Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 04-08-06, 14:08
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
O ναύτης και η ταρίφα

Πιάνει δουλειά ένας καινούργιος ναύτης σε ποντοπόρο πλοίο, που θα έπιανε λιμάνι σε 2 μήνες. Περνάνε 2-3 βδομάδες και ο ναύτης είχε ήδη τρελλαθεί από την αγαμία, κλασσικά λόγω έλλειψης γυναικών στο πλοίο. Εκεί λοιπόν που μίλαγε με έναν αξιωματικό του πλοίου τον οποίο έκανε παρέα, τον ρωτάει:
"...Τώρα που δεν υπάρχουν γυναίκες εδώ κατα την διάκρεια του ταξιδιού, τι μπορεί να κάνει κανείς για να ξελαμπικάρει;"
"Κοίταξε", του λέει αυτός, "εδώ έχεις δύο επιλογές, είτε περιμένεις να πιάσουμε στο επόμενο λιμάνι σε ενάμισι μήνα, είτε μπορείς να πας με τον Κινέζο μούτσο που έχουμε στο πλοίο. Όπως καταλάβαίνεις, με τον Κινέζο, δηλαδή, την βγάζουμε πέρα εδώ".
Τι να κάνει και ο ναύτης, λέει "δεν βαριέσαι, έστω μια φορά με τον Κινέζο. Πόσο κοστίζει το μαλλί;"
"Η ταρίφα εδώ γι'αυτό είναι 50000 δρχ", του λέει ο αξιωματικός.
"Τι, τόσο ακριβά;;; Ούτε πόρνη πολυτελείας δεν παίρνει τόσα!" παθαίνει πλάκα ο ναύτης.
"Κοίταξε," του λέει ο αξιωματικός, "από τις 50 τις 10 χιλιάδες τις παίρνει ο Καπετάνιος για να κάνει τα στραβά μάτια, γιατί δεν του αρέσουν κάτι τέτοια μέσα στο πλοίο."
"Το καταλαβαίνω αυτό, αλλά και πάλι, 40000 είναι πάρα πολλά για να πάει κανείς με ένα Κινέζο"
"Ναι, κοίτα, άλλες 10 παίρνει ο υποπλοίαρχος, γιατί ούτε αυτού του αρέσουν κάτι τέτοια εδώ μέσα"
"Και παίρνει δηλαδή 30 ο Κινέζος"
"Οχι, παίρνω κι εγώ άλλες 10, γιατί ούτε εμένα μου αρέσουν αυτά τα πράγματα..."
Ο ναύτης τα έχει παίξει. "Δηλαδή, υπάρχει κι άλλοι αξιωματικοί στο πλοίο που κάνουν τα στραβά μάτια κάθε φορά ή ο Κινέζος παίρνει τις υπόλοιπες 20000;"
"Οχι ακριβώς, από 5000 παίρνουν άλλοι 4 ναύτες που κρατάνε από χέρια-πόδια τον Κινέζο, γιατί ούτε αυτού του αρέσουν κάτι τέτοια..."
Απάντηση με παράθεση