Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 27-04-09, 12:32
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα ήθελα λίγο να αποκαταστήσω τον Saussure, που ενώ ο συγγραφέας του λεξικού του αναγνωρίζει τον τίτλο του θεμελιωτή της σύγχρονης γλωσσολογίας, απ’ την άλλη τον κατηγορεί ότι αναμασάει θεωρίες.

Η αλήθεια είναι ότι η θεωρία του Saussure δεν αφήνει περιθώρια στις ετυμολογικές αναζητήσεις, παρόλα αυτά πολλές από τις διακρίσεις του Ελβετού γλωσσολόγου έμειναν αξεπέραστες και αποτελούν τη βάση για τη σύγχρονη γλωσσολογία.

Η πρώτη του σημαντική διάκριση είναι ανάμεσα σε γλώσσα και ομιλία. Ομιλία (parole) είναι οποιοδήποτε εκφώνημα μεστό νοήματος, προφορικό ή γραπτό. Η γλώσσα (langue) είναι το υπόρρητο σύστημα των στοιχείων, διακρίσεων και συνδυαστικών αρχών που στο πλαίσιο μιας γλωσσικής κοινότητας, επιτρέπουν σε έναν ομιλητή να παράγει και σε έναν ακροατή να κατανοεί μια ορισμένη ομιλία. Πρωταρχικό μέλημα ενός γλωσσολόγου κατά τον Saussure είναι να εγκαθιδρύει τη φύση του υποβαστάζοντος γλωσσικού συστήματος, δηλαδή της γλώσσας.

Η δεύτερη σημαντική διάκρισή του είναι στο χώρο της σημασιολογίας, όπου εισήγαγε τον όρο σημείο (μία μόνο λέξη), που αποτελείται από την αδιαχώριστη ένωση σημαίνοντος (οι φθόγγοι ή τα γραπτά σημάδια που συνθέτουν το σημείο) και σημαινομένου (το εννοιολογικό περιεχόμενο του σημείου). Η θέση του τώρα ως προς τα σημεία είναι ότι τόσο τα σημαίνοντα όσο και τα σημαινόμενα δεν οφείλουν τη φαινομενική τους ταυτότητα στα δικά τους θετικά ή εγγενή χαρακτηριστικά, αλλά στις διαφορές τους από άλλους φθόγγους, γραπτά σημάδια ή εννοιολογικές σημασίες.

Χρησιμοποιεί μάλιστα ένα πολύ παραστατικό παράδειγμα για να αποδείξει αυτό που λέει αλλά είναι αρκετά μακροσκελές για να το παραθέσω εδώ. Το συμπέρασμά του πάντως είναι ότι οι λέξεις είναι κωδικοποιημένες μονάδες και ο ομιλητής κατά κανόνα τις χρησιμοποιεί μόνο, δεν τις πλάθει.

Σίγουρα, η θεωρία αυτή φρενάρει την ετυμολογία / σημασιολογία αλλά απ’ ό, τι γνωρίζω (χωρίς να είμαι σίγουρη) δεν έχει ακόμα καταρριφθεί. Ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι το κρίσιμο ερώτημα γιατί στην ελληνική γλώσσα π.χ. η λέξη «ψάρι» σημαίνει αυτό που εννοούμε και αναγνωρίζουμε ως ψάρι και όχι, για παράδειγμα αυτό που εννοούμε και αναγνωρίζουμε ως ψωμί, είναι κάτι που δεν έχει απαντηθεί. Ούτε μπορώ να γνωρίζω τι είδους απάντηση υπάρχει στο συγκεκριμένο λεξικό και κατά πόσο η απάντηση αυτή βασίζεται σε συστηματική έρευνα και παρατήρηση και όχι σε αυθαίρετα συμπεράσματα.

Τώρα, το επιχείρημα για τα βρέφη το θεωρώ πραγματικά μια πολύ επιπόλαιη παρατήρηση και δε χρειάζεται να είμαστε γλωσσολόγοι για να το καταλάβουμε. Τουλάχιστον, όλες οι μαμάδες του φόρουμ νομίζω ότι θα συμφωνήσουν μαζί μου.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση