Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-01-08, 12:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μέρος 2ο
Modem

Οι προσπάθειες μου να κάνω τον Amstrad να δουλέψει με modem, εστέφθησαν με παταγώδη αποτυχία. Έτσι δύο μήνες μετά αγόρασα το πρώτο μου συμβατό άχαρο PC με επεξεργαστή Intel © 8086 που είχε μέσα τον πρώτο μου σκληρό δίσκο στην θεόρατη χωρητικότητα των 20MB. Ήμουν σίγουρος ότι ποτέ δεν θα μπορούσα να γεμίσω αυτόν τον δίσκο. Φυσικά με τις προτροπές ενός εξαιρετικού φίλου και μετέπειτα σύζυγο της εξαδέλφης μου Χρήστο, αγόρασα το πρώτο σοβαρό modem στα 1200 bps.

Οι πρώτες συνδέσεις ήταν με τον Χρήστο, καθόμαστε και μέσω του προγράμματος επικοινωνιών Procomm, συζητούσαμε για τα πάντα, παρ’ ότι μας χώριζαν λίγες δεκάδες μέτρα.
Τότε πρωτοάκουσα για τις BBS, τις βάσεις, όπως τις λέγαμε, ηλεκτρονικής επικοινωνίας. Η πρώτη μου κλήση έγινε σε μια BBS στο Saint Louis των ΗΠΑ. Έγραψα τα στοιχεία μου σαν νέος χρήστης και με το που μπαίνω μου κάνει chat ο SysOp της. SysOp είναι ο διαχειριστής, σαν τους σημερινούς administrators, ο System Οperator. Στα Ελληνικά θα το ακούγατε ‘ Βάλε καμιά μονάδα ρε Σύσοπα’…

Ο SysOp λοιπόν εκείνης της πρώτης βάσης, με ρώτησε έκπληκτος αν όντως καλώ από Ευρώπη και Ελλάδα. Θα έπρεπε να είχε δακρύσει (το πίστεψα λίγο καιρό αργότερα), όταν μου εξέφραζε τον θαυμασμό του που είχε τον πρώτο ευρωπαίο χρήστη. Συζητούσαμε για περίπου ενενήντα λεπτά και ο πρώτος λογαριασμός του ΟΤΕ με προσγείωσε ανώμαλα. Ήταν περίπου όσος ο μισθός μου και είχα και τις δόσεις του PC…
Ακολούθησαν BBS της Ευρώπης και μια της τότε ΕΟΚ.
Αργότερα έμαθα για το ξεκίνημα μιας Αθηναϊκής BBS από τα καταστήματα υπολογιστών Plot. Φυσικά γράφτηκε αρκετό καιρό πριν ξεκινήσει ο Άργως (έτσι την έλεγαν) και την ευλογημένη μέρα έκανα το πρώτο μου login σε ελληνική BBS. Tι συγκίνηση να βλέπεις στην οθόνη υποδοχής, Ελληνικά γράμματα . Με χέρια που έτρεμαν έγραψα το ονοματεπώνυμο μου και το σύνθημα που είχα διαλέξει, μα;
Δεν με αναγνώριζε
Την άλλη μέρα τους παίρνω τηλέφωνο από τα άγρια χαράματα, βρε παιδιά γιατί δεν μου έχετε δώσει πρόσβαση; Τόσο καιρό πριν έχω πληρώσει; Συγνώμη και τέτοια θα σας το φτιάξουμε αμέσως. Γυρίζω το βραδάκι από την δουλειά, πριν φάω ανοίγω το modem υπολογιστή κλπ, γράφω το όνομα μου το σύνθημα μου μα;
Τζίφος, έβρασα στο ζουμί μου. Την άλλη μέρα τέρμα οι ευγένειες και τα τηλέφωνα, πριν πάω δουλειά πήγα στο κατάστημα και ποιος είδε τον θεό και δεν τον φοβήθηκε. Ακόμα τους λυπάμαι τους ανθρώπους, αλλά πέρασε η μέρα και το βράδυ επαναλαμβάνω την διαδικασία και ω του θαύματος καλώς ήρθατε στον Άργως και να το μενού και να οι επιλογές.

Εγώ κατευθείαν πήγα στην περιοχή των δημοσίων μηνυμάτων. Διάβασα τα μπράβο και τα ζήτω των τυχερών που είχαν μπει τις προηγούμενες μέρες και για πρώτη φορά έγραψα και εγώ ένα θριαμβευτικό μήνυμα.
Tα πρώτα ονόματα που διάβασα στα μηνύματα, μου ήταν άγνωστα, αργότερα μου φάνταζαν μυθικά. Θυμάμαι ακόμα το Γιώργος Βαρθολομαίος και Γιάννης Σταθόπουλος. Δύο υπέροχοι άνθρωποι που άφησαν το δικό τους σημάδι στην ιστορία των υπολογιστών στην Ελλάδα.

Το μάτι μου πήρε μια επιλογή για ζωντανή επικοινωνία των χρηστών που ήταν online. Την δοκίμασα αλλά δεν υπήρχε κανείς εκεί. Ένοιωσα απογοήτευση και σκέφτηκα να αφήσω ένα ανοικτό μήνυμα με το οποίο έδινα ραντεβού σ’ όποιον επιθυμούσε, να επικοινωνήσουμε ζωντανά την επόμενη μέρα στις 22:00.

Ο ημερήσιος χρόνος στην βάση ήταν μόλις 30 λεπτά, με μηνιαία συνδρομή 1000 δραχμών. Έτσι πολύ σύντομα διπλασίασα τον χρόνο και είχα μια ολόκληρη ώρα δικιά μου.

Την άλλη μέρα προς αποφυγή να μην βρω καμιά από τις τότε τέσσερεις γραμμές της βάσης, μπήκα δέκα λεπτά νωρίτερα και λίγο αργότερα ‘μιλούσα’ ζωντανά με τον Σπύρο τον Τώνη και τον Μπάμπη. Ήταν οι πρώτοι μου ‘ηλεκτρονικοί’ φίλοι.

Στο πάναργο εκείνο πρωτόγονο σύστημα μέσα σε μισή ώρα ίσα που προλάβαινες να πεις δέκα προτάσεις. Όμως η αρχή είχε γίνει. Για μεγάλο χρονικό διάστημα, περίπου οι ίδιοι άνθρωποι συζητούσαν κάθε βράδυ στις 22:00. Τι να ακούσουμε προτάσεις για εξόδους, σινεμά κλπ, τίποτα, εκεί κολλημένοι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Zerocool (13-10-11)