Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 13-02-08, 11:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η Διαθήκη του Μακαριστού Χριστόδουλου

Στην Αρχιεπισκοπή αφήνει άπαντα τα άμφιά του ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος, προκειμένου να τοποθετηθούν στο υπό σύσταση εκκλησιαστικό μουσείο...Σύμφωνα με την ιδιόγραφη διαθήκη του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου, η οποία φέρει ημερομηνία 15 Μαϊου 2007, και η οποία δημοσιεύθηκε στο Πρωτοδικείο Αθηνών, τα βιβλία του στην αρχιεπισκοπή τα αφήνει ως «προίκα», όπως τονίζει, για την υπο σύσταση Εκκλησιαστική Βιβλιοθήκη στο «εν Ψυρρή αναπαλαιωθέν, ήδη, κτίριον του ποτέ Κακουργιοδικείου».

Ολα τα κινητά της κατοικίας του στην Πλάκα και στο Π. Ψυχικό,που ανήκουν στον ίδιον, όπως π.χ. εικόνες, αργυρά αντικείμενα κλπ.,τα αφήνει, επίσης, στο υπο σύστασιν εκκλησιαστικό μουσείο.

Τα ατομικά του είδη, δηλαδή ράσα κλπ. ζητεί να κατανεμηθούν, όπως τονίζει, ανά ενα στους «καλούς συνεργάτες μου εις την διοίκησιν και την ιεραποστολήν».

Η επίπλωσις των δύο κατοικιών του ανήκει εις την αρχιεπισκοπή. Και τονίζει ότι χρήματα δεν έχει.

Ιδιαίτερη μνεία ο Χριστόδουλος κάνει στον πρωτοσύγκελο πατέρα Θωμά Συνοδινό, στον οποίο αφήνει ένα σετ εγκολπίου και σταυρού και τονίζει: «Υπήρξεν πιστός, έντιμος, αδέκαστος, δίκαιος, ισχυρός κατά θέλησιν».

Ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος αναφέρει, επίσης, ότι "όσα τινά χρήματα ευρεθούν τυχόν εις τα θυλάκια μου να δοθούν είς αυτόν (σ.σ. τον πρωτοσυγκελλο)".

Στον αδελφό του Ιωάννη, ο Μακαριστός δεν αφήνει τίποτα, διότι, όπως τονίζει «έχει τα προς το ζήν αναγκαία εκ της συντάξεώς του».

Για τον Μητροπολίτη Βρεσθένης Θεόκλητο ο Μακαριστός τονίζει :

«Εις τον αφοσιωμένο μέχρι τέλους διακονήσαντά με μετ΄αυταπαρνήσεως παραδειγματικής Βρεσθένης Θεόκλητον αφήνω μίαν πλήρη στολήν. Και την ευχήν μου».

Όσο για τον Αρχιμανδρίτη Επιφάνιο και τους διακόνους του Ιωαννίκειο και Ανθιμο τους αφήνει από ένα εγκόλπιον, ως ενθύμιο.

Τέλος, το αρχείο του ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος το αφήνει στο Θωμά Συνοδινό και εκτελεστές της διαθήκης του αφήνει το Μητροπολίτη Βρεσθένης Θεόκλητο και τον πρωτοσύγκελλο Θωμά Συνοδινό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση