Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #123  
Παλιά 28-03-09, 11:18
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
delta, σιγά να μην έκανες χούμορ. Το όλο ύφος σου και η μαχητικότητα, μου δείχνουν ...αντιφάσκουσες δράσεις. Σε τέτοια ευαίσθητα θέματα, περί Αλήθειας, δεν παίρνει αστεϊσμούς. (
Επαναλαμβάνω ότι λυπάμαι που σε στεναχώρησα. Παραδέχομαι ότι είναι λάθος μου που δεν παίρνω όσο σοβαρά θα έπρεπε το ζήτημα που συζητούμε και ομολογώ ότι αδυνατώ να ακολουθήσω τον τρόπο σκέψης σου.

Επιπλέον, ένα ακόμα λάθος μου ήταν ότι μέχρι σήμερα δεν είχα επισκεφτεί τον ιστότοπό σου. Σήμερα διαπίστωσα ότι εκείνο που ονομάζεις Αλήθεια περιορίζεται σε αυτό που περιγράφεις. Δεν υπάρχει δηλαδή κάτι αληθινό, χειροπιαστό, κατανοητό στον πυρήνα αυτής της Αλήθειας.
Θα σου εξηγήσω τι εννοώ!

Ο Πλάτων γράφει (Φαίδων 81a) ότι: «η ψυχή απαλλαγμένη από τα κακά της ανθρώπινης φύσης περνάει, όπως λέγεται για όσους έχουν μυηθεί, στ' αλήθεια τον υπόλοιπο χρόνο με τους θεούς».
Δεν χρειάζεται να μυηθεί κανείς για να μάθει ότι η ψυχή απαλλαγμένη από τα κακά της ανθρώπινης φύσης περνάει τον υπόλοιπο χρόνο της με τους θεούς. Γιατί όμως ο Πλάτων προσθέτει την επεξήγηση ότι εκείνοι που έχουν μυηθεί γνωρίζουν πως αυτό πράγματι συμβαίνει;
Επειδή στους μυημένους αποκαλύπτεται ο πυρήνας της αλήθειας. Αν δεν υπήρχε μια αλήθεια αποκλειστικά και μόνο για τα αυτιά των μυημένων, οι μυήσεις θα ήταν ανούσιες ιεροτελεστίες και δεν θα υπήρχε και λόγος να κινδυνεύουν οι μύστες που τόλμησαν να αποκαλύψουν την ουσία των μυστηρίων.

Όταν εγώ λέω ότι οι θεοί έδιωξαν τους ανθρώπους από τον παράδεισο. Έχω να προσφέρω μια ουσιαστική εξήγηση για την άποψή μου αυτή. Η Αλήθεια δηλαδή αυτή αναβλύζει από μια πηγή που γυμνή, απαλλαγμένη από τα θεωρητικά της στολίδια, είναι κατανοητή.
Η Π.Δ. περιέχει αυτή την αλήθεια, αλλά η εξήγηση που παρέχει για την πράξη του θεού αποτελεί ένα απλό παραμυθένιο στόλισμα. Είναι ακατάλληλη για να αποτελέσει διδασκαλία μύησης.
Άραγε δεν υπήρξαν μύστες της Εβραϊκής θρησκείας; Αναμφίβολα υπήρξαν, διαφορετικά δεν θα υπήρχαν στην Π.Δ. πληροφορίες οι οποίες αποτελούν αλήθειες σε αναμονή αποκάλυψης του πυρήνα τους.

Έχω γράψει και σε προηγούμενο σχόλιο ότι είναι ανεπίτρεπτο να πιστεύουμε πως στα Ελευσίνια μυστήρια λάτρευαν την θεά Δήμητρα με την μορφή που την γνωρίζουμε εμείς. Η ιστορία της θεάς άλλα διηγείται. Άρα υπήρχε στα Ελευσίνια μυστήρια ο πυρήνας που δικαιολογεί την φήμη τους.
Με όλα αυτά θέλω να πω ότι δεν μπορεί να υπάρξει σύγκληση στους δρόμους που ακολουθούμε εσύ κι εγώ διότι –κατά την άποψή μου πάντα- από την δική σου ιδεολογία λείπει αυτός ο πυρήνας. Λείπει εκείνο το ουσιώδες που θα μου αποκάλυπτες και θα ασπαζόμουν την Αλήθεια σου.

Ωστόσο, ίσως μπορούμε να ασχοληθούμε με ένα άλλο θέμα για το οποίο δεν θα μαλώνουμε.
Ανέφερες την Πυραμίδα (για όσους δεν έχουν ασχοληθεί διευκρινίζω ότι για τους λάτρες της Πυραμίδας, Πυραμίδα είναι μόνο η Μεγάλη) και επειδή πριν ασχοληθώ με τους θεούς και την ιστορία τους μου είχε κολλήσει η «λόξα» της Πυραμίδας, ασχολήθηκα μαζί της για μερικά χρόνια μέχρι που αναγκάστηκα να παραδεχτώ ότι οι μηδενικές γνώσεις μαθηματικών που διαθέτω δεν μου επέτρεπαν να συνεχίσω.

Επειδή όλοι γνωρίζουμε -και περισσότερο απ΄όλους το γνωρίζει ο hatzisn- ότι όλα εκεί έξω αλλάζουν, είχα και έχω την εντύπωση ότι μαζί με ότι άλλες πληροφορίες περιέχει η Πυραμίδα βρίσκεται και η ημερομηνία κατασκευής της.
Εγώ πολύ λίγα πράγματα κατάφερα να καταλάβω και όταν ετοιμαστώ θα τα παρουσιάσω. Ας ελπίσουμε λοιπόν ότι θα σε ενδιαφέρουν και ότι θα βρούμε έτσι ακίνδυνο τρόπο ανταλλαγής πληροφοριών και απόψεων.
Απάντηση με παράθεση