Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2802  
Παλιά 03-03-17, 21:41
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 01:34
Φύλο: Γυναίκα


Καλημέρα!

Σήμερα Σάββατο 4 Μαρτίου 2017
Ανατολή Ηλίου: 06:53, Δύση Ηλίου: 18:21, Διάρκεια Ημέρας: 11 Ώρες και 28 λεπτά
H 4η Φεβρουαρίου είναι η 35η μέρα του έτους κατά το Γρηγοριανό Hμερολόγιο. Υπολείπονται 331 μέρες


Εορτάζουν: Ισίδωρος, Ισιδώρα

Ιστορικά γεγονότα της ημέρας :
από το αρχείο της acrobase
4-3-1913

Ο Ελληνικός Στρατός (Απόσπασμα Αχέροντα), απελευθερώνει την κωμόπολη των Αγίων Σαράντα στη Βόρεια Ήπειρο.

Είπαν : …το σπουδαίο δεν είναι ν’ αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη η ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Γιώργος Σεφέρης:

Το ποίημα της ημέρας :
Να σε προσμένω - ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΡΟΣΙΝΗΣ (1859-1951)

Για σένα έχω κοντά μου τ’ αδειανό θρονί
και για τους δυο μας το ποτήρι γεμισμένο.
Ξυπνά τον πόθο η ώρα η βραδινή
το ξέρω πως δε θα ’ρθεις –κι όμως σε προσμένω.
Η πόρτα αν τρίξει απ’ τον αέρα...ένα ξερό
κλαδί αν σαλέψει 1 έξω στον κήπο...βήμα ξένο
στο δρόμο αν προσπεράσει, λαχταρώ...
Το ξέρω πως δε θα ’ρθεις –κι όμως σε προσμένω.
Νυχτώνει η μέρα, κρύα κι ερημική,
δάκρυα σταλάζει το κερί μου αναμμένο...
Και νιώθω μια χαρά μαρτυρική:
Να ξέρω πως δε θα ’ρθεις –και να σε προσμένω.



Το σπίτι του Γ.Δροσίνη στην Κηφισιά,το 1918 μαζί με τον αδελφό του το αγόρασαν από τον θείο τους Διομήδη Κυριακού και από το 1939 έμενε μόνιμα στο οίκημα αυτό που είχε μετονομασθεί σε έπαυλη Αμαρυλλίδα. Έζησε εκεί τα δύσκολα χρόνια του πολέμου και της κατοχής μέχρι το τέλος της ζωής του την 3 Ιανουαρίου 1951. Ο ίδιος ο Δροσίνης «βάφτισε» τη βίλα «Αμαρυλλίς» από το όνομα της κεντρικής ηρωίδας του πρώτου μυθιστορήματος που έγραψε το 1886, εποχή κατά την οποία γνώρισε τη γυναίκα του Μαίρη Το σπίτι αυτό έχει αναπαλαιωθεί, είναι σήμερα ιδιοκτησία του Δήμου Κηφισιάς και στεγάζει τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κηφισιάς από το 1991 και το Μουσείο Δροσίνη από το 1997.

Επίκαιρα / Χρήσιμα :
Κλειστοί το Σαββατοκύριακο πέντε σταθμοί του μετρό
Κλειστοί θα είναι το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, 4 και 5 Μαρτίου, οι σταθμοί του μετρό «Αγ. Αντώνιος», «Αλιμος», «Ελληνικό» της Γραμμής 2 και «Αμπελόκηποι», «Χαλάνδρι» της Γραμμής 3.



Οι παραπάνω σταθμοί θα μείνουν κλειστοί λόγω εκτέλεσης τεχνικών εργασιών για την εγκατάσταση του νέου αυτόματου συστήματος συλλογής κομίστρου.

Η πολιτιστική / λαογραφική πληροφορία της ημέρας : Στα 41 καλύτερα του κόσμου τα μουσεία Ακρόπολης και Μπενάκη .Το Μουσείο Ακρόπολης και το Μουσείο Μπενάκη στο Κολωνάκι, αναφέρει ο ιστότοπος της εφημερίδας Telegraph τα συγκαταλέγει μεταξύ των 41 πιο εντυπωσιακών μουσείων στον κόσμο.



Μεταξύ των άλλων μουσείων που αξίζει να επισκεφτεί κανείς όσο ζει, σύμφωνα με την αγγλική εφημερίδα, είναι το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης, το Μητροπολιτικό Μουσείο Τέχνης και το Μουσείο Γκούγκενχαϊμ στη Νέα Υόρκη, το Λούβρο και το Μουσείο Ροντέν στο Παρίσι, τα Μουσεία Βατικανού στη Ρώμη, το Πράντο στη Μαδρίτη, το Μουσείο Σχεδίου και το Μουσείο Βικτώρια και 'Αλμπερτ στο Λονδίνο, το Rijksmuseum και το Μουσείο Βαν Γκογκ στο 'Αμστερνταμ, το Ερμιτάζ στην Αγία Πετρούπολη, το Μουσείο Διαλυμένων Σχέσεων στο Ζάγκρεμπ, το Μουσείο της Σαγκάης και πολλά ακόμα

Η παράξενη πληροφορία της ημέρας :
Σκάκι για τρεις παίκτες!
Μέχρι σήμερα όλοι ξέραμε ότι το σκάκι είναι ένα παιχνίδι αυστηρά για δύο αντιπάλους, με έναν και μοναδικό σκοπό: Να κάνεις ματ, εφαρμόζοντας διάφορες τεχνικές και «τρώγοντας» μέχρι το τέλος όσο περισσότερα πιόνια του αντιπάλου μπορείς.Το καινοτόμο, όμως, «3 Man Chess» έρχεται για να αλλάξει κατά πολύ τα δεδομένα στο δημοφιλές παιχνίδι. Στην ουσία πρόκειται για μια σκακιέρα για τρεις παίκτες, όπου ο καθένας προσπαθεί από την πλευρά του να κερδίσει όχι έναν αλλά και τους δύο αντιπάλους του.



«Δεν έχουμε σκοπό να αλλάξουμε τους κανόνες του σκακιού, γιατί αυτό απλά δεν γίνεται», λένε οι σκακιστές που δημιούργησαν το πρωτότυπο αυτό σκάκι και συμπληρώνουν: «Η φιλοσοφία παραμένει η ίδια με το κλασικό σκάκι, απλώς προσθέσαμε μερικές λεπτομέρεις και κάποια νέα στοιχεία για να μπορούν να παίξουν τρεις παίκτες.» Πάντως η δυσκολία στις κινήσεις είναι μεγαλύτερη, καθώς κάθε παίκτης πρέπει να προσέξει όχι έναν αλλά δύο αντιπάλους και μια λάθος πορεία μπορεί πολύ πιο εύκολα να οδηγήσει στην καταστροφή και σε μια συντριπτική ήττα! Το μόνο σίγουρο είναι ότι μια παρτίδα σκακιού για τρεις έχει περισσότερο ενδιαφέρον...

Η γελοιογραφία της ημέρας:
από τον ΚΥΡ



Η μαγειρική πρόταση της ημέρας :
Τηγανίτες πατάτας



Μια μελωδία, ένα τραγούδι:



Καλημέρα !
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Oasis για αυτό το μήνυμα:
Naias (03-03-17)