Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 21-12-09, 00:18
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν καταλαβαίνω καλά, ο Μητροπολίτης στη συνέχεια του λόγου του θα πει γιατί όλα αυτά τα επιχειρήματα δε σημαίνουν ότι θα πρέπει να αρχίσουμε να καίμε τους νεκρούς.

Και καλά θα το πει, κατά τη γνώμη μου. Αλλά εγώ θα το στηρίξω σε εντελώς άλλη βάση. Το πρώτο θέμα μου με τις κηδείες, μεγάλο θέμα μου, είναι ότι έτσι όπως γίνονται, εγώ δεν τις αντέχω. Σα να θέλουμε όλοι μας, εκκλησία και συγγενείς, να βασανιζόμαστε. Είναι πολύ σκληρές, πάρα πολύ σκληρές, ακόμα κι αυτές που γίνονται στις μεγαλουπόλεις, ακριβώς έτσι όπως περιγράφονται στην ομιλία.

Αλλά ξεφεύγοντας από τα δικά μου κολλήματα, θέλω να πω ότι οι κηδείες στα μικρότερα μέρη είναι εντελώς διαφορετικές, εκεί γίνονται όλα αυτά τα ακόμη βασανιστικότερα. Αυτά που σε κάνουν να λες "τη βγάζω, δεν τη βγάζω".

Τέλος, αν και πιστεύω ότι στην Ελλάδα ποτέ δε θα κάψουμε τους νεκρούς, αυτό που βρίσκω εντελώς άτοπο είναι το επιχείρημα υπέρ της καύσης. Ότι οι κηδείες μας έχουν καταντήσει ρουτίνα. Ενώ, δηλαδή, αν αρχίσουν οι καύσεις, τότε δε θα υπάρχει ρουτίνα; Τότε δε θα καίγεται ο ένας πίσω από τον άλλο, όπως ακριβώς τώρα ο ένας θάβεται πίσω από τον άλλο; Γιατί τότε ο ιερέας θα συγκινείται περισσότερο;

Αν ήθελα να αλλάξει κάτι στην όλη διαδικασία είναι μια κάποια απλοποίηση, έτσι ώστε μαζί με τον πεθαμένο να μην "πεθαίνουν" κι όλοι όσοι τον αγαπούσαν.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση