Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 29-04-14, 20:30
Χαος Ο χρήστης Χαος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-04-14 12:17
Χαίρουμε ιδιαίτερα κύριε "Γκίλντορ", που προσεγγίσατε λέξη προς λέξη το μικρό κειμενάκι μου, στο οποίο θα έλεγα και ότι συμφωνείτε πλήρως. Εξακολουθώ να καταθέτω ότι η "παντζάπ" είναι "πενταποταμία" χωρίς καμιά, απολύτως... σανσκριτική υποστήριξη, γιατί έτσι την ονόμασε (ελληνικά), αυτός που την έκανε. Την δημιούργησε. Από τους πέντε ποταμούς. Εδώ δεν χωράει καμιά επιστήμη. Το περσικό σας "πέντε", μου θυμίζει λίγο το αρχαιότατο ειρωνικό "αίθουσα των οκταγωνικών ασπίδων" στην Κνωσσό, όταν οι "επιστήμονες" σήμερα, μας μαθαίνουν ότι το "οκτώ" είναι... αραβικός αριθμός. (σ.σ.: οι Άραβες αυτό που εμείς αποκαλούμε επίσημα αραβικά ψηφία, αυτοί τα ονομάζουν "ίντι").
Απ' ότι κατάλαβα, είσαστε θιασώτης και υποστηρικτής του "Μπιγκ Μπάμ". Και εγώ του επιστημονικού, επιστημονικοτάτου και αληθούς "Αέναου". Ελληνικού. Αυτή την θεωρία (του Αέναου, είναι ελληνική αρχαιοτάτη), την οποία ενστερνίστηκε τελευταίως, πλήρως, και η ΝΑΣΑ, παραδέχεται και μεγάλος διακεκριμένος ανά τον κόσμον (ανήκει στους 4-5) Έλληνας ανθρωπολόγος. Αυτός πιστεύει ακόμα, επιστημονικά επιστημονικότατα, ότι όλα στον ανθρώπινο παράγοντα, άρα και η γλώσσα, η ομιλία, ξεκίνησαν από ένα μικρό χωριό της Χαλκιδικής, που σήμερα λέγεται Πετράλωνα. Το "Λίκνον του Ανθρωπίνου Γένους" και του "Ορθίου Ανθρώπου" πριν από αυτό. (Οι εγγλέζοι εβραιομασόνοι πιστεύουν ότι το λίκνον είναι η Λούση)
Κάποτε, σε μια διάλεξη στο πνευματικό κέντρο "Νόησις" της Θεσσαλονίκης, ο καθηγητής κύριος Παπαμαρινόπουλος του πανεπιστημίου Πατρών, μας είπε ότι ο άνθρωπος ξεκίνησε από την "Λούση" (η Λούση δεν είναι Χόμο Σάπιενς, είναι Χόμο Ερέχθους), και εξελίχθηκε-μετακινήθηκε μέχρι το Ισραήλ. Όταν ρωτήθηκε από την σοφή ομήγυρη (όλοι είχαν κάποια πτυχία): "Γιατί μέχρις εκεί; τι ξέρετε για τον "Πετραλώνειο" ή τον "Χόμο Τριλιένσις"; Αρκέστηκε να απαντήσει ξερά. "Μέχρι το Ισραήλ πήγε (Λούση)". Περιττό να σας πω, ότι εκεί έληξε και το καθηγητιλίκι του κ. Παπαμαρινοπούλου, όπως και αντιλαμβάνεστε, νομίζω.
Όσο για τις ομοιότητες, και όχι "ρίζες", ή άλλα κατασκευασμένα περί σανσκριτικής μπούρδας και ινδικού υψηλού πολιτισμού -το επαναλαμβάνω, μπούρδας- βεβαίως, σήμερα που ο καθένας έχει την λέξη "μητέρα" (σε μια γλώσσα, εννοώ), μπορεί να την καπηλεύεται όπως θέλει. Όπως του γουστάρει.
Ένα είναι γεγονός, για να τελειώνω, η ελληνική γλώσσα είναι η ΜΗΤΕΡΑ ΟΛΩΝ των πολιτισμένων γλωσσών. Αυτό δεν δέχεται απολύτως καμιά επιστημονική παρερμηνεία, ούτε ακούγεται υπερ-εθνική κορώνα. Ει μη μόνον δόλο και ύποπτη "άγνοια" η αμφισβήτησίς του. Από αυτήν γλωσσολογικά ήρθαν, και εκπορεύτηκαν τα ΠΑΝΤΑ. Τελεία και παύλα.-
Για την "μαθηματική δομή" της Ελληνικής γλώσσης, λυπούμε, αλλά είστε αδιάβαστος, σας παραπέμπω και πάλι στον Πυθαγόρα και τους Πυθαγορείους. Φυσικά ο Πυθαγόρας δεν ήταν γλωσσολόγος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαος : 30-04-14 στις 11:56
Απάντηση με παράθεση