Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-07, 00:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η φίλη μου η Γούπυ

Θέλω να σας μιλήσω για μια φίλη μου, μια γλυκούλα χαριτωμένη φιλενάδα μου, που την λένε Γούπυ :-)

Η Γούπυ είναι η ηρωίδα μιας σειράς παιδικών οπτικοακουστικών βιβλίων της δικιάς μας Άννας (Purple Anemone).

Προσεγμένες εκδόσεις μαζί με ένα CD, μιλάνε και μαζί διδάσκουν τα παιδιά.
Πραγματική φροντίδα για τα παιδιά, με ιστορίες και συμβουλές, που σε άλλες αποχές θα τις διηγιόταν ένας δικός τους άνθρωπος στο σπίτι.

Η μικρή ξανθούλα Γούπυ είναι όλο περιπέτειες. Μα δεν είναι φοβερό να βγαίνουν σπυράκια στο προσωπάκι της, να κουνάει το δοντάκι της και οι μεγάλοι να το βρίσκουν φυσιολογικό; Τι δύσκολη που είναι η ζωή όταν είσαι μικρός... Όμως επειδή είναι υπάκουη και γενναία, αποζημιώνεται με δυο πολύ ενδιαφέρουσες επισκέψεις. Μία στην Εθνική Βιβλιοθήκη με τη μαμά της και μία στον ιερό βράχο της Ακρόπολης με το σχολείο. Τελικά, είναι ωραία να είσαι παιδί!

Ας δούμε τα βιβλία με μια περίληψη, ένα ένα.

Η Γούπυ επιστρέφει ενθουσιασμένη από το σχολείο. Σήμερα η δασκάλα, τους μίλησε για τους αρχαίους Έλληνες. Όμως τι άραγε να παίζαν τα παιδιά στην αρχαία Ελλάδα; Και πώς θα μπορέσει να το μάθει; Αυτή η ερώτηση, είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για τη μικρή μας, να επισκεφθεί την Εθνική Βιβλιοθήκη...

Η Γούπυ, όπως άλλωστε κάθε πρωί, βουρτσίζει προσεκτικά τα δοντάκια της. Όμως ξαφνικά... Πω, πω, ζημιά! Μα τι λέει η μανούλα τώρα; Είναι δυνατόν να κουνιέται το κάτασπρο, γερό δοντάκι της κι αυτό να μην είναι τίποτα; Γρήγορα στον καλό της οδοντίατρο! Εκεί θα πάει να δει τι έχει το κακόμοιρο δοντάκι...

Σήμερα στο σχολείο, ήτανε όλα πάρα πολύ καλά παιδιά. Μόνο που αρνιόντουσαν ν’ αφήσουν τον ήλιο και να μπουν στην τάξη. Γι’ αυτό και η δασκάλα, τους υποσχέθηκε μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδρομή. Θα επισκεφθούν τον ιερό βράχο της Ακρόπολης, ένα από τα αρχαιότερα και σπουδαιότερα μνημεία όλου του κόσμου...

Μεγάλη λαχτάρα πήρε η μικρή ξανθούλα Γούπυ. Τι να γυρεύει εκείνο το τεράστιο άσχημο σπυράκι στο κουτελάκι της; Το καλό είναι που θα έχει την ευκαιρία να επισκεφθεί την αγαπημένη της παιδίατρο. Πρέπει οπωσδήποτε να μάθει τι σκοπεύει να κάνει αυτή η μικρή ανεμοβλογίτσα στο καθαρό της προσωπάκι...

Θέλω απλά να πω ότι δεν κάνω γκρίζα διαφήμιση, είναι χαρά και τιμή για εμάς να έχουμε στην παρέα μας, μια εξαιρετική εκπρόσωπο της παιδικής λογοτεχνίας.

Τα βιβλία αξίζουν πραγματικά για τα παιδιά σας και προσωπικά τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-07, 01:55
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η Γούπυ μου κι εγώ σ' ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια και τη δύναμη που μας δίνεις να συνεχίσουμε.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-07, 07:54
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια και διάβασα μερικά από τα βιβλία να προσθέσω ότι παιδικά είναι μόνο ως προς την εικονογράφηση και την παρουσίαση του θέματος. Στην πράξη περιέχουν ένα καταπληκτικό όγκο πληροφορίας απόλυτα ακριβούς που προσβλέπει σε ένα σαφές εκπαιδευτικό αποτέλεσμα. Το CD είναι ιδανική προσθήκη για τα μικρότερα παιδιά και μπορεί να αξιοποιηθεί με διάφορους τρόπους.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.