Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 21-08-06, 11:12
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κυριοι, ειρήνη! Δεν χρειάζεται να εξάπτεστε Ο φίλος μας (γιατί φίλο θέλω να τον θεωρώ παρά το αποκαρδιωτικό του ύφος), ξεσπάει σε εμάς ως αντιπροσώπους όλων των forums που συνάντησε στο παρελθόν και του "εσπασαν" τα νεύρα με τις διαδικασίες εγγραφής τους.

Απαραίτητο κακό όμως. Αλλο το forum, άλλο το blog. Ναι, στο blog μπορείς να έχεις ανώνυμα σχόλια, στο forum όμως *γενικά* ΘΕΛΕΙΣ οι χρήστες να είναι επώνυμοι, να εκφράζονται επώνυμα, να θέτουν θέματα επώνυμα και γενικότερα να συμπεριφέρονται επώνυμα.

Στα σοβαρά forums ΔΕΝ ενδιαφέρει ο χρήστης ο οποίος θα μπει "για να κάνει ένα-δύο posts". Ο συγκεκριμένος ας μην τα κάνει (όσο κακό και αν ακούγεται αυτό) και ας παραμείνει ανώνυμος αν βαριέται τη διαδικασία εγγραφής. Δεν απαγορεύσαμε την ανάγνωση των forums στους ανώνυμους χρήστες. Μπορεί να διαβάζει ο,τι θέλει.

Οσο για τις "πεντακόσιες μέρες και πεντακόσιες νύχτες", ναι. Ειναι αναγκαίο κακό. Εχω μια ατζέντα τίγκα στα passwords και στα usernames. Ειμαι στο internet από γενέσεώς του στην Ελλάδα. Δεν παραπονέθηκα ποτέ. Ολα αυτά τα έχω γιατί ΓΡΑΦΟΜΑΙ στις υπηρεσίες που μπαίνω, και συμμετέχω. Αν δεν θεωρώ χρήσιμο να γραφτώ, παραμένω ανώνυμος αλλα ΠΟΤΕ δεν κατηγορώ την υπηρεσία. Στο κάτω κάτω forum ειναι. Αν μου ζητούσε ένα εμπορικό site να γραφτώ για να λαμβάνω "ενημέρωση" (διαφήμιση) για τα καινούρια του προϊόντα, πιθανόν και να αντιδρούσα.

Τελος και κλείνω: Με την "μοδάτη" blogomania που έχει επικρατήσει τον τελευταίο καιρό, πολλοί νέοι χρήστες τείνουν να βλεπουν τα πάντα ως blogs. Λαθος. Θα δεχόμουν να μας έκραζε ο φίλος γιατί δεν έχουμε RSS feeds (αχ! ) αλλά ΟΧΙ γιατί ΔΕΝ λειτουργούμε ως BLOG! Δεν είμαστε blog! Spot the differences please.
Απάντηση με παράθεση