Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 29-05-08, 20:42
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από nickel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ, Morgul. Με εκφράζουν αυτά που έγραψες. Εγώ απλώς ήθελα να επισημάνω ότι, όταν κάποιος μας ζητά μια πληροφορία, καλό θα είναι να δίνουμε κάποια πηγή αν η πληροφορία που δίνουμε προέρχεται από το περιθώριο της επιστήμης. Και ταυτόχρονα να παραθέτουμε και αυτό που δέχεται η κρατούσα επιστήμη, όσο κι αν διαφωνούμε. Η διαφωνία δεν είναι κακό πράγμα· η απόκρυψη και η διαστρέβλωση ίσως είναι.
Όλα αυτά για μένα?
Είσαι πολύ γλυκούλης! Μην σε ξεγελάει το nick μου όμως. Μπορεί να μου αρέσει ο πόλεμος, αλλά δεν είμαι εδώ για πόλεμο
Δεν διαφώνησα με κανέναν. Εσύ διαφωνείς προφανώς με αυτά που γράφω.
Εγώ απλά έτυχε να ασχοληθώ και να απαντήσω "πρώτη" σε μια απορία κι εσύ είδες την απάντησή μου και "τα πήρες" (?!).
Δεν κάνεις έναν κόπο να μας πεις πρώτα ποια είναι η "κρατούσα" θέση και ποια είναι η θέση της "επιστήμης", ώστε να ξέρω κι εγώ τι απέκρυψα και τι διστρέβλωσα?

Βρισκόμαστε σε forum και ο καθένας μπορεί να παραθέσει τις γνώσεις και τις απόψεις του ελεύθερα. Αντί να εισβάλεις επιτιθέμενος γενικώς, θα μπορούσες να γράψεις τι ξέρεις εσύ επί του θέματος και να μας εξηγήσεις πού διαφωνείς. Τόσο απλά… Δοκίμασε, μπορείς!

Ένα μήνυμα, δύο μηνύματα… άντε και στο τρίτο με το καλό, θέλω να πιστεύω πως θα καταφέρεις να συγκράτήσεις την επιθετικότητά σου την οποία εγώ προσωπικά θεωρώ χαριτωμένη αλλά αναίτια.

Δεν είμαι γλωσσολόγος, ούτε φιλόλογος, ούτε τίποτα σχετικό.
Αν πιστεύεις πως δεν μπορώ να απαντήσω άνευ διαπιστευτηρίου, … κρίμα διότι , όπως είδες, μπορώ. Και οι άλλοι μπορούν. Κι εσύ μπορείς, αλλά δεν το κάνεις… ;p (φυσικά και να επιτεθούμε μπορούμε αλλά συνηθίζεται να βασιζόμαστε κάπου πρώτα για να μη γινόμαστε γραφικοί)

Εγώ λοιπόν, για την απάντησή μου, βασίστηκα στις σχολικές μου γνώσεις για την έννοια της λέξης «ύδωρ» στην Αρχαία Ελλάδα και σήμερα. Επίσης θυμόμουν το ρήμα ύω για το οποίο όμως δεν ήμουνα σίγουρη. Έτσι έψαξα και το βρήκα στο ΝΕΩΤΑΤΟΝ ΛΕΞΙΚΟΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΡΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ, Κων. Δ. Παπανικολάου, Εκδόσεις Χιωτέλλη (Αθήνα 1962). Τέλος, σε ηλεκτρονική μορφή, βρήκα το λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας του Σταύρου Ν. Βασδέκη (το οποίο εξηγεί «το σύνολο της Ελληνικής γλώσσας –από την του Ομήρου και εφ εξής- καταταγμένο σε 20 πρωταρχικές ρίζες»).
Αυτά από εμένα.
Ο στόχος μου ήταν να δώσω μια απάντηση στον kpapa και όχι να αντιπαρατεθώ σε μια θέση την οποία αγνοώ!

Και μιας και συμφωνείς με τον Morgul, και μιας και συμφωνώ κι εγώ ως προς τη φιλοσοφία του, ιδού πως τελειώνει το μήνυμά του

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις καλύτερη υπόθεση να προτείνεις, γιατί δεν τη δημοσιεύεις κάπου; Ξεκίνησε εδώ.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση