Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #378  
Παλιά 09-01-14, 00:58
George_Ch Ο χρήστης George_Ch δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-15 00:32
Αρχική Δημοσίευση από Μαργαριτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!! Με λενε Μαργαριτα ειμαι 22 ετων και πασχω κι εγω απο ιδιοπαθη θρομβοκυτταρωση...
Για αρκετα χρονια τα αιμοπεταλια μου ηταν ανεβασμενα αλλα κανεις γιατρος δε μου ειπε να ψαχτω λιγο παραπανω... Ειχα παει σε διαφορους γιατρους διοτι δε το θεωρουσα φυσιολογικο ωσπου στα πλαισια της φοιτητικης μου ζωης εκανα καποιες εξετασεις και απο το νοσοκομειο μια νοσηλευτρια μου ειπε να το ψαξω...
Η γιατρος που με παρακολουθησε για κακη μου τυχη μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα κ οτι θα ειναι κληρονομικο (ασχετα πο αδερφια, γονεις, παππουδες και θειοι δεν ειχαν κανενα θεμα). Και λεω για κακη μου τυχη διοτι περσι το καλοκαιρι μπηκα στο νοσοκομειο και μου βρηκαν θρομβωση στο συκωτι σε 3 σημεια.. τα 2 με τη φαρμακευτικη αγωγη υποχωρησαν το 3ο δε θα υποχωρησει ποτε οπως με ενημερωσε προσφατα η γιατρος του νοσοκομειου που με εχουν αναλαβει..
Παιρνω εδω και 1 χρονο και 2 μηνες σιντρομ και υδροξυουρια...
Η ολη κατασταση με εχει κουρασει διοτι δε μπορω να τρωω οτι θελω, δε μπορω να πιω ουτε καν μια μπυρα ετσι με την παρεα και δε μπορω να παρω κανενα αλλο χαπι κανοντας με πολλες φορες να υποφερω απο πονους χωρις να μπορω να παρω αναλγητικα γιατι αντιδρουν με το σιντρομ... Καλα για το θεμα οικογενειας δε το συζητω ακομα μιας και ειμαι ακομα μικρη αλλα εχω στο πισω μερος του μυαλου μου οτι ακομα και γι αυτο θα πρεπει να κανω προγραμμα και να εχω ζητησει αδεια απο τη γιατρο μου....
Εδω μεσα ειδα οτι ειναι κι αλλοι νεαροι σαν κι εμενα... ειχα συνηθισει να βλεπω στο νοσοκομειο μονο μεσηλικες κι ειχα απελπιστει οτι κι εδω ειμαι η μονη ατυχη...
Αυτά τα λάθη των γιατρών τελικά ποιος τα πληρώνει ;;;
Τα ανεβασμένα plt δεν τα έβλεπε ΚΑΝΕΝΑΣ ;;;;
Ήμαρτον!!!


Καλημέρα και καλή χρονιά Μαργαρίτα !!!

Μην απελπίζεσαι - και προπαντώς πρέπει να το αποδεχτείς.

Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου - αλλά εγώ ξαναΕπιμένω ότι η υδροξυουρία πρέπει να αποφεύγεται σε νεαρές ηλικίες !

Συζήτησέ το με τον/ην αιματολόγο σου.


Υ.Γ.
Γιατρός ΔΕΝ είμαι αλλά την παραπάνω νόσο μπορώ να πω, πως την έχω βιώσει πάρα μα πάρα πολύ.

Προτείνετε αλλαγή του hydroxyurea (υδροξυκαρβαμίδη) με το Xagrid (αναγρελίδη) !

Εύχομαι Να σου πηγαίνουν όλα καλά
Απάντηση με παράθεση