Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 03-10-08, 10:53
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατρειο το καναμε εδω μεσα εντελως.....ο καθενας μπαινει, αφηνει μια ερωτηση και ποτε δεν λεει ενα ευχαριστω εκτως απο λιγες περιπτωσεις....τι αισχος...με το συμπαθειο....αλλα εχει και το νετ να ψαχνετε αμα ειναι μεχρι εκει....ενα μερσι δεν κοστιζει τιποτα οταν καποιος κανει τον κοπο να σας απαντησει....
Ο τρόπος που το ζητάς , αναιρεί το ίδιο το ζητούμενό σου που είναι η ευγένεια.

Όπως έχω ξαναγράψει κάπου αλλού, δεν έχει σημασία μόνο το τι κάνεις αλλά και πώς το κάνεις.

Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω το θεωρω απαραδεκτο σε καθε περιπτωση να μην λες "ευχαριστω"[...]
Τι να κανουμε τωρα αν μερικοι δεν εχουν καν την καλοσυνη να εκτιμανε το κοπο που κανουν αλλοι γι'αυτους ,ιδιαιτερα οταν ειναι και τσαμπα και προερχεται απο καρδια και ενδιαφερον....αυτος ειναι ο κοσμος που ζουμε και ευτυχως υπαρχουν και εξαιρεσεις.
[...]
Εγω απλα καταλαβα μετα απο πολυ καιρο οτι στο "περιμενε" θα μεινουμε, απο πολλες αποψεις....οποτε...και λιγο καλο να κανω μου φτανει....την απογοητευση πλεων την τρωω με το κουταλι, δεν με νοιαζει πια τοσο πολυ οσο παλια....ουτε περιμενω να απλωθει φως απο το πουθενα
Να είσαι σίγουρη πως εκείνος που διάλεξε να γίνει γιατρός επειδή το γουστάρει, δεν σκέφτεται έτσι όπως περιγράφεις. Τον ικανοποιεί η επίγνωση πως γίνεται χρήσιμος και όχι το "ευχαριστώ"
Οπότε δεν έχεις λόγο να απογοητεύεσαι για την αχαριστία των ανθρώπων. Άσε να στενοχωριούνται οι γιατροί εκείνοι που σε κάθε τους κίνηση περιμένουν και αντάλλαγμα. Από εκείνους τους γιατρούς θα ακούσεις συχνά γκρίνιες όπως "το θεωρώ απαράδεκτο να μην λένε ευχαριστώ" και "την απογοήτευση πλέον την τρώω με το κουτάλι", ακριβώς επειδή θεωρούν πως ο κόπος τους πρέπει να "ανταμείβεται" άμεσα.

Ο αληθινός γιατρός δεν περιμένει να ακούσει "ευχαριστώ" για να συνεχίσει να ανακουφίζει τον ανθρώπινο πόνο.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Xena For This Useful Post:
avel (03-10-08), pazo (03-10-08), Xenios (03-10-08)