Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #128  
Παλιά 30-03-09, 09:56
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακολούθησα με προσοχή , όλην την πορεία της συζητήσεως - Αντιπαραθέσεως

Ερώτηση : Πώς πάς με τα ψυχολογικά σου ?
Αγαπητέ Alaman,

Σ’ ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να συνεχίσω και επίσης σ’ ευχαριστώ για το μήνυμά σου το οποίο πραγματικά το χάρηκα (ιδιαίτερα μου άρεσε η προσφώνηση «Γέροντα», διότι δεν εννοώ να μεγαλώσω και να σοβαρευτώ!)
Τώρα όσον αφορά στην πρώτη ερώτηση για τα ψυχολογικά μου, μάλλον κάποιο δίκιο έχεις διότι κοίτα τι έκατσα και έφτιαξα τώρα στο γεράματα:


Αυτό το τεράστιο πορτραίτο του Che είναι κατασκευασμένο από σκληρή πέτρα της οποίας τα κομμάτια έκοψα και συναρμολόγησα μόνος μου. Όποιος μπαίνει στο σπίτι και το βλέπει για πρώτη φορά τρομάζει. Σε βεβαιώ λοιπόν ότι αν εκείνοι που έγραψαν τα ευαγγέλια γνώριζαν εβραϊκά, στην θέση του Che θα βρισκόταν ο Ιησούς, ως ο πρώτος διδάξας.

Η γλώσσα των ευαγγελίων μπορεί να είναι η γλώσσα του Επίκουρου και του Πλάτωνα, αλλά ο Ιησούς δεν την μιλούσε. Μην επικαλείσαι λοιπόν την επιφοίτηση, διότι αν διέθεταν λίγη σοφία εκείνοι που ήταν υπεύθυνοι για την συγγραφή τους, θα είχαν καταλάβει το κολοσσιαίο λάθος που επρόκειτο να κάνουν.
Επιπλέον, εσύ είσαι εκείνος που θα έπρεπε να ήσουν αγανακτισμένος μαζί τους, επειδή σου στέρησαν τις πραγματικές, τις αληθινές λέξεις του Ιησού.

Για τα κείμενα των αρχαίων Ελλήνων τα οποία οι νεώτεροι, δυτικοί και μη, τα διόρθωσαν, έχεις δίκιο. Τα διόρθωσαν όμως επειδή έπασχαν από το σύνδρομο και δεν μπορούσαν να δεχτούν όσα δεν συμβάδιζαν με την ρηχή νοοτροπία τους.
Εξάλλου και οι ίδιοι οι αρχαίοι συγγραφείς δεν ήταν απαλλαγμένοι από το σύνδρομο. Η Jacqueline de Romilly γράφει ότι οι τραγικοί ποιητές διέγραψαν, από τους μύθους τους οποίους χρησιμοποίησαν, ό,τι ήταν πολύ απίθανο για την φρίκη ή τη γελοιότητά του.

Η αλήθεια που ψάχνω εγώ είναι η αλήθεια που κρύβεται πίσω από τα στοιχεία εκείνα του παρελθόντος μας τα οποία, εμείς οι παντογνώστες, θεωρούμε φρικιαστικά και γελοία.
Δεν παριστάνω τον παντογνώστη, όπως με κατηγορείς, γνωρίζω μόνο το αντικείμενο που με ενδιαφέρει επειδή το μελετώ πάνω από είκοσι χρόνια τώρα και είναι επόμενο να γνωρίζω περισσότερα γι αυτό από εκείνους που δεν ασχολήθηκαν μαζί του. Επίσης, δεν μπορείς να με κατηγορείς ότι παραπλανώ αν δεν αποδείξεις πλάνα και αναληθή τα επιχειρήματά μου.

Όσο για τα μικρά παιδιά που διαβάζουν τούτο το θέμα, τι φοβάσαι; Μήπως πάψουν να πιστεύουν στον Αη-Βασίλη;

Για τα Ελευσίνια μυστήρια έχεις δίκιο. Λατρεύω την θεά Δήμητρα διότι ήταν μια ακόμα επαναστάτρια που έδωσε ένα καλό μάθημα στους θεούς-θύτες και όχι η ανούσια θεά της σοδειάς και των καρπών όπως την παρουσιάζουν. Όμως δεν σε συμφέρει να αποκαλυφτεί ούτε της Δήμητρας η πραγματική ταυτότητα, έτσι δεν είναι; Ο πύργος από τραπουλόχαρτα δεν θα μείνει όρθιος όταν του αφαιρέσουμε έστω και ένα από τα τραπουλόχαρτα της βάσης.

Θα μου μεταφράσεις το: «Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος»; Σε βεβαιώ ότι η παντογνωσία μου δεν περιλαμβάνει γνώση της αρχαίας ελληνικής.
Υ.Γ. Η προσωπική επίθεση βλάπτει εσένα και όχι εμένα, διότι προδίδει αδυναμία.
Απάντηση με παράθεση