Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #64  
Παλιά 04-11-13, 20:46
Το avatar του χρήστη seismic
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-03-20 21:08
Συμπέρασμα από το πείραμα.

Στο 44 ον δευτερόλεπτο του βίντεο παρατήρησα κάποια φθορά του τσιμέντου ( σαν να πεταγόταν σκόνη ) στις πάνω πακτώσεις,όπως είχα πει ότι αν συμβεί αστοχία θα συμβεί πρώτα εκεί για λόγους ασφαλείας

Ούτε φθορά του τσιμέντου υπήρξε, ούτε αστοχία των συνδέσεων.
Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι η σκόνη αυτή που φαίνεται να βγαίνει στις πακτώσεις είναι προιόν τριβής στην διεπιφάνεια τένοντα σκυροδέματος μέσα στο σκυρόδεμα, και τα ελαστικά που είχα βάλει κάτω από τις ροδέλες για απόσβεση της σεισμικής ενέργειας, δούλεψαν σαν τρόμπες και έβγαλαν στην επιφάνεια αυτήν την σκόνη ( προιόν της τριβής.)
Αυτό μας βοηθάει να δούμε μία μεγάλη αλήθεια και το ΝΕΟΝ της εφεύρεσης.
Η εφεύρεση στην πράξη εισάγει μία αντίθετη τάση προς την ανοδική τάση του δώματος. Αυτήν την τάση σταμάτησα εγώ....γιατί η σκόνη δείχνει καθαρά ότι οι κοχλίες και το όλο σύστημα της βίδας ζορίστηκε αρκετά, δείχνοντας την απόκριση του συστήματος προς τις φορτίσεις του σεισμού.

Από εδώ και πέρα θα κάνω τα παρακάτω βήματα.
α) Επισκευή του παλινδρομικού μηχανισμού, με ισχυρότερες μπάρες προώθησης ώστε να μην ξανασυμβεί το φαινόμενο της ολιγοκυκλικής κόπωσης του μετάλλου
β) Πείραμα σε δύο άλλες φάσεις με μεγαλύτερες επιταχύνσεις αυτών που προηγήθηκαν.
γ) Αν το μοντέλο δεν πάθει τίποτα, τότε θα αφαιρέσω τους κοχλίες και θα ξανά δοκιμάσω το ίδιο μοντέλο ( με τον σημερινό αντισεισμικό κανονισμό ) ώστε να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα. ( Πείραμα δύο ομοειδών μοντέλων με την ίδια σύνθεση "σκυροδέματος" τις ίδιες φάσεις επιτάχυνσης και τον ίδιο οπλισμό )
Μετά τα συμπεράσματα θα είναι δικά σας.

Υ.Γ Έχω και άλλα δύο βίντεο τα οποία τραβήχτηκαν από επαγγελματίες του είδους, ( από διαφορετικές οπτικές γωνίες ) και θα σας τα παρουσιάσω όταν γίνει η κατάλληλη επεξεργασία από το συνεργείο, και τα έχω στα χέρια μου.
Απάντηση με παράθεση