Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 21-10-08, 18:27
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
1ον είμαστε εκτός θέματος, έτσι κι αλλιώς.
2ον εκτός από το εδάφιο από τον Ματθαίο που μας είπε ο Gildor, ο Παύλος στην β προς Τιμόθεον επιστολή , στο Β.3.16 λέει : "Όλη η γραφή είναι θεόπνευστος και ωφέλιμος προς διδασκαλίαν, προς έλεγχον, προς επανόρθωσιν, προς εκπαίδευσιν την μετά της δικαιοσύνης," ενοώντας και την Παλαιά Διαθήκη, και βέβαια ο Παύλος ξεκινούσε το κύρηγμά του από τις εβραϊκές συναγωγές.
Ο ίδιος ο Πάυλος στην δέυτερη προς Κορινθίους επιστολή, παράγραφο 3, αποκρυπτογραφεί το "μυστήριο"
" Η Παλαιά Διαθήκη είναι σκεπασμένη, και μόνο με τον Ιησού μπορείς να την ξεσκεπάσεις" (Τελείως ελεύθερη δική μου απόδοση), ώστε να απορρίψεις τον Νόμο και να δεχθείς την Σωτηρία του Ιησού. Να απορίψεις το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" και να δεχθείς το "έλεος θέλω και όχι θυσία" και "αγάπα τον πλησίον σου ως σεαυτόν" αμφότερες φράσεις της Παλαιάς Διαθήκης.
Μήπως οι προφήτες της Π.Δ. δεν μιλήσαν για τον Ιησού;
Ας διαβάσει κάποιος τις προφητείες του Δανιήλ για τον Μέγα Αλέξανδρο και την ελληνιστική περίοδο αρκετούς αιώνες πριν τα συμβάντα που αναφέρει.

Οι προφήτες της Π.Δ. μιλήσαν για τον Ιησού, όχι όμως για τον Μωάμεθ.

Ο Χριστιανισμός είναι και δεν είναι συνέχεια του Ιουδαϊσμού.

Ο Πρώτος άνθρωπος που πήγε στον παράδεισο ήταν ο εκ δεξιών Ληστής.
Οι εβραίοι πίστευαν πως είναι τέκνα του Αβραάμ και αυτό έφθανε.
Ο Ιησούς είπε πως πρέπει να πιστέψουμε στον ίδιο και να ακολουθήσουμε τοπαράδειγμά του.

...Νομίζω πως παρασύρθηκα.
αλλά όλοι μας είμασταν τελείως εκτός θέματος.
Απάντηση με παράθεση