Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-10-08, 02:20
diplofi Ο χρήστης diplofi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-10-08 00:40
Φύλο: Άντρας
ΠΙΣΤΗ κ ΑΓΙΩΝ ΛΕΙΨΑΝΑ

Αλήθεια, πως εξηγεί κανείς την πίστη των ανθρώπων που υπομονετικά περιμένουν στην ουρά για να προσκυνήσουν τα Χαρισματικά λείψανα αγίων; Πριν λίγες ώρες ήμουν στο Ι.Ν. του Αγίου Τρύφωνα στην Παλλήνη, για να ασπαστώ κι εγώ με τη σειρά μου τα Χαριτόβρυτα λείψανα του Αγίου Σεραφείμ της μονής του Σάρωφ της Ρωσσίας.

Και σκεφτόμουν... άραγε, πόσοι πλήρωσαν μέχρι και 400€, περιμένοντας στην ουρά για εισιτήρια τόσες ώρες, για να «προσκυνήσουν» έπειτα την τραγουδίστρια-περφόρμερ Μαντόνα Τσικόνε στη συναυλίας της στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, τι προσμένουν; Τί κέρδισαν; Και τί πραγματικά έχασαν, γιατί τελικά μάλλον έχασαν; Και όλοι τους είναι αδέρφια μας, συγγενείς μας, γονείς, παππούδες, γείτονες, συμμαθητές, συνάδελφοι, γνωστοί...

Τελικά δεν ξέρω τί να κάνω - να νοιώσω χαρά που αξιώθηκα να βρεθώ σε απόσταση χιλιοστών από το άγιο λείψανο του στάρετς Σεραφείμ κι έτσι να αντλήσω λίγη από τη Χάρι του Αγίου Πνεύματος, ή - να νοιώσω λύπη για όλους αυτούς τους συνανθρώπους μας που ταλαιπωρήθηκαν και καταληστεύθηκαν τόσο άκαρδα;

«Χριστός Ανέστη, Χαρές μου!!» (Άγιος Σεραφείμ του Σάρωφ)
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην diplofi για αυτό το μήνυμα:
maralin (29-10-08)