Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-08, 19:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Φιλοσοφούμε σήμερα;

Χθες μίλαγα με τις ώρες, με φίλο στην άλλη άκρη του ατλαντικού, μέχρι τα ξημερώματα, στο skype.

Καταλήξαμε σε ένα συμπέρασμα που θα ήθελα να σας το μεταφέρω για να ζητήσω την γνώμη σας.

Βγάλαμε λοιπόν το συμπέρασμα, ότι και εδώ στην AcroBase αλλά και στον κύκλο των φίλων και γνωστών, αλλά και στην εν γένει ζωή πολιτική κοινωνική καλιτεχνική, ότι οι Έλληνες δεν έχουν πλέον το χάρισμα, να συγκλίνουν συζητώντας.

Μπορεί κάποιος να μου πει ότι έτσι είμαστε σαν λαός. Θα του απαντήσω ότι κάνει λάθος. Έχω λάβει μέρος σε συζητήσεις ή έχω ακούσει σαν πιο νέος συζητήσεις μεγαλυτέρων ανθρώπων, που κατέληγαν σε ένα κοινά αποδεκτό συμπέρασμα.

Παλιότερα στην AcroBase, αυτά τα παιδιά που σήμερα μεγάλωσαν και έγιναν καταξιωμένοι άνθρωποι επιστήμονες και οικογενειάρχες, ξέρετε πόσες ιδέες μου έχουν αλλάξει;
Ξέρετε πόσο με έχουν στριμώξει και με έχουν πείσει για δεκάδες θέματα;

Στον χώρο αυτό έχουν γίνει εξαιρετικοί διάλογοι και φιλοσοφικοί μεταξύ άλλων.

Αν και ο Αριστοτέλης είπε "Εγω μεν ουν της αισθήσεως γίνεται μνήμη, εκ δε μνήμης πολλάκις του αυτού γινόμενης εμπειρία,... εκ δ' εμπειρίας τέχνης αρχή και επιστήμης" θα κλείνω πιο πολύ στο διαλεκτικό Σωκράτη, που δεν θεωρεί τίποτα δεδομένο.

Σήμερα υπάρχει στείρα αντιπαράθεση απόψεων, κλειδαμπαρωμένες θέσεις και απόψεις από τις οποίες κανείς δεν κάνει πίσω.

Το ίδιο συμβαίνει εδώ, στην πολιτική σκηνή, στην κοινωνική μας ζωή, παντού.

Έχουμε φτάσει να καταλήξουμε σε δύο χρώματα, το μαύρο και το άσπρο.

Θα θέλατε να το συζητήσουμε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-08, 20:12
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε φτάσει να καταλήξουμε σε δύο χρώματα, το μαύρο και το άσπρο.

Θα θέλατε να το συζητήσουμε;
Όχι, γιατί εγώ είμαι με το άλλο χρώμα!

Πέρα από την πλάκα, δε νομίζω οτι οι άνθρωποι αλλάζουν εύκολα γνώμη. Θα έλεγα οτι ο διάλογος και η πνευματικότητα (ως γενική αρετή) δεν είναι και τόσο της μόδας τελευταία. Κατα τα άλλα, φιλοσοφία και ψυχολογία light είναι επίκαιρη με την έννοια οτι καλύπτει ένα ορισμένο αγοραστικό κοινό που αγαπά πονήματα του τύπου "γίνε και εσύ νομπελίστας σε 2 εβδομάδες" ή "πως να ζήσετε τη ζωή σας χωρίς να σας θεωρούν ηλίθιο" κλπ κλπ

Δεν περιμένω πάντως ν'ακούσω στο ραδιόφωνο τον Wittgenstein να τσακώνεται με τον Russel.

Για να κλείσω με μια ερώτηση, ποιούς θα θεωρούσατε σύγχρουνους διανοούμενους με επίκαιρο λόγο και ουσιαστική επιρροή? Κάποιους που ίσως έχουμε τους βλέπουμε μάλλον ως καρικατούρες...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-08, 01:42
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες μίλαγα με τις ώρες, με φίλο στην άλλη άκρη του ατλαντικού, μέχρι τα ξημερώματα, στο skype.
Σ' εμάς λες ότι δουλεύεις, αλλά το παρακάμπτω αυτό
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάλαμε λοιπόν το συμπέρασμα, ότι και εδώ στην AcroBase αλλά και στον κύκλο των φίλων και γνωστών, αλλά και στην εν γένει ζωή πολιτική κοινωνική καλιτεχνική, ότι οι Έλληνες δεν έχουν πλέον το χάρισμα, να συγκλίνουν συζητώντας.
Γιατί η συζήτηση πρέπει να καταλήγει απαραίτητα σε σύγκλιση απόψεων; Τώρα θέτεις το "άσπρο ή μαύρο" ή άλλως "ή του ύψους ή του βάθους".
Δηλαδή ή θα πλακωνόμαστε ή θα συμφωνούμε; Η συζήτηση δεν είναι κατά βάσιν ανταλλαγή απόψεων;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλιότερα στην AcroBase, αυτά τα παιδιά που σήμερα μεγάλωσαν και έγιναν καταξιωμένοι άνθρωποι επιστήμονες και οικογενειάρχες, ξέρετε πόσες ιδέες μου έχουν αλλάξει;
Ξέρετε πόσο με έχουν στριμώξει και με έχουν πείσει για δεκάδες θέματα;
Έχεις αναλογιστεί ότι στο μεταξύ κι εσύ μπορεί να έχεις αλλάξει; (κι εγώ, κι ο δίπλα, κλπ, κλπ...) Ότι μπορεί περνώντας ο χρόνος να παγιώνονται τόσο οι ιδέες σου και να μην είσαι πλέον τόσο διαλλακτικός όσο κάποτε;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον χώρο αυτό έχουν γίνει εξαιρετικοί διάλογοι και φιλοσοφικοί μεταξύ άλλων.
Και συνεχίζουν κατά καιρούς να γίνονται. Εχμ... κάπως...
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα υπάρχει στείρα αντιπαράθεση απόψεων, κλειδαμπαρωμένες θέσεις και απόψεις από τις οποίες κανείς δεν κάνει πίσω.
Εξαρτάται το θέμα και τους διαλεγόμενους. Προσωπικά έχω συλλάβει αρκετές φορές τον εαυτό μου να επανελέγχει κι ενίοτε να αναθεωρεί απόψεις.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα θέλατε να το συζητήσουμε;
Εσύ θα ήθελες;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε φτάσει να καταλήξουμε σε δύο χρώματα, το μαύρο και το άσπρο.
Ε, καλά! Υπάρχει πάντα και το μωβ!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-08, 12:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί η συζήτηση πρέπει να καταλήγει απαραίτητα σε σύγκλιση απόψεων; Τώρα θέτεις το "άσπρο ή μαύρο" ή άλλως "ή του ύψους ή του βάθους".
Δηλαδή ή θα πλακωνόμαστε ή θα συμφωνούμε; Η συζήτηση δεν είναι κατά βάσιν ανταλλαγή απόψεων;
Μεταξύ του "πλακωνόμαστε" και του "συμφωνούμε", δηλαδή μεταξύ αυτών που εγώ αποκαλώ μαύρο άσπρο, υπάρχουν πολλές χιλιάδες αποχρώσεις, που όλες πρέπει να ξεκινάνε στον σεβασμό του ενός προς τον άλλο, του δικαιώματος να έχει άλλη γνώμη.

Δεν μίλησα για την απόλυτη σύγκλιση, μίλησα για τον εντοπισμό των σημείων που δύο άνθρωποι συμφωνούν ή διαφωνούν. Αν τα σημεία αυτά οριοθετηθούν σε ένα διάλογο, δεν θα είναι εμπόδιο στην ανταλλαγή των απόψεων.

Η κατά το δυνατόν σύγκληση είναι η πεμπτουσία του διαλόγου δύο σοβαρών ανθρώπων του ίδιου καλού πνευματικού επιπέδου. Δεν μπορείς να κάνεις διάλογο με ένα χούλιγκαν πχ. Είναι καλύτερα να πας στον τοίχο και να του μιλήσεις, ο τοίχος θα σε σεβαστεί και δεν θα απαντήσει, ο χούλιγκαν όμως θα σου ανοίξει το κεφάλι.

Όποιος πάει σε ένα διάλογο με απόψεις ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε; Ή εμένα αυτές είναι οι απόψεις μου και δεν καταλαβαίνω τίποτα, καλύτερα να κάτσεις σπιτάκι σου να δεις την Λόλα 7-8 στο Αντ1.

Τι στο καλό Παππού τον είχαμε τον Σωκράτη, πρέπει να συζητάμε, πρέπει να διαλογιζόμαστε, πρέπει να τολμάμε να πούμε την άποψη μας και ταυτόχρονα πρέπει να είμαστε ανοικτοί στην άλλη άποψη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-08, 12:10
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταξύ του "πλακωνόμαστε" και του "συμφωνούμε", δηλαδή μεταξύ αυτών που εγώ αποκαλώ μαύρο άσπρο, υπάρχουν πολλές χιλιάδες αποχρώσεις, που όλες πρέπει να ξεκινάνε στον σεβασμό του ενός προς τον άλλο, του δικαιώματος να έχει άλλη γνώμη.
Και φυσικά έβαλες την απάντηση που ήθελα...


Δεν αμφέβαλλα ότι συμφωνούσαμε.
Το ερώτημα είναι πόσοι μπορούμε να καταπιούμε το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε" μας και να αποδεχθούμε την άποψη του άλλου; ή έστω να τη σκεφτούμε... Πόσοι έχουμε το σθένος και την τόλμη να αναρωτηθούμε "βρε μήπως κάνω λίγο λάθος;".
Κι ακόμη χειρότερα... Πόσοι έχουμε αυτιά για να ακούμε τους άλλους κι όχι τον εαυτό μας;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
παιδια συγνωμη, αλλα αυτο το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε" που πετατε συνεχεια οτι το λενε οι καφροι, εγω δεν το εχω ακουσει ποτε... μηπως τα μαυριζετε τα πραγματα πιο πολυ απο οτι ειναι; μηπως δεν ειναι ολοι τοσο καφροι οσο δηλωνετε;

Εκτος αν ετυχε να μη το ακουσω απλα επειδη ολοι ξερουν ποιος ειμαι εγω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-11-08 στις 12:26
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-08, 13:13
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Νομίζω πως ο Στάνλεϋ έθιξε την ουσία του ζητήματος.
Γινόμαστε ξερόλες επειδή διαβάσαμε όλα τα μαύρα γράμματα από ένα άρθρο, ή επειδή ακούσαμε όλη την εκπομπή του Αυτιά.
Και βέβαια δεν έχουμε άδικο. Δεν γίνεται να έχουμε άδικο.
Πόσο εύκολο είναι να παραδεχτούμε πως έχουμε άγνοια;

Δεν γίνεται να έχουμε όλοι την ίδια γνώμη. Τέτοια ομοιογένεια είναι απλά ανέφικτη.
Δεν γίνεται όμως να έχουμε και την ίδια γνώση.
Παραδεχόμενοι την άγνοιά μας, μαθαίνουμε κάτι περισσότερο.
Πλευρές που δεν είχαμε φανταστεί.
Και έτσι αλλάζουμε όπως μας είπε η μωβ Ανεμώνη. Δεν μένουμε ίδιοι.
Προσπαθούμε να βελτιωθούμε.
Όμως Στέλιο, αν παλιά υπήρχε η αγορά ή η πλατεία, τι υπάρχει σήμερα;
Για εμας τους τυχερούς η δυνατότητα να επικοινωνήσουμε έστω και με κάτι ανάμεσα στον γραπτό και τον προφορικό λόγο.
Για τους υπολοίπους;
Είναι τυχεροί όταν επικοινωνούν με sms.

Αλλά και στα φόρουμ αρχίζουν οι συντομογραφίες τα greeklish και διάφορα αλλά κόλπα, που φαίνεται να συντομεύουν τον χρόνο μας, αφαιρούνται έτσι όμως εκφραστικά μέσα.
Γιατί τελικά κατά μεγάλο μέρος η άποψη μας είναι και τα εκφραστικά μας μέσα.
Όσο στενεύει ο ορίζοντας, τόσο πιο πολύ περιχαρακονόμαστε.
Η λογική του fast food με τα ευκολοχώνευτα φαγητά μας κάνει να μην μπορούμε να μασήσουμε πραγματική τροφή.
Και τελικά όταν ο Σωκράτης τεκμηρίωσε στην Απολογία του με την πένα του Πλάτωνα το "Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα" και γιατί ταυτόχρονα ο Θεός είπε : "Απ' όλους του ανθρώπους σοφότερος είναι ο Σωκράτης", φαίνεται πως από παλιά οι άνθρωποι τα "ξέραν όλα¨ και ήταν ξεροκέφαλοι.
Απλά σήμερα κάνουμε κάστρο την Άγνοια μας, και την βαφτίζουμε και γνώση.
Και κάτι τελευταίο. Έχω έναν γνωστό ο οποίος ξέρει ιστορία μόνο μέσα από τις ταινίες. Γι αυτόν ο Μέγας Αλέξαντρος, ο Αχιλέας, ο Λεωνίδας και ο Ξέρξης, είναι μόνο ότι έχουν πει οι ταινίες πως είναι. Και δεν σηκώνει κουβέντα. "Αφού το είδα" σου λέει. Και δυστυχώς δεν υπερβάλλω καθόλου.
Νομίζω πως είμαστε τυχεροί ακόμα που υπάρχουν το άσπρο και το μαύρο.
Όπως πάμε σε λίγο θα υπάρχει μόνο ένα.
Όχι χρώμα,
Λέξη.
Ούγκ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-08, 13:20
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο εύκολο είναι να παραδεχτούμε πως έχουμε άγνοια;
Παραδεχόμενοι την άγνοιά μας, μαθαίνουμε κάτι περισσότερο.
Ο νόμος της εξέλιξής μας...
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά σήμερα κάνουμε κάστρο την Άγνοια μας, και την βαφτίζουμε και γνώση.
...και η δυστυχία μας.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-08, 13:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια συγνωμη, αλλα αυτο το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε" που πετατε συνεχεια οτι το λενε οι καφροι, εγω δεν το εχω ακουσει ποτε...
μένεις ακόμα Ελλάδα ή έχεις μεταναστεύσει

Είναι τόσο σύνηθες να συναντάς τέτοια αντίδραση, σε σημείο που να μην σου επιτρέπει να εξηγήσεις τι εννοείς.

Στην ίδια την AcroBase έχουμε πολλές περιπτώσεις του ξέρεις ποιος είμαι εγώ, εκφρασμένη με πολλούς τρόπους.
Άλλος θεωρεί τον εαυτό του αυθεντία, πιο έξυπνο, πιο προχωρημένο και εκνευρίζεται που δεν τον προσκυνάνε.

Άλλος έχει τέτοια εγωπάθεια που παρά τις επίμονες παρατηρήσεις από το σύνολο των γνωστών του και των φίλων του, εξακολουθεί να κάνει τον αθώο, όταν κατά συρροή και κατ εξακολούθηση φέρθηκε το λιγότερο απαίσια.

Είμαι μια χώρα που κατοικούν κυρίως μέλη της φυλής "Ξερεισποιοσειμεγωρέ". Οι άλλοι είναι μειονότητα.
Αυτοί μας κυβερνάνε, αυτοί μας εξουσιάζουν, αυτοί μας ταλαιπωρούν με πολλές παραλλαγές.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-03-11 στις 17:05
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-11, 17:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ποιο απ'όλα;;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-11, 20:04
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Σε όλους τους comme il faut ψευδοπροβληματισμούς και σ' όλες τις δηλώσεις που μείνανε δηλώσεις, που λέει και το άσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-11, 22:43
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
και σ' όλες τις δηλώσεις που μείνανε δηλώσεις
Έτσι είναι οι (γραπτές) δηλώσεις, για να μένουν. Scripta manent.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-11, 23:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Επισης οι δηλωσεις ειναι και για να διαβαζονται και να λαμβάνονται υπ'όψη :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-05-12, 17:45
Το avatar του χρήστη Emergence...
Emergence... Ο χρήστης Emergence... δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-11-12 01:00
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες μίλαγα με τις ώρες, με φίλο στην άλλη άκρη του ατλαντικού, μέχρι τα ξημερώματα, στο skype.

Καταλήξαμε σε ένα συμπέρασμα που θα ήθελα να σας το μεταφέρω για να ζητήσω την γνώμη σας.

Βγάλαμε λοιπόν το συμπέρασμα, ότι και εδώ στην AcroBase αλλά και στον κύκλο των φίλων και γνωστών, αλλά και στην εν γένει ζωή πολιτική κοινωνική καλιτεχνική, ότι οι Έλληνες δεν έχουν πλέον το χάρισμα, να συγκλίνουν συζητώντας.

Μπορεί κάποιος να μου πει ότι έτσι είμαστε σαν λαός. Θα του απαντήσω ότι κάνει λάθος. Έχω λάβει μέρος σε συζητήσεις ή έχω ακούσει σαν πιο νέος συζητήσεις μεγαλυτέρων ανθρώπων, που κατέληγαν σε ένα κοινά αποδεκτό συμπέρασμα.

Παλιότερα στην AcroBase, αυτά τα παιδιά που σήμερα μεγάλωσαν και έγιναν καταξιωμένοι άνθρωποι επιστήμονες και οικογενειάρχες, ξέρετε πόσες ιδέες μου έχουν αλλάξει;
Ξέρετε πόσο με έχουν στριμώξει και με έχουν πείσει για δεκάδες θέματα;

Στον χώρο αυτό έχουν γίνει εξαιρετικοί διάλογοι και φιλοσοφικοί μεταξύ άλλων.

Αν και ο Αριστοτέλης είπε "Εγω μεν ουν της αισθήσεως γίνεται μνήμη, εκ δε μνήμης πολλάκις του αυτού γινόμενης εμπειρία,... εκ δ' εμπειρίας τέχνης αρχή και επιστήμης" θα κλείνω πιο πολύ στο διαλεκτικό Σωκράτη, που δεν θεωρεί τίποτα δεδομένο.

Σήμερα υπάρχει στείρα αντιπαράθεση απόψεων, κλειδαμπαρωμένες θέσεις και απόψεις από τις οποίες κανείς δεν κάνει πίσω.

Το ίδιο συμβαίνει εδώ, στην πολιτική σκηνή, στην κοινωνική μας ζωή, παντού.

Έχουμε φτάσει να καταλήξουμε σε δύο χρώματα, το μαύρο και το άσπρο.

Θα θέλατε να το συζητήσουμε;
Καλησπέρα..

Νομίζω πως για να είναι όμορφος ένας διάλογος , θα ‘πρέπει να λείπει η αγωνία του να πείσουμε τον συνομιλητή … Αυτό καθιστά βέβαιη τη δεκτικότητα κ από τις δυο πλευρές.. κ κανείς δεν θα μπει σε θέση άμυνας..

Δεν ξέρουμε να συζητάμε γιατί χάσαμε το νόημα της ύπαρξης. Γιατί τα επίπεδα αυτογνωσίας μας είναι χαμηλά. Γιατί εγκλωβιστήκαμε σε ένα υλικό κόσμο σαν αναπόσπαστο κομμάτι του.. Γιατί ξεχάσαμε να αγαπάμε κ να κατανοούμε κ μέσα από τα μάτια κ τις λέξεις του άλλου κ όχι μόνο από τα δικά μας... Γιατί σταματήσαμε να διευρύνουμε την αντίληψή μας...

Δεν πιστεύω πως είναι τίποτα άλλο από τον καθρέφτη του συλλογικού νου του σήμερα...
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Emergence... For This Useful Post:
HelenA (21-05-12), Nikoscot (21-05-12), Xenios (21-05-12)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:57.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.