Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-10, 15:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Απειλή για τα λεξικά το Διαδίκτυο;

Η Oxford University Press, εκδότης του γνωστού λεξικού της αγγλικής γλώσσας, δήλωσε ότι, δεδομένης της προτίμησης των ατόμων να χρησιμοποιούν την online έκδοση, θεωρείται αβέβαιη η κυκλοφορία της επόμενης έντυπης έκδοσης του.

Η ψηφιακή έκδοση του λεξικού δέχεται περισσότερες από δύο εκατομμύρια επισκέψεις το μήνα από συνδρομητές που πληρώνουν το ποσό των 295 δολαρίων το χρόνο. Αντίθετα, η έντυπη έκδοση, που φτάνει τους είκοσι τόμους και κοστίζει 1.195 δολάρια, έχει πουλήσει συνολικά 30.000 αντίτυπα.

Πρόκειται για ακόμη ένα σημάδι ότι η ταχύτητα και η ευκολία χρήσης τέτοιων υπηρεσιών στο Ίντερνετ απειλούν τις αντίστοιχες έντυπες εκδόσεις. Η Google και η Wikipedia είναι πολύ πιο δημοφιλή ερευνητικά εργαλεία από την Britannica, ενώ δεκάδες δωρεάν λεξικά βρίσκονται στη διάθεση των χρηστών, όχι μόνο στους υπολογιστές, αλλά και σε φορητές συσκευές, όπως το iPhone. Οι αλλαγές πραγματοποιούνται με τέτοια ταχύτητα, που εκτιμάται ότι όταν οι λεξικογράφοι τελειώσουν την αναθεώρηση της τρίτης έκδοσης του, είναι αμφίβολο αν τελικά θα εκτυπωθεί.

«Παρατηρούμε αυξημένη ζήτηση της διαδικτυακής έκδοσης», αναφέρει σε δήλωση η Oxford University Press. «Ωστόσο, η έντυπη έκδοση θα ληφθεί σοβαρά υπόψη υπό την προϋπόθεση ότι θα υπάρξει επαρκής ζήτηση». Ο Νάιτζελ Πόρτγουντ, διευθύνων σύμβουλος του εκδοτικού οίκου, δήλωσε σε συνέντευξη του ότι θεωρεί αμφίβολη την εκτύπωση της νέας έκδοσης του λεξικού. Το σχόλιο του αναφέρεται στην πλήρη έκδοση του έντυπου λεξικού, αν και, όπως σημείωσε, οι διαδικτυακές εκδόσεις επηρεάζουν τις πωλήσεις και των μικρότερων λεξικών.

Φυσικά είναι πολύ νωρίς ακόμη για να προδικάσει κάποιος την εξαφάνιση των έντυπων λεξικών λόγω των ψηφιακών τους εκδοχών. Α σχολεία εξάλλου εξακολουθούν να χρησιμοποιούν έντυπα λεξικά, ενώ η ζήτηση του μπέστ-σέλερ, Advanced Learner's Dictionary, είναι υψηλή στους μη αγγλόφωνους μαθητές.

Ο Μπεν Ρόμπινσον, συγγραφέας στο Λονδίνο, και κάτοχος μιας μικροσκοπικής έκδοσης του λεξικού του Oxford Press που προϋποθέτει τη χρήση μεγεθυντικού φακού για να διαβαστεί, ανατρέχει στις σελίδες του όλο και πιο αραιά. Αντίθετα ανατρέχει στο λεξικό του iPhone, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις χρησιμοποιεί τη διαδικτυακή έκδοση του Oxford English Dictionary, όταν αναζητά την πλήρη ιστορία ή περισσότερες ερμηνείες για κάποια λέξη.

Ένα ακόμη πλεονέκτημα της διαδικτυακής έκδοσης του λεξικού είναι ότι καθιστά ευκολότερο για τον εκδότη να ενημερώσει το περιεχόμενο με νέες λέξεις ή τον εμπλουτισμό όσων υπάρχουν ήδη. Το λεξικό της Oxford University Press εκδόθηκε για πρώτη φορά σε μέρη, ξεκινώντας το 1884. Συνέχισε να αναπτύσσεται για δεκαετίες, μέχρι το 1928. Η σημερινή του έκδοση περιέχει 291.500 ερμηνείες λέξεων και 2,4 εκατομμύρια αναφορές ως πηγές.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες Associated Press

Σχόλιο : Το βλέπω και εγώ αυτό. Όλο και πιο αραιά ανοίγω λεξικό ή εγκυκλοπαίδεια. Καταφεύγω στην γρήγορη λύση των online λεξικών ή του Google και μόνο αν είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο, καταφεύγω στο έντυπο.

Με στεναχωρεί αυτό, αλλά είναι απείρως πιο πρακτικό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-10, 15:42
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με στεναχωρεί αυτό, αλλά είναι απείρως πιο πρακτικό.
Πόσο κοστίζει (οικολογικά, οικονομικά) ένα πολύτομο έντυπο λεξικό 60-70.000 λέξεων από τις οποίες θα ανατρέξεις σε μερικές εκατοντάδες;

Η online έκδοση είναι πιο μικρή, πιο ελαφριά, και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις οπουδήποτε στον κόσμο, όχι μόνο σπίτι σου. Και δεν έκοψαν δέντρα για να την τυπώσουν.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-10, 16:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δεν έκοψαν δέντρα για να την τυπώσουν.
Αν διανοηθεί κανείς, ότι καθημερινά τυπώνονται χιλιάδες εφημερίδες και έντυπα, που έχουν ημερομηνία λήξης, την ακριβώς επόμενη μέρα, δεν θεωρώ κατασπατάληση φυσικών πόρων, την ύπαρξη των βιβλίων, που συνήθως τα έχεις, για μια ολόκληρη ζωή.

Δεν αντιδρώ στην ύπαρξη ηλεκτρονικών βιβλίων, είναι αναπόσπαστο μέρος της εξέλιξης της τεχνολογίας. Στις διακοπές μου είχα πάρει και στο netbook και στο N800, δεκάδες ebooks, από τα οποία διάβασα καμιά 15ρια, χωρίς, φυσικά, κανένα έξτρα βάρος. Απλά αν μπορούσα να διαλέξω, θα προτιμούσα το βιβλίο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-10, 16:17
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι αλλα τα διαδικτyaka λειτουργουν καταναλωνοντας οργανικα υπολειματα προϊστορικων οργανισμων. Τι τεχνοκρατης που εισαι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-10, 16:38
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν διανοηθεί κανείς, ότι καθημερινά τυπώνονται χιλιάδες εφημερίδες και έντυπα, που έχουν ημερομηνία λήξης, την ακριβώς επόμενη μέρα, δεν θεωρώ κατασπατάληση φυσικών πόρων, την ύπαρξη των βιβλίων, που συνήθως τα έχεις, για μια ολόκληρη ζωή.
Αν αγοράζεις περιοδικά και εφημερίδες, ναι, πιο πολλά δέντρα σκοτώνεις στη διάρκεια της ζωής σου. Ευτυχώς πολλοί από μας δεν έχουν το χώρο ή τα χρήματα για έντυπα, και αυτή η συνήθεια των υπέρβαρων, μη ανακυκλώσιμων περιοδικών κάποια στιγμή θα εκλείψει.

Μερικοί τύποι βιβλίων λειτουργούν καλά σε έντυπο. Μυθιστορήματα, κλπ επί παραδείγματι. Γενικά ό,τι διαβάζεις από την αρχή ως το τέλος γραμμικά.

Άλλοι τύποι βιβλίων (λεξικά, εγχειρίδια, τηλεφωνικοί κατάλογοι, τεχνικά και ακαδημαϊκά συγγράματα) δε μπορούν να οργανωθούν ούτε σωστά ούτε εύκολα σε έντυπη μορφή. Αν ξέρεις ότι σε ένα βιβλίο υπάρχει μια παράγραφος που ασχολείται με ένα λεπτό θεματάκι που σε ενδιαφέρει, μόνο σε ηλεκτρονική μορφή θα μπορέσεις να τη βρεις. Ακόμα και το καλύτερο ευρετήριο δεν περιέχει όλες τις λεπτές έννοιες ενός βιβλίου, και ακόμα και το καλύτερο ευρετήριο είναι πιο αργό από το χειρότερο search σε ηλεκτρονικό κείμενο.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
tertios (08-09-10), Xenios (08-09-10)
  #6  
Παλιά 09-09-10, 21:20
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα τα διαδικτyaka λειτουργουν καταναλωνοντας οργανικα υπολειματα προϊστορικων οργανισμων. Τι τεχνοκρατης που εισαι
Το ίδιο ακριβώς (σε σημαντικά μεγαλύτερες ποσότητες) καταναλώνει η βιομηχανία μεταφορών που χρησιμοποιεί μηχανές εσωτερικής καύσης για να μεταφέρει βιβλία, από τα πιο βαριά εμπορικά είδη. Και η ενέργεια και το νερό εκτύπωσης κοστίζουν ακόμα περισσότερο. Και τελικά το λεξικό είναι ήδη σε «διαδικτυακά» γιατί αφ'ενός εκεί φιλοξενείται και αφ'ετέρου εκεί αναπτύσσεται.

Από την άλλη, είναι φοβερά δύσκολο να υπολογίσεις πόση ενέργεια χρειάζονται, πχ, 100 MB για να διατηρηθούν και να «δημοσιευθούν». Οι δίσκοι δεν καταναλώνουν ρεύμα όταν είναι σβηστοί, και δε χρειάζονται ρεύμα για να διατηρήσουν τα δεδομένα τους.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-10, 15:21
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνω με τον Αλέξη, αναφορικά προς τα λεξικα και τα βιβλία πληροφοριακού υλικου, εγκυκλοπαίδειες κλπ.

Τα παλια καλα βιβλία δίνουν βεβαια την αίσθηση μιας ρομαντικής εικόνας βιβλιοφίλων, που δυστυχώς χάνεται.

Νεώτερα, αξιόλογα , βιβλία πάλι ειναι απαραίτητα στον διαβιβλιακό χρήστη, που θέλει να σημειωνει με το μολυβακι στο περιθωριο και να κανει παρατηρησεις μεγεθους ....του ιδιου του βιβλιου.

Τα επιχειρηματα περι δενδρων, οικονομιας και αντίληψης της προστασίας περιβάλλοντος είναι ισχυρά, έχουν όμως πιο βαθύ πνευματικό υπόβαθρο.

Ευχαριστω πάντως για το θεμα αυτο.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-10, 22:07
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παλια καλα βιβλία δίνουν βεβαια την αίσθηση μιας ρομαντικής εικόνας βιβλιοφίλων, που δυστυχώς χάνεται.
Ο βιβλιόφιλος είναι φανατικός αναγνώστης, όχι υποχρεωτικά φανατικός ιδιοκτήτης βιβλίων.

Σε χώρες που υπάρχουν δημόσιες δανειστικές βιβλιοθήκες (πχ Λευκορωσία, Εκουαδόρ, Νιγηρία, κλπ), μπορείς να είσαι απίστευτος βιβλιοφάγος και βιβλιόφιλος και να μη σου ανήκει ούτε ένα βιβλίο.

Προσωπικά πάντως είμαι υπερβολικά νομαδικός για να μπορώ να έχω πλέον έντυπα βιβλία στα οποία ανατρέχω τακτικά. Η μεταφορά της βιβλιοθήκης μου από Εδιμβούργο Αθήνα κόστισε πάνω από €1.000: δεν έχω την πολυτέλεια να την ανεβοκατεβάζω κάθε δυο μήνες.

Και με την ύπαρξη desktop search engines (σε όλα τα λειτουργικά εκτός Windows), για να βρω εκείνη την παλαβή παράγραφο σε εκείνο το βιβλίο/άρθρο/σύγραμμα που δε θυμάμαι, πατάω ένα πλήκτρο και βρίσκω ό,τι χρειάζομαι. (και κάνω και όσες σημειώσεις θέλω στα περιθώρια)

Επίσης, υπάρχουν βιβλία που απλά δε μπορείς να βρεις ποτέ (αρχαία/σπάνια συγγράματα), και που μόνο σε ηλεκτρονική μορφή θα πλησιάσεις ποτέ σου, εκτός κι αν είσαι πρύτανης κάποιας αρχαίας γραμματείας με διασυνδέσεις, χειρουργική μάσκα και γάντια latex.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Oasis (11-09-10)
  #9  
Παλιά 10-09-10, 23:15
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, υπάρχουν βιβλία που απλά δε μπορείς να βρεις ποτέ (αρχαία/σπάνια συγγράματα), και που μόνο σε ηλεκτρονική μορφή θα πλησιάσεις ποτέ σου, εκτός κι αν είσαι πρύτανης κάποιας αρχαίας γραμματείας με διασυνδέσεις, χειρουργική μάσκα και γάντια latex.
Α μια φορα ειχα "ξεφυλλισει" το χειρογραφο Βοινιτς, μια πολυ ευπεπτη, βατη και αναλαφρη αναγνωση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 10-09-10 στις 23:19
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-09-10, 01:06
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Α μια φορα ειχα "ξεφυλλισει" το χειρογραφο Βοινιτς, μια πολυ ευπεπτη, βατη και αναλαφρη αναγνωση
Το'χω «διαβάσει» κι εγώ αυτό. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον για λόγους που αρκετοί από τους μελετητές του δεν ενστερνίζονται. (νομίζω ότι έχουμε κοινό ενδιαφέρον στις φάρσες, στις conlangs και στα urban legends)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-09-10, 08:52
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο βιβλιόφιλος είναι φανατικός αναγνώστης, όχι υποχρεωτικά φανατικός ιδιοκτήτης βιβλίων.
Θα σου φανεί περίεργο, αλλα αναπτύσσονται τάσεις κατοχής (possession) μέχρι και να το φας, όπως λέμε. Πάντως το μέλλον διαγράφεται ήδη

εδω http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_a...09/2010_354532
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 11-09-10 στις 09:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.