Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 19-04-10, 18:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα, για το αν είναι παραμύθι ή πραγματικότητα... δεν μπορώ να πω σε κανέναν τίποτα. Ούτε καν να προσπαθήσω να τον πείσω για τη μια ή την άλλη κατεύθυνση.
Εξάλλου, η πίστη βασίζεται σε βιώματα και όχι σε μαθηματικές και λογικές πράξεις.
Να προσθέσω ότι η πίστη δεν πρέπει να στηρίζεται μόνο σε βιώματα, γιατί δεν είναι δυνατόν να έχουν όλοι βιώματα.

Απλά Χρήστο μια περιγραφή βιώματος, δεν μπορεί να είναι πάντα αποδεκτή. Προδιαθέτει, μια ευπιστία, σε βαθμό υπερβολικό.

Έχουμε γίνει μάρτυρες Χριστεμπόρων, που δήθεν οι εικόνες κλαίνε, που δήθεν τα ξερά λουλούδια ανθίζουν, που βγαίνουν φιδάκια, που βγαίνει άρωμα, αίμα κλπ.

Αμφιβάλει κανείς ότι υπάρχουν αυτές οι καταστάσεις; Φτάνουν σε τόσο ακραία σημεία μερικοί αλαφροΐσκιωτοι, που δεν προσεύχονται στον άγιο, αλλά στην εικόνα του.
Φτάνουμε δηλαδή σε σημεία, ειδωλολατρικής πίστεως.

Δεν μπορώ να προσευχηθώ στην εικόνα της Παναγίας, αλλά μέσα από την εικόνα, στην ίδια την Παναγία.

Έχω και εγώ προσωπικά βιώματα, ή έτσι νομίζω. Το να τα περιγράψω, δεν θα με πιστέψει κανείς, παρά μόνο οι πολλοί εύπιστοι, που πιστεύουν ότι τους πεις και συχνά πέφτουν θύματα απάτης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση