Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-07-10, 21:03
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Φανταστική (High Fantasy) Λογοτεχνία

Έχετε διαβάσει κάτι που να εντάσσεται στην εν λόγω κατηγορία; Προσωπικά επειδή πάντα με γοήτευταν τέτοιοι κόσμοι (με ξωτικά, νεράϊδες κτλ) έψαξα και ρώτησα για να αρχίσω τα πρώτα μου βήματα και στην λογοτεχνεία του φανταστικού. Ώς μέγας φάν των ταινιών του Lord of the Rings, άρχισα απο κάτι "χαλαρό" καθώς και προγενέστερο της τριλογίας του Άρχοντα, το γνωστό Hobbit του (ακόμα πιό γνωστού) J. R. R. Tolkien. Το Hobbit μου άρεσε αρκετά, κυρίως επειδή είχε έντονη "fairy tale" αισθητική.

Ύστερα απο το "Hobbit" σειρά είχε το πρώτο βιβλίο του άρχοντα, αλλά δεν το σχολιάζω ακόμα, διότι δεν το έχω τελειώσει. Παράλληλα άρχισα να διαβάζω τη σειρά Forgotten Realms του R. A. Salvatore και συγκεκριμένα άρχισα με την Dark Elf Trilogy. Δεν ξέρω άν κάποιος έχει ασχοληθεί με την συγκεκριμένη τριλογία, εμένα όμως προσωπικά με κούρασε σε μεγάλο βαθμό. Αφενός ήταν φανερή η προσπάθειά του να τραβήξει απο τα μαλλιά το στόρυ ώστε να επεκταθεί σε τριλογία ενώ κάλλιστα νομίζω πως θα μπορούσε να ήταν μόνο ένα βιβλίο, αφετέρου ηταν πολύ κουραστική και η ελληνική του μετάφραση, με τις ελληνισμένες εκφράσεις, ονόματα και τοποθεσίες (μετζομπεράτζαν, ελφ, ντουάρφ, γουότερ τρόλ, μπαγκμπέαρ, στόουν τζάιαντ κτλ).

Δεν αρνούμαι φυσικά πως είχε συμπαθητικό στόρυ, με έναν καταπληκτικό (κλισέ ομως) ήρωα (Drizzt Do'Urden). Το ξωτικό αυτό ήταν τόσο κλασσικός τύπος ήρωα, που ενώ ζούσε στην ουσία σε μια κοινωνία που ο καθένας κοιτούσε να φάει τον άλλον, ο νταρκ ελφ (drizzt) διατηρεί στην καρδιά μια ακατανόητη αγνότητα και καλοσύνη, που μόνο ο ύψιστος γνωρίζει απο που την απέκτησε. Επίσης καλές στιγμές θεωρώ και τις στιγμές που ο σαλβατόρε περιέγραφε τις μάχες με τρόπο πολύ γλαφυρό, με τον άφθαστο ξιφομάχο Drizzt να ξεβρακώνει με χαρακτηριστική άνεση όποιον αντίπαλο έμελλε να αντιμετωπίσει. Οι μάχες καθώς και οι προσωπικές του εξιστορήσεις περι ηθικής κτλ άν και πολύ κλισέ, εμένα μου άρεσαν αρκετά. Τελικά με τα πολλά "κατάφερα" να το φτάσω μέχρι τα μισά του τρίτου βιβλίου αφού ήδη απο το δέυτερο βιβλίο, η ψυχή μου είχε μαυρίσει απο την πολλή....μαυρίλα (ζούσε σε μερος ονόματι αντερνταρκ). Μετά δεν άντεξα και το παράτησα. Η πλάκα είναι πως οι περιπέτειες του σκοτεινού ελφ απαριθμούν ούτε λίγο ούτε πολύ καμια 20αριά βιβλία ακόμα!!!
Σαν να μη φτάνει αυτό (σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει) ο τύπος δεν πεθαίνει ποτέ! Φαντάσου δηλαδή να υπάρχει και συνέχεια..

Τώρα κοιτάω να βρώ κάτι όσο ποιό συγγενικό υπάρχει σχετικά με τον άρχοντα των δαχτυλιδιών. Κάποιοι φίλοι μου πρότειναν την σειρά Dragonlance, αλλά δεν έχω ιδέα περι αυτού.

Επίσης για κάποιο άγνωστο λόγο, δεν συμπάθησα ποτέ μου τον χάρυ πότερ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 08-07-10 στις 23:46
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-07-10, 00:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σου προτεινω να κοιταξεις λιγο τη σειρα Riftwar του Φάιστ. Τα βασικα μερη εχουν βγει και στα Ελληνικα.

Το βρηκα αρκετα ολοκληρωμενο κοσμο με ρεαλιστικες καταστασεις και χαρακτηρες αλλα και συγχρονη κινηματογραφικη πλοκη.

Το πιο ενδιαφερον σημειο ειναι οτι αυτος ο αρχετυπικος παραμυθο-φανταστικο-μεσαιωνικο-ευρωπαϊκός κόσμος δέχεται επίθεση απο ένα λαό ο οποίος ειναι κινεζο-γιαπωνεζο-πολυνησιο-ινδιάνικος με παράξενο εξωτικό πολιτισμό και αυστηρό κώδικα τιμής. Στην πορεια των βιβλιων γνωριζεις με αρκετη λεπτομερεια την ιστορια και τον πολιτισμο και των δύο κόσμων. Η πολιτική ίντριγκα στον ένα επηρρεάζει τα γεγονότα στον άλλο.

Υπάρχουν πολλά στοιχεία που δεν υπάρχουν στον Τόλκιν όπως ίντριγκα, φλερτ, άλλοι κόσμοι, δράκοι (που δεν ειναι κακοι), μαγεία και θεοί

Μοναδικο αδυνατο σημειο ειναι οτι δεν εχει καλοφτιαγμένο "lore" καθοτι ο συγγραφέας δεν ηταν φιλόλογος όπως ο Τόλκιν. Δηλ. έχουν πολλά κενά τα γενεαλογικά δέντρα και οι χρονολογιες (στα οποια παντα προσπαθώ να δώσω βάση σαν geek που είμαι). Τα ονοματα ειναι απλα αγγλοσαξονικά και αμερικανίστικα και δεν έχουν κάποια λογική απο πίσω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 09-07-10 στις 00:33
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-07-10, 12:17
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράλληλα άρχισα να διαβάζω τη σειρά Forgotten Realms του R. A. Salvatore και συγκεκριμένα άρχισα με την Dark Elf Trilogy
Τα βιβλία αυτά βασίζονται στο επιτραπέζιο role-playing παιχνίδι Dungeons and Dragons (Forgotten Realms set). Δηλαδή όλα αυτά που αναφέρεις (Underdark, Drizzt, κλπ) είχαν δημιουργηθεί παλιότερα για τις ανάγκες του παιχνιδιού και επειδή είχαν αρκετή επιτυχία σε εκείνο τον τομέα, ακολούθησαν τα βιβλία. Όπως είδες κι εσύ, έχουν κάποια προβληματάκια (πχ κλισέ ήρωας) μάλλον εξαιτίας αυτού.

Τα βιβλία που λέει ο Gildor είναι τα Magician, Silverthorn, A Darkness at Sethanon, δηλαδή το Riftwar Saga του Raymond Feist. Ο ίδιος μαζί με τη Janny Wurts έχει γράψει τα Daughter of the Empire, Servant of the Empire, Mistress of the Empire, που αποτελούν το Empire Trilogy και διαβάζονται συμπληρωματικά με τα τρία πρώτα.

Ενδεικτικά μπορείς επίσης να διαβάσεις πολλές χιλιάδες σελίδες στα παρακάτω:

* Robert Jordan: Wheel of Time

* Steven Erikson: Malazan Book of the Fallen

* Michael Moorcock: Elric of Melniboné

* George Martin: A Song of Fire and Ice

* Ursula Le Guin: Earthsea

* David Eddings: Belgariad, Malloreon

* Guy Gavriel Kay: The Fionavar Tapestry, Tigana

Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν αμέτρητα άλλα που δεν έχω αναφέρει
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-10, 17:13
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Υπάρχει πολύ πράμα βλέπω..:P

Δηλαδή η νουβέλα σχετικά με τον Drizzt do urden δημιουργήθηκε εκ των υστέρων για τα D&D; Δεν το γνώριζα αυτό (όχι πως ξέρω και πολλά αλλά λέμε τωρα).

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βασικα μερη εχουν βγει και στα Ελληνικα.
Απο μετάφραση πως πάει; Περιέχει τις ξένες λέξεις, ελληνιστί όπως περιέγραψα ποιό πάνω ή έχει καθαρή μετάφραση; (πχ elf=ελφ ή elf=ξωτικά; )

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν πολλά στοιχεία που δεν υπάρχουν στον Τόλκιν όπως ίντριγκα, φλερτ, άλλοι κόσμοι, δράκοι (που δεν ειναι κακοι), μαγεία και θεοί
Αυτό το παρατήρησα στα FR, αλλά ποτέ δεν το πήρα με καλό μάτι γιατί ο συγγραφέας μου έδωσε την εντύπωση πως ήθελε να το κάνει να δείχνει ποιό "άγριο" το έργο του (διότι κακά τα ψέμματα η Dark Elf Trilogy ήταν σε μεγάλο βαθμό παιδική). Έτσι διάβαζες για σκηνές γυμνών θηλυκών έλφ ντρόου που παρευρίσκονταν σε μια τελετή και ύστερα απο την απαραίτητη θυσία στη βασίλισσα αράχνη, επιδίδονταν σε ένα μεγάλο όργιο..(τι μου θυμίζει αυτό τώρα; ), για σκηνές ωμής (και καλά βίας) όπου ο εχθρός αφήνει το πτώμα του κατακρεουργημένο...και λοιπές κοτσανούλες..Μοναδική φορά που ευχαριστήθηκα τις σκηνές βίας που περιγράφει ο σαλβατόρε, είναι το σημείο που ο Drizzt πετσόκοψε την...κακή αδελφούλα του, Βriza do urden (στην κοινωνία των ντρόου όχι μόνο κάνουν κουμάντο οι γυναίκες, αλλά δεν διστάζουν να βασανίσουν μέχρι θανάτου ένα αρσενικό-τελείως lame μιλάμε..) αλλά κρίμα που δεν την έκανε κομματάκια, προσφέροντας επιδόρπιο στα τερατάκια του αντερνταρκ.

Archmage απο αυτά που αναφέρεις, βρήκα ένα blog σχετικά με την τριλογία "The Fionavar Tapestry". Όντως φαίνεται αρκετά καλό. Θα ψάξω πληροφορίες αργότερα και για τα υπόλοιπα.

Τονίζω ξανά πως ψάχνω κάτι παρεμφερές με το "Lord of the Rings", γιατί έτσι όπως πάω την τριλογία του άρχοντα, σε μερικές μέρες θα την έχω τελειώσει.

Tην τριλογία "Dragonlance Chronicles" την έχει διαβάσει κανείς;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 09-07-10 στις 17:23
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-10, 18:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
και αν θες και κάτι πιο παραδοσιακό όπως του Τόλκιν, έχω ακούσει καλά λόγια για το Chronicles of Prydain

(ΥΓ ο Harry Potter ούτως η άλλως δεν είναι high fantasy)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.