουτί έγραφε γράμματα στην οθόνη μια μικρής τηλεόρασης. Η απάντηση Ιt’s a computer στο what is this μου, με έκανε να ανοίξω ένα στόμα νααα με τα συγχωρήσεως. Ο ΖΧ80 αγοράστηκε αμέσως και η περιπέτεια μου και η δικιά σας στην AcroBase, είχε ξεκινήσει …

Η AcroBase ήταν η αιτία, να ξεκινήσω να γράφω, Ξεκίνησα με τις αυτόνομες ιστοριούλες του Γνωστού Υπαλλήλου, αλλά ο θάνατος της Μητέρας μου, απλά μου έδωσε την αφορμή, να της κάνω ένα αφιέρωμα, κυρίως για την επόμενη γενιά, να μαζέψω το μεγάλο υλικό που είχε και είχα και να γράψω ένα βιβλίο 1500 σελίδων, με καταγραφές της Γιαγιάς μου και με κύρια πηγή το ημερολόγιο της Μητέρας μου.

Χωρίς να έχω ίχνη λογοτεχνικού ταμπεραμέντου, προσπαθώ να συμπληρώσω ένα ιστορικό από τις εμπειρίες της ζωής μου. Μια απλή καταγραφή. Εύχομαι να προλάβω να το ολοκληρώσω.

Μετά το γράψιμο, ήρθε ο μοντελισμός. Με έναν απίθανο τρόπο, ήρθε στα χέρια μου ένα καλό ηλεκτρικό τρένο. Ξεκίνησα να φτιάχνω την μακέτα του και κατάλαβα, ότι η ασχολία με τα ξύλα, μου ήταν ιδιαίτερα γοητευτική, έτσι σύντομα μεταπήδησα στον ελεύθερο μοντελισμό, με κατασκευές χωρίς πλάνο και σωστές διαστάσεις, για να φτάσω σιγά σιγά, στον οργανωμένο μοντελισμό, με σχέδια, τήρηση των διαστάσεων και της κλίμακας και ευρεία χρήση τεχνικών, που με γοήτευσαν.
Το πόσο με ηρεμεί η τελευταία ενασχόληση μου, είναι αδύνατον να σας την διαβιβάσω.
Πάντα με κέντριζε η δημιουργία, προσπάθησα να μάθω ένα μουσικό όργανο, αλλά ατύχησα, προσπάθησα να μάθω να ζωγραφίζω, αλλά ήμουν ανίκανος.
Στον μοντελισμό βρήκα αυτό που γύρευα, την δημιουργία και αυτό με έχει μαγέψει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-09, 11:00
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κινηματογραφος..και Θεατρο.Χωρις ιδιαιτερες επιδοσεις...Απλα μου αρεση να βλεπω καλοβαλμενα εργα..
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-09, 11:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Κινηματογραφος..και Θεατρο.Χωρις ιδιαιτερες επιδοσεις...Απλα μου αρεση να βλεπω καλοβαλμενα εργα..
Αυτό δεν είναι καθαρά χόμπι, μάλλον διασκέδαση πιο πολύ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-09, 12:24
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
θα ήθελα να αναφέρω και κάποια άλλα χόμπι που είχα κατά καιρούς.
Την συλλογή νομισμάτων όλων των εποχών.Από τα παλιά χαρτονομίσματα της
γιαγιάς τα λεγόμενα εκατομμύρια,
όπως και κέρματα και δεκάρες και πεντάρες.
Άλλη συλλογή που έκανα ήταν τα σπιρτόκουτα
από τότε με την φλόγα όσοι θυμούνται.
Επειδή όμως μου πιάνανε πολύ μέρος και ήταν δύσκολο στις συνεχείς μετακομίσεις λόγω μεταθέσεων αναγκάσθηκα να σταματήσω αυτό το χόμπυ μου.Πάντως απ'ότι καταλάβατε μου αρέσουν πολύ οι συλλογές εκτός βέβαια (που έως τώρα δεν το ανέφερα) τα εργόχειρα, που αυτά δεν θα τα σταματήσω ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-09, 18:55
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
η λόξα μου (χόμπι) από το 1972 ήταν το ενυδρείο, η μανία μου να αγοράζω ότι καλλίτερο σε μηχανήματα αναπαραγωγής ήχου και φυσικά πακέτο η φωτογραφία (εκεί να δεις χρήμα που έφυγε),
τώρα όμως λόγω συντάξεως σε 8 μήνες έγινε όλο το φωτογραφικό αρχείο ψηφιακό, απολαμβάνω τα μέρη που είχα πάει τις οικογενειακές στιγμές και πως ήμουν νέος ( αυτό με πληγώνει)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.