Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2833  
Παλιά 08-04-17, 22:34
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-04-24 01:34
Φύλο: Γυναίκα


Καλημέρα με ένα τραγούδι !



Σελιδοδείκτης : Σήμερα είναι Κυριακή 9 Απριλίου 2017. Είναι η 99η ημέρα του έτους , υπολείπονται 266ημέρες. Ανατολή Ηλίου: 06:59, Δύση Ηλίου: 19:55, Διάρκεια Ημέρας: 12 Ώρες και 56 λεπτά

Τι γιορτή είναι σήμερα : Βάϊος, Βάγια, σήμερα είναι Κυριακή των Βαΐων

Χρονολόγιο, από το αρχείο της acrobase :
9-4-1015

Ο Αυτοκράτορας του Βυζαντίου Βασίλειος Β' ο Βουλγαροκτόνος καταλαμβάνει το φρούριο της Έδεσσας, που κατείχαν οι Βούλγαροι.

9-4-1821
Οι Τούρκοι συλλαμβάνουν και φυλακίζουν τους πρόκριτους της Αθήνας κι έτσι η πόλη πέφτει σε τραγική κατάσταση.

9-4-1897

Με την κήρυξη του Ελληνοτουρκικού Πολέμου, ελληνικό απόσπασμα μαχόμενο νικηφόρα διέρχεται τη μεθόριο κοντά στο Μέτσοβο και συγκρούεται με τις εκεί τουρκικές δυνάμεις.

9-4-1897
Ελληνικά τμήματα υποχωρούν από τον τομέα Νεζερούτης Θεσσαλίας και εγκαθίστανται στο Δερέλι (Περιβόλι).

9-4-1941
Στις 03:00, η φρουρά του Οχυρού Εχίνος, βόρεια της Ξάνθης, εγκαταλείπει τα τελευταία αμυντικά έργα του και συμπτύσσεται προς το χωριό Κένταυρος, μετά από σκληρό πεισματώδη και άνισο για 4 ημέρες αγώνα.

9-4-1941
Στις 10:10, επαναλαμβάνεται από το απόσπασμα Καλαποτίου, στο Φαλακρό Όρος, η αντεπίθεση εναντίον του υψώματος Κρέστη. Το ύψωμα ανακαταλαμβάνεται και οι Γερμανοί εκδιώκονται στην πεδιάδα του Κάτω Νευροκοπίου.

9-4-1941
Υπογραφή Πρωτοκόλλου Συνθηκολογήσεως. Στις 14:00, υπογράφεται στη Θεσσαλονίκη, μεταξύ του Διοικητή του ΤΣΑΜ Αντιστράτηγου Κωνσταντίνου Μπακόπουλου και του Γερμανού Αντιστράτηγου Φάιελ (VEIEL) πρωτόκολλο συνθηκολογήσεως. Στις 16:00, ο Διοικητής του ΤΣΑΜ (Τμήματος Στρατιάς Ανατολικής Μακεδονίας) κάνει γνωστή στις μονάδες του τη συνθηκολόγηση και διατάζει τη διακοπή των εχθροπραξιών και τη συγκέντρωση του οπλισμού για παράδοση του.

9-4-1941

Το Οχυρό Ρούπελ στο Άγγιστρο, αμύνεται σθεναρά για 4 ημέρες. Το γερμανικό πυροβολικό και η αεροπορία το βομβαρδίζουν με μεγάλη σφοδρότητα και κατευθύνουν την κύρια προσπάθεια της επιθέσεως τους εναντίον του, για τη διάνοιξη της ομώνυμης στενωπού. Στις 17:00, προσέρχονται Γερμανοί αγγελιαφόροι, για να γνωστοποιήσουν στο διοικητή του τη συνθηκολόγηση που υπογράφηκε στη Θεσσαλονίκη και να ζητήσουν την παράδοση του Οχυρού. Ο διοικητής του Οχυρού απαντά ότι τα οχυρά δεν παραδίνονται παρά μόνο όταν κυριευτούν από τον αντίπαλο. Οι αγγελιαφόροι έφυγαν, αφού ορίστηκε νέα συνάντηση για τις 06:00 της επομένης.

9-4-1941

Το Οχυρό Παλιουριώνες, στο Ανατολικό Μπέλες, αμύνεται επί 4ήμερο με πείσμα. Οι Γερμανοί το βομβαρδίζουν με πυροβολικό και αεροπορία και επιτίθενται με σφοδρότητα, αλλά με άκαρπες τις επίμονες προσπάθειες τους. Στις 17:30, παρουσιάζονται Γερμανοί αγγελιαφόροι στο διοικητή του Οχυρού και του γνωστοποιούν τη συνθηκολόγηση που υπογράφηκε στη Θεσσαλονίκη. Ορίζεται νέα συνάντηση στις 06:00 της επόμενης ημέρας. Με κοινή συμφωνία, αποφασίζεται εκεχειρία κατά τη διάρκεια της νύχτας.

9-4-1941
Τα Οχυρά Περσέκ – Μπαμπαζώρας – Παρταλούσκα – Περιθώρι και Μαλιάγκα, στο Μαύρο Βουνό (Όρη Βροντούς), αμύνονται σθεναρά επί τετραήμερο και αποκρούουν όλες τις γερμανικές επιθέσεις, με πολύ βαριές απώλειες για τον εχθρό. Γερμανοί, που διείσδυσαν μέσα στις στοές της Διμοιρίας «Δ» του Οχυρού Περιθώρι κατά τη διάρκεια του αγώνα, εξοντώθηκαν μέχρι και τον τελευταίο. Τα Οχυρά διέκοψαν τον αγώνα μετά τη συνθηκολόγηση.

9-4-1941
Τα Οχυρά Πυραμιδοειδές και Λίσσε, στο υψίπεδο Κάτω Νευροκοπίου, αντιτάσσουν σθεναρή άμυνα επί τετραήμερο. Οι γερμανικές δυνάμεις, που υποστηρίζονται από ισχυρό πυροβολικό, αεροπορία και άρματα, δεν πετυχαίνουν να καταλάβουν τα οχυρά και να διανοίξουν τη διάβαση Γρανίτη προς τη Δράμα. Και τα δύο Οχυρά σταμάτησαν τον αγώνα μετά τη συνθηκολόγηση.

9-4-1941

Τα Οχυρά Καρατάς και Κάλη, στο Άγγιστρο, αμύνονται για 4 ημέρες ηρωικά, χωρίς να καταληφθούν από τους Γερμανούς. Διακόπτουν τον αγώνα μετά τη συνθηκολόγηση.

9-10 Απρ 1943

Ιταλικές δυνάμεις πυρπολούν, σε αντίποινα για την προσβολή φάλαγγάς τους από ανταρτικό τμήμα, τα χωριά Αγία Ευθυμία και Βουνιχώρα Παρνασσίδας, φονεύοντας πάνω από 50 κατοίκους (άντρες και γυναίκες) των χωριών αυτών.

Ένα απόφθεγμα :
"Οι άνθρωποι που πάνε μπροστά σ' αυτόν τον κόσμο, είναι εκείνοι που σηκώνονται και ψάχνουν για τις συνθήκες που θέλουν και που αν δεν τις βρουν, τις δημιουργούν μόνοι τους"...Tζορτζ Μπέρναρντ Σω



George Bernard Shaw, 26 Ιουλίου 1856 – 2 Νοεμβρίου 1950 ήταν Ιρλανδός, Θεατρικός συγγραφέας και τιμήθηκε με το Νόμπελ Λογοτεχνίας το 1925

Το λογοτέχνημα της ημέρας : Η εκλογή μου Νικηφόρος Βρεττάκος
Αν δε μου 'δίνες την ποίηση, Κύριε,
δε θα 'χα τίποτα για να ζήσω
αυτά τα χωράφια δε θα 'ταν δικά μου.
Ενώ τώρα ευτύχησα να 'χω μηλιές,
να πετάξουνε κλώνους οι πέτρες μου,
να γιομίσουνε οι φούχτες μου ήλιο,
η έρημος μου λαό,
τα περιβόλια μου αηδόνια.
Λοιπόν πώς σου φαίνονται; Είδες
τα στάχυα μου, Κύριε; Είδες τ' αμπέλια μου;
είδες τι όμορφα που πέφτει το φως
στις γαλήνιες κοιλάδες μου;
Κι έχω ακόμη καιρό!
Δεν ξεχέρσωσα όλο το χώρο μου, Κύριε.
Μ' ανασκάφτει ο πόνος μου κι ο κλήρος μου μεγαλώνει.
Ασωτεύω το γέλιο μου σαν ψωμί που μοιράζεται
Ωστόσο
Δεν ξοδεύω τον ήλιο σου άδικα.
Δεν πετώ ούτε ψίχουλο απ' ό,τι μου δίνεις
γιατί σκέφτομαι την ερμιά και τις κατεβασιές του χειμώνα.
Γιατί θα 'ρθει το βράδυ μου. Γιατί φτάνει όπου να 'ναι
το βράδυ μου, Κύριε, και πρέπει
να 'χω κάμει πριν φύγω την καλύβα μου εκκλησιά
για τους τσοπάνηδες της αγάπης.

Επίκαιρα / Χρήσιμα : Από 2 έως 19 Μαΐου οι εγγραφές στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά κατόπιν των αλλαγών στις ημερομηνίες, που ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας και θα ισχύσουν από φέτος.



Οι γονείς και κηδεμόνες των παιδιών θα πρέπει να προσκομίσουν το βιβλιάριο υγείας του παιδιού και το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ)
Σύμφωνα με το υπουργείο, τα νηπιαγωγεία θα δέχονται όλες τις αιτήσεις νηπίων και προ-νηπίων και παράλληλα, όλα τα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά μπορούν να λειτουργήσουν με ολοήμερο πρόγραμμα.
Οι γονείς και κηδεμόνες των παιδιών θα πρέπει να προσκομίσουν το βιβλιάριο υγείας του παιδιού και το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ).
Υπενθυμίζεται, ότι δεν χρειάζεται η προσκόμιση πιστοποιητικού γεννήσεως, αφού γίνεται ηλεκτρονικά η αναζήτησή του, στο νηπιαγωγείο ή το δημοτικό σχολείο, μέσω της πλατφόρμας «myschool».

Η Πολιτιστική πληροφορία της ημέρας : Δός μοι τοῦτον τὸν ξένον



Μια μουσικοθεατρική παράσταση που εμπνέεται από το αποκορύφωμα του Θεανθρώπινου Πάθους και αναζητά τις κοινές συνιστώσες του με την προσφυγιά. Μέσα από ύμνους τόσο στα Αραβικά όσο και στα Ελληνικά, αλλά και μέσα από ποιητικά και λογοτεχνικά έργα, επιχειρείται ένα οδοιπορικό στα Θεία Πάθη, όπου μέσα από παραλληλισμούς σκιαγραφούνται τα κοινά σημεία με τον Γολγοθά της προσφυγιάς. Οι δοκιμασίες, οι ατιμώσεις και οι προπηλακισμοί, η Σταύρωση, μα πάνω από όλα η Ανάσταση του Χριστού, ιδωμένα μέσα και από το ανθρώπινο βίωμα.
Μια βραδιά συνοδοιπορίας Θεού και ανθρώπων μέσα από το σμίξιμο δύο πολιτισμών και δύο λαών. Άσματα και λογοτεχνικά κείμενα για τα Πάθη, αλλά και για την Ανάσταση, Θεού και ανθρώπων.
Ερμηνεύει η Αθηνά Χιώτη.
Προλογίζει ο φιλόλογος και συγγραφέας Κωνσταντίνος Γανωτής.
Συμμετέχουν οι:
Στέφανος Γανωτής: Αφήγηση και λύρα
Νίκος Παραουλάκης: Νέυ / Κωνσταντία Δούκα: Ούτι
Μ. Τρίτη 11/4/2017 21:00 στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος - ΦΑΡΟΣ

Flashback : Λαμπροκουλούρα ή Λαμπρόψωμο ή Τσουρέκι !
Μπορεί να γίνει όπως το ψωμί με προζύμι, ή γλυκιά όπως το τσουρέκι είναι παλαιότατο έθιμο που ενστερνίστηκε η Χριστιανική Παράδοση.



Το έθιμο το συναντάμε σε όλο τον Ελληνικό χώρο με διάφορες παραλλαγές στην συνταγή αλλά και με ποικίλες ονομασίες αναλόγως του σχήματος : «Κοφίνια», «καλαθάκια», «δοξάρια», «αυγούλες», «κουτσούνες», «κουζουνάκια».
Οι Λαμπροκουλούρες ή τα Τσουρέκια πλάθονται σε άλλα μέρη την Μ.Πέμπτη και σε άλλα το Μ.Σάββατο όχι μόνο για το σπίτι της κάθε νοικοκυράς αλλά και για να σταλθούν ως δώρο σε συγγενείς ή φίλους. Παλαιότερα τις στέλναν οι αρραβωνιαστικοί στις αρραβωνιαστικές , σε άλλα μέρη οι πιστοί έχουν μαζί τους τα Λαμπρόψωμα στην Αναστάσιμη Ακολουθία και μετά το “ Χριστός Ανέστη “ τα κόβουν και τα μοιράζουν στον κόσμο.
Το τσουρέκι συμβολίζει την Ανάσταση του Χριστού καθώς κατά τη ζύμωση το αλεύρι «ζωντανεύει» με τη μαγιά και γίνεται ψωμί. Ακόμα και κατά την ειδωλολατρική περίοδο βλέπουμε ότι το «ψωμί» συμβόλιζε τη «ζωή».

Το σκίτσο της ημέρας : από τον Αρκά



Η πασχαλινή συνταγή μας :
Αρνάκι εξοχικό στη λαδόκολλα



Καλημέρα !
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Oasis για αυτό το μήνυμα:
pazo (08-04-17)